Öldükten sonra tekrar dirilmeye ait örnekler sunarmısınız.

Mahlûkatı (varlıkları)icad eden(yaratan) Zâtın kudretine nispeten Cennetler, baharlar kadar; baharlar, bahçeler kadar; bahçeler, çiçekler kadar kolay gelir;

Sizin yaratılmanız da, diriltilmeniz de, tek bir kişinin yaratılıp diriltilmesi gibidir." (Lokman Sûresi: 31:28.)

sırrıyla, nev-i beşerin(insan topluluğunun) haşir ve neşri, (ahirette dirilmesi)birtek nefsin (tek bir kişinin)imâte ve ihyâsı(öldürülüp diriltilmesi)gibi suhuletlidir; (kolaydır)

2- "Tek bir sesledir ki, hepsi birden toplanıp huzurumuza getirilirler." (Yâsin Sûresi: 36:53.)

tasrihiyle, bütün insanları haşirde (ahirette )ihyâ etmek,(diriltmek) istirahat için dağılan bir orduyu, bir boru sesiyle toplamak kadar kolaydır.

RNK

Sizlerde bu sayfadan gerek Ayetlerden ,hadislerden, gerek kainattaki işleyişden ve insan duygularının ebed isteyen haykırışlarıyla istediği tekrar dirilişin örneklerini paylaşırmısınız.şimdiden teşekkürler.

not :inançsızlarıda bekleriz:)

Güncellemeler:
Bir binayı ilk defa yapan bir usta, bina yıkıldıktan sonra onu tekrar inşa edemez mi?

Bir cihazı ilk defa icat eden bir mucit, onu tekrar yapamaz mı?

Elbetteki yapar. Hatta bize göre bir şeyi ikinci defa yapmak ilk defa yapmaktan daha kolaydır

Alıntıdır
kış aylarında bir tane bile yok. Kanla beslenen bu canlılar bir yerlere gidip kış uykusuna yatmıyor, hepsi kış ayı gelince ölüyor. Ama daha sonra yaz ayında tekrar ortaya çıkıyorlar. Bir üreme ya da bölünme olayı yok. Sadece tekrar yaratılma var. Belli şartlar altında belli ortamlarda Yüce Yaratan tekrar vücut bağışlıyor onlara.

alıntıdır.
sinekler

0|0
6|9

En İyi Kız Görüşü

• Bu dünyada herkesin hakettiği değerde olduğuna inanmıyorum. Kimin gerçekten iyi, kimin ise gerçekten kötü olduğunu ancak ölümden sonra diriliş ile mümkün olabileceğini düşünüyorum.

''Ahiret'' in kelime anlamı, ''öteki, diğeri'' demektir. İnsanın içinin dışına çıkma dönemidir bence ahiret...

Dünya değerlerle anlamlıdır. Eğer, bu hayata değer yüklemezsek, yaşam, yeme, içme, çoğalma gibi biyolojik ihtiyaçlardan ibaret olacaktır. Ama, iş mana yüklemeye gelirse mesela, haksızlığın karşısında adalet için savaşmak, bir yoksula yardım etmek vs. gibi erdemlerle donanmak için uğraşan bir insanla hiç uğraşmayan bir insanın hak etttiği değerin mutlaka anlaşılması lazım.

Şu an, bilim, izafiyet teorisini reddetmiyor. Bu teori sebebiyle, adeta herkesin doğrusu kendisini bağlıyorken, gerçekten kesin olan tek bir doğru olmayacak mı bu evrende? İşte, ben daha da sayabileceğim birçok gerekçe sebebiyle, İslam'da ve diğer bazı dinlerde olduğu gibi, ahiretin varlığını kabul ediyorum.

Soruyu, 3 gün önce sordun ama ben bugün cevap vermek istedim. Cevaplara genel hatlarıyla baktım da arkadaşlar ahiretin varlığı ile ilgili tartışmaya girmişler. Bu gruplardan birisi doğruyu söylüyor ama hangisi? Ben inanıyorum ki, bir HAKİM kimin doğruyu söylediğine karar verecek...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Şüphesiz âyetlerimizi inkâr eden­leri gün gelecek bir ateşe sokacağız. Onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe derilerini başka derilerle değiştiririz ki, acıyı duysunlar..." (en-Nisâ 4/56) meâlindeki âyet ile hesap sırasında insanın dil, el ve ayaklarının şa­hitlik yapacağını bildiren âyetler (en-Nûr 24/24-25), yeniden dirilişin, ruh­beden birlikteliği ile olacağının delilleridir.

Ey insanlar! Eğer yeniden dirilmekten şüphede iseniz, şunu bilin ki, biz sizi topraktan, sonra nutfeden (sperm), sonra alakadan (aşılanmış yumurta), sonra organları önce belirsiz, (sonra) belirlenmiş canlı et parçasından yarat­tık ki, size (kudretimizi) gösterelim. Ve dilediğimizi belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz. Sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız. Sonra güçlü çağınıza ulaşmanız için (sizi büyütürüz). İçinizden kimi vefat eder. Yine içinizden kimi de ömrün en verimsiz çağına kadar götürülür, ta ki bilen bir kimse olduktan sonra bir şey bilmez hale gelsin..." (el-Hac 22/5).

Bir şeyi zıddına çeviren onu benzerine çevirebilir. Meselâ suyun bol mik­tarda bulunduğu yeşil ağaçtan ateşin çıkması, âdeta imkânsız iken, ateşi yeşil ağaçtan çıkaran Allah, insanı tekrar yaratabilir: "Yeşil ağaçtan sizin için ateş çıkaran O'dur. İşte siz ateşi ondan yakıyorsunuz. Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerlerini yaratmaya kådir değil midir? Evet elbette kådirdir. O, her şeyi hak­kıyla bilen yaratıcıdır" (Yâsîn 36/80-81).

Hz. Peygamber de çeşitli hadislerinde, öldükten sonra tekrar diriltme ko­nusunda bilgi vermiştir. O bir hadiste şöyle buyurmuştur: "İnsanın kuyruk sokumu kemiği (acbü'z-zeneb) dışındaki her şeyi, ölümünden sonra çürü­yüp yok olacaktır. Kıyamet günü tekrar diriltme bu çürümeyen parçadan olacaktır" (Buhârî, “Tefsîr”, 39/3; Müslim, “Fiten”, 141, 142). Yine bu konu­daki hadislerde kıyamet gününde bütün insanların diriltileceği, kabirden de ilk defa Hz. Muhammed'in kalkacağı bildirilmektedir (Buhârî, “Tefsîr”, 39/3; İbn Mâce, “Cenâiz”, 58). Hz. Peygamber bir hadislerinde, insanların diriltilir­ken ilk yaratılışlarındaki gibi olacaklarını haber vermiş (Buhârî, “Rikak”, 45; Müslim, “Cennet”, 55-59), bir başka hadiste de "Her kul, öldüğü hal üzere diriltilir" buyurmuştur (Müslim, “Cennet”, 83).

0|2
    0|0
    • ize bildirim gelmediği için kendi cevabımın altındaki yorumu burada tekrar edeceğim.

"Doğrudur...

Ancak, ikinci cümlenizi anlamadım..."

İzninizle, yazdıklarınıza karşı görüşlerimi bildirmek isterim: İlkin verdiğiniz surede ölümden sonra dirilme nerede (hoş olsa bile fark etmeyecekti, zira bir bilgi araştırılıp, test edilmeden bir kitapta yer alıyor ise, güvenilir değil, kişisel görüştür)? Bahsettiğiniz olayın mucizevi bir tarafı yoktur... Doğadaki her kimyasal ve biyokimyasal süreç...

• Dediğim gibi, bilgiyi ne için kullanacağı kişinin kendi işidir... Bilimin bir yaratıcıya ulaşma gibi bir kaygısı yoktur.

• gayesi olmadığı halde, keşf ettikleri oraya götürüyor doğal süreç içinde, oydu kastım.

• ya benim böyle Allaha inanmayanları gördükçe sinir sistemim bozuluyo yorumlara bak ya!

Allah bu kadar güzel bir denge kurmuş, etrafınıza baksanıza! bunları görmenize rağmen, dünyada bal börek yiyip yatmak yerine neden biraz kulluk etmiyoruz?

Nimetlerin en büyüğü, Yüce Allah'ın insanı yaratması, ona hayat vermesidir. Nitekim Kur'an'da bu durum şöyle açıklanmıştır: Allah'ı nasıl inkâr edersiniz ki; siz ölüler idiniz, sizi diriltti" (el-Bakara, 2/28).

Hadi inanmayanları geçtim.

5 vakit namaz biz inananlara zor geliyor, sorsan MÜSLÜMANIM DER. E hani ?

zekat, hac, oruç bunların bir bahanesi bulunabilir, sağlığın yerinde değildir, paran yoktur, ama namazda hasta olsan oturarak, felç olsan gözle , illa kılacaksın...

24saatin 1 saatini ayırmak bizim için DÜNYA DOLUSU YÜK.

yazık ki ne yazık

Allaha sorgusuz sualsiz inanırım. Şüpesiz ondan başka ilah yoktur. Şüpesiz Hz. Muhammet onun kulu ve elçisidir.

0|1
    1|1
    • döktürmüşüm ha

• büyük ağacın ruh programını bir nokta gibi, küçücük bir çekirdeğe yerleştirip muhafaza eden Yüce Yaratan, vefat edenlerin ruhlarını nasıl muhafaza edebilir, aklım almıyor? denebilir mi

Alıntıdır

• baharda ölen çiçekler vs. tüm canlılar bir çekirdeğin hayat bulması ile tekrar oluşuyor. İnsanda da kuyruk sokumunda bir kemik var ki bilimsel olarakta ispat edilmiştir, bu kemik asla çürümez. Buna Müslümanlar ‘’ Acbu’z Zeneb’’ derken Yahudiler ‘’ Luz Kemiği’’ derler. İşte bu kemikte, belki bizim çekirdeğimizdir ve bunun üzerinden hayat bulacağız.

alıntıdır

• Hz.İsa'nın tekrar dirilmesi

0|1
    0|0
    • Örnek vermek gerekirsek?

• Bir de bunun tanrının büyümesi ile ilgili yanı nedir?

Benim oradaki kullanımım, sürekli "Bu şöyle ve bilim bunu açıklayamıyor" diyenlere karşıdır...

Bilim, (biz avam insanlar olarak) bilmemiz gereken, hemen hemen, her şeyi açıklayabiliyor... Açıklanamayan kısımlar elbette vardır. sonuçta çok büyük ve hala keşfedilmesi gerekenler ile dolu bir evrende yaşıyoruz...

Benim orada kastım: "Bilim şunu açıklayamıyor" diyenlerin, buradan nasıl tanrının varlığını çıkarttıklarıdır...

• Bir gün o "bilim bunu açıklayamıyor" diyenler (ki aslında sadece araştırmayı tercih etmedikleri için böyle diyorlar), bilim açıkladığında (ya da zaten açıkladığını gördüklerinde) inanmayı bırakacaklar mıdır?

• Örnegin agaçlar kşın ölür yazın canlanır.

0|3
    0|0
    • evet buda dirilmenin bir çeşidi teşekkürler

• İyi de bu o ağacın öyle yaparak kendisini kışa hazırlama durumudur... Yani bir nevi avantaj sağladığı için vardır...

Sırf benzetmek için eksiltili benzetmeler yapmayalım... Ağaçların yaprak dökmesi ölüm değildir ve öldükten sonra dirilmeye örnek verilemez... Öldükten sonra dirilmeye ancak; öldükten sonra GERÇEKTEN dirilme vakası örnek verilebilir... Ki varsa öyle bir vaka, ibret almak yerine: "Dur bakalım, nasıl oluyormuş?" diye araştırılır, incelenilir...

• Ben yoktan var olmadım...

Fiziğin en temel yasasıdır: Enerji (dolayısı ile madde) yoktan var, vardan yok edilemez...

• Çiçeklerin yeniden açması

Yaprakların yeniden çıkması

Meyvelerin yeniden çıkması

0|2
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• El Hac Suresi 5. Ayet : Ey insanlar, ölümden sonra dirilme hakkında şüphedeyseniz bilin ki hiç şüphe yok, sizi topraktan yarattık biz, sonra bir katre sudan, sonra donmuş bir parça kandan, sonra yaratılışı tamamlanmış, tamamlanmamış bir et parçasından size apaçık gösterelim kudretimizi diye. Ve sizi, dilediğimiz muayyen bir zamana dek rahimlerde kararlaştırırız, sonra çocuk olarak çıkarırız sizi, sonra da ergenlik çağına getiririz ve sizden ölen olur, gene sizden, bilgisinden sonra hiçbir şey bilmez bir hale gelen ve ömrün en aşağılık devresine sürüklenen olur. Ve yeryüzünü kupkuru görürsün, fakat ona yağmur yağdırdığımız zaman harekete gelir, kabarır ve çeşitli, çifter çifter güzelim nebatlar bitirir.

3|1
    1|1
  • Öyle bir şey yok ki...

Nedir bu ölüm korkusu? (hayatta kalma içgüdüsü dışında) Bir yaşam neyinize yetmiyor? Nedir bu ikinci yaşam kaygısı? Yetmiyor, "sonsuz" olsun istiyorsunuz... O da yetmiyor, içinde sınırsız seks ve hurma istiyorsunuz...

Ölüp, yok olmak (daha doğrusu sinir sistemimimizi kaybettiğimizden ötürü, bilinç ve benliğimizi olmayışı), toprağa karışmak ve doğada diğer canlı, cansız varlıkların içine atomlarımızın karışmasının nesi gurur ve onur kırıcı..?

Bir kitap yazdı diye, nedir bu sorgusuz sualsiz kabul..?

1|1
    2|5
    • İnsan hep ebed ebed der, eğer sizde o duygu yoksa nediyebilirimki.Allah ahireti yaratıp vermek istemese idi insandaki istemek duygusunu yaratmazdı.

• Yoktan var olduysan elbet yine dirilirsin

• Güneş şişse bile kütle kaybı devam etmekte... Bu da merkezlerin birbirinden uzaklaşması demek...

Hatta şöyle bir belgesel var: link (sanırım burada geçiyordu, Dünya'nın bir günün önce 8, sonra 12, 16, 18 saat olduğunu, zamandan zamana giderken arttığını...) Bu sürenin artmasının nedeni uzaklaşmadır... Şu an 24 saattir ama torunlarımızın torunlarının torunlarının bile ömürlerinin görmeye yetmeyeceği bir dönemde bu saat artacaktır...

• Kalp krizi ile ölmüş bir insanın bir süre sonra hayata dönmesi muhtemel olabilir. Ki kalp kirizi geçirmiş bir insanı hemen defnetmezler. Ki bir çok gerçek haber duyduk defin sırasında canlanan insanları. Kimbilir belki de canlı canlı gömülen insanlar da var bu nedenle farkıdna olmadan.

0|1
    0|0
  • uyumak ve uyanmak benim için ölüp dirilmek gibi.

0|2
    0|0
  • öldünmü her şey bitti bir daha dirilmeyi bekleme .

1|3
    0|1
  • insan ölür, ruh yükselir, gömülür, sonra tekrar ruh bedene geri döner ve sorgu için yarı canlanır

0|1
    0|0
  • uyumak :)

0|2
    0|0
    • En az ağaçlarınki kadar ölüm(!)dür... :)

• atropes birader hücre ölürmüymüş ölmezmiymiş buyurunuz bakınız.

link

• Paşazadem... Ben ölmez demedim... Öleni dirilmez dedim...

• sonbahar ve ilkbahar,

0|1
    0|0
  • Ölünce dirilcez tabi. yüce Muhammed sizleri kutsasın kardeşlerim.

0|1
    0|0
Yükleniyor...