Bir yönetmen olsaydınız, hangi filmi çekiyor olurdunuz, tarzınız ne olurdu?

Bence herkesin bir senaryosu vardır aklından geçen değil mi?

F.Fellini,F.Coppola, A.Kurosawa, S.Spielberg, J.Cameron, Q.Tarantino, M.Scorsese, R.Polanski, A.Hitchcock ...

Ö.Kavur, A.Yılmaz, N.B. Ceylan,F.Akın, Z.Demirkubuz, Z.Livaneli, Y.Güney, Ç.Irmak, F.Özpetek, Ö.F.Sorak, M.Ün...

ve özür dileyeceğim şu an adı aklıma gelmeyen bir dolu yönetmenden hangisini tarz olarak yakın bulurdunuz kendinize..

Bana gelince, Rahmetli Yönetmen Bilge Olgaç gibi bir ' Kaşık Düşman 'ı çekebilmeyi isterdim doğrusu...

0|1
10|33

En İyi Erkek Görüşü

• Sevdiğim başka yönetmenler olsa da ben Stanley Kubrick'i kendime yakın buluyorum. Çünkü sevmek kadar insanın yapısı, yeteneği de önemli. Kubrick tarzı titiz çalışır, yine onun gibi belli bir türe bağlı kalmadan her türe kendimden tuz eklemek isterdim. Görüntü yönetimine fotoğrafa ilgim vesilesiyle dikkat eder ve en önemlisi senaryo ve kurgu herşeyin önünde gelirdi. Karakterlerin psikolojik yapısını, kurgulanan dünyanın altyapısını, aldığım fizik eğitimiyle doldurmaya dikkat ederdim. Sabun köpüğü gibi çerezlik değil kült sayılacak işler yapmak isterdim.

Üç kısa film artı iki reklam filminin sonrasında duygusal, drama tarzı senaryomu filmleştirmek, oradan elde edeceğim imkanlarla da şu an yazdığım kitabı animasyon tarzında çekmek isterdim. Daha sonrasında ...

Şimdilik yazmak tatmin ediyor. Önemli olan da bu zaten.

1|1
    0|0
    • Böylesi ne istediğini bilmek, çok güzel.. Hem yazım hem de film yolunuzda uzun ve derin soluklu bir gelecek diliyorum.Tesadüftür,Stanley Kubrick in yine bu sayfalarda duyduğum üzere otomatik portakal filmini daha dün izledim.Ama ne yalan söyleyeyim zar-zor:) Kült filmlere çok yabancı değilim ama bu film sıktı gerçekten. Gözleri tamamen kapalı filminde ki detaycılığını, senaryoyu iğdeleyişini,mesajlarını,cesaretini çok sevmiştim.Sonrasında gelen ani vefatını da kendimce bu filmle bağdaştırırım:)

• Sizi anlıyorum masal kahramanı arkadaşım.Zira insanın sizin ki gibi bir anlatıma direnip setler çekse bile, tersi bir şansı olamayacağı düşüncesin deyim. Az akıl azıcıkta yüreği varsa bu fikre ikna olmasına kafidir.

Sanırım bu cümlem deneme yazısı mahiyetindeki bu yorumlarınıza nasıl ve nereden baktığımı az çok ifade etmiştir. Bir gün ola ki sizi bu tavrınızdan farklı davranmaya itecek bir söze düşersem, sizce affola!

• Biz masal kahramanları dünyaya Ademle birlikte af temennisiyle inmişiz zaten. Kimimiz zamanla kendi sabitlediği hikayelerine fazlaca sabitlenip affı unutmuşsa da bizim temennimiz, hikayelerimizi unutmadan affa ulaşabilmektir, bu ister kendi kendimize karşı olsun ister başkasına karşı.

Erkekler Ne Diyor 32

• hayalim şu çılgın türkleri layığıyla çekmek. bir dandik cesur yürek böyle anlatılırken benim tarihim neden kurtuluş filmi gibi dandirik şekilde anlatılsın? tüm çabam bu yönde. birde amak-ı hayal'i film olarak çekmeyi çok isterdim. onun haricinde hayalimdeki tüm senaryoları kısa film olarak çektim zaten :)

1|1
    0|0
    • tarantinoysa benim kendime yakın bulduğum adamdır :)

Stanley Kubrick'de vaz geçilmezimdir :)

• etkili olmuştuki insanlar birbirlerine değil yorum yapmak birbirlerinin yüzüne bakamıyorlardı. kimi kendisini onlar yerine koydu kimi ailesi yerine kimiyse şu anki ortamdan utandı. bunlar müziğin ve detayın gücüdür bana göre. tabiki senaryo güçlü olmak zorunda ama senaryoyu bütünleyende dediğim hususlardır

• Verdiğin örnekler dahil katılıyorum. Tabi bu örnekler daha karakter odaklı filmler olduğu için teknik açıdan daha kolaydı amaki hayale göre. Bunda soyut kavramlar, rüyalar asil soru işaretine düşüren. Aynen işin özü harmanlayabilmekte. Turkiye goruntu yonetimi konusunda epey yok katetti ama hala senaryoda tikaniyor sektör. Bu hikaye goruntu gonetiminde ve senaryolastirmada en az tlotr kalitesinde çekilirse hakki teslim edilmiş olur, biz de bayram ederiz

• livaneli ve tarantinoyu severim.herhalde onlar gibi olurdu.

1|0
    0|0
  • Ergen erkeklerin ağırlıklı olduğu bu sitede çok farklı mecralara kolaylıkla çekilebilecek bir soru! soran kızın hayatını çekerdim mesela ben! :D

1|0
    0|0
    • o zaman işin çok zor yönetmenim:)

zira soran bendeniz, yıllardır ne yaşaya yaşaya ne de yaza yaza bitiremedim şu hayatımı, sen ne yapar da başarıp çekebilirsin bunu filme bilmiyorum artık:)

• e her kapı insana..insandanda ona çıkıyor napammm :D

• elbette..haklısın..:)

• Rıfat Ilgaz olup Hababam Sınıfı'nı yine çekerdim.

1|1
    0|0
    • işte bir özür geldi bile:) türk sinemamızda altın hatıralarımız onlar..teşekkür.

• evet Rıfat ılgazın bütün filmleri güzel gerçekten özellikle sınıf ve yaşadıkça harika ama ertem eğilmezi de unutmamak lazım iyi yazar yane

• sayın baron, sende iyi kafa bulmuşsun yani:)kastettiğim Eğilmez di merak etme..

o kitap o yönetmen sonuç o film, bir bütün yani..

• aşk filmi çekerdim :)

1|0
    0|0
    • ben çok çektim ama hiçbiri sinemalar da oynamadı:)

• aşkın kitabını yazdım filimini de çektim diyorsun yani :)

• şaka elbette..

ama az kaldı, yaşamaya ne niyet ne de hal kalmayınca yazıcaz artık çaresiz:)

• Kısa film yönetmeni olup , büyük bütçeli bir kısa film çekmek isterdim... Şöööle sonu belli olmayan ve insanı ters köşeye yatıracak cinsten... Sonunda da tepkiler " ohaa, yuhh" şeklinde olmalı.. yoksa tatmin olmam.

1|0
    0|0
    • uzun ! bütçeli kısa film, az bütçeli uzun filmden iyi olurdu bence de:)

• Dark night - Christopher Nolan

1|0
    0|0
  • Tanıdığım yönetmenler çok azdır ama ben daha çok suç örgütleri ve bunlarla savaşan bir kahraman filmi çekmeyi yeğlerdim. Kötülere karşı her zaman iyilerin var olduğunu ve iyiliğin kötülüğe galebe çaldığını gösterebilecek bir film yapmayı isterdim.

1|0
    0|0
  • başka zaman başka bir cevap verebilirim tutarsız sanılmayım diye dedim ama şu an yavuz turgul- Muhsin bey ve Terry gilliam- the fear and loathing in las vegas. saçma oldu ama napıyım...

1|0
    0|0
    • ziyan yok..ömürle para yetsin, ikisi de olur belki:)

ama şu Vegas lıyı izlememiştim merak ettim, not ettim izlenecek!

• ok izler ve sonra film hakkındaki yorumunu iletirsen memnun olurum iyi seyirler:)

• bende öyle düşünmüştüm..kritize etmek isterim zaten..

• Yönetmen olacak kadar sabır sahibi biri değilim :)

Anca kolay birşeyler çekebilirim. Bunlarda topluma zararlı olur :)

1|0
    0|0
  • başka yönetmen olmaz kendim olurdum olaysaydım

bilim kurgu çekerdim

1|0
    0|0
  • Terry Gilliam- Brazil uygundur.

1|0
    0|0
  • Christopher Nolan

The Dark Knight

1|0
    0|0
  • bu adamlardaki imkanın onda biri bende olsa bal döktürür yalatırım o perdeyi seyirciye ne hikayeler var bende ama imkan yok

1|0
    0|0
  • Peter Jackson gibi Yüzüklerin Efendisini çekmek isterdim. veya Q.Tarantino gibi Kill Bill'i çekerdim.

1|0
    0|0
  • Tinto brass

1|0
    0|0
  • dünyada Müslümanlar üzerine oynanan oyunları ele alırdım.başta filistin gelirdi

1|1
    0|0
  • Fantastik bir film serisi çekerdim

1|0
    0|0
  • christoper Nolan

1|0
    0|0
  • ertem egilmez hababam sınıfı :))

1|0
    0|0
  • Eşcinsel temalı bir film çekmek isterdim. İstiyorum.

1|0
    0|1
    • özpetek gibi mi? sence onunkiler nasıldı? izlemişsindir sanırım

• o zaman hemen cahil perileri izliyorsun bir acele:) çok güzeldir...

• tamam. teşekkürler. :))

• tarantino ve zeki demirkubuz

1|0
    0|0
  • David fincher - Fight Club ve Roman polanski - The pianist

1|0
    0|0
    • dövüş klübü muhteşem tartışılmaz elbet..

yalnız şu piyanist yok mu, onun üzerine bir kitap dolusu cümle edilebilir yok böyle bir derinlik bir sarpasaranlık yok! her açıdan mükemmel..

• benim arşivim derindir .. istersen hatırladığım kadarını iletebilirim bir ara ..

• Tarantino - Jackie Brown

1|0
    0|0
  • Benim de düşündüğüm bir film var. Ama çok masraflı olur.

1|0
    0|0
    • Çok para ama çok çok para duası 2 oldu:)

• yani, filmi çekmek için çok para lazım deyip sonra ben bir şekilde çekerim ama parayıda ortadan kaldırmak isterim ne amacım ne de aracım demenin kendi içinde ya bir çelişkisi vardır ya da filmi çekmenin paradan başka bir yolu var cevabını bulmuş olmak gerekiyor..

galiba ilk defa anladığım şeyi anlatmakta sıkıntıya düşüyorum:)ya da anlamıyorum hiç..ikisinden biri..

• Anlamıyor olmalısın. Günümüzdeki dünyada, her şey için lanet olası paraya ihtiyaç var. Ama ben, paranın ortadan kalkması gerektiğini düşünüyorum.

• Q.Tarantino desperado :D

1|0
    0|0
  • hızlı ve öfkeli :D soruda justin lin yok ama neyse :)

1|0
    0|0
  • Christopher Nolan ve David Fincher.

1|0
    0|1
  • david fincher, clint eastwood, quantin tarantino

0|0
    0|0
  • Q.Tarantino favorim .. romantik komedi ve aksiyon çekerdim

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 10

• Ben Leon The professionel ı çekmeyi isterdim.

1|0
    0|0
  • Bilim Kurgu,Fantastik,Komedi veya Romantik En son olarak Macera içeren bir film çekerdim.Karışık ya da daha az kategoride çok konu işleyen bir film olabilirdi.

1|0
    0|0
    • bunca farklı tarzla dümeni de kırardın kesin ama, öyle olmasını istemeyiz elbette:)

• Ama eğer bir yönetmen olsaydım olduğunda çok farklı işler çıkarırdım. :) bu sadece öyle hangi kategoride çıkarmak istediklerm nasıl olacağı belirsiz buda bir kabataslak :)

• istemek başarmaktır..hayırlısı...

• yıllarca hep kötü gösterilen o karakterlerin iç dünyasına inip onların iyi yanlarını gösterecek bir film yapardım.

1|1
    0|0
    • Dart Vader ile ilgili bir film yap.

• oo daha yeni izledim..manyak bir film..kafaya format atmak gerekti bittikten sonra:)

• aynen öyle oldu dakikalarca kala kaldım yerimde öylece :)

• Tim Burton filmlerini seviyorum. Uçuk filmlerin adamı. Hayatta istediği şeyleri, istediği yolla yapan adamları kıskanıyorum. Nefret ve hayranlık karışımı hisler besliyorum onlara.

Benim tarzım animasyon olurdu muhtemelen. Animasyon çok başka bir dünya benim için. Kendimi kaybediyorum ben izlerken.

1|0
    0|0
    • Bende katılıyorum buna.Şimdi sen söyleyince aklıma geliveren Woody Allen ve Fellini de bence çılgın ve eserekli yaşayan o pervasızlardan..Aşırı güvenli halleri insanı hem gıcık ediyor hem de hayran bırakıp yakın kendine hissettiriyor.Ortalama hissedemezsin zaten bu tiplere:)

• Açtım, 2010 Ağustos. ^^

• Yonetmen olmayı düşünüyorum bende ve olucaksam çok farklı şeyler yapmayı düşünüyorum rüyalarımda bile senaryolar görüyorum :D

1|0
    0|0
  • Şimdi, Kubrick olup "Otomatik Portakal"ı çekmek vardı.

1|1
    0|0
    • geçen günde burada duydum bu filmi izleneceklere not etmiştim unutmuşum..merakım iyice arttı şimdi..

bugünde sabahçıyım anlaşıldı :)

sağol iyi oldu hatırlatman:)

• rica ederim. filmi umarım seversin diyemeyeceğim çünkü gayet rahatsız edici sahneleri var. beni de etkileyen bu "aşırılık"tı sanırım.

• Korku kapanı emir ile:D

1|2
    0|1
  • Bir arkadaşım bana Fellini derdi ahaha sorunu görünce o geldi aklıma.Marjinalist selam olsun sana :D

1|0
    0|0
  • Kendi senaryom var ulaşmayı deniyorum şuan inş bir gun;)

1|0
    0|0
  • selçuk aydemiride ekleseymişsin keşke ben bu adamı seçerdim son zamanlarda ahmet k. ve murat c. ile güzel işler başarıyolar

1|0
    0|0
Yükleniyor...