Bir şey sorabilir miyim ?

İMANIN ŞARTLARI

1-Allah'ın birliğine inanmak.

2-Meleklere inanmak.

3-Kitaplara inanmak.

4-Peygamberlere inanmak.

5-Ahiret hayatına inanmak.

6-Hayır ve şerrin Allah'dan geldiğine inanmak.

eğer bunlardan birisine inanmazsan imansızsın demektir.

ISLAMIN ŞARTLARI

1-Kelime-i şahadet getirmek

2-Namaz kılmak.

3-Oruç tutmak.

4-Zekat vermek.

5-Hacca gitmek.

aynı şekilde bunlarda islamın şartları, adı üstünde "ŞART". Eğer bunlardan birisini yapmazsan müslüman değilsin.

Ayrıca bunlar bildiğim kadarıyla farz yani. Tüm bunların bilinmesine rağmen müslümanlar neden bunları yapmazlar? Daha önemlisi imanın şartlarından birisi yerine getirilmediğinde imansız sayılırken, aynı şekilde islamın şartlarınında birinin yerine getirilmemesi durumunda kişi müslüman sayılmaması gerekmez mi ?

Güncellemeler:
Tamam kabul mantıklı geldi. İmanın şartlarını yerine getirmesi o kişiyi müsüman yapar. İslamın şartlarını yapmaması o kişiyi günahkar müslüman yapar. Bu durumda imanın şartlarına inanıp, kelimeyi şehadet etmemesi durumunda o kişi yinede müslüman oluyor yani ?

0|0
14|28

En İyi Erkek Görüşü

• imanın şartları inanmaktan geçer müslüman olmak için önce bunlara inanacaksın islamın şartları yerine getirmekten geçer ve yapılacak olan var yapılamayacak olan var kelimeyi şahadet getirmezsen müslüman olamazsın, engelin yoksa ''ki onun için dahi çeşitli kolaylıklar var''namaz kılmazsan ve oruç tutmazsan Allahın emirlerini eksik yerine getirmiş olursun malın mülkün varsa zekat vermezsen ihtiyaç sahiplerini hor görmüş olursun yine Emirlere karşı gelmiş olursun Hacca gidecek durumun varsa ve gitmezsen Hacı olamazsın...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• İmanın şartları Müslüman olmak için gerekli şartlardır belirttiğin gibi.

İslamın şartları ise Müslümanlığın gerekleri yani farzlarıdır.

Müslümanlar bunları neden yapmazlar sorusunu İslamın şartları için soruyorsun sanırım çünkü imanı olan birisi zaten Müslümandır; bu farzları yerine getirmek her Müslümanın borcudur ve borcunu ödemezsen günahı boynunadır (bunu neden yapmıyorsun demek bize düşmez Allah ile kul arasındadır) yani bunları yapabilmek için Rab kullarına yeterince kolaylık sağlamışken yapmaması kulun ayıbıdır, dinden çıkarmaz bunları kabul etmemesi dinden çıkarır.

Güncellemedeki soruna gelince imanın şartları zaten kelime-i şehadet'i kapsar yani düşüncede bu şartları kabul eden kişi zaten şehadet etmiştir ve o kişi Müslümandır.

1|1
    0|0
  • Bunlara inanıyorsan müslümansın günahın sana. Ama bunlardan birini bile inkar edersen dinden çıkarsın. Mesela melekler yok dersen ya da kader diye bişeye inanmıyorum gibi. Ha inanırsın ama namazını kılmazsan günahın sana öbür tarafta çekersin cezasını.

1|0
    0|0
  • fakirler müslüman olamaz senın mantığına göre o zaman. hacca gdemez zekat veremezler. bu kadar basit bir şey değil dinin kuralları. karmaşık bir denge üzerine kurulu.

2|1
    1|0
  • evet müslüman oluyor

0|0
    0|0
  • Bence bunların hepsini yapan mümin ve inancın varsa Allah a inanıyorsan Müslümansındır. Birde inanç insandan insana değişiyor..

0|0
    0|0
  • O değilde, islamın şartlarında imanın şartlarına uymak yok. Bilmem fark ettiniz mi abiler ablalar. :D

0|1
    0|0
  • Sen müslüman mısın ?

1|0
    0|0
  • tamam bende iman eksikliği var :/

0|0
    1|0
  • Arkadaşım,İslamın 5 şartı farz,ama iman bunlardan daha güçlü olduğu için sen hiçbir farzı yerine getirmesende cenneti görme şansını her türlü elde ediyorsun,paran yoksa zaten hacca da gitmezsin zekatta vermessin bu kadar basit

0|0
    0|0
    • Zekat ve hacc için maddi gücün olması lazım ama namaz kılmak yatalakta olunsa farz,

• Saçmalama kardeşim. Onlara şart dense de onlar bizim yapmakla yükümlü olduğumuz ibadetlerimiz. Ibadetlerimizi yerine getirmediğimizde günah kazanıyoruz sadece ve cezasını da cehennemde ödüyoruz.

Ibadetleri yerine getirmeyen insan dinden çıkmaz.

0|0
    0|0
  • Bir an kendimi dinsiz imansız hissettim.

1|0
    0|0
  • Iman eden muslumandir iman edip ibadet d eyapan mumindir

0|0
    0|0
  • Nefs yüzünden yapmazlar

0|0
    0|0
  • ?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 27

• İman etmenin şartları ben iman ettim müslümanım diyorsan imanın şartlarını kabul edeceksin hepsini bu şekilde müslüman olursun.islamiyetin içine girdikten sonrada islamın şartı başlar bunları yerine getirmemen dinden çıkarmaz günahkar yapar.namaz kılmazsan dinden çıkmazsın ama Allah yok dersen veya ikidir dersen çıkarsın hacca gitmezsen dinden çıkmazsın ama kitaba peygambere inanmazsan dinden çıkarsın

0|0
    0|0
  • Sen kendini ne saniyorsun sen kimsinde milletin ibadetlerini sorguluyorsun?

Ateist efendi Allahı biliyoruz ya buda yeter yani her şekilde senin gibi ateistten asiliniz sen derdine yan. Madem inancin yok sanane farzdan sunnetten bu seni baglamaz. Peki ateistler hangi mantığa hizmet ediyor? sizler neysiniz biliyormusunun? SEYTANİN avukatı rezil münafıksınız..

He sunuda demeden gecemicem profil resimdeki ayyaş liderine tap sen müslümanlık bizi bağlar seni değil.

0|0
    0|1
    • Bir şey diyecektim de değmezsin. Seviyene inmeye gerek yok.

• Hadi işine seytanin avukatı...

• bunu modlar gördüğünde silebilir mi ? Çünkü şahsıma ve Atatürk ' e nefret söylemi içermekte. Ayrıca arkadaşlarda şikayet ederlerse mutlu olurum.

• İmanın şartlarına inanmak seni ebedi cehennemden kurtarır. Birini inkar edersen imansız gidersin. O zaman iş yaş :S

0|2
    0|0
  • kime sorsak Elhamdülillah müslümanım diyo nazmaz yok abdest yok erkekler için cuma namazı var en azından ona git oda yok oruç çok şükür tutan kalmamış eskiden tutmayanların saygısı vardı hiç yoktan şimdi nerdeyse tutmk ayıp oldu bu aslında bir öz eleştri bende malesef kılmıyorum namaz ama cumalara mümkün mertebe gtmeye çlışıyorum ama orucumu ilk okul 3 ten buyana sewe sewe tutarım hmde eksiksiz çlışmıyor olsam bile cebimdeki 2-3 lira ile sürekli yardımda bulunurum camiçıkışı hep para veririm ne bilim yln konuşmam dedikodu ypmam inş bundan da diğer eksiklerimi tamamamlamayı Allah kısmet eder .Senin soruyla pk alakalı olmadı ama neyse :)

0|0
    0|0
  • bu şartlar ve kaideler kırmızı çizgileri belli etmek için ailemler tarafında oluşturulan kaidelerdir. Kur'anı Kerim'de bu şekilde sıralanmazlar. Kelime-i şehadet aynı zamanda imannlı olduğunun göstergesidir. Allah'a ve Hz Peygamer'e inandığını dil ile söyleyip kalbile tasdik etmezsen müslüman sayılmazsın. Namaz oruç zekat haç ibadeti İslamın en öneli olmazsa olmaz ibadetlerindendir. Yerine getirmezsen günahkar olursun dinin zayıf olur. Ama müslümanlığının sorgusunu ancak Allaha yapar onu kul bilemez.

0|0
    0|0
  • oldu canım olur başka :S saçmalamayı kes öyle birşey yok bak canımm kardeşim imanı şartı kesinlikle yerine getirilcek islamı şartı kelime-i şahadet namaz kılmak oruç tutmak yerine getirilcek sen hacca gitmedin paran yoktu zekat veremedin malın mülkün yoktu o zaman zorla yapcaksın diye birşey yok

0|1
    0|0
  • İmanın şartlarından birini inkar etse dinden çıkar. İslamın şartından olan şeyleri yapmasa değil ama kabul etmese yine çıkar dinden. Orada ki şart bunları yapması gerektiğini biliyor olmasını kabul etme şartıdır. Ancak şu cümle gayet güzel özetler her şeyi. Namaz kılmayan kafir olmaz ama kafirde namaz kılmaz. İmam-ı Azam.

0|0
    0|0
  • konuyu daha kapsamlı alarak 32 farz nedir ne değildir bir araştır:) eskiden 32 farzı bilmeyeni evlendirmezlermiş:P

0|0
    0|0
  • Cahilin uydurmasıdır islamın şartları.

0|0
    1|1
    • İslamın şartlarını basit görmekte şeytanın ve şeytanlaşmışların uydurmasıdır.

• İnanmak herşeyin başlangıcıdır ibadet ise borçtur ..

Borcunu bu dünyada ödemediğinde ceza sistemi olarak haciz varsa

Diğer taraftada cezalandırma sistemi olarak cehennem var ..

1|0
    0|0
    • Açıklamada bunu sormadım. İnanmak ile ibadetin farkı nedir demedim. soru tam olarak bu : Bu durumda imanın şartlarına inanıp, kelimeyi şehadet etmemesi durumunda o kişi yinede müslüman mı oluyor yani ?

• Kelimeyi şehadeti illa sözlü olarak değil zaten imanın şartlarında mevcut şeylere inanç olarakta bağlı kalmak bunu mümkün kılacaktır ..

• inanmamak ile inandığını yerine getirmemek ayrı şeyler inanmadığında haşa ALLAH ı yalancılıkla suçlmaş oluyosun ki zaten inkara girmiş oluyosun Müslüman olamssın ebedi cehnnemlıksın

inanırsın ama nefsinden dolyı eksık ya da hiç yapmassın burda inkar söz konusu değil sadece affedilrsen cehnneme bıle gtmeyebılrsın affedilmessen cehnnmde cezanı çeker cennete gdebılrsın

0|0
    0|0
  • ne alakası var inanç ayrı ibadet ayrı sen nereden biliyorsun ki yargılıyorsun yok yapmayanlar müslüman değildir filan kafir deseydin bide sen bir insana müslaman değilde yargılamanın nekadar günah olduğunu biliyor muydun ? anlamıyorum ya bu insanları ya siz ne bileceksiniz kimini müslüman olup olmadığını allahtan başka ?

0|0
    0|0
  • Zaten Namaz kılmayan birisi Müslüman değil Münafıktır ;)

ALLAH , yanlış hatırlamıyorsam Kur'an-ı Kerim 'de 70 veya 82 yerde rica değil EMRETMİŞTİR sen bir Vakit kaçırdığın da 70 'ine birden itaatsizlik ediyorsun . Ve Düşün ne kadar büyük bir suç bir de bir gün kılmadığını düşün.

Müslüman kelime anlamı ile kendisini ALLAH 'a teslim eden göz kapagını bile ALLAH ' için kapatan demektir ;)

Şimdi bir daha sormalı Müslüman mıyız ?

0|0
    0|0
  • Ya o oyle degilki birisi iman yani musluman olmanin sarti sen o 6 maddeyi bilip inanacan ki alttaki 5 madde sana farz kikinsin,onlardada zorlama yokii paran yoksa fakirsen hacca gtmezsinn zekat vermezsin ama bedenen yapikanlari yaparsin

0|0
    0|0
  • islamın şartlarını yapmamamız farzları gerçekleştirmemeye buda günaha günahta cehenneme davetıyesıdır bır muslumanın fakat 1. secenektekı kelıme-ı sehadet olmazsa işte o zaman müslüman değildir insan ..

0|0
    0|0
    • Kardeşim, bak islamın şartlarında kelimeyi şehadet getirmek yazmamış sadece. 5 madde yazılmış. İslam dininin şartları bunlar, müslümanım diyorsan kendine bu şartları yerine getirmek zorundasın diyor. Sana diyorki müslümansan 5 şartım var bunları yerine getireceksin.

• Allah'ın varlıgına ve peygamberın onun elcısı olduguna sehadet getıren her ınsan müslümandır .. Diğer 4 şartı yapmayanlar günahkar müslüman kısımına girer ..

• Kelime-i şehadet şarttır.

0|0
    0|0
  • ok bınebze doru soluyorsunda sole bıseyde var cuma namazına 3 kere ust uste gıtmezsen ozamanda dınden cıkıyorsun denılıyor yanı ıllakı sartları yapman onemlı degıl :)

0|0
    0|0
  • abicim benim sen bunları kafayı takma kafayı yersin Allahın işine karışılmaz

0|0
    0|0
  • imansızlıkla günahkarlık farklı şeyler,şartları kabul etmeyen şirk koşmuş sayılıyor ama yerine getirmezse günahkar

0|0
    0|0
  • Çevresel faktörlere göre bir yorum söz konusu. Dini inançlar günümüz vizyonda çıkarlar gereği yorumlanmıştır.

0|0
    0|0
  • Bizim asıl sorunumuz düşüncede müslüman yaşantıda gevur olmamızdır bu söz senin deiklerini açıklayor galba.

0|0
    0|0
  • atam öyle kötü bakma nolur :(((

1|0
    0|0
  • İmanın şartları kelime-i şehadeti kapsıyor.

0|0
    0|0
    • Bu durumda imanın şartları kapsadığı halde neden tekrar islamın şartlarında tekrarlanıyor ?

• Anlatması neden bana güç olsun ? Benim kafam cidden çok karıştı. Neden imanın şartlarında allaha ve muhammede inanmak varken birde islamın şartlarında kelimeyi şehadet etmek var ? burasında büyük bir soru işareti var bana göre.

• Ya kardeşim Allah ve Hz. Muhammedi kabul eden İslama girer. Ama önceki kitap, melek gibi hususlara imanla tam imanı bulur. İnkar edilmemesi gereken hususlardan kurtulur.

• valal Allah affetsın kardesım yasıyoruz ama muslumanlıkla alakamız yok ona bakarsan eksığımız cok :/

1|0
    0|0
    • Peki neden islamın şartlarını yerine getirmiyorsun? bunun sebepleri neler sence ?

• Çok derin konular bunlar burda oturup çözülmez iyi bir ilahiyatçıdan yardım almalısın bence.

0|0
    0|0
  • Bu konulardan anlamam.

0|0
    0|0
  • Ateist olma yolunda hızla ilerliyorum.

0|0
    2|1
Yükleniyor...