Kadın Gazeteciyi Ağlatan Yolculuk

Akşam Gazetesi yazarı Özlem Çelik, Ankara'ya yaptığı ve AŞTİ'de tuhaf bir şekilde son bulan yolculuğun kendisini nasıl gözyaşları içerisinde bıraktığını yazdı.

Mizah dergisi 'Bayan Yanı'nın neden çıktığını artık daha iyi anlıyorum...

8 Ocak 2012 tarihinde, saat 17.00'de İstanbul-Ankara seferini yapan bir otobüse bindim. 18 numaralı koltuktaki yolculuğum

Ankara AŞTİ'de, tuhaf bir şekilde son buldu.

Yanımdaki kadın yolcu indi. Ben, bir sonraki durak olan Söğütözü'nde ineceğim için yerimden kalkmadım. Ankara'dan Mersin'e devam edecek olan otobüs, yeni yolcularını almaya başlayınca elinde benimkiyle aynı koltuk numarası olan bir delikanlı geldi yanıma. 'Az sonra ineceğim. Siz cam kenarına geçin, ben de eşyamı toplayayım' diyerek kendisine yol verdim. Geçti, oturdu.

O sırada genç muavinin bize dik dik baktığını gördüm. Koşar adımlarla yanımıza geldi. Bana, en ön sıranın boş olduğunu söyledi. 'Birazdan ineceğim, gerek yok' dedim. Gazetelerim, kitaplarım, bilgisayarım, telefonum, çantam... Daracık alanda eşyamı toplamaya çalışıyordum.

İkna olmayan muavin bu sefer yanımdaki delikanlıya döndü, 'Sen öne geç!' dedi. Kendisinden üç beş yaş büyük muavinin sözlerini emir telakki eden delikanlı ayağa fırladı. 'Lütfen kalkmayın. Burada oturmanızın benim için bir mahsuru yok. Sizin için de sorun değilse... Kucağımda bu kadar eşyayla kalkmam zor olacak...' dedim. Genç çocuk tekrar yerine oturdu.

Muavin hala tepemizde dikiliyordu.

'Erkek-bayan yan yana oturtmuyoruz! Ya biriniz ya diğeriniz öne geçecek!' deyince tepemin tası attı!

'Ne demek oturtmuyoruz?'

'Yasak! Erkek-bayan yan yana oturamazsınız!'

'Öncelikle erkek-bayan değil, erkek-kadın demen gerekiyor. Bayan bir hitap şeklidir, cinsiyet değil. İkinci olarak benim nereye oturacağıma ben karar veririm. Kalkmıyorum!'

'Şirketin kuralı böyle! Yasak! Oturamazsınız!'

Bu buyurgan ses tonunu ve ikna edicilikten uzak, insanlıktan nasibini almamış cümleyi duyunca ayağa fırladım...

'Sen kim oluyorsun da benim namusumu korumaya çalışıyorsun? Bu gencecik çocuğa da bana da hakaret edecek cesareti nereden buluyorsun! Biz yan yana 5 dakika seyahat etmekten rahatsız olmuyoruz ama sen bizim yan yana oturmamızdan rahatsız mı oluyorsun? Bu nasıl bir sapıklık yaaa!'

Muavinin yüzündeki ifadeyi görünce güleyim mi ağlayayım mı şaşırdım. Ağzı bir karış açıktı. Matematiği 10'a kadar saymakla sınırlı olan birine üç bilinmeyenli denklem sormuştum sanki! Neye karşı çıktığımı anlamaya çalışırken bir yandan da 'erkekliği' elden bırakmıyor, takılmış plak gibi 'oturamazsınız' demeye devam ediyordu.

Herkes yerinden kalkıp bize bakıyor ama kimsenin gıkı çıkmıyordu. Yarı yaşımdaki bir muavinin bana ahlak dersi vermesi, benim neredeyse çocuğum olacak yaştaki delikanlıyı sapıklıkla itham etmesi kimseyi rahatsız etmişe benzemiyordu...

MİLLİYET

Evet arkadaşlar bu haberi bugün gördüm ve kendini namus bekçileri sanan insanlara ne denir bilemedim. Kadın rahatsız değil, erkek rahatsız değil. Muavin rahatsız bence, sizce ?

• Muavin Haklı
    0% (0)17% (2)10% (2)Oy Ver
  • Gazeteci Haklı
    100% (8)83% (10)90% (18)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|9

En İyi Kız Görüşü

• Gazeteci haklı tabi kii.Öte yandan muavin ona verilen emri uygulamaya çalışıyor.Çünkü yapmazsa büyük ihtimalle müdürlerinden fırçayı yiyecek.Bu durumda muavinin de suçu yok.Şirket de belki insanlar rahatsız olur diye böyle bir uygulama başlatmış.Biraz abartı bir durum.Yani bütün olay şirketten kaynaklı bence..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Ben daha nelerle karşılaştım Mısır'da. Türkiye'den beş beterdi muamele. Sina'da ya da Quina'da değil yan yana oturmak, aynı otobüse binemiyordu kadınlar. Bu sapıklıktan başka bir şey değildir. Aslında kafasında 'seks' olan ve erkekle kadını obje olarak görenler de bu tarz inanışları olanlardır. Mümkünse onlar toplu taşıma aracına binip milleti sinir hastası etmesin.

0|1
    0|0
  • ilk duruma kadar muavin gazetecinin rahatsız olcağını düşünüp müdahale etmek istemiş buraya kadar haklı. çünkü kadın ve erkek tanışmıyorsa yan yana oturmak istemeyebilir (çoğunluk böyle en azından). kadın rahatsız olmadığını söyledikten sonra erkek için de uygunsa muavinin kaldırmakta ısrar etmesi haksız duruma düşürmüş bence.

0|1
    0|0
  • gazeteci haklı tabiki bu durumda.

0|0
    0|0
  • Gazeteci Haklı

0|0
    0|0
  • Gazeteci Haklı

0|0
    0|0
  • aynı şey başıma geldi. benim yanımda oturan kişi de 80 yaşlarında bir amcaydı. yorum yapamıyorum gerçekten.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Kimsenin kimse yerine karar verme hakkı yoktur, sorun herkesi sapık gören zihniyette. Muavin sadece bir piyon. Helal olsun kadına, elini öpmek isterim valla! Lanet olsun bu düzene.

0|1
    0|0
  • birinci dereceden once sirket hatali arkadaslar. Ayni numarayi vermisler. Allah`tan gazeteci inecekmis yoksa muhabbeti uzar giderdi. Kimse kimsenin namus bekcisi degil. Birseyi soylerken emir degil rica etmen gerekir yaptirabilmen icin. Ustelik hic tanimadigin birine emir terakki ettirirrsen zaten o olay bastan kopar. Gazeteci hanim sonuna kadar hakli. Muavin hakli olabilirdi ama yanlis yontem kullandi. Haremlik selamlik degil hic bi toplu tasima araci. Herkes istedigi yere oturmak da serbesttir. Gerci belediye otobuslerinde turbanli arkadaslar tek erkek yanina oturmayip ayakta kalmayi tercih ediyorlar, ama bu onlarin tercihi ve konuyla alakasi yok sadece soylemeden gecemedim.

0|0
    0|0
  • Hangi firma acaba?

0|0
    0|0
    • Firma adı vermemişler. Ankara'ya sürüsüyle firma gidiyor. Hangisi olduğunu tahmin etmek zor.

• tüm namussuzlar namus bekçisi olmuş zaten.

0|1
    0|0
  • çok güzel şeyler yazardım ama, beni tanıyorsun. salladığımı anlarsın. eaheu

0|0
    0|1
  • Muavin haklı kardeşim, kendine verilen prosedüre uyuyor. Hatalı olan bu prosdürü oluşturan şirkettir.

Bizimde başımıza gelmiyormu.

Bilemem neyi iptal ettirmek istiyorm diyorsun.

Bankamıza kadar gelin diyorlar.

İyi de talebi telefonla almıştın , neden iptal etmiyorsun diye sorunca

şirket prosedürü böyle efendim diyorlar

küfretsekte karşımızdakinin suçlu olmadıgını biliyoruz. Sorun şirketlerde

0|0
    0|0
  • küçük, penceresiz örümcek aglarıyla kaplı beyinleri aydınlatmak malesef mümkün degil.

içler acısı bir durum ama malesef ülkemizin gerçegi

0|0
    0|0
  • Sorulmasına bile gerek yok kimin haklı olup olmadığına dair zaten yanıt ortada.Maalesef iyi bir toplumda yaşamıyoruz.Gazetici bayan sonuna kadar haklı.Ayrıca yazık yanında ki çocuk da hiçbirşeyden haberi yok.Bugün twitlediğim için şimdi tekrar okumadım allahtan bu saatte gözler fora da :D

0|0
    0|0
  • Haberi okudum ve karşılıklı olarak terslemelerin yanlış olduğunu düşünüyorum. Muavin fazla üstelemiş ve kadını kızdırmış.Kadın razı olduktan sonra, muavin daha fazla karışamaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...