Kapat

Türkçemizin değişik şive ve konuşma dilleri size nasıl geliyor?

Ülkemizin değişik şive ve konuşma dilleri size nasıl geliyor?

Lazımız çerkezimiz avşarımız ne bilem işte her türlü konuşma şekline bakış açınız nasıl _?

0|0
21|19

En İyi Kız Görüşü

• Ben cok severim yöresel ve siveli konuşan insanları saatlerce dinleyebilirim...inanılmaz bir cok seslilik sevgisi var icimde

2|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 20

• Farklı şivelerde,farklı diller de çok ilgimi çeker,öğrenmeye çabalarım...İngilizce,Almanca,Kürtçe,Zazaca,Azerice,İbranice,Çerkez Dili Vs...

Benim çabalarımı görünce de arkadaşlarım öğrenmeden geri kalmıyorlar...Belki yazılış olarak yanlışım vardır affedin ama Çerkez dilinde öğrendiğim en uzun cümle : sığı basti taa-mer yagoustu kitıbiyossu dağe (Yaktın Beni Yakayım Seni Güzel Kız) demekmiş :)

0|0
    0|0
  • Kütahyalıların konuşması çok komiğime gider.Kimi zamanda bir muğlalı gibi konuşurum Muğlalıdan farkım kalmaz.Sonra Kars diyarı ,romanların konuşması çok hoşuma gidiyor

0|0
    0|0
  • çok sewerim we taklit etmeye çalışırım farklı şiveler hoşuma gider :)

0|0
    0|0
  • Ailem İstanbullu. Evde İstanbul ağzıyla konuşuyoruz. Baba tarafım zaten yabancı. Aksanlı Türkçe'yi sevmiyorum ama bu onları dışlayacağım anlamına gelmez. Amerika'da ya da İngiltere'de olsun aksanlı İngilizce konuşulunca 'cool' oluyor da Türkiye'de aksanlı Türkçe küçümseniyor onu da anlamıyorum.

0|0
    0|0
    • İstanbul türkçesi de aksanlıymış aslında.şu an kullandığımız zamanında devletin resmi şivesi konumunda olan aksansız türkçe,istanbul türkçesi diye yutturulmuş tek parti döneminde yoksa istanbul türkçesi şiveliymiş.bi üniversite hocasından duymuştum.

• Tekbir konuşma dili olsaydı bence çok sıkıcı olabilirdi şivelerin olması güzel bence.

0|0
    0|0
  • Bazen anlayamıyorum. Karadenizli konuşan bir arkadaşımı hele ki.

0|0
    0|0
  • Dil zenginliği bana çayırdaki çiçekleri hatırlatıyor..Hepsinin ayrı bir güzelliği var..Bizi biz yapan öğelerden birisi dil,örf ve ananelerimiz.

0|0
    0|0
  • ben seviyorum ya başka şehrlere gidince onlar gibi konuşurum geçici değişiklik güzel :)

her bölgemzn ayrı güzelliği var bence :)

0|0
    0|0
  • Ben şahit olduklarım arasında en komiği bayburt ve erzurum olarak buldum :D

Bayburt, ne dirsez siz yaa :D

erzurum, babağan ağzağa poh yeenin ogli :D haha

0|0
    0|0
  • Söylediklerini hic anlamiyorum. Düzgün konussunlar benimle mümkünse yoksa mal mal suratlarina bakarim anca :-)))

0|0
    0|0
    • sanki biraz acımasızca olmuş gibi bu

• Cocuklarimi nasil yetistirecegime karisma. Islam'a göre diyorsun da hangi islam be adam? Pehh.. Vatan sevgisiymis.. Pehh ne vatan sevgisi be? Oraya gelince alamanci diyorsunuz, burada zaten yabanciyiz. Ama neyse, salla...

• alamancı diyen cahil camekan takımıdırda yok sevmiyorsan gelme çokta lazım değilsin hangi islam diye soracağınada kitapları karıştır oku oda olmadı katolik olarak yetiştir ne diyelim zorlada sana aşılama yapacak değiliz kusura bakma yanlış kişiye sormuşum

• konuşma dili nası oluyor yav ?.şive ve ağızlardan bahsediyorsun heralde.dizilerde güzelim azğıları taklit etmeye çalşıp bok etmesinler yeter.

0|0
    0|0
    • ne demek istediğimi anlamışın süperrr... denizyıldızı soruyu uzatmak için bahane o yoksa kısa yazdın deyip duruyo yani

• cok degisik geliyor..buyuk bir merakla ve ilgiyle dinliyorum...

0|0
    0|0
  • Karadenizlileri çok sevdim eski sevgilim sayesinde :)

0|0
    0|0
  • çokkk severim özelliklede ege bölgesinin şivesini..

0|0
    0|0
  • ilgimi çeker. ege yöresi ağzına alışığım zaten.

0|0
    0|0
  • Benim çok hoşuma gider konuşulması. Kulağa hoş geliyorlar.

0|0
    0|0
  • Ben lazların konuşmasına bayılıyorum.Karadenize yerleşesim var.))

0|0
    0|0
  • Seviyorum her şiveye de ağzım döner.

0|0
    0|0
  • sempatik:)

0|0
    0|0
  • Anlayabildiğim sürece sorun yok.

0|0
    0|0
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 19

• Anlayabildiğim sürece sorun yok ama, İbrahim Tatlıses misali düzgün konuşabildiği halde bozuk konuşulduğu zaman sinir oluyorum

2|0
    0|0
  • Ben bir Trabzonlu olarak ama doğma büyüme iStanbuL olduğumdan pek şive kalmadı ama sonuç olarak gene az da olsa kaldı ve hızlı konuşurum bu yüzden bazen anlaşılamadığım oluyor ama hızlı konuşmamdan dolayı..

Onun dışında ailemde var doğu şivesi ile konuşan fakat istanbulda yaşamaktan ist. ve doğu şivesi karışık ve trabzonlu ama ist. yaşamaktan 2 sini karıştıran..

Çok komik ve çok güzel oluyor..Dinlemek çok hoşuma gidiyor ve bazen taklit etmeye bile çalışıyorum..Bazen öyle konuşuyorum farkında olmadan çok güzel :D

Ve kültürel bir zenginlik aynı zamanda da

0|0
    0|0
  • Arkadaşlar aslında şive genel olarak bizim yanlış bildiğimiz bir husustur :) Türkiyede bölgesel olarak değişen çok seslilik " Ağız " dır... ama Türkiye de yaşayanlar ile Azerbaycanda yaşayanların aralarında ki konuşma farklılığı,ses farklılığı " şive " dir. :) aslında bence soru yanlış olmuş biraz.. türkçenin konuşma dilleri olmaz konuşma ağızları olur... ve elbet farklı telaffuzlar,konuşma ağızları anadolu insanının ve türk boylarının güzelliğinden gelir :)

1|1
    0|0
  • benim çok hoşuma gider bugün de tv de bir programda tatar türklerinin roportajı vardı kesinlikle çok hoş bir durum yani seviyorum :)

0|0
    0|0
  • Gonyalıların konuşmasını severim :)

Ha birde samsun olarak şu "e" harflerini açık kullanıyorum. İşim gereği (M. Temsilciliği) bunu zor da olsa düzelttim :) Örneğin: "eeeilli beş" :)

0|0
    0|0
  • Sanirim benim verdiğim cevaplardan anlayıveriyorsunuzdur, bu durumdan ne büyük haz duymuş olabileceğimi...

Asıl bomba bana göre, yıllar önce Çanakkalaya bir seyehatim esnasında Bursadaki duraklama sırasında , önde oturan bir Bey amcanın Muavine.

..." Evladım gidiver de şu kaptana söyleyiver de, geliversinde gidiverelim gayrı..! " demesiydi..Hayatımda bu kadar verip veriştiren başka bir konuşma duymadım..kih..kih..kih..

0|0
    0|0
  • Mandarin gibi Kantonca gibi ama kesinlikle İstanbul Türkçe'si gibi gelmiyor.

Bir süre sonra uzaklara dalmaya başlıyorum :)

0|0
    0|0
  • muğla şivesini tek geçiyom gari.

0|0
    0|0
  • Kızların kendi aralarinda rahatça konuştuğu bir erkekten duydukları zaman konuşmasını bilmiyor düşüncesine kapildigi ve benim net bir şekilde çekinmeden kullandığım siveye bakış açım bu.

0|0
    0|0
  • Ödemişe git teyzeler bir hızlı konuşmaya başlasın sonra eğer susarlarsa anlamadım de tekrar başlasınlar konuşmaya ama çok severim hepsini.Şive ve ağızlarıda.

0|0
    0|0
  • Egeliyim, ege şivesi dışındakilere tahammülüm yoktur. Ağzına ağzına çakasım gelir.

0|0
    0|0
  • değişiklikler tat katar

0|0
    0|0
  • kültürümüz çok geniş ne mutlu bize

0|0
    0|0
  • Ortak zenginliğimiz...

0|0
    0|0
  • Zenginliktir

0|0
    0|0
  • Gayet sempatik dahası kültürel manada zenginlik olarak görüyorum.

0|0
    0|0
  • İlginç buluyorum.

0|0
    0|0
  • argo olmadıkça cok hoş.

0|0
    0|0
  • ola uşak nasulsun he kurban olayum sana sen nerelisun bakem gel rizeyede bi şive göresun :)))

0|0
    0|1
Yükleniyor...