Türkiye gıda sektöründe yılda 50 ton carmine kullanıldığını biliyormuydunuz?

Türkiye gıda sektöründe yılda 50 ton carmine kullanıldığını 15 ton carmineninde ithal edildiğini biliyormuydunuz?

Carmine boya pigmentinin kaktüslerin üzerinde asalak olarak yaşayan COCHİNEAL böceğinden elde edildiğini ve gıdadan kozmetiğe kadar birçok sektörün ‘canı kanı’ gibi kullanıldığını biliyormuydunuz?

Belki duymuşsunuzdur kola içmeyen insanlar bahane olarak rengini böcekle yaptıklarını bu yüzden içmediklerini söylerler ama bilmezler ki o böcek kullanılmadan ne sosisin rengi pembe, nede rujlar ojeler rengârenk olabilirdi..Türkiyede yılda 50 ton Carmine boya pigmenti kullanılıyorsa sizce hangi gıda maddelerine renk vermek için kullanıyor olabilirler?Bir fikriniz varmı?

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• Bilinenin aksine ülkemizde satışı olan colalar karmin ile değil karamel ile renklendiriliyor. Zaten karmin ile renklendirilse de bir sakıncası yok ama ticari rekabetin ahlaksız yönleri burada devreye giriyor. En yaygın olarak çilekli çocuk sütlerinin içindekiler bölümünü okuya bilirsiniz.

0|1
    0|0
    • karmin ile renklendirilse nasıl zararı olmaz ki dinimizde böcek, bakteri haşerat türü canlıların kendilerini ve içeriğinde bulunan maddeleri yemek, içmek, sürmek caiz değildir.

• Sağlık açısından tespit edilmiş bir zararı şuan için yok. Hatta uzun vadede üretim kaynaklarının azalıp tüketimin artması nedeniyle besin sıkıntıları yaşanacağından Uluslararası konsorsiyumlar vasıtasıyla besin olarak kullanıla bilecek böcek vb. türlerin üretimi ve insan sağlığına etkileri konusunda araştırma faaliyetleri sürdürülmektedir. Dini boyut bambaşka bir yaklaşım olup onda da kişilerin inançlarının gereksimleri doğrultusunda beslenmeleri bir tercih meselesi ve en doğal hakkıdır.

Kızlar Ne Diyor 3

• Kola da var diye biliyorum

0|0
    0|0
  • evet. kırmızı tonlu neredeyse tüm ürünlere katılıyor gıdada sucuktan çilekli süte kadar

ama bunun bir sınır oranı var ve ab ülkelerinde daha düşük bildiğim kadarıyla

0|0
    0|0
    • fazlası zararlımıki veya az da olsa insan sağlığına bir zararı var mıki sınırlama getirilmiş?

• sorun o değilki bu maddenin kullanıldığı ürünlerin üzerinde kullanıldığına dair bir uyarı yazısı bile olmaması

• sonunda bir sorun tespit edebilmen güzel. sağlık bakanlığına dilekçe yazmaya ne dersin..

• Sadece kolada var ve dger alanlardada kullanılması o böcegin soyun kurutur .

Hatta yapay cochineal sahası var oda kozmetik gbi alanlarda kullanılır

0|0
    0|0
    • Kahvaltlık yag diye 1960 dan beri domuz kemik yagı getirildi.bizde bunu yedik.

• bu maddenin tat ile alakalı olduğunu sanmıyorum

• Çogu son zmanlarda bunu diyor.

Coca kola asla içerigni yazmazdı su şeker cocakola özütü diye geçer onun tadında hicbir kola bukadar güzel gelmez.bu maddeyle alaka oldugunu düşünüyorum.le kola o maddeyi nerdn bulsun

Erkekler Ne Diyor 2

• gıda sektöründe bunu dışında ne dönmüyor ki. yeni nesil bunu kalitesiz yaşam adı altında belli ediyor zaten

0|0
    0|0
  • Bu kadar kullanılmıyordur ...

0|0
    0|0
Yükleniyor...