Aşk imiş her ne var alemde...

Biten bir aşktan sonra, çok yorulmanız ne demektir? Yeni bir yolu taşıyacak gücü kendinde hissetmemeniz nasıl olur? Artık birisine aşık olamaz mısınız? Ya da hiç değilse hoşlanamaz mısınız? Ya aradığınız bu insanda ise, yine de bir fırsat verip hayatınıza girmesine izin vermeyecek misiniz? Diyelim ki verdiniz ve başladınız. İlk yaşadığınızdan farklı neler olacak? Aynı merhameti, anlayışlılığı göstermeyecek misiniz; yoksa pişmanlıkların, tecrübenin ve kıymetin neyi ifade etiğini bir nebze daha iyi bildiğiniz için hayatınızdaki yeni insanı kalbinizde daha mı iyi saklayacaksınız?

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• Aşkla bakmak; yürekle bakmak demektir. Göz sadece bir fonksiyonu yürütür; ama fonksiyonun içini dolduran, onu sanata dönüştüren gönüldür. Biz gözümüzle bakarız; ama gören gönüldür. Gönlümüzde aşk varsa, gözün gördüğü güzeldir. “Yalnızca bir türlü aşk vardır; ama görüntüleri binlerce türlüdür” der bir bilge. Üç çeşidini söyleyelim:

Aşk beşeridir; şakayla baslar, sorumluluk getirir. Gözden girer, gönülde yasar. Surete meyledenler ziyandadır.

Aşk platoniktir; sohbetle baslar, zahmet getirir. Zihinden girer, gönülde yaşar. Siretini süslemeyenler yol şaşırır.

Aşk İlahidir; imanla başlar, vahdete götürür. Gönülde doğar, gönülde yaşar. Sırrı saklamayanlar, başını verir. Aşk, Allah-u Tealâ’nın “Bilinmeyi istedim kâinatı yarattım” buyurduğu noktada başlar. Ve oradan bir ırmak gibi birdenbire coşkuyla akar, binlerce yola ayrılır, binlerce ırmak oluşur. Bir baştan binlerce baş oluşur.

Onun için bir türlü aşk vardır. Varlığımızı sürdürdüğümüz medeniyet birikiminin içinde aşkın bütün çeşitleri mevcut. Bugün dahi mevcut, biz hangi boyutunda yaşıyorsak aşkın, o türlüsünü tadıyoruz demektir.

Beşeri aşkın (mecazi aşkın) İlahi aşka dönüşmesi tabii bir seyir. Pek çok mutasavvıf İlahi aşk için beşeri aşkı ilk basamak olarak görür. Çünkü Allah güzeldir, güzelliği sever. Mevcudattaki o İlahi kudretin eserine bakarak ancak bir izden asıla gidebilir, görüntüden orijinale geçebilir manasında beşeri aşkı ilk basamak olarak görmüşlerdir ve atlamışlardır oradan.(ALINTIDIR)

Bence insanın hem kendisine hemde karşısındakine fırsat tanıyıp yeniden deneyebileceği bir mertebedir aşk, aşk insanı yormaz blakis hep dinç zinde tutar, karşındakini anlayabiliyorsan oda yorulmaz sende yorulmazsın zaten beşeri aşkta anlamaktır devamlılığı sağlayan püf nokta sizcede öyle değilmi?

Bu noktaya geldiğimde hep Hz. Mevlananın sözü aklıma gelir

Akılsız; yüzü güzele,

Akıllı; gönlü güzele talip olur,

Zaman yüz güzelliğini tüketir ama,gönül güzelliğini arttırır

Gönül Gönlü güzeli bulduktan sonra zaten tekrar tekrar denemek gerekmeyecektir diye düşünüyorum,

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• 1-Biten bir aşktan sonra, çok yorulmanız ne demektir?

Cevap : Gönül yorgunluğu

2-Yeni bir yolu taşıyacak gücü kendinde hissetmemeniz nasıl olur?

Cevap : Dua ve namaz ile

3- Artık birisine aşık olamaz mısınız?

Cevap : İnşallah olurum sanırım :)

4- Ya da hiç değilse hoşlanamaz mısınız?

Cevap : Hoşlanırım

5- Ya aradığınız bu insanda ise, yine de bir fırsat verip hayatınıza girmesine izin vermeyecek misiniz? Diyelim ki verdiniz ve başladınız. İlk yaşadığınızdan farklı neler olacak?

Cevap : Hayırlısı olsun

6- Aynı merhameti, anlayışlılığı göstermeyecek misiniz; yoksa pişmanlıkların, tecrübenin ve kıymetin neyi ifade etiğini bir nebze daha iyi bildiğiniz için hayatınızdaki yeni insanı kalbinizde daha mı iyi saklayacaksınız?

Cevap : Yeni birine daha çok değer verilir

1|0
    0|0
  • İnsanoğlu unutkanlık fıtratına sahiptir. Mesela ticarette kaybeden taraf olunduğunda bir daha ticaret yapılmıyor mu? Hayır, bu mantıklı olan değildir. Hayatın her alanı da bu şekilde değerlendirilir. Tamamen " Aşk " konusuna eğilmek istemiyorum, çünkü günümüzde "aşk" kavramı şehvetle karıştırılıyor. Ancak insan ilişkilerinde her an bir sürprizle karşılaşılabilir. Bu en yakın kişiden en uzak kişiye varıncaya kadar mutlak surette olabilecek bir durumdur. Böylesi durumlarda, kişi sosyal hayattan bıkmaz, sadece yorgunluk belirtileriyle bocalanır. Yani hedefe giderken yanılmak hedefe varmaya engel değildir, sadece geciktirir.

1|0
    0|0
    • Sözleriniz, ilk beş soruya birer yanıt oldular. Teşekkür ederim. Son 2 soru adına nasıl bir düşünceniz var acaba?

• Aynı merhameti farklı kişilere gösterip göstermemek zaman isteyen işlerdir. Elbette bir yerde " Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer " sözü yerindedir. Ancak bu sürekli üfleyerek yiyeceği anlamına gelmez. Eminlik sağlandığında belki de daha fazla merhamet gösterilir. Tecrübe meselesi elbette önemlidir. Önceki insanın kayıp edilmesindeki sebep kişinin kendisi ise, bir daha ki sefere süt ve yoğurt tabiri sonuna kadar kullanılır.

• O değil de 18 yaşında biri bu cümleleri kuruyorsa biz bu yaşa kadar uzayda mı yaşadık? :)

Soruya cevap: O'na değil, o duyguya bir şans daha verilebilir.. Zaten aşk (ve aşkımsı sendromlar) her daim insanın içindeki "acıların çocuğu"nu doyurmaya yarar en başta..

Mutlu aşk yoktur erenler.. Ve en güzel aşk arada yüzlerce kilometre olsa da kavuşma umudu taşıyandır..

1|1
    0|0
  • Aşk imiş her ne varsa alemde

İlim ancak bir dedikodudan ibaretmiş :)

1|0
    0|0
    • Başlatıyorsunuz ancak devam ehliyetini sakın vermeyin bana, sehl-i mümteni ile ifade edebilecek yeterlikte biri olmam lazım fakat değilim, bu yüzden ki çok vaktinizi yerim. :)

• Fuzuli başlatmış ben başlatmadım :)

• 1 kere aşık olurum ben, 2.şans veririm. Ama 2.kez aşık olmam. Sevdiğim insanı kalbimde sım sıkı saklarım :)

1|0
    0|0
  • ne aşkı ya gerçek olan anı yaşamak,seks yapmak ve hayatın tadını çıkarmaktır

0|0
    0|3

Kızlar Ne Diyor 1

• En cok güvendigi tarafindan birakilinca, oda beni birakti baskasi neden birakmasin.. düsüncesi ile yeniden birini sevmek mümkün degil diyemem ama zpr, korkuyor insan..

1|0
    0|0
Yükleniyor...