Atatürk ve din anlayışı hakkında

aşağıda paylaşacağım yazıyı okur musunuz bilmem ama tavsiye ederim ATATÜRK kurtuluş savaşını verdikten sonra birçok işle ilgilendiği gibi din adamları yani camii hocalarını da teftiş eder bir gün Beykoz da ki hocaların ne derece bilgili olduklarını ve halkı nasıl aydınlattıklarını öğrenmek maksadıyla teftiş eder ve onlara şu soruyu sorar: Hocam üzümün suyu helal de suyu neden haram? hocalar başlar kem küm etmeye işte şarap olur sarhoş eder insan ne yaptığını bilmez felan filan ATATÜRK bunları görevden aldırır fakat bir hoca bir soru ile cevap vermek ister ATATÜRK tabi der ATAM 'insana karısı helalde kızı neden haram' der ATATÜRK bu hocayı hemen Ankara ya atar ve en yüksek mevkiye getirir.ATATÜRKe dinsiz diyorlar ya sorum bugün ki siyasetçi din tüccarları ile kıyasladığınızda kim dinsiz sevgi ve saygılarımla

0|0
8|12

En İyi Kız Görüşü

• Ulu Önderimiz ATATÜRK: "Din, bir devlet için en önemli kurumdur ve dinsiz devletlerin devam etmesine imkan yoktur" ve "Dünyanın en büyük insanı Hz. Muhammed'dir. Bugün onun izinde milyonlarca insan gidiyor. Senin benim adım unutulur ama onunki asla unutulmaz." sözleriyle dinin ve kadar önemli bir yapıya sahip olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca pek çok hocayla beraber milleti ve geleceği için dua etmiştir. Atatürk; laikliği getirerek modern bir din anlayışı getirmiş ve din ile devlet işlerini ayrı tutarak ülkemizi çağdaş milletler seviyesine refahına yükseltmiştir. Dürüst çalışmak da bir ibadettir ve Atatürk ilimin fennin her zaman arkasında olmuş "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" diyerek bunu sonuna kadar desteklemiştir.

1|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 7

• Ahlaki yerindeliğin ve sorumluluk idealinin, din kurumuna bağlılık ile bu kadar da paralel olduğunu düşünmüyorum... Koltuğumun yükümlülüklerini ifa edebilmiş miyim, mühim olan bu... Diler ise hiç inanmamış olsun... Dini tercihi, vecibelerini yerine getirmesi yahut getirmemesi beni niçin alakadar etsin... Halkına ve memleketine neler ilave etti, neleri kazandırdı, bizleri nelerden ırattı, bizlere neleri bıraktı ve yad ettiğimiz bu mirası ne ölçüde ileriye taşıyabiliriz/üzerine neler ekleyebiliriz, görülmesi gereken esas pencereler bunlar... O da bunu isterdi...

0|0
    0|0
    • bizde onu anlamaya ve anlatmaya çalışıyoruz ki yeni adnan lar müslüm ler ahmet ler gibi yobazlar çıkmasınlar

• mustafa kemalin yaptigi en iyi sey din ve devlet islerini ayirmak olmus. zekice bir karar.

ayrica kuranin türkcesini cevirterek sahte din hocalarinin at kosturmasini önlemeye calismis, türkce ezan okuttugu icin cikip birileri " yillarca pacavralari ezan diye dinlettiler" diyorsa zaten ezani pacavra olarak görüyordur.

arapca dinledigi seyden huzur bulup türkcesini dinlediginde cin carpmisa dönüyorsa atatürkün degil kendi imanini sorgulasin.

onun disinda irkci yönünü sevmiyorum.

0|0
    0|1
    • ırkçılıktan kastettğiniz TÜRK lük se aynı çatı altında toplayabilme gayretidir zaten siyahın beyazdan beyazında siyahtan üstünlüğü olmadığını kabul edenlerdeniz

• Ayrica atamin japonyada camii yaptirdigini da yazina eklerim

diyaneti atamin kurdugunu

elmalili hamdi yaziri atamin gorevlendirdigini de hatirlatirim.d

2|1
    0|1
    • yazacak çok şey var ama karekter fazlalığı dolayısıyla o kadarını yazabildim güzelim

• zaten yazsak ta gözlerine öyle bir perde inmiş ki anlayamazlar...

• Atatürk'ün müslüman olduğunu düşünmüyorum. Ama kimse kimseyi inancından ötürü yargılamamalı.

Yoksa bok atmak isteyen her yolunu bulur zaten.

1|1
    0|2
    • çamur at izi kalsın dönemi bu ülkede10 yıldır uygulanıyor yazık günah değil mi vatanına canını halkına tüm mal varlığını bırakmış bir dünya liderini karalamaya ne hakları var

• Atatürk'e en çok İslamcı türkler , ve kürtler küfür ediyor. yunanlıların veya ermenilerin bile Atatürk'e bu kadar sövdüğünü görmedim. İlginç gerçekten.

• haklısın biz nelerimize sahip çıkabiliyoruz ki

• Bazıları ''Atatürk' ün adını ağzına almadan önce 2 kere düşünmeleri gerekirken onu dinsiz diye yargılayabiliyor .. Onlar önce dini kullanan başbakanlarına baksınlar !

1|2
    1|2
    • aslanlarkraliçesi teşekkür ederim ama bakıyorlar göremiyorlar ne yapacaksın

• Atatürk dinsiz mi değil mi tartışması çok saçma. dinsizse dinsiz, nolacak ki

0|0
    0|0
    • aynen size katılıyorum ancak ona dinsiz diyenlere cevap vermek gerekiyor değil mi

• çok iyi oldu çok güzel iyioldu

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Dinsiz olsa nolur olmasa nolur önemli olan devlet adamlığıdır hergün uydurma hikayelerle müslümandı diye bir ıspat çalışması içerisindesiniz gerek yok bunlara iyice zarar vermeye başladınız mustafa kemale uydurma hikayelerden vazgeçin bu millet onu olduğu gibi kabul eder etmeyenede neden etmedi diyemezsiniz dileyen sever eder dilemeyen sevmez etmez.varsayalım mustafa kemal müslüman değildi nolur bundan kim ne zarar görür.arap kralına ordularımla geliyorum dedi japonyaya camii yaptırdı ölürken elini havaya kaldırıp peygamber yolundan ayrılmayın dedi çok gülünç olmaya başladı.bugün bu uydurulan şeyleri biri yapsa yobaz diye taşlanır bu memlekette

0|0
    0|0
  • Düşünün ki Osmanlı parçalanıyor. Bir Rahip gelip İngiliz Muhipleri (sevenleri) derneği kuruyor. Ve başta padişah, pek çok din adamı bu derneğe üye oluyor. Atatürk Nutuk'da şunu der;

"İstanbul'da çeşitli maksatlarla gizli ve açık olmak üzere kurulmuş, parti veya dernek adı altında birtakım kuruluşlar da vardı. İstanbul'da önemli sayılabilecek kuruluşlardan biri İngiliz Muhipleri Cemiyeti idi...

Bu derneğe girenlerin başında Osmanlı Padişahı ve Halîfe-i Rûy-i Zemîn ünvanını taşıyan Vahdettin, Damat Ferit Paşa, Dahiliye Nâzırı olan Ali Kemal, Âdil ve Mehmet Ali Beyler ile Sait Molla bulunuyordu. Dernekte Rahip Frew (Fru) gibi İngiliz milletinden bazı macera heveslileri de vardı. Yapılan işlemlerden ve gösterilen faaliyetlerden anlaşıldığına göre, derneğin başkanı Rahip Frew idi"

Bugün Atatürk'ü sevmeyen hocalar; işte bu rahip Fru'nun peşinden giden hocaların torunlarıdır.

0|1
    0|0
  • Sorunuzu parlattım hocam ;))

Buna yakın düşünüyorum bir kaç din ile ilgili uyuşamadığımız kısımlar var Atatürk'le ama onu sevmeme engel değil !

0|1
    0|0
    • olabilir güzel kardeşim evdeki ailemiz dahi aynı fikirde olamazken benim gibi düşünmenizi zaten istemem ama çok okumalıyız çok ülkenin buna ihtiyacı var bir şeyleri anlamak ve anlatmak adına

• kesinlikle fikirlerimiz yakın ama bir kaç fark var ..

• Atatürk'ün Din anlayışı sorgulama adına değil bu yorumum. Bu tip yaşanmamış olayları yaşanmış sayarak Atatürk'ü yüceltmeye gerek yok. Atatürk zaten çok üstün yeteneklere sahip bir insan. O zamanın hocaları Üzümün suyunun sarhoş edici etkisi olduğunu bu nedenle yasak olduğunu söyleyemeyecek kadar cahil miydiler?

1|1
    1|0
    • sevgili kardeşim bir eğitimci olarak bu yazımı hayale değil 1936 yılında yazılmış bir kitaptan belgeleriyle yazdım amaç kimseyi ne yermek nede yüceltmek haddimi aşmış olur kibirlenmiş olurum ki ALLAH(CC) muhafaza

• Hocam; Bir kitaptan almış olabilirsin ama kitaplarda daha neler yazıyor siz de benim kadar biliyorsunuzdur. O sorunun cevabını branşınız olmadığı halde sizde bilecek durumdasınızdır. Benim anlatmak istediğim konu o. Bir dönemin hocalarının o kadar cahil olduğunu düşünemiyorum ben...Ayrıca Atatürk'ün İslam dinine saygılı bir lider olduğu konusunda hemfikiriz...

• Balıkesir hutbesi,doğu'da duyulan ilk ses ezan sesi olsun diye Tokyo'ya yaptırdığı camii,din kültürü dersini zorunlu yapanın ATATÜRK olması ve daha aklıma gelmeyence yüzlerce ATAMIZIN dindarlığı

0|1
    0|0
  • atatürkün bazı şeyleri yaptırmasının sebebi nüfusun müslüman olmasından. yoksa atatürk laiklik isteyerek zaten müslüman olmadığını ve geçmişteki müslüman ilim adamlarına kafa tuttuğunu, ezanın türkçe okunmasını istediğini herkes biliyor. amaç yandaşlarını çoğaltmak. ikiyüzlü insanın tekiydi.

0|0
    0|0
  • 0|2
    0|0
  • atatürk askeri okulda okumuş, rousso, voltaire, comte, vb gibi aydınlanma nın kökenindeki fikir ve düşünceleri bilen ve osmanlının geri kalmışlığını ,koyu bir dindarlıkla yıkanmamış aklı sayesinde doğru tespit edebilmiş biriydi. sizce osmanlı medresesinde bir yobaz olarak yetişsseydi türkiye ( bölünmek isteyipte hala bölünemeyen) kaç parçaya bölünecekti başımızda hangi imam bizi fetvalarla yönetecekti bunu hiç düşündünüz mü acaba?

0|0
    0|0
    • açıkcası ne demek istediğinizi anlamadım medresede yetişmemiş hatta idam cezası verilen bir dünya lideri yılmamış devrimlerini ve geleceğin bağımsız TÜRKİYE sini gençliğe hediye etmiş

• neyi anlamadın

• Atatürk'ün askeri dehasını severim özel hayatı beni ilgilendirmez ve Müslüman olduguna inanmıyorum

0|0
    0|1
  • ya bırakın artık şu tartışmları ya..amerikalılar uzaya gitt..yeter lan..

0|0
    0|0
    • amaç tartışma değil kardeşim dünyada tek lider istikbal göklerdedir diyor biz tartışmaktan çekiniyoruz o zaman nasıl gençliği eğiteceğiz safsatalarla mı

• dinsiz olmak bazen insanı kurtarır ama din düşmanı olmak adamı feci hale getirir ya.

0|0
    0|0
  • asıl Atatürk'e dinsiz diyenler dinsizdir aksini söyleyen adam değildir..

1|1
    0|2
Yükleniyor...