Diyelim Arkadaşınız Boğuluyor?

Haberlerde izlemişsinizdir;dün yani bayramın son günü, 5 arkadaş denize gitmiş; 4 ü boğularak can vermiş. Ne yazıkki bizim mahallede oturan gençler bunlar. Bu sabah cenazeleri kapıya geldi; çok zordu.

Sormak istediğim şu; diyelim siz de arkadaşınızla denize gittiniz ve çırpınmaya başladı. Ne yaparsınız?

Not: Gizliş; nefesimi kesiyorsun.

• Panikle bağırmaya başlarım ama yaklaşmam.
    40% (4)0% (0)27% (4)Oy Ver
  • Donar kalırım ve yaklaşmam.
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Arkadaşımı çekmeye çalışırken ikimizde boğuluruz.
    20% (2)20% (1)20% (3)Oy Ver
  • Zaten yüzme bilmiyorum; boyumu aşan yerlere asla gitmem.
    20% (2)40% (2)27% (4)Oy Ver
  • İyi yüzücüyümdür; ikimizi de kurtarabilirim.
    20% (2)40% (2)26% (4)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• 7 yaşından beri yüzme bilirim zıpkınla balığa gidiyorum..İyi bir yüzücü boğulanın yanına yaklaşmaz kural budur..Boğulan kişinin tek derdi boğulmaktan kendini kurtarmak su yüzeyine çıkmaktır bunun içinde ona dayanak lazımdır..

Sen boğulana yanaşırsan boğulan seni boğmaya çalışır..Ha iki istisna vardır..Boğulan bir çocuksa fiziki olarak seni zorlamayacaksa kurtarabilirsin..Ya da boğulana dipten yanaşır nefes tutarak su üstüne çıkarabilirsen bir kaç saniyede seni görmediği için kendine gelebilir..

Dikkatli olmak lazım..

3|0
    0|0
    • bnde böyle düşünüyorum. tamam vicdan sızlar fakat bodoslama dalmak da akıl karı değil.

• Sızlar tabiki..Benim dayı oğlu da iyi yüzücüdür beraber çok yüzerdik..Tekneyi açığa demirledik o yüzüyor ben teknedeyim..Akıntıdan kazana girdi deniz hortumu derler..Dibe doğru çekilirken tekne küreğini uzattım kendini yukarı çekti..Bende atlasaydım ikimizde boğulurduk soğukkanlı olacaksın..

Erkekler Ne Diyor 20

• Yıllar evvel bir arkadaşım ve arkadaşları boğuldular arkadaşım kurtuldu onunla birlikte giren 6 kişi öldü nedendir bilmiyorum hastaneden çıktığında yüzü mosmor ve yara içindeydi sormadım hiç bir süre sonra boğulanlardan bahsetti birini kurtarmak istediğini ama kendide su yutmaya başlayınca insanın can derdine düştüğünden bahsetmişti

1|0
    0|0
    • ben burda hemen atlarım ne var diyenleri anlıyorum şuan bende öyle düşünüyorum ama aslı öyle değildir eminim. g*t korkusu, vicdanı bastırabilir.

• 1-2 saat öncede bu konudan konuşmuştuk arkadaşlarla biyerde can derdine düşer insan önünü görmeden bilmeden bişeye doğru gidersinde sonu mutlak ölüm olan bişey için riskin sınırı vardır sanıyorum

• Boğulmuş ve Boğulmak üzere olan çok kişiyi çıkarttım denizden.

Boğulanlar için yapacak bir şey yoktu ama çırpınan bir insan gördüğümde kendimi düşünmem.

Bunun o kadar da ulvi bir davranış olduğunu sanmıyorum.

Normal olanı budur.

Bugün normal olan meziyet olarak kabul edildiğinden dolayı kendime pay çıkartacak değilim.

İnsan olan yardıma "yüzer"

0|0
    0|0
    • bilenin ve soğukkanlı davranabilecek olanın gitmesi normaldir bence. aileden biri değilse bodoslama atlamak, düşünmeden hareket etmek doğru değil bence. Yorum için teşekkürler.

• O insanın da bir ailesi var.

İlla senin ailenden olması şart değil diye düşünürüm.

Elbette kendi ailesine öncelik tanıyabilir insan buda bir fikirdir.

• ya bu gizli sen uzaktur vb muhabetleri artı nedir bu ya ? bizim buradada göl var dünyayın en temiz gölü gül birz ilerledinde bataklık oluyor ve haraket ettikce sen batıyorsun her sene en az 2 kişi ölür ne yazık ki

0|0
    0|0
  • boğulma olayına yardım etmek için çevrede tahta-kütük-plastik bişey varsa o atılır

yoksa can havliyle

boğulan kişi kurtaranıda götürür suyun altına!

1|0
    0|0
    • yaklaşmazsın yani. O da doğru bir yönden; bir kişinin kaybı, iki kişiden iyidir.

• çevremde alet erdavıtı lullanırım önce!

lakin dediğim gibi kahraman olacam derken

o kişi senide boğar!

• Kurtarmaya çalışırım göz göre göre boğulmasını seyredip ömür boyu vicdan mı yapayım?

Kurtaramazsamda beraber ölürüz noolcak :)

Bu arada nerede oturduğunu da öğrenmiş olduk :)

1|0
    0|1
    • ölmekle bayılmayı karıştırmışsın.

• Hayır karıştırmadım bayan ukala. Arkadaşım boğuluyorsa tabi ki sonu ne olursa olsun atlar kurtarmaya çalışırım. Olmadı zaten ölmüş oluruz. Artı ölüm nedir? Herkes ölmekten korkuyor. Acı mı çekiyor insanlar en fazla 2-3 dk çırpınma nefes alamamak bayılmak ve ölmek. Siz hayatın gerçeklerini anlayamamışsınız ki ölmeyi de anlayasınız.

• Dost dedıgım arkadaslarsa gercı bu durumla karısılasınca ınsanlık halı ıle pek gerısını dusunemem ama kurtarma teknıklerını uygulamaya calsıırım..

0|0
    0|0
  • Hemen yardım çağırırım, ip, can simidi v.s. atma imkanım varsa hemen yaparım, soğuk kanlıyımdır. Boyumu aşan yerlerde bende boğulurum, iyi yüzme bilsem tereddütsüz yüzerek kurtarmayıda denerdim.

0|0
    0|0
  • büyükçekmecede geçen yaz sahilde dolaşıyordum bir baktım kızın biri çırpınıyor kıyafetlerimle atladım iyi yüzücüyümdür ve kızı kurtardım setlere çıkardığımda anne ve babası karşıladı bana kızımdan uzak dur dediler şuan bana sorsan sadece izlerim artık müdahale etmem...!

1|0
    0|0
  • Ailesini arayıp oğlunuz boğuluyor başınız sağolsun denebilir. Fakat hiçbirşey düşünmeden 155 i arayıp, boğulma vakası, çabuk gelin deyip telefonu yere atıp boğulduğu yere dalarak kurtarmaya çalışırım.

0|0
    0|0
    • adres vermeden daldın; ikinizde boğuldunuz.

• açık adresi verdiklerinde 20 dakikada gitmişler. bir de sinyal takibiyle üç günde giderlerdi.

• Birebir uygulamayı görmedim ama 3 dakika içinde tespit ediliyor diye duymuştum bir polis arkadaşımızdan. Ama onlar bulana kadar adres vermekte mantıklı olur bilinen bir yer ise.

• yüzmeyi bilmyiorum girersem bende 2 cenaza çıkar :)

0|0
    0|0
  • ben şileli oldugum için bir cok boğulma vakasına şahit oldum içinde oldum veya yanıbaşlarında oldum , denızde ne kadar dalga çıkarsa çıksın sen yüzme bildikten sonra hiç birşey olmaz fakat insanları maalesef boğan bu panikatak sendromu , arkadaşımın başına boyle birşey gelse onu cekerım soğukkanlı olarak Allah'ında izniyle kurtuluruz , herseyden once soğukkanlılık

0|0
    0|0
  • Kendime yetecek kadar yüzme biliyorum ama birisini kurtarabilir miyim bilmiyorum. Öylece boğulmasını izleyemem. Belki kurtarırım diye atlarım ben de. Hem boğularak ölen Müslüman şehit olur.

1|0
    0|0
  • Şu konyadaki olay mı? Bayram adındaki filan...

0|0
    0|0
  • Öncelikle başınız sağolsun çok üzüldüm bu bayram gerçekleşen boğulma vakalarına...

Ben CPR lisansı sahibiyim.Daha önce benzer durumlara müdahele ettiğim oldu.Soğukkanlı bir şekilde elimden geleni yapardım.

0|0
    0|0
    • ailelerinin başı sağolsun bizim için ölümün soğuk yüzüydü onlar için evlat acısı işte...

• ölümüne de olsa arkadaşımı kurtarmak için denize atlardım eğer hiç bir müdehale etmeden seyredersem ömür boyu vicdan azabı çekmektense ölüm riskini almak daha iyi

0|0
    0|0
  • valla ben bende yuzme bılmıyorum etraftan bırı geldı kurtardı kurtardı baska turlu yoksa da eğer kımse ozaman Allah rahmet eylesın o arkadasa gıttı

0|0
    0|0
  • Yüzme bilmiyorum ama kurtarmaya çalışırım

1|0
    0|0
  • şamyel atarım

1|0
    0|0
  • Arkadaşımı çekmeye çalışırken ikimizde boğuluruz.v

0|0
    0|0
  • baban bile boğuluyorsa gitme demişler. ama ben giderdim tutamam kendimi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• köyün havuzunda bir kenarda yüzüyoruz ablamla birlikte..böyle kurbağalarla felan birlikte. neyse işte gözlerden uzak tenha bir yer burası..zarıl zarıl motosikletle bir adam pat diye çıktı geldi. bizim yemenilerimiz yok diye abim bizim başımızı suya gömmüştü. hiç unutmam. hacıbabam boğacaksın kızları dedi de kurtulduk elinden. :) Allah rahmet eylesin ailesine sabır versin..umarım böyle bir durumda tek başıma değilimdir kurtaramam kahrolurum sonra..

1|0
    0|0
  • İkimizi de kurtarabileceğimi düşünüyorum önce bağırırım ve üzerimdekileri çıkarıp atlarım denize.

0|0
    0|0
  • Yüzme biliyorum ama boyumu geçen yerlerde yüzmedim hiç. Cesaret edemedim açıkçası. Ama öyle bir durumda eminim ki yardım etmeye çalışırım elimden geldiğince. İlk önce can kurtaran varsa ya da etrafta yardım edebilecek biri, onlardan yardım isterim. Ama iş başa düştüyse o an ki psikoloji ile kendimi düşünmeden giderim yanına.

0|0
    0|0
  • Arkadaşımı çekmeye çalışırken ikimizde boğuluruz.

Başınız sağolsun pentin. :(

0|0
    0|0
  • İyi yüzücüyümdür; ikimizi de kurtarabilirim.

0|0
    0|0
  • Panikle bağırmaya başlarım ama yaklaşmam.

0|0
    0|0
  • c sanırım yüzme biliyorum ama cok kotu

0|0
    0|0
Yükleniyor...