Çocukların Neler İzlediğinden Haberdar Mıyız?

Yıllar önce severek izlediğim sihir konulu dizileri bugün 8 yaşındaki kardeşimin de izlediğini fark ettim. Dizinin temalarından birisi, İYİLERİN KÖTÜLERE HER ZAMAN GALİP GELEBİLECEĞİ... Buraya kadar çok güzel... Fakat bugün programı dikkatle izleyince aslında iyilerin kötülere galip gelebilmesinin tek çaresinin ''sihir'' le mümkün olduğunu gördüm.

Bugünkü senaryoyu aynen aktarıyorum: Filmin iyilik kahramanı hapishaneye girmek zorunda kalmış. Haliyle, hapishanenin kötü ve en baskın mahkumuyla karşı kaşıya geliyor. ''Kötü mahkum'' iyilik kahramanına kötülük yapacağı sırada (bu sahnesinden sonra dikkatle izliyorum. Çünkü, iyilerin kötülük karşısında nasıl davranması gerektiğini merak ediyorum.) iyi kahraman, hemen özel güçlerini kullanıyor ve ''sihir'' le işi hallediyor. Bundan sonrası komiklik...

Bunları gördükten sonra, kardeşime izlemiş olduğu programın faydasız ve eğitici olmadığını anlayacağı dille anlattım. Kardeşimde programı değiştirdi ve eğitim yönünden güvenebileceğim bir kanalı açtı.

Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz neler?

0|0
7|15

En İyi Erkek Görüşü

• Hangi kanal ve yayın olursa olsun o yaştaki çocukların mümkün olduğunca TVden uzak durması lazım aslında bazen çizgi film zararsızdır diyip sürekli çocukları karşısına otrtuyoruz ama onlarda hiç masum değil çok seçici olmamız lazım bu konuda sadece diziler değil haberlerden çocuk programlarına müzik kanallarına kadar bir çok uygun olmayan içerik var

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Biz yıllar yılı anlattık, komplo teorisi üretmekle suçlandık. Efendim Sihirli Annem, Allah iradesini bu kadar yok sayan bir dizi daha görmedim ben. Yok efendim Selena, efendim Acemi Cadı. Sanki Allah dünyayı yarattı, öylece bıraktı, hiç müdahale etmiyor, ilişiğini kesti, haşa ! Uçanlar kaçanlar, sihirle geleceğe gidenler, gaybdan haber verenler, zamanı durduranlar. Bunlar alenen şirktir şirk !

1|0
    0|0
  • ne kadar eğitim yönünden güvenilir bir kanalı açsada, 8-13 yaş arası çizgi filmle izleyerek geçirse bile, ergenlik çağını HOLDİNGLER-AŞKLAR-İHTİRASLAR vesayrerler ile dolu olan saçma sapan ve gerçekçilikten uzak aşk dizileri izleyerek geçireciek...

keşke hiçkimse bu t.v yi izlemese.

0|0
    0|0
  • aslinda günümüz türkiyesini düsünürsek film epey gercekci. en güzeli insanlarin cocuklar ve yetiskiler dahil, tv basinda mümkün olan en az zamani gecirmesi

0|0
    0|1
  • Bugün bireyler iyi bir çocuk yetiştirmek istiyorlarsa evlerinden pc ve tvleri kapı dışarı atmalılar.onları kitaplarla güzel hitaplarla beslemeli.arkadaş seçimi kesinlikle onlara bırakılmamalı.yoksa toplum kıyametini kendi kendisi hazırlamış olur.

0|1
    0|0
  • kamu spotu gibi konuştun :) ama haklısın çocukların ne izlediği önemli pskolojılerini etkileyebiliyo hatta kuzenim geç konuştu her saat tv izlemekten

0|0
    0|0
  • Çocukluğumda Kemallettin Tuğcu okuyup Clemetine izledim sonrasında abondene oldum

0|0
    0|0
  • İLLUMİNATİ VE ONUN PİS SUBLİMİNAL MESAJLARI YÜZÜNDEN OSBİRİ BIRAKAMAYAN Bİ GENÇLİK OLARAK BÜYÜYORUZ BEYLER ATIN ŞU TELEVİZYONLARI VE BİLGİSAYARI CAMDAN AŞAĞIIIIIIIIIII

0|0
    0|0
  • Doğru bir kara almışsınız. Bir kaç yıl önce okuduğuma göre, bu tür sihir dizileri insanları, özelliklede genç kızları tembelliğe alıştırıyor. Her şeyin sihirle alt edilmesi, onları çalışmaktan uzaklaştırıyor her konuda.

0|0
    0|0
  • Haklısın.

Böyle devam etmelisin.

Aslında bakarsan tv. izlemese daha iyi.

0|0
    0|0
  • televizyon şow dünyasıdır orda sıradan olayların işi yok tvden kurtulması lazım :)

0|0
    0|0
  • Çok doğru bir karar almışsın.

0|0
    0|0
  • Malesef yanlış bir medya kültürümüz var. çocuk filmleri de cabası.

0|0
    0|0
  • Subliminal mesajdan Sonra Bunlar Devede kulak.

>> SouLMan piri sor anlatsın

0|0
    0|1
  • Önemli olan tvdeki anlatılan mesaj değil ki , zaten hangi program eğitici ? tv tamamen zamanı boşa harcamadan başka birşey değil . Ayrıca istediğin kadar iyi eğit ergenlik dönemindeki seçtiği arkadaş ortamına göre şekil alıp ona göre bir birey olacaktır . Ben hatırlıyorumda salak saçma şeyler izlerdim küçükken tvde şimdi izlediğim şeylerle alakası olmayan tamamen neyin ne olduğunu bilen bir birey oldum

0|0
    0|0
    • Biz büyüklerin üzerine düşen, çocuk için iyi bir model olmaktır. Özgürlüğünü sınırlamadığımız sürece çocuğun gerektiği zaman arkadaş çevresini, okuduğu kitapları, oynadığı oyunları vs. gözden kaçırmamalıyız.

Neyin ne olduğunu bilen bir insan haline geldiğini düşünmen güzel fakat sana tavsiyem ''en iyi'' olduğunu, hayatın ölçüsünün sende olduğunu düşünme. Bu düşünce, senin kemale doğru gelişimini engeller bence...

• Tabi çok haklısınız biz sadece üzerimize düşen görevleri yapmalıyız , Unutmayalım ki bir bireyin özgürlüğünü ne kadar kısıtlarsan o kadar çabuk tersi yöne ilerleyen birey olacaktır . Anlatmak istediğim televizyondaki bilinç altı mesajlar önemli tabi ama ergenlik dönemindeki fedakarlıkların kadar önemli değildir . Zaten ben en iyi olduğumu düşünmüyorum böyle bir şey düşünmemde , bunu size başkaları söyler sizde tabi farkında olursunuz sadece en azından doğruyu yanlışı biliyorum o manada söyledim

• Katılıyorum... Teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 7

• arkadaş İLLUMİNATİ denilen kuruluş kardeşlerimizin beynini yıkıyor bu her çizgifilmde var onları televizyon yerine resim çizmeye top oynamaya yönlendirmeliyiz artık neredeyse çoğu çocuk internnetten kalkmıyor mahalleler bom boş (:

1|0
    0|0
  • aynen öyle ben daha henüz görmedim iyilerin kazandığını bakınız tecavüzcüler ellerini kollarını sallaya sallaya dışarıda cirit atıyor bakınız apo uğruna feda edilen insanlar ağırlaştırılmış müebbet yiyor.

1|0
    1|0
  • Seee leeee naaaaa Selena Selena Selena

Merhaba kızlaaar

0|0
    0|0
  • annemin haberi yok:(

0|0
    0|0
  • Selena galiba:)

Ama hareketiniz doğru olmuş..takdir ettim

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir konuya değindin... Ben bir programda sihir ve büyünün insanların bilinç altına gizlice empoze edildiğini duymuştum...

0|0
    0|0
  • sihir karşıtlığına tam olarak katılmıyorum.. masalların ve masalsı şeylerinde büyük önemi var çocuk gelişiminde bence.

sizin dediğiniz örnekte haklısınız kötü kendi yeteneklerini kullanırken çocuğun kendine ornek sectiği iyi karakter sihirle sıvışıyorsa bunda bir terslik var.

öbürüde sihir kullanıyor olsaydı bunda bir beis yoktu bence.

0|0
    0|0
Yükleniyor...