Kadir Geceniz mübarek olsun. Bu gecenin anlam ve önemini biliyor musunuz? :)

Tüm KS halkının mübarek Kadir Gecesini en içten dileklerimle kutlarım. Bu gece Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, rahmet meleklerinin gökten yeryüzüne akın akın indiği, alın yazımızın güncellenip bir sonraki Kadir gecesine kadar yaşayacaklarımızın listelendiği, bin aydan daha hayırlı kutsal bir gecedir. Bu gece kimler ibadet yapacak? Kimler camilere gidecek? Kimler Kuran okuyup sevdikleri için dua edecek? Ben bu gece sabaha kadar ibadet yapmayı, namaz kılıp Kur'an okumayı düşünüyorum... ALLAH CÜMLEMİZİN DUALARINI KABUL ETSİN KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN...

0|0
8|12

En İyi Erkek Görüşü

• Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allah Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]

Peygamber efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Hem de Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Teşekürler. Senınde kadir gecen mübarek Olsun.

Ama Unutuğun bırsey var. kadır gecesı temsılen bugun ama ramazanın son 10 gunu içerısınde saklıdır.

1|0
    0|0
    • Evet haklısın Ramazan ayının son 10 gün içerisinde tek rakamlı gecelerden (21, 23, 25, 27, 29 gibi) birinin Kadir Gecesi olduğu konusunda inanç var ancak 27. Gecenin Kadir gecesi olduğu konusunda inanç ise yoğun ve kuvvetlidir.Yani aslında Kadir gecesinin zamanı kesin olarak bilinemiyor ama 27. Gece Kadir gecesi olarak kabul ediliyor...

• Sagol seninde Kadir gecen mübarek olsun duaların kabul olur inşAllah

1|0
    0|0
  • bugün dilenen duaların hepsi kabul edilir çok anlamlı bir gece

1|0
    0|0
    • toprağım herşey gönlünce olur inşallah tüm islam alemine hayırlara vesile olması dileğiyle öncellikle savaş içerisinde olan islam ülkeleri için hayırlı olsun inş.

• Peki nerden eminsin kadir gecesinin bu gece olduğuna hz.peygamber dahi bu gece bana unutturuldu diyor, ve sahabelerinde kadir gecesine bir gün sabitledikleri görülmemiş Evet rivayet şudur Ki ramazanın son on gününde ve tek gecelerde arayınız denir.ama demek hz.peygamberden daha külot bilenler var.Ne garip ya

0|0
    0|0
  • Amin. İnşaallah... Kadir Gecemiz mübarek olsun...

0|0
    0|0
  • Amin dilekleriniz dualarınız için Allah razı olsun.bugece ibadeti için gün içerisinde şekerleme yapmalı,iftar yemeğini fazla kaçırmamalı.asitli içeceklere dokunmamalı,iftardan sonra kahve ve çay ikilisi peş peşe gelmeli,soğuk bir duş almalı,saatte bir yüzleri yıkamalı.Allah'tan ibadet etmek için sabır dilemeli,yoksa şeytan ibadet ettirmemek için elinden geleni yaptırıyor mazallah.hııım son olarak televizyondan uzak kalmalı:)

0|0
    0|0
  • Amin.. Allah sevdiklerimizle,sağlıklı, mutlu, huzurlu tekrarını nasip etsin.

0|0
    0|0
  • amin, güzel dua ve dileklerin için teşekkürler. Bende gecemin çoğunu ibadetle geçireceğim ve kuran okuyacağım inşallah..

0|0
    0|0
  • amin herkese.ve tüm islam alemine.

0|0
    0|0
  • Amin ..

0|0
    0|0
  • yok bilmiyorduk :=) alın yazısı güncellenmez atma ordan

0|0
    1|3
    • Güncellenir. Yazgı defteri açılır ve insanın bir sonraki kadir gecesine kadar yapacakları listelenir. Neyse sizin de Kadir geceniz mübarek olsun...

• sizinde ama öyle olmaz yap boz defterimi bu

Kızlar Ne Diyor 8

• Kutlu Bir Gece; Kadir Gecesi...

Kadir gecesi, kudret gecesidir. O bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Allah Teâlâ, “kutlu bir gece” olduğunu haber verdiği kadir gecesinin önemini özel bir sûre ile, Kadir Sûresi ile belirtmiş ve bu geceyi, ayların hayrı ile mukayese etmiştir (Kadr, 1-5). Zira, Allah’ın insanlığa son ilahi mesajı olan Kur’an-ı Kerim bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Özellikle Kur’an’ın bu gecede indirilmesinin geceyi şereflendirdiğini ve kadrini yücelttiğini ifade etmek üzere ona bu isim verilmiştir. Bu sûre inmeden önce gecenin böyle bir ismi yoktu. Duhân sûresinde “Biz onu mübarek bir gecede indirdik” (44/3) buyrularak bu gecenin bereketli, hayırlı, uğurlu, önemli ve kutsal bir gece olduğu açıkça ifade edilmiştir. Bakara sûresinde ise (2/185) Ramazan ayında indirildiği belirtilmiştir. Buna göre Kadir gecesinin Ramazan ayında olduğu açıktır.

Kadir gecesinin Ramazanın hangi gecesine denk geldiği konusunda farklı görüşler ileri sürülmüştür. Ancak İslâm alimlerinin büyük bir çoğunluğu, Peygamberimiz’in bu konudaki hadislerinde geçen bilgileri dikkate alarak Kadir gecesinin ramazanın yirmi yedinci gecesi olduğu kanaatine varmışlardır. Kadir gecesinin kesin olarak bildirilmemesi, insanların ona güvenip diğer zamanlarda kulluk görevlerini ihmal etmemelerinin hedeflenmesi gibi bazı hikmetlerle açıklanmıştır.

Bu gecenin önemine dair Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak karşılığını Allah’tan bekleyerek değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır” (Buharî, “İman”, 28). Dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gece olan Kadir gecesinde sabaha kadar melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner. Ayrıca bu gecenin esenlik ve mutluluk gecesi olduğu belirtilmiştir. Zira melekler gecenin başından itibaren tan yeri ağarıncaya kadar gruplar halinde inerek müminlere selam verirler. Bu durum gecenin karanlığı çekilinceye kadar devam eder. Allah Teâlânın rahman ismiyle tecelli ettiği bu gecede ibadet ve duayla geçirip dileklerimizi ve isteklerimizi O’na arz etmek için değerli bir fırsattır. Hz. Peygamber Ramazan’ın son on gününe girildiğinde dünyevî işlerden uzaklaşarak mescide itikâfa çekilir, vaktini daha çok ibadet ve tefekkürle geçirirdi (Buhârî, İtikâf, 1). Hz. Âişe radıyallahu anhâ bu gecenin nasıl ihya edileceğini Hz. Peygamber’e sormuş, o da “Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet! de” şeklinde cevap vermiştir (Tirmizî, Da’avât”, 84). Şu halde bu gece Rabbimizle dost olup gecenin feyzinden istifade etmeliyiz.

1|2
    0|0
  • Amin cümlemize.

Yalnız kesin degıl bugun oldugu kadir gecesinin :) hepimizin duaları kabul olur inşallah ve hepımız Allah'a kulluk edebılmeyı basarırız ınsallah

0|0
    0|0
  • Sağol hepimizin kandili mübarek olsun. Ben de ibadet etmeyi düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • bu gün alkol alınmaz cinsel sex yapılmaz.

0|1
    0|0
  • Sağol seninde mübarek olsun.Rabbim inşallah dualarımızı ibadetlerimizi kabul eyler . Kaderler Berat kandilinde güncelleniyor ufak bir düzeltme yapmak istedim.

0|0
    0|0
  • Allah cmlemizin dualarını kabul etsin

0|1
    0|0
  • Bende sizin kadir gecenizi en icten kutlarim ama birsey sormak istiyorum tabi Allahım bunu en iyi bilendir ama olsun ben yinede sorayim.bu gun oruc tuttum normalde tutamiyorum ama bugun zar zor tuttum ve bugun baya dua edip kuran dinlemeyi dusunuyorum gecede Sabah namazimi kilip bol bol dua edecegim cok istedigim bir dilegim var biraz zor ama hep bunu dilerim gelecegimle ilgili acaba bu gece bunlari yaparsam Kabul olmasi ihtimali var mi veya bildiginiz dualar var mi

0|1
    0|0
    • Bu gece bin aydan daha hayırlı bir gecedir ki bu gece belirttiğim gibi gökten yeryüzüne kullar için rahmet melekleri akın akın iner. Yüce Allah ''Hasta olan var mı? Ona şifa vereyim, darda kalanınız zor durumda olanınız var mı? ona derman çare vereyim'' der. Namaz kılıp Kuran okuman ve geceleyin sahurdan önce 1000 defa Besmele çekmen senin için çok yararlı olacaktır. Bu gece teravihe git ve mevlide katıl dileğin için Allaha bol bol dua et ve Kurandan kadir suresini oku...

• ahh canım benimm sen Allahın sevgili kullarından birisin O'na her zaman güven ve yalnız Ondan iste...

• Allaha inancim sonsuz ve hep oyle kalacak o en yucemiz ondan baska kimseden isteyemem umarim bana yardim eder bazen sinirleniyorum cevredeki insanlar dinle o kadar kafayi bozmuslarki! Takvimlerde mesela cocuklarinizi dovun diyor dini ogrensin diye e bu din mi simdi bir kere bizim dinimizde hosgoru var ben daima allahima inanacagim ama o insanlar gibi kafayi bozmam sonucta hayati yasamak da lazim

• cümlemizin duaları kabul olur günahları affolur inşfallah

1|2
    0|0
Yükleniyor...