Kapat

Ülkemizde padişahlık makamı kaldırılmasaydı sembolik olarak kalsaydı?

Yine cumhuriyet ile yönetilseydik fakat padişah ülkeden çıkarılması yerine, bu kurum tüm siyasi yetkilerinden arındırılmış sadece geleneği sürdürmek adına, özümüzü bilmek adına ve yönetimde değilde ülkeyi yeri geldiğinde temsil etme de görevli olsaydı daha iyi olmaz mıydı?

İngiltere de kraliyet ailesi Şu an böyle ve bence çok güzel bir sistem..

0|0
5|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bi çok fetihçi ülke geleneğini yaşatır..İngiltere dediğin gibi geleneğini yaşatır yunanistanda hükümet binasının önünde hala eski yunan askeri üniformalı askerler vardır..Bu bir milletin geçmişine saygısı bağlılığıdır..

Bizde bunun olması mümkün değildir çünkü Osmanlıyı yıkanlar hilafeti kaldıranlar eskiyi kötülemiş yeniyi aşılamıştır..Eskiden ne varsa yanlıştı şimdi ne varsa doğruydu..Yer yüzünde geçmişine tarihine bu kadar uzaklaştırılmış ihanet etmiş bir ülke yoktur..

Osmanlı hanedanı ülkeden sürülmüş açlık içinde sefaletle dolu bir ömür sürmüş memlekete dönüşleri ancak 70 li yıllarda mümkün olabilmiştir..Geçmişine hanedanına bu derece kinle yaklaşan bir sistem varken bunu yaşatmak mümkün değildi..

Osmanoğulları hanedanı devam ettirilebilirdi hilafet zaten gerekliydi bütün müslümanlar için hala da gerekli şu ortadağu şu islam alemi hala hilafet reisini arıyor bekliyor..Bi gün eskiyi kötüleyenlerden hesap soracağız o gün gelecek..

1|1
    0|1

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 20

• Ben sembolik monarklara karşıyım açıkçası.İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede var hala bu oluşumlar ama bana saçma geliyor.Çünkü halen derebeyi gibi toprak ve zenginlik haklarına sahipler.Neden peki? Seçilmişler mi? Hayır.

1|2
    0|0
  • ingilterede manorşik demokrasi var yönetimede hakimler yani

türkiyeyle alakası yok ama olsaydı güzel olurdu isterdim

1|0
    1|0
  • Kesinlikle ben de bunu yillardir soylerim herkesi bir araya toplayacak kendisini sevdirecek siyasi konusmayacak bir padisahlik makami atalara saygi adina iyi olurdu. Bakiniz ingilterede millet cocugun cinsiyetini sokaklarda bekledi. Gecmise saygi budur..

0|0
    0|1
  • Evet güzel olurdu bencede kokenimizde padisahlik var zaten..

Bir kültürù kaybetmemiş olurduk özumuz yaşamış olurdu..

1|0
    0|1
  • Olabilirdi tabi ki. Biz osmanlı torunuyuz diyoruz ama osmanlı hanedanını da sürgüne gönderiyoruz. Cumhuriyetçilere sormak lazım tabi bunu.

1|0
    1|0
    • Sorsan bu cumhuriyetçilere biz osmanlı torunuyuz diye naralar atıyorlar da osmanlı hanedanı neden sürgün edildi diye sorduğun zaman da öyle gerekiyormuş işte. Ulan insan atalarını kovar mı. Bu ne pervasızca saygısızlıktır.

• Bu mümkün olamazdı, ego yüzünden iç savaş çıkardı ki kendini padişah sanan ve padişahım sen çok yaşacılar cumhuriyet varken bile var günümüzde.

0|1
    0|0
  • haklısın çok makul bir sistem ingiltere,hollanda,fransa gibi ülkelerde sembolik olarak hala kraliyet ailesi varlığını sürdürüyor cihanşümul bir imparatorluğun varisleri bir hiç uğruna harcamak çok yanlış oldu tarihin kara lekesi olarak sonsuza kadar bu şekilde durucak elin gavuru atalarına gelenek ve göreneklerine sahip çıkıyor biz neden sahip çıkmayalım?

0|1
    0|0
  • çok güzel olurdu fakat yürümesi mümkün olmazdı bence kesinlikle ilk güc toplandıgı anda ayaklanmalar cıkardı ve yeni kurulmus bir devlet oldugumuz icin büyük yıkımlara yol acabilirdi

0|1
    0|0
  • Evet özellikle hilafet makamının devam etmesi gerekirdi siyaseti olarak böyle bir güçten vazgeçilmesi çok yanlıştı

Bu konu hakkında uzun uzun tartışmak lazım

0|0
    0|0
    • hilafet de değil sadece padişahlık

• yok ben sadece sembolik kurum olsun dedim

• Sadece sembolik olan hiç bir işlevi olmayan bir kurumu kim niye istesin dikkat edersen monarşinin tırnak içinde sembolik olarak sürdüğü ülkelerin çoğunda aslında onların bir işlevi ve özellikle belli coğrafyalarda etki gücü vardır sadece birer seromoniden ibaret değildir

• İngiltere savaşlar kazanmışş ulusunun refahını yükseltmiş bir ülke. her memleketin tarihsel gerçekliği farklıdır. şayet son üç yüzyılda ki tüm savaşları kazanmış ve Türk Milletinin refah ve mutluluğunu İngiltere kadar artırabilmiş olsaydık dediğiniz olurdu.

0|0
    0|0
  • Hz. Ömer r.a. 'ın makamı ne Dolmabahçe sarayıdır ne de Topkapı. ilk halife efendilerimiz saraylarda da yaşamadılar..

0|1
    0|0
  • Kraliyet ailesi diye ayrıcalıkları oluyor amk. Diğer insanlardan üstün olmuş oluyorlar. Sözde soylular ya o bakımdan.

Ne kadar saçma!

0|1
    0|0
  • iyi ki yok edildi osmanlı devleti osmanlıya ait hiçbirşeyim kalmaması daha iyi sembolikte olsa kalmamalı osmanlıcı izler.. bana osmanlıyı çağrıştırıyor yaşsın cumhuriyet

0|1
    0|0
  • Söylesene ingilterede kaç tane ırk barınıyor. Türkiyede kaç tane :)) Bu sefer her ırk diyecek bizdende padişah isterük :)

0|0
    0|0
  • Dur Kemalistler hoplar şimdi.

0|0
    0|0
  • yok olmzdı bizim ülkede tartışmalar durmazdı o şekilde

0|0
    0|0
  • He ya onlarda bizim paramızı biraz yesinler tam olsun

0|1
    0|0
  • Gereksiz...

0|1
    0|0
  • bence güzel olmazdı. ingilteredeki kraliyet de çok ilkel geliyor bana. hangi çağda yaşıyoruz sonuçta

0|1
    0|0
    • sembolik olarak, yönetmek için değil, soyun devamı adına?

• Conan O'brian'ı izliyor musun? Royal Baby esprileri öldürdü beni geçtiğimiz hafta :)))

• Aynen aynen :) Düşünsene şehzade bilmemkaçıncı Osman'ın sünnet düğününü.Altın makasla giriyorlar çocuğa,pilavını milyonlarcası yiyor :D

• Cumhuriyet iyi böyle

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Güzel olurdu.

1|0
    1|0
  • Evet İngilterede var. Sembolik olarak çok güzel olurdu diye de düşünmüştüm. Çokta zevkli bir şey olurdu. Saray kıyafetleri falan :) Hemde tarihe bir katkısı olurdu. Bilmiyorum ama Tayyip Bey şeriat istiyor sanırım.

1|0
    0|0
  • Biz Osmanlının torunlariyiz.. padisahlarla eşit şartlardayiz. ama sembolikte olsa onlar soylu biz halk olacaktık.. sembolikte olsa etek öpmeye mahkum olacaktık.

1|0
    0|0
  • İngiltere'nin durumu ne bileyim bana biraz tuhaf geliyor. Sanki halk hala sınıflardan ibaretmiş gibi istemezdim ben.

0|0
    0|0
  • Evet hollandada bu boyle..guzel sistem ama halkin vergi parasiyla geciniolar..tatiller gezmeler halkin cebinden cikio

0|1
    0|0
Yükleniyor...