Görgüsüzlük mü kültürel paylaşım mı?

Millet gurme gibi sosyal sitelerde deli gibi check in yarışına girmiş. yediği tabağın içtiği kahvenin fotolarını koymalar, tatil fotoları desen fütursuzca..çiftler oteldeki yataklarının resmini bile atıyor..mahrem gibi bşi yok.. özellikle son günlerde ayağını pedikürcü kadının kucağına koyup ayağını çekip yükleyenler var ki bu en mide bulandırıcısı..Yani herkes bunları yapamıyor ya da yaşayamıyor.bi tatlı deyip geçmiceksin onu görüp yutkunması bile utandırır..yediğin senin olsun allah artırsın die bişi var.. Bana göre insanların gereksiz kendini ıspat çabalrından başka bişi değil. Ezikliğin örtbas etme şekli. Çok fazla seyahat ederim bir kere ben burayı da gördüm die foto yükledmedim..Bilmiyorum ben mi çok hassas düşünüyorum yoksa normal olan mı?

0|0
7|12

En İyi Kız Görüşü

• Gezdiği gördüğü yerleri paylaşan insanları seviyorum.

Çok ilginç, bilmediğim, görmediğim yiyecekleri paylaşan insanları da seviyorum. Bilmediğim bir şey görüyorum çünkü.

Ama tutup da sürekli yok kumpir, yok waffle yok iskender vs tarzı fotolar paylaşan insanlar kesinlikle görgüsüz.

O ayak mevzuuna girmiyorum bile.

1|0
    0|1
    • güzel çıkan fotoları koyarsın o ayrı

bide gezileri sırf soto çekme aşkıyla yapanlar var eiffelin önünde kokuluk gibi sırıtık vaziyette bir fotoyu yüklemek sanki haz veriyor..

• Teknoloji ve popüler kültürün zararları işte..

Erkekler Ne Diyor 12

• İşte bu yahu ! Biliyordum bu sitede de akıllı ve mantıklı insanlar olduğunu. Güzel soru görünce hemen altına doluşmuşlar.

İnsanlar sanal dünyada hayatlarını o kadar çok paylaşıyorlar ki hırsızlar bile kimin evde olmadığını Facebook'tan takip edip hangi evi ne zaman soyacaklarına bilgisayar üzerinden karar veriyor. :))

0|1
    0|0
  • Ya yok gittiğin yerlerde fotoğraflar çekinip yükleyebilirsin. Ama her şeyin bir ölçüsü var.

Yukarı bahsettiğin gib absürd fotoğraflar olmayacak.

Öyle çokca fotoğraf da olmayacak.

Kararı diyoruz ya hani. Ne az ne çok. Paylaşmak güzel bir şeydir. Sen biraz hassas gibisin bu konuda.

Ama yukarıda bahsettiğin durumlar da can sıkıcı.

Görgüsüzlük yapmadan kültürel paylaşım olmalı bence ^^

1|0
    0|0
    • gittiği ülkedeki müzede foto çekinmekten müze hakkında hiçbir bilgisi olmadan dönüp gelenler var..yada mekanda "eğleniyoruzz" fotolarından eğlenemeden dönenler..bu kadar iyi niyetli göremiyorum maalesef

• Ne diyorum ama ben. Absürd olmayacak, görgüsüzlük olmayacak. yukarıda bahsettiğin türden şeyler olmayacak.

Yoksa adam ciddi ciddi müzeye gitse, bilgi alsa, bir tane de fotoğraf çekinip paylaşsa, kime ne sakıncası var ?

• Bu konuyu düşündüm ben de geçen gün.nadiren de olsa benim de gittiğim yerlerdeki ftolarım paylaşıldı.Ama ben bu konuda abartılmaması gerektiğini düşünenlerdenim.Bir çok insan var arkadaşımız akrabamım, v.s. evinde oturmak zorunda , işsiz, veya ekonomik gücü yok...bu tarz etkinlik paylaşımları paylaşanları eğlenririrken , egolarını tatmin ederken v.s. başka insanları bunalıma itebiliyor.bence mümün mertebe paylaşılmamalı.Yani bence çok doğru bir düşünce ile hareket ediyorsun..Bu hata hepimizin bence..ve ben azaltmaya çalışyorum.en azınedena etiketlemeyin beni diyorum.Bunedena sonra da elimden geldiğince dikkat edeceğim.

0|0
    0|0
  • Herkesin için öpüşüp birbirimizin kucağına oturma özgürlüğü istiyoruz diyorlar sen neyden bahsediyorsun :/

0|1
    0|0
    • bence o farklı bir durum.. dediğin ahlak çerçevesinde değerlendirilebilir.. ama benim bahsettiğim insanların kendilerini ıspat çabalarıyla girdikleri acınası haller..

• edep kalmamış işte küçükken dışarda meyve bile yememize izin vermedi ailemiz alan var alamayan var diye

• dimi ya..bunu yapanların orta gelirli ailelerden daha çok olması da başka bir trajedi

• Tatil fotoğrafları için bişey diyemem ama gerisinin görgüsüzlük olduğu kesin, kültürle bir alakası yok.

Şu aşağılık psikolojisini yenemedik gitti. Nedense hep insanlarda üstün gözükme gibi bir çaba var, haksız mıyım? Hani çevrenize bir dönüp ya da pencereden dışarı bakmak bile yeterli. Beş dakika içinde yakalamamak mümkün değil. Anlamıyorum ve anlam veremiyorum. Ya utanmasa makineyi yemeğin içine de sokacak ve tek dertleri de " Bak ben bunu yapıyorum, ben buradayım, ben geziyorum, yiyorum, içiyorum.. " vb. vb.'leri...

Bu bir çok insandaki prestij merakı da haliyle şirketlerin cebini iyi dolduruyor. Özellikle pazarlamacılar ürünün veya hizmetin tutması için bu noktayı vurguluyorlar. En basitinden reklamları biraz daha iyi odaklanarak izlerseniz farkedeceksinizdir.

0|1
    0|0
    • çok haklısın.. en eğitimlisi bile bunu yapıyor ki yatak fotosunu paylaşan eski fakülte dekanım oluyor..reklamları farkedebiliyorum özellikle cep telefonu ve gsm firmaları gençleri çok gazlıyor..

• Bu durum ayrıca tüketim çılgınlığı denilen şeyi de çok arttırıyor. Özellikle Turgut Özal zamanında bir anda herşeyi ülkemize getirdi. Tüketim manyaklığının aslında temellerini attı o zamanlar. Ayrıca ilerleyen zamanlarda insanların ruh sağlığı daha da bozulacak, çünkü yetinme denen eylem git gide ortadan kalkıyor, her zaman daha iyisini elde etme isteği ve doğal olarak oluşan memnuniyetsizlik ki şuanda bu durum sadece metaryeller üzerinde değil ikili ilişkilere de bulaşmış durumda.

• Yani bu dönemin psikologları zengin emekli olacaklar.

• Dediğin çok doğru eskiden yediğini içtiğini anlatmak görgüsüzlük diye nitelendirilirken şimdi bir moda oldu almış başını gidiyor İşin ahlaki yanını çok iyi ortaya koymuşsun bir de başka bir boyutu var senin yediğin içtiğin insanları niye ilgilendirsin banane senin içtiğin kahveden yediğin yemekten gittiğin tatilden

Çok güzel yorumlar gelmiş bu konuyla ilgili neyse ki herkes bu furyaya kapılmamış sanda teşekkür etmek gerek buna dikkat çektiğin için

0|0
    0|0
  • Seyahat etmenin kralını yaptım evliya çelebi gibiydim face adresimde türkiyeden çevrem olduğu gibi ecnebi çevremde vardı yığınla..

Ecnebilerle bizimkileri karşılaştırdığımda bizimkilerin eziklikleri çok belirgindi bahsettiğin durumlardan..Zamanı geldiğinde kapattım artık bu saçmalıkları eziklikleri görmek midemi bulandırmıştı..

Oradan aklı başında görmüş geçirmişlerle telefonda görüşüyorum face in itibarı biteli yıllar oldu..

0|0
    0|0
  • Görgüsüzlük sanırım

0|0
    0|0
  • Aynı bunları yapanları eleştiren bir kız arkadaşımın kuaförde yüzüne yaptırdığı maskenin fotoğrafını paylaştığını gördüm. Aman dikkat bayanlar, virüs yayılıyor.

0|0
    0|0
  • normal olan sizsiniz, ayarsızlık millette var, ve dediğiniz gibi bir şeyleri ispata çalışıyorlar..

0|1
    0|0
  • görmemişin bir sitesi olmuş , duvara asmış. Bunlar artık aşmışlar ne desek çaresiz.

0|0
    0|0
  • ben tuvaletini yaparken resim çekip paylaşacakları bekliyorum :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bunlar kültürel paylaşım değil işin suyunu çıkarmak .. görgüsüzlükten öte bir şey arayan varsa yazdıkların tam tanımı..sosyal ağlar (facebook,twitter) kullanmıyorum açıkcası ama 24 saat ne yaptıklarını yazanlar bilemiyorum benim yapmıyacağım bir şey ..eşimle şunu yaptık şuan şurdayım şunu içiyorum beğeniler yorumlar bir kadeh içkiye ne yorum yapılabilir ki sadece cıvık cıvık yapılan söylemler...bir ara bbg vardı artık dbg(dünya beni gözetlesin ) çıktı

0|0
    0|0
    • dgb olayı çok doğru..açıkçası face benim için ihtiyaç işim icabı takip etmem gereken gruplar başka türlü olmaz.. hal böle olunca sende dgb üyesi oluyorsun çünkü çevren seni istemesen de buna alet ediyor..

• doğru diyorsun bir şekilde bulaştırıyorlar anlatsan da engel olamıyorsun..

• link Tam olarak bunu düşünüyorum...

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir konuya deginmişsin

bu insanların biraz arastırılsa geçmişte ezildgni hor görüldügünü anlarsınız

acısını da allah razı olsun bu siteler sayesinde çıkartıyolar

Yaw utanmasalar bakın ilk gecemiz böyle oldu diye de atacaklar

bunlar kişilik bozukluğudur

0|1
    0|0
    • kesinlikle.. dün yakın bir arkadaşımın doğum fotosunu gördüm o nedenle bugün bunu sormak geldi içimden.. bildiğin bebeğin daha kordonu kesilmemiş doktor kucağında kanlı kanlı fotosunu koymuş..inanamadım cidden

• Oha

midem kalktı

Medya işte bunlara ilham veriyor

çagla şikel gülben vs dogum yapar yapmaz resim atıyor

oda ondan görüyor ezik

• "özel hayat" kavramı kalmadı maalesef..tabi ki o fotoğrafları yükleyenler gittikleri yeri refere etmiyorlar o ayrı.öyle olsa tabağın sunumundan, yemeğin tadından..vs pek çok farklı açıdan konuyu ele alırlar.sırf bunun için siteler var.ve fakat amaçlar başka.biraz tabi ki daha çok gördüm,gezdim.

alakasız olacak belki ama; geçmiş yıllarda ilkokuldayken biz öğretmenimiz sınıfa salam,sucuk,muz..vs gibi kolay alınamayan şeyleri istemezdi.bilmem anlatabildim mi.

0|0
    0|0

• onu geçtim de bu nesilden türeyen jenerasyon neler koyar onu düşündüm:)

0|0
    0|0
  • Sana katılıyorum, çok rahatsız edici. ayrıca yaptığı zeytinyağlı dolmanın, kekin yemeğin psatanın fotoğrafını çekip koyan kızları da anlamıyorum. ne demek bu bak ben çok marifetliyim mi? o an canı isteyen nasıl bulup yiyecek?!

0|0
    0|0
    • anlam aramana gerek yok direk yazıyorlar zaten on parmağımda on mağrifet die :)

Yükleniyor...