Münafikun suresinde Allah kendine mi yalvarıyor?

Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki duvara dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar. Düşman onlardır. Onlardan sakın. Allah onların canlarını alsın. Nasıl bu hale geliyorlar? Allah herşeyi bilen değil mi?Nasıl bu hale geliyorlar ne demek?

allah onların canlarını alsın. nasıl bu hale geliyorlar?" şeklinde biten dördüncü ayeti cidden oldukça ilginç bir ayettir..allah kelamı kuran'da allah gerçektende allah'a yalvarmaktadır..

0|0
4|9

En İyi Erkek Görüşü

• Tutarsız allah işte

0|1
    2|7

Kızlar Ne Diyor 4

• mantık hatası bulucaz diye ne uğraşıyorsunuz ya.

1|3
    0|2
    • Uğraşmıyorum ki,ortada gezen şeyleri görüyorum sadece :) Zaten boşa demiyorlar kuranı okuyup anlıyan ateist,okuyup anlamayan müslüman olur diye,bir kere okuman yeterli kuranı daha neler var neler.

• okumayı sökmüş ama cümleden mana çıkarmayı çözememiş daha arkadaş boşver. :)

• Aya çıkmamış insan zekası tanrının varlığından nasıl emin oluyor ?

Şimdi biri çıkıp peygamberim dese en gerçekcisinden olsa şizofren dersiniz.

• Seni ziyarete geldiler bu saatte herhalde kalabalıkmı geldiler ?

2|0
    0|0
    • Saçmalamak beleş,geç onları cevabın varmı

• Evet var. Senin gibi kendini bilmez iki üç tane gerizekalının dikkat cekmek icın dini alet etmeleri üstelik hic bir bilgi ve fikir sahibi olmadan sosyal ortamda les gibi besmelesiz agizlarina Allahin adini almalar beni cok rahatsiz ediyor. Bu sorun kaldirildiginda gi once abdest al sonra oku. Dinsizliginde sana bilgisizliginde anana sor bu sorulari seni dogrugu gune lanet etsin zavalli yaratik.

• 0|1
    0|0
    • Özet yok mu :) Destan yazılmış burda

• Allah onları kahretsin diye birilerine kitap göndermesi garip deği mi?Nasıl böyle oluyorlar diye sorması veya?Yani tamam insanlara gönderiyor ama,bazı şeylerden kesin bahsedilirken,bazı şeyler soru şeklinde oluyor,bu garip.

• “Onlara şöyle bir baktığında, dış görünüşleri sana iyi bir izlenim verir; konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Ama onlar sanki bir yere dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendilerine yönelik sanırlar. Asıl düşman onlardır, onlardan korun! Allah kahretsin onları! Nasıl da haktan yüz çeviriyorlar!

burda soru şeklinde değil. aslında orjinal dilinde okumak gerek çeviriler hatalı olabiliyo

• Sorunun cevabını bilmediğinden değil.sadece vurgu ve farkındalık olusturmak..emin değilsin sende aradasın

0|0
    0|0
    • Ben arada değilim kardeş,bu kadar dinin ve bu kadar mantıksızlığın olduğu yerde arada olamam zaten.

• aklın madem herşeye yetiyor.en mantıksız sey su ana dünyada burada ne yaptığımız.hergün her dakika ölüyor zaman bizi öldürüyor.eee ne için gidip o 2 metrelik çukura girmek için mi sadece bumu eger buysa hayat sana yemin ediyorum kaçınılmaz sonumu hemen kendi ellerimle kendim verirdim.

eger bir daha çok sevdiğim annemi babamı görmeyeceksem...yaşadığım anlar neden var bitecekse neden.aklına sor sana herseyi açıklayabilirmi bu kadar sınırlıyken

• VE çok mutluyumm her ana haz yaşadığım için değil ya da hayatımı mükemmel zenginlik,rahat,ve diğer seylerle yasadığım için değil.bana Allahın şah damarımdan daha yakın olduğu için.Kıyamet gününde görüşmek üzere...

Erkekler Ne Diyor 8

• Bu sure İslamın doğuş döneminde müslüman görünümlü münafıklar için vahiy edilmiştir..Sure isminden durum aşikardır zaten..

Bu sure ismindende anlaşılacağı gibi müslüman görünümlü münafıklar için vahiy edilmiştir..Her dilin kendine has edebi ve deyimli tarafları olduğu gibi arapçanında vardır çok zengin ve geniş bir dildir bu dil..Arapça İslamiyetle ortaya çıkan bir dil değil kökeni daha eskilere dayanan ibraniceden de etkilenmiş bir dildir..

Gelelim 4. ayete..11 ayeti bulunan bu surenin 4. ayet hariç tamamında Allah kendi adıyla vahiyde bulunmuştur..Diğer ayetlerde böyle hitap eden Allah 4. ayette insanların sivrizekalı yorumlarda bulunabileceğini bilmez mi bilir..Çünkü o Allahu azimüşşandır..Şanı büyük ve ulu..Bu biz müslümanların kurana bakışının tecellisidir..

4. ayette Allah onların canını alsın nasıl bu hale geliyorlar cümlesi beddua niteliği taşır..Bedduayı insanlar eder Allah ise Kuranda insanların yerleşik dili arapçayla arapça deyimler kullanarak insanların meseleye dikkatini tepkisini çeker..Bu insanlar için daha kolay anlaşılabilirliktir..

Mesela buna benzeyen başka ayetlerde Allah indirdiği vahiylerde Allaha yemin olsun and olsun yıldızlara güneşe aya ve bazı dünyevi unsurlara yemin olsun şeklinde vahiyler göndermiştir..Buradan Allah kendine yemin ediyor anlamı çıkarılmaz..Yemin insanlar için kutsal bir deyimdir..Bişeye yemin etmek insanlar için ikna edicidir..Allah insanların diliyle hitap ederek yine meselenin kesinliğini netliğini vurgulamıştır..Ayı dünyanın yörüngesine nasıl oturttuğunu yarattığını Kuranda bize anlatan Allah aya yemin olsun diyerek kendi yarattığının kesinliğine yemin eder..Bu yazdıklarımı senin anlaman mümkün mü bilmiyorum ama her cımbızla ayet çekip soru açmalarda söylediğim bişey vardır..

Kuran öyle bir dildir ki onu kavramak herkese nasip olsaydı cehennem bomboş kalırdı..

1|1
    0|0
    • Ya ya ne demessin,ayı 2 ye yardığına dair şeylerde vardı,hatta güneşin namaz kıldığına ve en çok garip olan ne biliyomusun?Allah sürekli peygamberi rahatsız etmeyin demiş,peygamber eşlerine nasıl davranılması gerektiğini öğretmiş,sanki bunları söyleyen allah değilde peygamber gibi,yoksa dünya ya hükmedecek denilen kitabın bu senelerde bu ayetleri ne işe yarar?

• Şu videoyu izle bir zahmet youtube a ekleyip,aziz nesinin sizin gibilere tepkileri dk 1.40 dan itibaren

• /watch?v=Gz4jarIe_5k Haydi iyi uykular herkese :)

• İyice araştırmadan direk buraya tutarsız diye konu aciyorlar. Sonra inkar etmek için bahane bulduklarını sanan 3-5 kafir cevaplamaya değmez

0|0
    0|0
    • Çok sert.

• Ahzab surelerine bakarsan,insanlardan çok peygamberi rahatsız eden,vakitli vakitsiz evine girenlere ve peygamberin eşlerine nasıl davranmasını gerektiğini söylüyor :)

• Link olarak versene şimdi anlamadım ne demek istediğini

• Ceviri ya da anlatim hatasi olabilir baska kaynaklarida incelemeli.senin dusuncene gelince bazen bende biseylere cok kizdigimda zarar vermemek icin kendime yalvariyorum.olabilirde herkez kendince yorumlamali incil bunun icin ingilizce ya da her neyse.

0|0
    0|0
  • koca dini insan mantığına sığdırcaz diye ne uğraştınız be. işi zor bu ateistlerin de :)

1|1
    0|0
  • peki bir sorum olucak sana herşey mantıkmıdır ? Mesela aşk aşkın mantığı varmıdır ?

0|0
    0|0
    • Aşkla allahı bir mi tutuyon?Allah herşeyin yaratıcısı(!)Herşeyi bilen gören,ama kendine yalvarıyor,nasıl bu hale geliyorlar diyor?

• kuranı tefsir edebilecek kapasitede değilsin sen alimler tefsir edebilir sadece

0|0
    0|0
    • Neye yetecek kapasitem olduğunu konuşmuyoruz burda,sadece buna cevap ::)

• Meale bakip duz mantik yurutmek.. :/

0|0
    0|0
    • Şimdi neyi düşünürek söyledin bunu?Surelere bakacaksın tabi.

• Benim arapça bilgim yok,senin var mı?Genel olarak çevirilere bak o zaman münafikun suresi 4.ayet,bu çevirileri yapan adamlar dini bilmeyen insanlar değil ayrıca...

• Cevirileri yapan insanlar arapcanin dil yapisini da biliyor yalniz. Ben arapca bilmiyorum fakat edebi sanat yonunden zengin bir icerige sahip oldugunu biliyorum

• kuranin uslubudur bu zorlamayin fazla pasam biz diyede gecer onada tanrilar dersiniz siz..

0|0
    0|0
Yükleniyor...