4 YGS sorusu (çözmek istemeyen girmesin)

Sıfırdan ve birbirinden farklı x, y, z rakamları kullanılarak yazılabilecek rakamları farklı bütün üç basamaklı sayıların toplamı 1554 tür.

xy=66-yx olduğuna göre, üç basamaklı xyz sayısının alabileceği en küçük değer kaçtır?

cevap: 241

Rakamları tekrarsız, iki basamaklı, birbirlerinden farklı dört doğal sayının toplamı 103 olduğuna göre, bu sayıların en küçüğü en çok kaç olabilir?

cevap:24

nasıl yaptığını anlatırsanız çook sevinirim :)

şimdiden teşekkürler.

0|0
1|3

En İyi Kız Görüşü

• xyz,xzy,zyx,zxy,yxz,yzx bunların hepsi 1554. 100x+10y+z buradan gidersen 222(x+y+z)=1554 yani x+y+z=7 ! alttakini kullanacak olursak 10x+y=66-10y-x bunu düzenlersek x+y=6 çıkar en küçük değeri istemiş ben x ye 1 verirdim ama rakamlar farklı o yüzden 2 veriyorum ve böylece y ye 4 kalıyor. Yani sayımız 241 kolay gelsin :) bu arada 11.sınıfa geçtim matematik 3 :D

1|0
    0|0
    • 2. soruya gelirsek 4 sayımız var 103/4=25. virgüllü bir şeyler çıkıyor doğal sayı dediği için 25 oalrak alıyoruz ve 24,25,26 gibi en küçüğünü bulduktan sonra değerleri kendin verebiliyorsun. Tabi ki rakamları 103 olacak şekilde soracak olursun neden 4 e bölüyoruz bu tür sorularda en küçüğün en büyüğü dendiğinde rakamalr birbirine yakın seçilir

• 1 olmama sebebini anlayamadım?

• aa tamam tamam :D tekrar baktığmda anladım çok teşekkür ederim

Erkekler Ne Diyor 3

• En küçüğü en çok kaçtır dediği için bu dört sayıyı da birbirine yakın olanlardan seçiyoruz. Şöyle yapıyoruz: 103/4=25 rakamları birbirinden farklı dediği için hepsini 25,75 alamayız, ki bu doğal sayı da değil. O halde 25 yazıyoruz ve bir fazlasını ve bir eksiğini yanına yazıp toplamlarının 103 olmasını sağlıyoruz. Yani 24 25 26 28 diye.. En küçüğü en çok kaçtır dediği için. 24'ü buluyorz.

0|0
    0|0
    • bir fazlasını ve bir eksiğini almamız bir kural mı? küsüratlı olduğundan mı

• "En küçüğü en çok kaçtır" kuralı geçtiği için birbirine yakın değerleri alıyoruz. Küsüratla alakası yok.

• 103/5=25x4 +3 tür. bu sayıları dağıt işte. 24 olursa en küçük 25 olur diğeri 26 olur 28 olur sayılar.25 olamazdı o zaman sayıların dengesi bozulur.

0|0
    0|0
  • maydonoz bu konuda ustadır. Şimdi sorunu kendisine fax çekip cevabın gelmesini bekleyeceğiz.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...