Söz verdiğim Müzik ve İslam tartışmalarının gerçek ve onaylı cevabını merak ediyor musunuz?

Müziğin haram ve dinden çıkmak olduğu tartışmalarına karşı bir arkadaşın sorusunda elimdeki kaynaği bulursam paylaşacağımı söylemiştim.Doğru klasörü buldum sonunda.İşte ülkenin ''en yüksek din kurulu'' olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir zamanlar soruma verdiği gerekçeli cevap:

Müzik dinlemenin hükmünün ne olduğu konusu İslam bilginleri tarafından çokça tartışılmış, lehte ve aleyhte çok şey söylenmiştir. Tarafların ileri sürülen görüşleri, gerekçeleri ile birlikte değerlendirildiğinde müziğin mutlak anlamda yasaklanmadığı, aksine ilke olarak mubah kılındığı sonucuna ulaşılır (Zeylai, Tebyinü’l-hakaik, IV, 222). Kur’an ve sünnette müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. Aksine, Rasulüllah’ın (s.a.s.), ilke olarak müziğin caiz olduğuna işaret sayılabilecek nitelikte ifadelerinin bulunduğunu bilinmektedir. Nitekim o, nikahın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir (Tirmizi, Nikah, 6). Yine bir bayram günü Hz. Aişe’nin yanında def çalıp türkü söyleyen iki cariyeye çıkışmak isteyenlere “Bırakın bu gün bayramdır” diye uyarıda bulunmuştur (Müslim, İydeyn, 16). İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir. Buna göre mesela cinsel arzuları tahrik eden ifade ve tasvirler içeren, haramları güzel gösteren ve belli bir kadının özelliklerini anlatan müzikleri dinlemek günahtır. Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.

Evet tartışmalar sonlanabilir böylece.Müzik yasak değildir.Hangi türlerinden kaçınılması gerektiği de anlatılmıştır.

Halen inanmayanlara diyecek bvir sözüm yok kendileri bilir.Güvenilirlik konusunda sıkıntı yaşayanlara ise ekran görüntüsü şeklinde resmi paylaşabilirim.Maksat bilgilendirme olsun.

Güncellemeler:
Evet yobazlar çoğunlukta olacak ki kimsenin işine gelmemiş bu paylaşım.Ne oldu dayanak noktası mı kalmadı? :)

0|1
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Bu söylemler islamı kötü göstermek isteyenlerin uydurmasyonundan başka değil. Bi ara gangam style şarkısının hadislerle belirtildiğini dinleyenin cehennemlik olduğunu falan uydurmuşlardı. İslam da akla mantığa yatmayan hiç bir şey yoktur.Herşeyin mantıklı bir açıklaması vardır.

0|1
    0|0
    • Katılıyorum sana ama o zaman şöyle bir hazin açıklama yapmak gerek: İsim vermeden özellikle bu sitede en az 10 farklı kişinin bunu savunduğuna şahit oldum.Onun üzerine bu paylaşımı savundum.Belki içlerinde arkadaşların bile vardır.Eh doğru yolu göstermek sana düşüyor o zaman. :)

• ne bileyim ben kimde kim engelli. neyse şaşırdım :D

• Hehe oruç oruç zihnini zorlamayalım bence boşver ;)) Kısacası işitsel sanatlara devam :)

Kızlar Ne Diyor 1

• evet güzel bir açıklama, yeterli oldukça. günaha sevketmiyorsa normal karşılanıyor yani. bu konuda dikkatli olunmalı sadece.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Yasak olsaydı dinlemicek miydiniz ? *Muslim logic*

0|1
    0|0
    • Hayır da günah türlerime bir yenisini daha eklemiş olacaktım malesef :)

• şimdi ben İngilizce dinliyorum orda yasaklı söz olabilir günaha girdim galiba .En iyisi ilahi dinleyeyim sadece

0|1
    0|0
    • yasaklı söz seni o yasağa götürüyor mu? yani anlıyor musun ingilizce sözleri? anlamıyorsan ve onlara para kazandırmıyorsan sorun yok. sadece müzik olsun diye dinlenebilir.

• İronik yaklaşmış anladım ben cevabı. :)

• he peki :D tanımıyorum o yüzden anlamadım

• müzik yasak değildir

0|1
    0|0
Yükleniyor...