Kapat

İslam sosyalizme götürür mü?

ismek kursunda ki dikiş hocamız bize bunu söyledi islamiyetin sosyalizmle çok yakın bir görüş taşıdığını islamın özünün bizi sosyalizme götüreceğini..ben solcu görüşe sahibim ve neden diye sorduğumda komşusu açken tok yatan bizden değil ya da zekat verme fitre gibi şeyleri gösterdi ama yine de aklıma yatmadı size de soriyim dedim..bir de mümkünse kominizmde din olmaz gibi şeyler yazmadan söyleyin onları ben de biliyorum ben islamın özünde sosyalizme kapitalizmden daha yakın oldup olmadığını öğrenmek istiyorum..

• Evet götürür
    A seç
  • Hayır götürmez
    B seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
4|13

En İyi Erkek Görüşü

• Evrensel doğrular vardır bunları her görüş bir şekilde kapsayabilir amaç eğer ki o ufukta gördüğün güzellikler bahçesi ise istediğin araca binip o ufka varabilirsin.

Kimisi daha yavaş gider, kimisi daha zorlu ama gittiğin yeri bilirsin hepsi aynı noktaya gider.

1|2
    0|4
    • çok genel yazmışsın işte islam oraya mı gitmeye yakındır kapitalizme mi gitmeye onu öğrenmek istiyoru

• Dinde Namaz kıl nasıl bir emir ise Yoksula Yetime yardım ette öyle emirdir.

Sana daha net bir tespiti yazayım ilgilisin madem konuyla.

Dünyanın en zengin devlet adamları, kralları hep İslam devletlerinin başındadır.

İslam devletleri Petrolün sahipleridir.

ve yine o devletlerin milletleri en sefalet içinde yaşan milletleridir.

Dünyadaki sözde Müslümanlar Kur'anda söylenen zekatı verseler değil aç Müslüman dünyada Aç insan kalmaz.

Ya bu İslam indirilen İslam değil.

Ya bunlar Müslüman.

• :( çok çok saol tekrardan aldım cevabımı..

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 12

• Bu soruda Persona non grata ilan edilme riskim var :) Ama riski alıyorum, çünkü artık dayanamayacağım. Ben de görüşlerimi paylaşayım:

Şu "sentezler"iniz bizi öldürecek. Ulusalcılık-sosyalizm garabetine artık tepki bile veremeyecek kadar alıştık da; şimdi de din ile mi sentezliyorsunuz sosyalizmi. Oysa benim bildiğim, türlü türlü ideolojilere yamanma suretiyle kendisini güncelleyen ve ifade eden, milliyetçilik idi. Eiinstein'in deyimiyle "bir çocukluk hastalığı" olan milliyetçilik.

Sizin sorunuza gelirsek. Hayır, götürmez kardeşim. Neden mi?

- Bu arada siz İslam demişsiniz ama ben tüm bir dinler üzerinden ve genel gideceğim. Zira Hıristiyanlıkta da sosyal adalet söyleminin ne denli yoğun kullanıldığını biliyoruz.

Öncelikle ne olduklarını yazalım ki; ne olmadıkları/olamayacakları ortaya çıksın. Dinlerin kapitalizm karşıtlığını ele alalım; bu, bizi cevaba daha yaklaştıracaktır. Aralarındaki saman alevi çatışmalar, sadece zahiridir. Derebeylikten kapitalizme, her sömürücü sistem dinde kendi meşruiyetlerini bulup sundukça, bu silahı kullanmışlardır. (Arada sisteme çıkıntılık yapanlar da olmuştur -79 İran'ı gibi-) ama bunlar da dini başka türlü baskılara malzeme etmiştir. Soğuk Savaş dönemindeki Yeşil Kuşak projesini hatırlayın. Sovyetlerin etrafını sarma planında son derece başat rol oynayan din; 91 sonrası Yeşil Kuşak çökünce bu kez uyuşukluk değil başkaldırı şekline büründüyse de (Taliban vb.), bu, dindarlara kapitalistlerce yerlerinin hatırlatılmasıyla son buldu.

Tikel örneklerden değil, genel-geçer manzaradan gidersek... Kapitalizm ile din arasında bir savaş olduğunu söylemek doğru değildir. Bütün çatışmacı görünümlerine rağmen dinlerin kapitalizm eleştirisi, bir sınıf, emek, altyapı boyutu taşımaz. En radikallerinin bile tüm yönelimleri, en nihayet ilkel bir kapitalizmin izlerini taşır. Kolektif emek dayanışması, cemaatçilik ve ümmetçilikle; modern sınıf savaşımı, geleneksel dini şiddetle (cihad) ikame edilmiştir. Vahhabi rejimi ne kadar kapitalistse, ABD'deki tarikatlar da o kadar kapitalisttir. Taliban Bin Ladin vb. momenklatura (baskın unsurlar), biliyoruz ki Batı borsalarından ve silah şirketlerinden besleniyorlardı.

Zekat ve fitre vb. ise merhametsiz dünyadan arta kalan üç beş hatıradır. Eskinin sadakası, şimdilerde sosyal yardım olmuş.

>>> Dinler ve sosyalizm, yan yana getirilemez ve uyuşmaz. Çünkü SON TAHLİLDE din, insanın yabancılaşmasının bir ürünüdür. O nedenle asla ve kata ilerici, devrimci ve sosyalist olamaz...

3|1
    3|3
    • :)

Bu site için elini yormaya değmiyor, bunları başka platformlarda yazmalı. Burada "uzun yazılar" okunmaz, hele hele böyle herkese hitap etmeyen, sadece çok doluların anlayacağı türden yazılar hiç okunmaz :)

• bir tek kitabı var bende.sonra anlatırım sana.stefanı getir ercümenti götür.pazarlık yok.

• teist dinler zenginliğe ve mülkiyetin haksız paylaşımına karşı değildir. mülkiyet dağılımının azaltılmasını yaptırımlarla değil, zenginlerin fakirlere gönüllü bağışlarıyla sağlamaya çalışır. teist dinlere bakarsan hiçbirinde gereğinden fazla mülkiyete el koymakla ilgili bir kuraldan bahsedilmez. fitre ve zekat da bir nevi bağıştır. zenginlerin devlet eliyle sınırlanmasını düşünmeyip sadece bağışa indirgenmiş olması, dinlerin aslında gelir dağılımında adaleti sağlamaya çalışıyormuş gibi, ama aslında sağlanmasını fazla istemediğini gösterir. toplumda gelir dağılımını ve mülşkiyet eşitsizliğini gidermenin en etkili yolu iktidarı ele alıp rejimi değiştirmekse bunu sosyalizmden başkası söylemez.

1|0
    0|0
    • hımm açıklayıcıydı gerçekten daha iyi cevap gelmezse en iyi cevap seçeceğim saol..

• Dinlerin hiçbirinde doğrudan bir sınıfsal farklılığı engellemeye dayalı doktrin bulunmaz. Ancak zekat, sadaka vb şeylerle olabildiği kadar mülkte eşitlik sağlama girişimi var. Özel mülkiyet ve sınıflar arası gelir dağılımındaki uçurumu engellemeye yönelik midir zekat? Sanmam.

Kısacası eğer din sınıfsal farklılıkları ortadan kaldırmaya yönelik bir tutum izlemiş olsaydı (ya da eğer öyle bir tutum varsa bile dindarlar bunu uygulamış olsaydı) dindar burjuvalar tv de Afrika'da açlıktan kırılan insanları izlerken diğer yandan akşam yemeklerini mideye indirip ''öldükten sonra onlar için mükafat olacaktır'' kafası yaşamazdı.

2|2
    2|1
  • Komünistlik herkes esit olsun diyorda o teoride öyle pratik de degil bak sirbistana bak bulgara devlet sömürüyo milleti

islamin sartlarindan birisi zekat vermek

zenginler zekat verse zaten fakirlik kalmaz

1|0
    0|0
  • sosyalizm derken ilk öncelikle marksist-leninist bir akımdan mı bahsediyoruz yoksa maoist, stalinist veya troçkist mi (daha bir çok akım var bunları yazmak geldi içimden) ? genel manada bakarsak ayrıldıkları bir çok konu bulunmaktadır...

adalet sisteminden bahsedelim, islamda hukuk karşısında bir erkeğin şahitliği birden fazla kadının şahitliği ile eşdeğerdir ama sosyalizmde bu yoktur.. miras konusuna bakalım, evli kadınların alması gereken miras payı erkeklerden daha azdır, ama sosyalizmde bu yoktur yani ilk öncelikle islamda kadın-erkek eşitliği yoktur. daha örnek vermek gerekirse çıkartılabilir :)

0|0
    0|0
  • İslamın öngördüğü sosyal adalet ile komünizm in öngördüğü adalet kavramı birbirine tamamen zıt mülkün adaletli paylaşılması toplumda sınıf farkı olmaması gibi benzerlikler var ama bu aynı olduğu anlamına gelmez İslam sosyalizmdende ileri bir ikdisadi düzen vaadediyor çünkü mülk edinme özgürlüğünü tümden ortadan kaldırmadan toplumsal adeleti sağlıyor

0|0
    0|1
  • kuranı okursan öyle tabi. ama bunu uygulayan var mı dersen tek örneği bile yok. o yüzden komünizm gibi islam da uygulanabilirlikte çöküyor şu an müslümanım diyenler kendini kandırıyor :((( namaz da spor olmuş oluyor işte fena mı ^^

2|0
    1|1
  • Hadi ateistler bunu da açıklayın ?

0|1
    0|1
  • inanları yoktan var eden allaha ''neden, ne için, nasıl'' fibi sorular soran insanlara deli oluyorum .

0|0
    0|0
  • Din , dil , irk gibi kavramlar burjuva icin kacinilmaz aksam yemegidir. Ezilen proleter kesim , celladina sukrettigi icin bu durumdalar.

0|0
    0|0
  • Hiç birşey anlayamadım... Birde gizli seni merak ettimm... ?

0|0
    0|0
    • bunu anlayamadıysan sana diyecek bişey bulamıyorum vahimsin :/

• level 5lerden biriyim diyim o kaadar merak ettiysen ne yapacaksan

• yok birden çok merak ettim böyle düşünen kim diye... ?

• götürebilir, çünkü işçi haklarından bahsedilir kuranda hadislerde

kapitalizm para hırsı var özel sektörde, maaşını vermemek seni olabiliğince fazla çalıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar

insan odaklı değil para odaklı bir çalışma var.

islamda insan hayatı esastır ama dinleyen kim*

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Çok benzer yanları olduğunu bende düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • İslam eşitliği sağlamıyor sadece yardım etmeyi teşvik ediyor.

1|0
    0|0
  • Islam dini sosyalizme uyabilir fakat zengin müslüman şeyhleri nereye koymak gerekir bilemem :((((

1|2
    0|2
    • aynen ya benim de kafamı karıştıran o şeyhler

• Kımsenın senı anladığı falan yok, Tek bilmek yetmez bildiklerini doğru aktarman gerekir, ya da hiç konuşma zaten senın gibiler yüzünden dinimiz çarpıtılıyor.

• He la aynen

• Evet götürür

0|0
    0|0
Yükleniyor...