Elektrik Elektroniğe merakınız

İyi akşamlar Arkadaşlar

Elektrik Elektronik eşya dediğimiz zaman telefon pc Televizyon ilgimizi çeker ev kuracak kişilerde çamaşır bulaşık makinası gibi araç gereçlere merak duyar

Peki Elektrik Elektroniğe daha farklı bir merakınız var mı

Mesela benim kompe evin çatısını güneş panelleri ile kapayıp

deniz altı akülerine güneşten aldığı enerjiyi depolayıp

Elektrik üretimi sağlamak hemde sıcak su ihtiyacını karşılamak

sizin var mı farklı fikirleriniz

İyi geceler

0|0
7|17

En İyi Erkek Görüşü

• Hımm. Sen bana yakın dur kardeş. Birşeyler kap istiyoruz.

Bizim bu konularda biraz bilgimiz becerimiz vardır diye düşünüyoruz (Hacker, Yük. Bilg. Müh.) Kendi inverterimi yaptım. Aslında sonradan bozdum (Mosfetleri yandı da).

Şu ara kablosuz sensör ağlarla ilgili uğraşıyorum. Devre falan...

Güneş içinde benzer projelerim var. Çatı katında oturuyorum zaten. Daha kolay olacaktır o yüzden. Ama "Deniz altı aküsü" dediğin şey nedir bilemedim. Deep discharge destekleyen marin tip aküler mi? Onlar eski teknoloji kardeş. LiFePO4 leri dene derim. Özel şarj teknikleri ile ömürleri 8000 doluma kadar çıkıyor ve pilin kapasitesi sadece %20 azalıyor! Ayrıca şerj/deşarj verimleri de %98 civarında. Marin tip kimyasal akülerin olsa olsa %70. Yani 100kWh enerji ile şarj ettiğince anca 70kWh enerji alabiliyorsun. LiFePO4 ler biraz tuzlu (x2,5 kat pahalı) amakendini amorti edicektir. Tabi o kadar uzun süre yaşarmıyız o da var. Bu ülkede gelecek hafta ne olacağı belirsiz. Bana kalsa yüksek frekans ve voltajlı elektroliz ile hidrojen üretmeyi isterim de depolayacak adam gibi borax pil yapmadılar ki. En güzeli Grid-tie evirici kullanarak şehir evdeki şehir şebekesini beslemek.

Aslında elektrikli (plug-in hybrit) araba alıp onun pillerini kullanma emellerim var. Yük. Lisans tezim de zaten bu yönde. Bu araçların şarj sistemi ile falan ilgili.

Bir de, rüzgar olayı iyi ya. Fiyat/verim olarak güneş pilinden daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Onu es geçme derim. Hem gece de faaliyette, enerji üretir. PV ler hala pahalı bu ülkede. Ha tayvandan falan gelen arkadaş varsa bana da 1kW lık panel getirsin isteriz.

Ayrıca suyu ısıtmak için akülerdeki suyu kullanman çok saçma olur. Gerçekten. Doğrusu güneş pillerini su dolaşımı ile soğutman. Böylece su ısıtmak için elektrik harcamana gerek kalmaz. Ayrıca PV panellerin soğuk kalacağı için %30 a yakın daha fazla enerji üretirler.

Benim aklımda şey var. Güneşi konsantre edip küçük bir fotovoltaik pile verme düşüncesi. Böylelikle alandan kazanacağız. PV nin soğutmasınıda su ile yapacağız. Su da ana tankdan devir daim yapacak ki PV yanmasın. Böylelikle yüksek verimli ve düşük maliyetli ayrıca suyu da ısıtan bir sistem düşündüm tasarladım. Ama henüz gerçekleştirmek için fırsatım olmadı.

0|0
    0|0
    • Program yazabiliyor musun pic

• Destination: Bakırköy.

• etiketi vurdun hemen :) dur ekleyeyim seni yazışalım bir devre ile ilgili bir şeyler sayayım sana

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 16

• Aferin genç kafa calısıyorda evin elektrik ihtiyacını gidermezsin eger İstanbul ya da benzer şehirlerde yaşıyorsan yeterince güneş alamaz ve akulerini sarj edemezsin maliyeti ne tutacak bilmiyorum dene bakalım ne olacak bende merak ettim belki yanlarına rüzgar gulu falan atıp ekstra takviye yapabilirsin

0|0
    0|0
  • 3.sınıftan beri elektronik ve teknik işlerin içindeyim dede uçak teknisyeni dayı elektronik teknisyeni olunca böyle oluyor

sorunun cevabına eski bir teknolojiyle başlayıp şimdi yeni nesil olarak revize ettiğim bir projem var ilk hali bilgisayarların üzerindeki lpt(yazıcı portu) üzerinden ev otomasyonuydu ışık kombi vb elektrikle çalışan herşey in kontrolü ilki başarılı oldu

daha sonra birazdaha geliştirmek istedim rs232(seri port) portu üzerinden kontrol edelim dedik

programlama ve devre tasarımı çok zaman aldı acemi olduğumuz bir alandı yaklaşık 1 sene kadar

şimdi ise piyasada daha gelişmiş örnekleri olmasına rağmen android kontrollüsüne uğraşıyorum wireless üzerinden çalışıcak ve akıllı telefon ve tablet üzerinden kontrol edile bilecek şu anda %60 lardayız

0|1
    0|0
  • küçükken sürekli deney yapardım küçük tesla stylım vardı takı elektırık çarpana kadar :D o gün bu gündür nefret ediyorum elektrikten

0|0
    0|0
  • nicola tesla yı araştırın ben o mucidin mucidlerine karşı aşırı meraklıyım tesla bobinin bir prototipini yapmayı düşünüyorum mesela :D

0|0
    0|0
  • valla ben de bişeler yapsam süper olur aslında ya da ilk olarak konu üzerine eğitim alsam iyi olur gibi

0|0
    0|0
  • Yeryüzüne sessizlik getirebilecek bir patlama yaratacak bomba düşünüyorum. Herkesi sağır edecek ve sonsuz bir boşluk yaratacak. Bunun içinde çok ciddi ses dalgalarını kıran bir patlama yaratmak lazım. Teknolojinin Nanosunu tam anlamı ile kullanmak gerekli.

0|0
    0|0
  • toretto jason statham agzına sıcacak bhekle

0|0
    0|1
  • eskiden vardı merak bir şeyler de yapardım ama sizin kadar büyük şeyler yapmadım biraz da pahalı bu hobi

0|0
    0|0
  • deniz dalgalarındaki bitmek bilmeyen enerjiyi elektrik enerjisine çevirme hayallerim var ama ne yazıkki alanım bu değil ve vaktim yok...sonraki sefere inş...

0|0
    0|0
  • hiç olmadı hep kormuşumdur elektrikten

1|0
    0|0
  • elektrik- elktronik teknikeriyim desem merakımı anlarsın

0|0
    0|0
  • eskiden okudugum bölümdü ama artık değil ;)

0|0
    0|0
  • Kardeş sen onu yap devlet gelip çatıyı şemsiyeyle kaplar :)

0|0
    0|0
  • olanüstü işim bu çünkü :) bilgisayar elektronik :)

0|0
    0|0
  • Elektriksel Olaylardan Nefret Ediyorum ben yaa :) Sizin ilginiz varmış ne guzel :)

0|0
    0|0
  • Ben mühendisliğini okuyorumm aga elektrikle çalışan otomobil yapıyoruz.

0|0
    0|0
    • kardeşim gizli olmasaydın laflardık

elektrikle otomobil yapımını yapan kişile rçok oldu ben İtü deki çocuklara en son hidrojen ile güneş enerjisi karışımı bir tekne için gaz kolu yapmıştım elektronik

• başımızdaki abilerimiz bayağı tecrübeli bu konuda zamanında onların projelerini çok buhar etmişler :)

• kardeşim tubitaka verdiğiniz anda buhar olur söyleyeyim

Yükleniyor...