Dini bir sorum var kim yardım edebilir ?

Hesap gününde sevap-günahların tartıldığı gün atıyorum 1 milyar sevabım var 10 milyon günahım.Sevap ağır geliyor.Şimdi arkadaşlar cennete gireceğim inşaAllah kesindir ama o günahlar ne oluyor ? Onların cezasını çekip mi cennete gireceğiz ? Yoksa sevaplar onları silecek mi ?

Güncellemeler:
Cevabımı aldım sanırsam eksik olmayın arkadaşlar.

0|0
13|19

En İyi Erkek Görüşü

• Kur'an da yazıyor arkadaş.

Bir kere sevaplarım çok diye cennete gidemezsin. Nicelik kadar nitelik de önemlidir çünkü. Sevabın 10 milyar olsa 3-5 günah için cehennemde de kalabilirsin. Şirk gibi büyük günahlar var. Yani sadece niceliğe bakmamak lazım.

Küçük günahları, sürçmeleri Allah zaten af edeceğini buyurmuş. Ama Kur hakları ne olacak? Bu konu tam açık yazılmamış lakin fıkhın genel görüşüne göre; kul hakkı olan kişi ile ahirette pazarlık yapılacağı, günahların - alacak vereceğin karşılıklı olarak silineceği, yetmediği yerde karşı tarafa sevaplarımızdan verileceği yönündedir. Doğrusunu Allah bilir.

Ama herkes cehenneme gidecek ve orayı gözleri ile kesinlikle görecektir. Sonra Allah iyi kullarını oradan kurtaracaktır. Kur'an da böyle yazar. Neden?

Çünkü cehennemi görmeden, insan, cennetin nasıl bir lutuf olduğunu anlayamaz.

Cennet ile cehennemin dialektiğini görecek ki, cennet için gerektiği gibi şükredebilsin..

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 13

• o günahların bedelini ödeyip öyle cennete gidecekmişiz.

0|0
    0|0
  • Gunahına gore cezanı cekersın. Atıyorum sarap ıcmekle kola ıcmek bır degıl. Kola ne alaka dıyeceksın, vucuda faydalı degıl sonucta :) gunahına gore cezanı cekersın hepsının bedelını odersın. Gerıye kul hakkı kalır. Bunu cehennemde yanmakla odeyemezsın. Kul hakkı hacca gıtsende affolmaz tovbe etsende. kullarla yuzlesır af dılersın. Affettıklerınde de gerıye bır gunahın kalmamıs oluyor zaten. Sonra sevabına gore de sonsuz cehennem...

0|0
    0|0
  • insanları böyle puan cetvelleriyle uğraştırıyorlar huri muri aklına sokuyorlar sonra islama layık bir yaşam bekliyorlar... sen sufilerin dervişlerin ehlibeytin yaşamını takip et gerisini merak etme..

1|2
    2|0
  • İşlediğin günahın her bedelini ödeyip öyle cennete giriceksin tabii dinden çıkmadıysan.Cennete girmem kesindir demen bile dinden çıkmaya sürükler nerden bilebilir sin ki

0|1
    0|0
    • Müslümanlar cennete girecek bunu da bilmiyorsan daha ne diyim

• ben girmiycek mi dedim

• "...Cennete girmem kesindir demen bile dinden çıkmaya sürükler nerden bilebilir sin ki" Gerçekten mi ?

• evet aynen düşündüğün gibi onları cezası çekilip öyle gidilecek

0|0
    0|0
  • islam dinine göre zaten günahlarından pişman olup tövbe edersen siliniyor hepsi

1|1
    0|0
  • cezalarını çekip giriyorsun cennete diye biliyorum büyük günahlar silinmez çünkü zina kul hakkı yeme gibi :)

0|0
    0|0
  • kul hakkı harıc butun gunahlarının bedelını ve cezasını ödedıkten sonra cennete gırıyorsun..ıman etmıs olmayanlar ıse ebedıyyen cehennemde kalıcak

0|0
    0|0
  • Evet onların cezasını çekiceksin sonra cennete girebiliceksin

0|0
    0|0
  • Cezasını çektikten sonra cennet gideceğimizi duydum

0|0
    0|0
  • hangisi ağır basıyosa ona göre muamele göreceğiz Rabbim günahlarımızı affetsin

0|0
    1|0
  • 4 Sevap puani 1 gunah puanini goturur dediler bana.

0|0
    3|2
  • bence çekersin adalet var orda silinmez günahların

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Allah'ımın merhameti sonsuzdur o kalan 1 milyarın nolacak bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla çekmiyorsun. Ancak o günahlarının hesabını vermeden de bir yere bile gidemiyorsun.. "her nefesin hesabı var sorulur bir gün" o hesabı vermek bile aslında en büyük cezalardan birisidir.. Mahşer gününde gelmiş geçmiş tüm peygamberlere (hz. isa bile), yüce Allah soracak ne istersin diye.. ve hepsi nefsim nefsim deyip hesap vermekten korkacaklar, hz. peygamberimiz ise ümmetim ümmetim diyecek..

Şunu da eklemek istiyorum kul hakkı ödenmedikçe istersen sevapların günahlarının 1 milyar katı olsun yine cennete giremezsin..

Din adamı değilim, verdiklerim içtihat da değil ama bildiklerimi söylüyorum. yani bu konuda kesin bir bilgim yok..

0|0
    0|0
  • Karşılık bekleyerek yapılan sevap, iyilik; sevap veya iyilik değildir bence.İyilik yapıp sevap işleyeceksem, içimden öyle geldiği için yaparım, ''aman cennete gideyim de, ateşler içinde yanmayayım!'' diye değil. Bu kavramlar ölçülebilen şeyler değil ki, bunlar maneviyatla ilgili. Alışverişe çıkmış da, hesaplama yapıyor gibisin.

0|0
    0|0
  • tasvirlerde herkes için cehennemi göreceği yazar, Bunun sebebi de Yaptıgımız gunahlardan arınmadan Cennete asla giremememizdir, Bir nevi terzihanedir cehennem tasvirlere göre yırtık yerlerini yama yapmadan cennete giremezsin, Direk haydaa Cuk cennet yok, Önce Ödül ve Ceza sisteminin Gereği olan Bedel ödeme kısmına uğrayacaksın, Burda Caydırıcı olan ne diye soracak Olursan Kademelerdir 4 buyuk dinde 7 kattan ve Hüzün kuyusundan bahseder 4 buyuk dinde en yanacak olanların kendileri olduğunu iddia eder. Ben neye mi inanıyorum İnsan hatalarıyla vardır ve Hataların Sonucunda Çıkarttığın derslerin İnceliği ve estetiği Doğrultusunda Yaratıcı güce o kadar yaklaşırsın, Yani Tanrı günah ve sevap sayına göre Değil, İnsani meziyetlerini ne kadar iyi doğrultuda kullandığınla ilgilenir, Merhamet, Şefkat gibi çünki bu meziyetler Mertlik, Doğruluk, Aşıklık gibi üstün sıfatlar kazandırır ki amaç budur.

cut.

0|0
    0|0
  • Allah dilerse cennete girersin arkadşm o sevabın 10 değil 40 günahınıda silebilir

1|0
    0|0
  • O Allah in taktidir..sevaplarin gunahlardan fazla olmasi cok iyi bir seydir ..ama gunahlarinin kul hakki, zina,şirk koşma olmamasi daha iyidir zira bu 3 gunahlar yer bitirir musluman olani...sen gonlunu ferah tut Allah in rahmet ve magfireti sonsuzdur...sorun cok degerli.

0|0
    0|0
  • bence + lar -'leri götürcek gibi bişi olcak.

yani 50 sevap, 20 günah var

30 sevapla gidecen cennete, tabi herkesin girdiği cennet aynı olmucak falan diolar.

derin konular bunlar.

ben agnostik adamım

0|0
    0|0
  • 1000 günah 1 sevaba eşittir. Eğer buna rağmen günahın ağır basıyorsa cehenneme girersin.cezanı çeker cennet kapıları açılır.Ancak sevapların ağır basıyorsa cennete girersin.

0|0
    0|0
  • Dereyi görmeden paçayı sıvamamak lazım ve ben, Evren'in dışında dere diye bir olduğunu düşünmüyorum. Biraz sorgula.

1|0
    0|0
  • bence çan eğrisi vardır. günahlarının ortalaması alınır, sevaplarının ortak çarpanı bulunur ve çıkan sonuca göre...

takmayın bu kadar, hepimiz yanıcaz :)

0|0
    0|0
  • sen önce eş paylaşımından vazgeç sonra cenneti düşün yavrum.yoksa cennette de cuckold olacan bu gidişle :)

0|0
    0|0
  • İman eden;

Günahı kadar cehennemde yandıktan sonra sonsuza kadar cennette yaşayacak.

İman etmeyen;

Günahı kadar cehennemde yandıktan sonra sonsuza kadar cehennemde yanmaya devam edecek. Sevapları geçersiz olacak.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • önce hesaba çekilecen günahların vara hesabını verecen kul hakı varsa ödecen sonra ALLAH'IN rahmetiyle cennete gıdersin kendı sevablarında zaten gıdemezsin...

0|0
    0|0
  • ALLAH affeden ve bağışlayandır günahların affedilecek cennete gidicen

0|1
    0|0
  • yav islamı matematik sınavına çevirdiniz he, 3 günah 1 sevabı götürür mü diye sorarlar yakında...

0|0
    0|0
  • o yaradana kalmıs :)

0|0
    0|0
  • cas'a git cezaya ittiraz et

0|1
    0|0
  • milyarla milyonu mu karıştırdın yok sa ben mi karıştırdım :-)

Evet söylenen o, günahlarının cezasını çekiceksin.sonra cennete

0|0
    0|0
Yükleniyor...