Futbol dini diye birşey mümkün olabilir mi ?

Geçenlerde bir video izledim futbol dini denen bir şeyden bahsediyordu. Kendimizi futbola çok kaptırdığımızı "en büyük sensin başka büyük yok sen herşeyimsin " mantığıyla onu ilahlaştırdığımızdan bahsediliyordu. Dünyada en çok insanı bir araya toplayan tek topluluk stadlarmış. Günlük hayatta ALLAH'ı bir kere zor anarken ,11 peygamberin adını sayamazken tüm futbolcuların adını ezberek bilmemizin çok büyük günah olduğundan falan bahsediliyordu.Futbolun bizi kindarlaştırdığından birbirimize düşman edip bizi ayakta uyuttuğundan falan filan... Mantıksız gelmedi ama mantıklı da değil. Kafam karıştı siz konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz çok mu abartıryoruz bu konuyu ?

Güncellemeler:
İnsanın dini yaşadığı hayat felsefesidir. Çoğumuz ne diyoruz TAKIMIM BENİM HAYAT FELSEFEM. Bu cümle yanllış değil mi burda dinleştiriyoruz . Ha birde bu şu var 2 yaşında çocuğa dinin ne diye sor bilmez ama takımını sor hemen anlatır yok şu takımlıyım diye başlar marşlarla beraber söylemeye. Burda bir çelişki var çözemedim . BEŞİKTAŞI ÇOK SEVİYORUM AMA BU YANLIŞ OLMAMaLI OLMASIN :(

0|0
5|15

En İyi Kız Görüşü

• Bence abartılıyor, en azından tuttuğa takıma laf et küfür eden insanlar var sanki çok bir şeymiş gibi. Ona laf söyleyemezsin ayakları onlara inat söylüyorum kuduruyorlar.. Haşa Allah'a küfretseler kimse bu kadar tepkisini koymaz.

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 15

• futbola bağlanan aynı zamanda çok iyi müslüman olan milyonlarca insan var

futbol dine zarar vermez,en büyük derken soyut kavramları hiçe sayıp söylüyoruz genele

1|1
    0|0
    • öyle ama mesela ALLAh affeder çarşı affetmez diyoruz çok büyük bir laf bu şirk resmen hı ?

• hayır bu değil...

• Katılıyorum.

• İşte tam da bu yüzden sizleri Jedi dinine davet ediyorum ;

link

May the Force be wtih you

0|2
    0|0
  • valla ben bilmiyorum futbol ve siyaset işlerini kanka :)

0|0
    0|0
  • Bu soruyu sormak için bulunduğun ortam bile o kafayla yanlış birşey olur.

Ona bakılırsa gidip kabede tapınmak, şeytanı taşlamak, kudüse gitmekte puta tapıcılık.

Hiç bir farkı yok. :) veee gelsin küfürler - yorumlar bana şimdi mk...

0|1
    3|2
  • boşa geçen vakit günahtır hepimiz aklı başımızda insanlarız bütün futbolcuların peygamber platini'nin de tanrı olmadığını biliyoruz mantık olarak baktığında futbol ile geçen vaktinde ibadet edebilirsin bunu işe yaramaz bişeyle geçirmek günah ama insan sosyal varlıktır tabiki oyalanacak hobileri olmalıdır zaten olmazsa da ruh sağlığını bozar bu da günahtır. sadete geleyim aşırısı günahtır işte tuttuğun takımın teknik direktörünü babandan çok sevmek gibi ya da çocuklarının rızkını futbola harcamak gibi

0|0
    0|0
  • PAPA kim DEMİRÖREN mi asdfghjklş...

0|0
    0|0
    • lan b-s-g. şikayet ettim geldi bana yapıştı. amk yok bende face neyin, senin siteyi napayım.

• malca

1|1
    0|0
  • Jediizm dini bile var ki Jediizm, Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinde tasvir edilen Jedi karakterinin felsefi ve manevi düşüncelerine dayalı olarak oluşmuş post modern dini bir harekettir.Futbol neden olmasın adamlar kendini jedi diyorlar

0|0
    0|0
  • futbolun bazı kesimlerce insanları apolitikleştirmek istediği insanları uyutmak istediği açık ama yok futbolcu ismi ezberlemek stada gitmek günahmış bunlarda saçmalık kişi kendini bilmeli sadece tabi ki takım tutulur üzülünür sevinilir tutkudur bu her hobi gibi ama dünyadan soyutlamayacaksın her şeyin üstünde tutmayacaksın tabi ben işin dini boyutuna bakmam ben insanların bilinçli olup olmadığına bakıyorum

0|0
    0|0
  • O biraz inanc meselesi ben kendim mitolojiyi cok seviyorum tanrılar kelimeside cok sık geçiyor ama sadece allaha inandgımı biliyorum inancını zedelemediği sürece sorun olmaz he genede haklısın agızdan cıkan lafları tartmak gerekli

0|0
    0|0
  • bak doğru söyldin sevgili kardeşim peygamber diyor ki kişi sevdiği ile beraberdir sevdiğimiz şey bizi cehenneme de götürebilir cennete de götürebilir galatasaraylıyım takımım kazanırsa sevinirim kaybederse üzülmem ölçü bu olmalı

0|0
    0|0
  • bence seviyosan bilgin de olur tabi bunu dine bağlamak saçma bir düşünce, sadece abartılmasını, futbolun endüstrileşmesini sevmiyorum.

0|0
    0|0
    • o yaşta, her şeyi sorgulayacak olan bir çocuğa dini anlatamazsın zaten ama bir takımı desteklemesi ve onun kazanmasını istemesi gelişimi açısından da gerekli bence.

• mecazi anlamda o.

0|1
    0|0
  • beşiktaş ise günah fenerbahçe olsaydı sorun olmazdı :D

0|0
    0|0
  • günaydın iyi uykular tetoka-jk...ben bunu 2-3 sene önce izledim holiganlığı bıraktım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Futbolun spor olduğunun bilinci de ise insan din niteliği taşımaz bu,o şekilde düşünmekte mantıklı değildir.Ama futbolu hayatının merkezine koyan bir insanda bence hangi dine inanıyor olursa olsun hatta bir dine inanmasa da "futbolu ilahlaştırmış" olur...

Mesela takımı kaybetti diye yemek yemeyen insanlar var...

En çok insanı bir araya toplayan standlarmış diyene cevabım hac zamanı Mekke'ye bakmasıdır.

Bir iki maç izleyip takımını takip ediyorsan,normal bir insan gibi izliyorsan gayet normal bir şey.Hafta da bir iki maç izleyip,ben bilmem ne takımını tutuyorum,futbolcuları şu bu demenin bir zararı olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca takım tutmuyorum çünkü futbolu ilgi çekici bulmuyorum.Ama ilgi çekici bulduğum başka sporlar var,bu beni o spora tapan insan yapmaz.

0|0
    0|0
    • haçta Mekke yılda 1 doluyor stadlar haftada 1 . Buna ne demeli ? Aklım çok bulanık

• Yahu insanların bir şeyleri izlemesi neden sorun olsun ki.Ne düşünüyorsun mühim olan bu.Ben mesela futboldan zevk almıyorum izlemem de ilgilenmem de.Ama yüzme,voleybol çok hoşuma gider."Hayatının merkezi futbolsa bu yanlış,ama hayatının bir parçası ise değil." anlıyor musun?

Senin için konuşursak hayatın beşiktaşa,maçlarına,oyuncularına,durumuna bağlı ise bu doğru değil.Ama maçlarını izlemek,sevinmek,gülmek,ağlamak yeri geldiğinde yanlış değil.

• Ya aslında mantıklı olabilir ama çok günah olduğunu ben sanmıyorum.

Futbol sevdasının yanında Allah sevgisinide eksik etmek olmaz demek.

0|0
    0|0
  • İkisini de yaşamaya çalışıyorum. Ama önce dinimi ögrendim sonra futbolcuların isimlerini. Biraz karışık anlatamıyorum işte takıma tapmamak lazım.

0|0
    0|0
  • Aynı durumdayım seninle ..Nötrüm şuan ..

0|0
    0|0
    • ya tabikide hiçbirşey ALLAHtan önemli olamaz ama mantıksızda değildi izlediğim video.

• Ooo : / İlk saniyeden koptum ben zaten ..

İzlicem teşekkür ederim canım ..

• rica ederim :( AMA BEN BEŞİKTAŞI ÇOK SEVİYORUM :( İNŞALLAH HATA DEĞİLDİR BU:

Yükleniyor...