Allah'ı inkar etmek ile onu hakkıyla tanımak farklı şeylermidir?

Evet, inkâr etmemek başkadır, iman etmek bütün bütün başkadır.

Evet, kainatta hiçbir zişuur,(şuur sahibi) kâinatın bütün eczası(cüz ,zerre.atom) kadar şahidleri bulunan Hâlık-ı Zülcelâl'i (büyük yaratıcıyı)inkâr edemez... Etse, bütün kâinat onu tekzib edeceği(yalanlayacağı) için susar, lâkayd (sessiz)kalır.

Fakat Ona iman etmek, Kur'ân-ı Azîmüşşanın ders verdiği gibi, O Hâlıkı, (yaratıcıyı)sıfatlarıyla, isimleriyle, umum (bütün)kâinatın şehadetine(ispatına) istinaden(dayanarak) kalben tasdik etmek; ve elçileriyle gönderdiği emirleri tanımak; ve günah ve emre muhalefet ettiği vakit, kalben tevbe ve nedamet (pişmanlık göstermek)etmek iledir. Yoksa, büyük günahları serbest işleyip istiğfar etmemek ve aldırmamak, o imandan hissesi olmadığına delildir. Her neyse...

RNK

Neler söylemek istersiniz.

Güncellemeler:

İman; akıl ve fikrin hareketinden ve düşünmesinden hasıl olan bir haldir. Yani Mümin, imanı kabul ederken, her cihetini ölçüp biçip öyle kabul ediyor. Onun gerekçelerini makul ve kabul edilebilir olduğunu gördüğü için imana geliyor. Allah’ın varlığına ve birliğine işaret eden sayısız delilleri görüyor ve okuyor, ondan sonra iman ediyor. İman getirmek fikrin hareket etmesi ve muhakemenin tahkiki ile olan bir şeydir. İnsan Allah’ı düşünmeden ve ona işaret eden delilleri görmeden iman edemez..
Allah’ı inkar etmemek, iman etmek için yeterli olmuyor. İnkar etmediği gibi iman da etmesi gerekiyor. İnkar etmemek ayrı bir olgu iken, iman etmek yukarıda izah edildiği gibi daha farklı ve üzerinde hareket etmek isteyen bir olgudur. Bir kişi, ben inkar etmiyorum dese iman etmiş olmaz, ayrıca imanını ifade etmesi icap eder.

alıntıdır

0|0
4|5

En İyi Kız Görüşü

• Yüce ALLAH'I inkar etmek bence büsbütün sapıklıktır zaten bu da KUR'AN-I KERİM de geçer. Eğer ki inkar edenler ; evrenin, insanların, hayvanların, çiçeklerin, denizin, dağın, tepenin nasıl meydana geldiğini bana açıklayabilirler mi ? Evet bu devirde müslümanım diyen bir çok kişi aslında emredileni yerine getirmiyor ama elbette ki hepsi ALLAH'A inanıyor, O'ndan korkup af diliyordur.

Ve ayrıca YASİN'İ ŞERİF'te de geçiyor ;

- "77. Ayet : Evelem yeral insanü enna halaknahü min nutfetin fe iza hüve hasıymün mübın

Anlamı : İnsan, kendisini bir damla sudan yarattığımızı görmedi mi de, şimdi apaçık bir hasım kesildi? "diye. Hepsini açıkladılar diyelim ya bunu nasıl açıklayacaklar ?

0|1
    0|0
    • Sapıklık sizin farklı düşüncelere gösteremediğiniz saygınızdır. Farklı fikir ve görüşleri kaldıramamanızdır belki. Sapıklık belki de anlayamamak değil anlamamazlıktır. Ve sapıklık aşağılayıcı küçük düşürücü hakaretlerdir sapıklık. Söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasına dilim varmıyor çünkü...

• ve ayrıca okudukça sinrleniyorum siz kimsniz beni nerden tanıyosunuz da benim düşüncelere saygı göstermediğimi biliyosunuz ? neyi kaldıramıyomuşum ben ? neyi anlamıyorum anlamamazlktan gelyorum ? kimi küçük düşürdüm siz ve sizin giblere bende soru yönelttm çok bilyosanız aydnlatın beni bakalm sizde o kapaste var mı ? küçük düşürücü ne hareketmi gördünüz benm ? hala saygı çerçevesi içn de konuşuyorum farkındaysanız ve ayrıca neye diliniz varmıyo ya ? siz tanımadığınız birini nasıl yargılıyosunuz?

• Bastırmak ve inananları küçük görmek inkar ehlinin karakterlerindendir.onlara sorsan biz ıslah edicileriz derler fakat nerde bir inanan görseler kinlerini kusmaya başlarlar.bizim sorunumuz insanlarla değil sıfatlarladır..içki içen değil içkidir bizim düşmanımız.eğer inananlara ve Allah'a düşman olanlar varsa onlarda bizim düşmanımızdır bunu böyle bilsinler.

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 5

• insanoğlu yaratılanların en şereflisidir neden mi ALLAH irade vermiştir inanıp inanmamak insanın elindedir zaten insanoğlu yaradılışının gayesini anlayabilse kendisine verşlen değeri anlayabilse imanı büsbütün olur

0|1
    0|0
  • O'nu tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır. O'nu unutan saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır." 5* yıldız...

0|1
    0|0
  • Soru ne anlamadım?Mümkünse türkçe olsun...

1|1
    0|0
  • İnkar etmiyorum. Reddediyorum. Verilen iddialar geçersiz diyorum

0|0
    0|0
    • peki neden böyle düşündüğünüzü sorsam ?

• Üçümcüsüde bu anlattıklarınız ancak bir yaratıcıyı kanıtlar. İslam dininin inandığı allah olduğunu kanıtlamaz. Saygılar

• Büyük patlamadan bahsetmişiniz,patlama varsa patlamanın failide vardır.örnek vermek gerekirse sizin elinizde bir silah var ve siz tetiğe basıyorsunuz,içindeki demir kurşun hareket ediyor ve karşınızdaki insanı vuruyorsunuz.bu kendi kendiliğine olmadı değilmi?

• saçamalamasydın keşke

0|0
    0|0
Yükleniyor...