Ellerimiz şişmiş olabilirdi.

üzerine beyaz bir örtü örtmüşler, onun üzerine de bıçak koymuşlar.burnu belli oluyordu.soba yanan odadan bir kadı çıktı.parmağını tutuyordu, mutfağa yöneldi.ardından seyirttim.bir istek söz konusu değildi.öylesine.kır bıyıklı bir adam, kadının parmağına yarabandı yapıştırıyordu.acımış. Başka kadınlardan biri elime kupa tutuşturdu.içi çay dolu.ölü her şeyi ağırlaştırırken çay bardağına konulan çayı tazelemek zor olurdu muhakkak.elimde çay fincanı, soba yanan odaya geçmek amacıyla, tabutun ve erkeklerin olduğu odaya girdim.gözü kırmızı iki erkek gözüme çarptı, bir de son anda ateistler ve cehennem hakkında sesini yükselten sakallıyı gördüm.

Soba yanan odaya girdim.birkaç kadınla kucaklaştık.yanaklarımız üç kere birbirine değdi.herkesin başı dönüyordu kesin.yeşil çiçekli bir etek giymiş kadın sallanıyordu.sakindi."annem" dedi yanımdan bir ses.kadının yanına oturdum."ellerin soğuk" dedi.aklıma bıçak geldi."üşüdüm" dedim.mutfak soğuk gibiydi, üşümüş olabilirdim.kadına sarıldım.gözlüğüm kitaplıkta duruyordu.onu gördüm diye utandım. "balkona geçelim" dedi yanımdaki ses."tamam" dedim.kadın yanından kalktığımı farketmemiş olabilirdi.ben de hiç oturmamış gibi yapabilirdim.büyükçe bir terlik giydim.çok gülünçtü.gülmeliydim.kupayı nereye koydum? Soğuk olsa da sigaranın yanında içebilirdim.hatırlamadım."öleceğini anlamıştı" dedi.kafa salladım.ağzım aralandığında kahkaha çıkardı çünkü.parmaklarıma baktım."çok duygusal bir çocuktum, bir keresinde..." dedi.anlattı biraz.aslında dinledim.sadece alıştım şimdi, ondan diyemem ne dediğini.sonra sustuk.sonra daha bir gece oldu.evden çıktık.eski bir ev, bir kedi, birkaç -neredeyse- üzgün insan gördüm.

Ölünün üstüne neden bıçak konulur?

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• Ölü şişince patlatmak için .)

Şaka bir yana bu bir şaman adetidir. Yaşadıkları bölgelerde eski Türkler'e ''altay'ın demircileri' denirmiş o vakitlerde. Demir, şaman türklerİ tarafından kutsal bellenmiştir. demirciler, demir dövenler, silah yapanlar toplum tarafından derin saygı görmüşlerdir. aynı zamanda demirin, kötü ruhları, düşmanları kovduğuna inanılmaktaydı. bu yüzden ölmüş kişinin üstüne kılıç veya bıçak koyarlardı ki, ruhu ülgen'e kazasız belasız, kötü ruhlar musallat olmadan erişebilsin.

Bugünki adette ise , evde bekletilen bir cenaze olduğunu temsil eden bir rituel. Bazılarına göre mezardan önce şeytan yanına uğramasın felan inanışlar için konur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Yazının tamamını okuyamadım , yarısına geldiğimde beynim bulandı .

Yara bandı sartı elimde çay fincası sobalı odaya geçtim ordan şuraya zıpladım vs vs. ..

Ama Ölünün üstüne neden bıçak konulur ?

Çünkü ölü şişer . ve şişmesin diye üzerine bıçak konulur.

0|0
    0|0
  • Torbacının numarasını alabilir miyim ?

0|1
    0|0
  • bıçak ölü kişinin şişmesini engellemek amacı ile konur.

0|0
    0|0
    • yahu bir yürü git spammısın nesin geri zekalımısın git reklamını başka yerde yap dangalak.

Kızlar Ne Diyor 1

• şişmesin diye konur.

0|0
    0|0
Yükleniyor...