Düğünde takılan altın veya para kimde kalmalı

merhaba. 15 gün sonra düğünüm var. sorum şu ki düğünde takılan para veya altın kayınvalidede mi yoksa kız annesinde mi kalır? bn kayınvalidemde kalmasını istemiyorum açıkcası güvenmiyorum.biz balayına gitmeyelim diye elinden geleni yapıcagını düşünüyorum. nişanlımı benden bile kıskanıyor. bna bir yardım edin bir bahane bulup o gün altınları anneme vermeliyim

0|0
9|15

En İyi Erkek Görüşü

• hayır asla onlar gelin ve damadın evi kurma parasıdır hiçbir aile onu alamaz almayada hakkı yok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• ne senin annen de nede diğerinde para sizin eger dugunu siz yapıyorsanız. yok siz yapmıyor aileler yapıyorsa erkeğin ailesin de kalacaktır. cunki dugunu masrafı belki de ondan cıkrtacaklardır. oysa para sizin paranız. aileleri karıstırmayın.

0|0
    0|0
    • düğünü nişanlım kendisi yapıyor mihirimi tüm takılarımı nişaanlım kendisi aldı ailesinden bir kuruş para çıkmadı

• çıkartıyorlar işte huzurum kaçmaya başladı sırf bu yüzden

• ikinizde tavrınızı koyun kendi ailelerinize. herkes kendi ailesi ile konussun. karıstırmayın.

• Hobaaaa...

Sülale cinayetleri ve kan davalarını başlatan sorunsal.

Düğüne kim masraf ettiyse onlara dağıtılır. Düğündeki takılar yeni evlenen çiftlerin evlerini kurmada yardım amaçlı takılır. Öyle paramız çok dur takalım bununla balayına çıkın diye takmıyor takanlar. Yardım amaçlıdır. Erkek tarafı masraf yaptıysa erkek tarafına, kız tarafı masraf yaptıysa kız tarafına, üstü de evli çifte.

0|0
    0|0
    • ikimizde eşit paralar harcadık en fazla arada oynamayan miktar bin liradır.ama kayınvalidem biraz eski kafa kız tarafını hor görüyor kızda para olmaz diyip duruyor.

• Ya benim anlatma derdim o de o zaten. Evliliğin düğün masrafı var, eşya masrafı var, bir müddet işleri rayına oturtmak için ekstradan bişeyler de lazım. Masrafı kim yaptıysa para onda kalır. Diğerleri y...k var gibi paraya atlarlarsa ağzını burnunu kıracaksın. Terbiyesizliğin lüzumu yok. Ne verdi ki ne alacak? Adamın aklını alırlar öyle bu para bizim diyen olursa. Küfrettim ama kusura bakma biraz sinirim bozuldu. Arkadaşım masraf karşılamak içindir o. Başlık parası gibi bişey değildir.

• önemli değil teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

• Anneler altınları ne yapacaklarki:? gelin ve damada takılan altın size ait değil mi ? İkiniz ortak bir hesap açıp yatırın daha düğün olmadan bu tarz maddi çıkar gözetilmesi çok ayıp gerçekten.

1|0
    0|0
    • ayıp diyorsunuz ama düğünü bn ve nişanlım yaptık ve şimdiden altınlar bizim diye kavga çıkarmaya başladı söyler misin kimin hakkı?

• bnde öyle yapmak istedim :) ama bu eşimi üzer ve kırardı sonuçta ailesi ne kadar para isteselerde onlara saygısızlık yapmamı istemez hem yapsaydım kendime kızardım

• Siz bilirsiniz elbette. Mutluluklar dilerim.

• bu ne kadar bir para hırsı arkadaş bence sen evlenmekten vazgeç bitsin bu azap gariban damadın hayatı zindan olacak haberi yok

0|0
    0|0
    • anlamıyrsunuz huzursuzluk çıkarıldı siz kendi cephenizden bakıyorsunuz bn eşimi zor duruma sokacak hiç birseyi istemedim ama düğünü ikimiz yaptık aileleri hiç karıştırmadık borç yaptık hayliyle bizde borcumuzu kapatıp bir miktar para kalırsa balayına çıkmak istiyoruz.

• siz böyle para hesabı yaparsanız evliliğiniz yürümeyecek görün bakın

• bakın biz 2 senedir nişanlıyız ve nişanlandığımdan beri hep huzursuzluk çıkartan eşimin annesi oldu. ben evlililikte parayı ön planda tutmuyorum ama parayıda düşünmeliyim.geleceğimiz için bizim için düşünmeliyim.kendi düğünümü kendim yapmaya kalkıştım eşimle beraber taşın altına elimi koydm 2 senede yıprandık. gelecek bir miktar var onu düşünüp hareket etmezsek o gelen para hebaa olur istediğinz kadar sert olun hayatn gerceği istemesende maddiyi düşünmek zorundasın...

• sende kalmalı

çünkü düğün kızın hakkıdır

0|0
    0|0
  • Kaynananın sana aldıkları dışındakiler ya kocana gider ya da annesine.

0|0
    0|0
  • bence yenievlenen çiftlerde kalmalı neticede onların en mutlu günü ve onlar yuva kuruyor misafirlerde onlara destek yardım etme amaçlı takıyorlar hepsi olmasada bazıları gösteriştir çifte kalmalı ve geleceğe adımlarında destek olmalı

0|0
    0|0
  • ALLAH YARDIMCIN OLSUN

0|0
    0|0
  • Erkek tarafında kalır. Ancak onlarda genç çifte vermelidir.

0|0
    0|0
    • o yüzden kayınvalideme güvenemiyorum nişanlımda güvenmiyor onu kırmadan bişyler söylemeliyim parayı alırsa borçlarımızı kapatamayacağız

• O zaman kimseye teslim etmeden eşin alsın direkt. Bunu onunla konuşabilirsin. Güvenmiyorum bölümünü söylemeden direkt borçları kapatma olayına gir bence.

• tamam dedi lakin annesini kırmadan bunu nasıl söyleyecez onu bulamadık

• Damat'ta kalıyor diye biliyorum.. Öyle değilse bile ben öyle yapacağım.. : )

0|0
    1|0
  • Hayırlı olsun deyip kaçayım düğünü düşününce fenalık basıyor..

0|0
    0|0
  • Ananıda al git :D

0|0
    0|1
  • Hakça genç ailede kalmalı

0|0
    0|0
  • Damatta bence

0|0
    0|0
    • para zaten ikimizin olucak ama biz balayına gitmeyelim diye elinden geleni yapıyor düğün yaklaştıkça daha çok zorluk çıkartıyor benim korkum balayına gitmemizi engellemesi

• adam haklı düğünde para gördü adamcağızın borçları var belki bütün parayı tatilde yedirteceksin adama

• düğünü bnde yapıyorum şuana kadar neredeyse onun kadar para harcadım. ki eşim benim düşüncelerimle aynı düşünüyor. bu nasıl bir zihniyettir bnde calısıyorum para kazanmanın zorlugunu biliyorum. ama izin verinde bir tatile çıkayım oda iki gün herkes hakeder tatili calıştıgımdan bu yana hiç gidemedim bırakın damadın parasını yiyiyecekmişim laflrını bnde para veriyorum o tatile. ve hayatımda bir kere evleniyorum tatile çıkmak en büyük hakım.damadın para verdiği kadar bnde verdim.

Kızlar Ne Diyor 9

• bankada kasa tutun oraya koyun . bu yüzden çıkan çok kavga var en temizii sizde kalmış olması olur hemde olay çıkmamış olur :)

0|0
    0|0
    • :) odamıza gizli kasa yaptırdık zaten. düğün günü takılan altınlar v.s bir odaya girilip çıkartılıyor çıkarttığımda kayınvalideme giderse o para üstüne bir su içeyim. düğünden sonra elime altınlarım geçiçek mi ? geçerse ne ala geçmezse borç içinde sürünecez yıllarca.

• sen sevdiğin insanla hayatını birleştiriyorsun size takılan altınlar sizin geleceğiniz bu yüzden sizde kalmalı mantıken. ne senn annende ne onun annesinde.sizde olmalı. hadi olduda sizde kalmadı boşver lafını bile etme.

0|0
    0|0
  • Merhabalar,
    Bu konuda bende birşey sormak istiyorum. Ben kız tarafına düşen herseyi alıp borcum kalmadan , erkek tarafında ise durum şu ; çocuk çalışıyor borçla aldığı eşyayayı ödüyor ve birazda eve para veriyor. Ailesinin örf ve adet adı altında takılan bütün parayı ve altınları (bilezikler hariç) alacağını öğrendim. Ya biz zaten çalışıp alıyoruz. tamam illaki iki ailenin de masrafı olacak ama neden bitek erkek tarafına düşüyor ki? Ben aileme destek olamıyorum zaten borç ödediğim için. O zaman benimde bu düğünde takılacak paradan aileme vermem gerekmez mi ya?

0|0
    0|0
  • annende kalıcak dediğin gibi yapabilir kaynanaya ne kiiiii kocanla mütevazi bir şekilde konuş tamam mı ben kalıcak yeri buldum annem uygun de.

0|0
    0|0
    • düğünde takılar çıkartılıyor ama benim annememi yoksa eşimin annesine mi verecem birde o var? kayınvalideme güvenemiyorum. onların kendi yaptıkları borçları vaar düğüne yapmadılar bir borç almasından korkuyorum. bn balayı dediğimde yüzü değişiyor.

• bence şöyle yap yanına altınları al paraları kayınvalidene bırak dönüncede paranın değerinde altını annene ver.kimse sana bileziklerini ve altınlarını soramaz

0|0
    0|0
  • bizde şöyledir durum eşler birlikte düğünlerini yapmışssa eşler.cocuk kendi biriktirmediyip ailesi yapmışşsa ailesi alır.kendi bileziklerini takılarını annene ver

0|0
    0|0
  • Ya niye annelere veriyorsunuz ki? Size takıldı o takılar. Sizde kalsın

0|0
    0|0
    • gel birde bunu kayınvalideme anlat

• anneme de vermicem sizede de. Yada bırak niye muhattap oluyorsun ki kayınvalidenle aran bozulur sonra. Nişanlına söyle o uygun bir dille anlatsın sizde kalması gerektiğini. Sonra aran bozulur valla kayınvalidenle

• sen düğününle ilgilen bıırak bu ıvır zıvır işlerîii...

0|0
    0|0
    • valla hiç hayal ettiğin gibi olmuyor eğer evli değilsen hiiiç hayal kurma. evliysende bilirsin bu durumları. düğünle ilgilenemiyorum artık hergün bir sorun çıkıyor.

• elbette sana burda hayal etme demek istediğim para konusu değil hayal edersin gelinliğini eşyalarını sevdiğin adamla alıcağını falan bunlarda hayal kırıklığına uğratıyor demek istedim.

ve bnde lafı dolandırmayı sevmem aklımda ne ise onu söylerim ama sonuçta eşimin ailesi ne dersem dönüp dolaşacak bna gelecek adımımı ona göre atmalıyım

• benim için sorun değill bunlar ev eşya bir şekilde hallolur yani ben hallederim ama sen daha şimdiden pes etmiş görünüyorsunn baksanaaa..

yavrucum ileride karşıma çıkıcak diyorsunda cazgırlık yap demiyorum ki hakkını savunnn ...

hem boşverrr alttarafı düğün bizde çokmabartılıo bu işlerrr bence kim baparsa yapsın...

bizde fazla hayal kuruluyor...

• erkek tarafına kalır ama onlarda alır düğünden sonra evlenen oğluna ve gelinine verir

0|0
    0|0
Yükleniyor...