Hadi biraz Genel Kültür sınavı yapalım :)

1. Osmanlı padişahlarının sayısını ve sıralamasını biliyor musunuz ?

2. Sizin ilginizi çeken ve yaptığı şeylerle taktirinizi çeken 3 padişah kim ?

3.bu 3 padişahın hayatını hiç araştırdınız mı neler biliyorsunuz bizimle paylaşın ...

"Düzgün" cevaplarnız için teşekkürler.

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• 1)Sıralama olarak biliyorum.Kaynaklar 36 geçer ancak ''Fetret Devrinde'' Edirnede art artda padişahlık yapan Emir Süleyman ve Musa Çelebiyi padişah saymamakta tarihçiler ağız birliği etmiş gibidr.

2)İlgimi çeken Yavuz Sultan Selim, IV.Murat Han ve II.Abdülhamid Han

3)Abdülhamid Hanın hayatını daha detaylı inceledim. Çok sade bir yaşamı var.Asrın en siyasi adamı olduğunu tahtan indirildikten sonra görüyoruz zaten.Yavuzunda çok sade bir yaşamı olduğunu biliyorum ancak IV.Murat'ın II.Osman gibi yaşanan vakalaran sonra devlet otoritesi adına çok zorluklar çektiğini biliyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• hepsini tam bilmiyorum. fatih kanuni ve yıldırım bayezid. kanuninin fatihin ve yavuzun hayatını araştırdım mesela yavuz sadece dokuz yıl tahtta kaldı babasını tahttan indirdiği için onun bedduasıyla çıbandan öldüğü bilnir. ve dokuz yılda doldurduğu hazineyi ondan fazla kimse dolduramamış bu yüzden osmanlı hazinesinde hep onun mührü varmış. kanuni de yavuzun tek oğlu ve gerçekten süslenirmiş hatta babası bir gün 'annene takacak takı bırakmamışsın oğlum' demiş en çok fetih yapan padişahımız da kanuni sultan süleyman hayatı boyunca aralalıksız en fazla bir buçuk yıl sarayda kalmış ama dizide çıkmıyo gibi gösteriyo gerizekalılar. benden bu kadar elim yoruldu

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet ve Vahdettin hep dikkatimi çekmiştir. Vahdettinin vatan haini olmadığını hatta tam aksine vatanını seven bir padişah olduğunu biliyorum. Bizler geçmişimizi karalamayı seviyoruz malesef.

0|1
    0|0
  • 38 biliyorum. Fatih Sultan Mehmet.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• 36 tane vardır. Bazı kaynaklarda 38 hatta 39 diye de geçer.

İlgimi çeken padişah; "Orhan Gazi"dir. Başka yoktur.

Orhan Gazi'nin hayatını iyi biliyorum. Nefret ettiğim padişahlarında hayatını iyi biliyorum.

0|0
    0|0
  • ikinci abdülhamit..yavuz ve ikinci mahmut

0|0
    0|0
Yükleniyor...