Restorantlarda Porsiyonlar Çok Mu Fazla Dolduruluyor

Sokakta giderken hiç dikkat ettiniz mi? Türk erkeğinde de bayanında da bir miktar göbek var.. hatta bu göbekteki biriken yağ vücudun her yerine salmış durumda.. (erkeklerde daha fazla). Ben bunun nedenlerinden biririn aslında cafelerde, restorantlarda verlen porsiyonların çok büyük olmasının bir sebep olarak karşımıza çıktığının kanaatindeyim. Ben restorantlara, kebapçılara gittiğimde hep yarım porsiyon isterim ama çoğu yer de yarım porsiyon yapmıyoruz diyor, son çare olarak da; "sen bana parım porsiyon getir ben de sana tam porsiyon parası vereyim, maksat yemeyeceğim yemek boşuna ziyan olmasın her ne kadar param ziyan olsa da" diye cevap veriyorum. Evet sizler ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Arkadaşlar hepiniz haklısınız yorumlarınızda ve güzel yazılarınızı bekliyorum. Ama ben olayın restorant boyutuna değindim ve tekrar söylüyorum hepinizyazdığınız her konuda haklısınız :)

0|0
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Ben de hep 1 porsiyonu bitiremediğimden hep yarım istiyorum

Dolu dolu geliyo evet bol kepçeler

Evde veya tanıdığım bir yerde kimseye koydurtmam ben yemeğimi kendim koyarım

Yemeğin suyunu yemiyorum

pilavın yanına karman çorman konan yemekleri midem almıyo az öz yerim kendim hallederim

2|1
    0|0
    • en iyisini yapıyorsun :) Misarfirliklerde erkek egomu bir yere koyup yemeklerimi de en iyisi ben koyayım :)

• ölümü ye diyenlerde var iştahımın kaçtığı an

• tespit süper ev sahibi tombişse misafiri de tombiş yapmak istiyo:))

Kızlar Ne Diyor 3

• sadece restaurantlarda değil.evde anne porsiyonları da her zaman büyüktür.Misafirliğe gittiğimizde de ölümü gör demek suretiyle zorla tıka basa doyururlar.Kültürümüzde olan bir şey.Sanki az ikram yapıldığında cimrilik yapıyormuş gibi hissediyorlar herhalde.

4|1
    0|0
    • Ben bunun çaresini buldum :) çok ısrarcı olan yerlere elimden geldiğince az gidiyorum. gittiğimde de artık kesin ve sert bir dille reddediyorum :)

• benim teyzeler işte 2side 75-80 rahat çekerler belki daha fazla pastalar börekler yi yi yi

onlara göre zayıfsan hastasın yicen etlencen kan gelcek yüzüne =)

• çünkü seni de şişmanlatıp sadece tek şişman ben değilmişim psikolojisine düşüyorlar :))

• küçük olsa hakkımızı vermiyolar kazık atıyolar diye ülkeyi ayağa kaldırırsınız

2|0
    0|1
  • cok sacma bir mantik yurutmussun.Sana elalem porsionu kucuk de verir buyuk de senin gozun var iraden var(yani vardir:D) aklin var kendin nekadar ne yiyecegini ayarlayamiyormusun?Illa onune konan hersey yenmeli diye bir cabada mi bulunuyorsun?:D Porsionlar standarttir her yerde migdesi kucuk olan var genis olan var.Isteyen istedigi kadaryer yiyemedigini birakir.

not:yemegin ziyan olmasi vs(ordan da Afrika ulkelerine gecilir:D)onu baska sor bence

0|0
    0|0
    • :) soruyu tam okumadan veya tam anlamadan birazcık da olsa sitem sallamışsın :) canın sağolsun :) mesele büyük veya küçük vermelerinde değil. gittiğim yerlerde hep ben fazla yemiyorum bana yarım porsiyon getirin diyorum ve çoğu yer de (genellikle küçük şehirlerde karşıma çıkıyor) hayır biz yarım porsiyon yapmıyoruz diyorlar. ben de yemek ziyan olmasın diye mecburen "tamam kardeşim sen bana yeter ki yarım porsiyon yemek getir ben sana tam porsiyon parasını yine verecem" diyorum...

Erkekler Ne Diyor 6

• Obezite çok yaygın bir durum olduğu için bunu sadece lokantakarın porsiuonlarına bağlamak doğru bir tesbit olmaz. Sebep, yanlış beslenme alışkanlıkları ile sedanter yaşam (hareketsiz yaşam tarzı) gibi daha yaygın sorunlardır.

Çok yanlış bir alışkanlığımız olan bol ekmek tüketmek kilo almaya büyük katkı sağlıyor. Ben ekmeği neredeyse tamamen hayatımdan çıkardım ve doymama gibi bir sorun yaşamadım.

Batı toplumları kadar olmasa da fast-food, özellikle çocuklarda ve gençlerde bir tombişlik iksiri diyebilirim :) yiyorsun ve hokus pokubıngıldayan bir göbek :)

Bir faktör de tıbben erkeklerin her 2 yılda bir bel bölgesi 1cm genişliyor olması. Bu biraz fizyolojik, ancak spor ve sağlıklı beslenme bunu kompanse edebilir.

0|1
    0|0
    • yiyoruz ve spor yapmıyoruz.. aslında bunun tersi olması lazım :) 80-90 yaşını devirenlerin çoğu hayatı boyunca düzenli spor yapanlardır genellikle.. spor yaptığın zaman rahatlıkla tereyağını da, balını da yersin ve yaşamdandaha da zevk alırsın :)

• Suyu bile fazla içersen elektrolit kaybından dolayı toksik etki gösterir. Karbonhidrat da bir ihtiyaç yani tam buğday ekmeği yenebilir ama biz gerekenin 10 mislini yiyoruz. Eskiden günde en az yarım ekmek yerdim, şimdi yarım dilim yiyorum. Bu arada yoğurt bir hayat iksiridir.

• :) işte bilinçli yeme alışkanlığı kazandığınız belli :)

• Çıkan göbeğin yediğimiz şeyi yakmamakla ilgisi var. Kimse 20 metre bile yürüyüp kendine dikkat etmediği gibi s.çmaya bile arabayla gidiyor, sürekli oturmaktan göbek çıkıyor haliyle.

sonra 50 yaşına gelmeden ah kalbim vah kalbim. Yağlanır tabi o damar...

0|1
    0|0
  • porsiyonlar bence çok az. 15 lira yemeğe verip midemin yarısı bile dolmuyor. ben hem doymuyorum hem kilo almıyorum? :D

0|1
    0|0
  • Hadi sen gittin, o gitti, bu gitti, herkes mi restoranda yiyor. Bunun kesin bir cevabı var annelerimiz. Çok yemenin iyi olacağını zannedip bol bol yedirmeye çalışıyorlar.. Örnek bebeklerin hep şişman olması..

1|1
    1|0
    • Çok doğru diyorsun :) yemeklere yağı basıyorlar da basıyorlar. ve küçük yaşta yağ molekülleri şişebildiği kadar şişiyor.. şu zamanlarda durumlar daha da kötü. ilkokul 4. sınıfta 50kg olan kız öğrenciler bile var artık :(( bu gün yetişkin, gelişimini tamamlamış bir üniversite öğrencisi bayanın 50-60kg arası olduğunu varsayarsak durum çok içler acısı..

• Yurtdışından gelen bir arkadaşım söylemişti. Her sabah derslerden önce mecburi spor yaptırıyorlarmış. Ne kadar yemeğe karışamasak da sporu geliştirmeli herkes için olmazsa olmaz yapmalıyız. Ben sadece kendi etrafımdaki insanları spora teşvik edebiliyorum. Maalesef devletimiz bu konuda çok umursamaz..

• aslında umursamaz değil. Mesela son 5 yılda eskisine nazaran bir dünya beden eğtimi öğretmeni aldı, kamuda obeziteye karşı bilinçlendirme kampanyaları başlattı.

• Yarım ıste çok yaglıysa yagından suyundan uzak dur dedım ıkıncı bı soruda zıyan olmasın dıye yıyorssun anladıgım kadarıyla ona göre ıste ozaman zıyan olmasın çöpe gıtmesın

0|0
    0|0
  • su içsem yarıyor tezi öldümü yani

0|0
    0|0
Yükleniyor...