Unutmayın hiç bir günah allahın rahmeti kadar büyük değildir...

aslında ibadetlerini yerine getiren bunun için çabalayan bir insanım fakat bugün bir karamsarlık çöktü üzerime,hatalarımı,günahlarımı düşündüm,gözümden istem dışı yaşlar döküldü.sizin böyle düşündüğünüz,korktuğunuz zamanlar oluyor mu?

0|0
10|17

En İyi Erkek Görüşü

• Âlimler ve ârifler buyuruyor ki: Allahtan korkanın kalbi hikmetle dolar.Kalbinde Allah korkusu bulunmayan kalbler harap olmuştur. Allahtan korkmanın alâmeti, kendini hasta görüp, ölüm korkusuyla bütün isteklerinden kaçınmaya çalışmaktır.Allahtan korkan kimse, Allahü teâlânın rahmetinin çok bol olduğunu bilir.

Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyuruluyor ki:

(Kim günah işler veya kendine zulmeder, sonra pişman olup, mağfiret dilerse, Allahı çok affedici, çok merhametli bulur.) [Nisâ 110]

(Allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin; çünkü kâfirlerden başkası, Allahın rahmetinden ümidini kesmez.) [Yûsüf 87]

Allahü teâlânın azâbı şiddetli olduğu gibi, rahmeti daha boldur.

Hadîs-i şerîflerde buyuruluyor ki:

(Rabbinizden bahsedince, korku verecek şey söylemeyin!) [Beyhekî]

(Allahı kullarına sevdirin ki, Allah da sizi sevsin!) [Taberânî]

(Eğer kul, Allahın ne kadar affedici olduğunu bilseydi, haram işlemekten çekinmezdi. Azâbının da ne kadar şiddetli olduğunu bilseydi, hep ibâdet eder, hiç günah işlemezdi.) [Nesefî]

(Günah işlemiyen olsa, Allahü teâlâ günah işliyecek kimseler yaratır, sonra onları mağfiret ederdi. Zîrâ Allahü teâlâ, gafûrur rahîmdir.) [Taberânî]

İnsanları Allahın rahmetinden ümitsizliğe düşüren, onlara zorluk gösteren bir kişiye, Kıyâmet günü Allahü teâlâ, (Sen kullarıma rahmetimden ümit kestirdin. Bugün sen de rahmetimden mahrûmsun) buyuracaktır.

Peygamber efendimiz de buyurdu ki:

(Allahın rahmetinden ümit kestirip [dinden] nefret ettirene la’net olsun!) [Şir’a]

Allahın rahmeti, dünyada mü’min-kâfir herkesedir. Âhırette, kâfirlere rahmetin zerresi yoktur. (Rahmetim herşeyi kaplamıştır) buyurulduktan sonra, (Rahmetim, benden korkup, haramlardan kaçan ve zekâtlarını veren ve Kur’ân-ı kerîme inananlar içindir) buyuruluyor. (A’râf 156)

(Havf ve recâ [korku ile ümit] arasında bulunan mü’min, umduğuna kavuşur, korktuğundan emîn olur) Hadîs-i Şerîfini düşünmeli, Allahü teâlânın azâbından korkup, rahmetinden de ümit kesmemelidir! (Tirmizî)

Bir insan ne kadar büyük günah işlerse işlesin, Allahın rahmetinden ümidini kesmemelidir. Hatta azılı bir kâfir bile tevbe edip "La İlahe illallah Muhammedün Resulullah" dese, bütün günahları affolur, tertemiz bir insan olur. Yani dünyada iken Allahın affetmediği günah yoktur. Tevbe edince şirki yani kâfirliği de affeder. Öldükten sonra kâfirlere af yoktur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (Allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Allah bütün günahları affeder.) [Zümer 53]

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ, kıyamette buyurur ki: "Dünyada iken bir gün beni hatırlayıp ananı, benden bir kerecik korkanı, Cehennemdem çıkarın") [Tirmizî]

(Kâfir Allahın rahmetinin çokluğunu bilseydi, cennetten ümid kesmezdi.)

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Soru başlığı bugün duyduğum en rahatlatıcı kelimeydi.. 5 yıldızı verdim kaçtım diyecek bişey yok.. Teşekkürler..

3|0
    0|0
  • İnsan korku ve ümit arası yaşamalı.Cennete girme konusunda ne kendini garanti iiçerisinde görmeli nede bütün bütün umutsuz olmalı.yeterki Allah'ın istediği doğrultuda yaşasın haramlardan günahlardan kaçsın ve farzları ihmal etmesin.bunu yapabilen korkusuzca yer altı tüneli denen kabre rahatça girebilir.

2|1
    0|0
  • Doğarken tertemiz doğuyoruz. Bembeyaz bir beze sarıyorlar bizi ve dünyaya merhaba diyoruz. Sonra aradan yıllar geçiyor. Bizi bu sefer adına kefen dedikleri yine bembeyaz bir beze sarıyorlar. Ama biz o zaman tertemiz olamıyoruz. Üzerimizdeki kirin ağırlığı, bazen öyle büyük oluyor ki; toprak bile paklamaya yetmiyor bizi. İşte umutsuzluk da bunu düşündükçe başlıyor.

Konu başlığını okuduğumda, benim de bir an içim titredi. Çok güzel ve tövbe kapısını çalma adına umut verici bir söz.

2|0
    0|0
  • Ben hiç korkmuyorum.. işte bu yüzden korkmak gerekiyor

3|0
    0|0
  • Olmuyor hiç.

Olması için bir neden yok.

0|0
    1|0
  • Geçmişte yaptığım bazı hatalardan dolayı çok üzülüyorum.

3|0
    0|0
  • Hemde nasıl oluyo ama şunu düşünüyorum

ALLAH tüm günahlardan büyüktür affedicidir merhametlidir

2|1
    0|0
  • ağlayabiliyorsan ne mutlu sana o göz yaşlarının değeri paha biçilmez olduğunu duymuştum cehennem ateşini söndüren tek şeymiş sevindim adına:)

2|0
    0|0
  • Kalıcı tevbe güzeldir, bozulan tevbe imanı zedeler, müslüman günahta ısrarcı değildir.

2|0
    0|0
  • Evet Allahın rahmeti çok büyük, ama böyle düşünüp de günah işlemeye devam etmek de çok doğru değil bence..

1|0
    1|0
  • aferin Allah günahlarını affeder inş.

2|0
    0|0
  • benim geçmişim o kadar günah doluki ama tövbe ettim bir kötü huyum kaldı oda nette vakit harcamam burdada fazla ömrüm kalmadı zaten yani başından ne kadar kötülük geçerse geçsin Allah herşeyi affeder yeterki samimiyetinle ve inancınla git ona bugün kadir gecesi güzel bir gece değerlendir bu geceyi

1|0
    0|0
  • bunu niye cinsellik kategorisinde açtın

tövbenin kabul olduğunun kanıtı pişmanlıktır

1|0
    1|1
  • Elbette insan ölene kadar rahmet kapıları kapanmaz fakat mesele bunun farkına varmakta dünya 108.000 km hızla dönüyor bu demek oluyorki 108.000 KM hızla ölüme gidiyoruz o yüzden bugünün işini yarına bırakma =)

1|0
    0|0
  • Olmuyo kalbim mühürlü gibi gerçektende

1|0
    0|0
  • Bi keresinde sevgilimle öpüşmüştüm ama sonra çok pişman oldum tövbe ettim bir daha olmayacak inşallah ama evlenmeyeceğim de napacam bilmiyom

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• cok sevdıgım bır soz vardır

en guzel sarkılar acıyla bestelenır

burda anlatılan sarkı mecaz anlamdadır. Yanı en guzel duaları acı ıcerısınde oldugumuz zaman dıle getırırız. Allah kuluna sıkıntılar verır bazen ona seslenmemızı ıster zor zamanımızda bıle, bızım ona yakarmamızı duymak ıster daha cok.

Ve tam karamsarlıga dustugumuz anda su ayet dıle gelır

Allahın rahmetınden umıt kesmeyın. Zıra kafır toplumdan baskası Allahın rahmetınden umıt kesmez.

Karamsarlıga kapılma kardesım, sevın kı Allah sana bunları hatırlatıyor ne mutlu sana :)

2|1
    0|0
  • korkmuyorum , korkulmaması da gerekiyor çünkü yeri göğü yaratan Allah'tır. O'ndan daha büyüğü yoktur ve tektir. onun yapamayacağı hiç bir şey yoktur. eğer tövbe ettiğin halde korkuyorsan korkmamalısın çünkü Allah tövbeleri çokça kabul edendir. eğer bunu bile bile korkuyorsan günah işlersin.çünkü sen bilmiyor musun ki Allah en merhametli ve en affedicidir ?

2|1
    0|0
  • oluyor tabi.

1|0
    0|1
  • Allah'ın cehennemi var evet ama cenneti de var...Onun merhametinden asla umudunu kesme...

1|0
    0|0
  • bana da oluyor oyle

1|0
    0|0
  • kul hakkı harıc :)

1|0
    0|0
  • oluyor malesef günahlarımı üzüyor

1|0
    0|0
  • Evet oluyor...

0|0
    0|0
  • Herzaman oluyo.. Yalnız şu noktayı atlamayın; Allah bütün günahları affeder, kul hakkını affetmez.. kul hakkkı yemişseniz boşuna Allah'a yalvarmayın gidip o kişiden helallik isteyin

1|0
    0|0
  • bazen oluyo

0|0
    0|0
Yükleniyor...