Dindar olmanın ölçütü nedir, dindar kime denir ?

Öncelikle herkese mutlu günler, dilerim bu güzel gün size beklediğiniz her şeyi getirir.

Şarkı paylaşmak istemiyorum.

Onun yerine; link

Evet seviyeli, ciddi, samimi cevaplarınızı bekliyorum.

Sevgi ile esen kalın a dostlar.

0|0
17|27

En İyi Erkek Görüşü

• Allah'ın bütün emir ve yasaklarına uymaya çalışan, hayatını peygamberin sünnetlerine göre şekillendiren insanlardır. Bu tarz insanlar yobaz olarak nitelendirilir ki yobaz diye nitelendirilen bir adam gerçekten de doğru yolda olan adamdır açık ve net.

10|4
    1|4
    • Teşekkürler güzel yorumların için :)

• Güzel cevap kardeşim bize söyleyecek birsey birakmamişsin :)

• Erdem sakın bilmeden din hakkında konuşma sakal hakkında verilen emir ile kılık ve kıyafet hakkında

verilen emir farklı hazreti peygamberin sakal hakkında bir hadisi var ama kiyafete bağlayıcılık katan bir emir yoktur.velev ki sakalda kesmekte bir zaruret varsa kesilebilir.anasını zaruret ciddi olmalı işini kaybetmek gibi.aradaki farkı anladın mı.

Erkekler Ne Diyor 26

• sağolasın sanada mutlu huzurlu gunler oncelıkle ..

sımdı dındar ınsan demek dınını tam yasayan batıldan uzak yasayan ınsan demektır olcusude Kurandır Allah ne dedıyse odur ..

Allahın emırlerını tam yerıne getıren Peygamber efendımızın S.a.V sunnetıne uyan ınsan dır benım gorusum bu yani ..

3|2
    0|0
  • dindar inançlı kişilere denir. dindar olmanın ne ölçüsü ne sınırı vardır.yani demek istediğim ben müslümanım veya hristiyanım vb diyerek dindar olunmaz inançlarına saygı gösterip kurallara uyarak yani nefsine hakim olarak dindar olabilir insan. ve islam dininde sınır yokdur dipsiz kuyu misali ne kadar derine inersen o kadar çok şey öğrenir ve çıkman da o kadar imkansızlaşır.

1|0
    0|0
  • reklamsız aracısız hıcbır kısıye ve zumreye yaranmak adına degılde dininin emırlerını kalbıyle hıssedıp uymaya gayret caba sarfeden ınsanlardır ,yanlış cevabı en ıyı secmıssınız

1|0
    0|0
  • Adnan oktar hocam bile çözemedi bunu

1|0
    0|0
  • Herşeyi Allah rızası için yapmak

2|1
    0|0
  • Dindarlıkla paylaştığın linkin ne ilgisi olduğunu çözemedim, önce onu söyleyeyim...

Dindar; bir çıkar gözetmeksizin, dinini yaşayan insanlardır. link

Dinci ise, link ampul ve benzeri dini çıkarına alet edip kullananlardır.

1|0
    2|2
    • Detayda paylaştığım şeyler soru ile alakalı değildir.

Sorularıma denk gelmemişsiniz daha önce belli ki

Soruma siyaset karıştırmamanızı dilerdim..

• Onuncu köy arıyorum...

• Bu güzel seviyeli özenli yazına sonsuz teşekkür ediyorum..Dindar olmanın ölçüsü terazisi yok..Allah ile kulu arasında... Kim ne yapar ise kendine yapıyor...Kim boş ömür geçirirse oda kendine yapıyor...Terazi yürekte, ibadette, iyi insan olarak yaşamakta...

1|0
    0|0
  • belli bir tanımı ya da ölçüsü yok.kimse sahiplenmesin.dine inanan herkes.

1|0
    0|0
  • Dindarlık bence 2 ye ayrılır bir insanın içindeki dine bağlılık vardır birde bunu uygulamaya geçirmek olarak ayırıyorum,çok göreceli bir kavram olduğu için fazla açamıyorum fesatlık,dini kullanarak insanlar üzerinde prim yapanlar var yani dış görenüşe bakarak bu adam dindar diyemeyiz şu devirde neler neler oluyor

1|0
    0|0
  • dindar ,dini vazifelerini her yönü ile yerine getiren insanlara deniyor.

dindar kelimeside, dinin vazifelerini yerine getirmeyen , ve bunuda normal gören saçma sapan insanlar tarafından uydurulmuş bir kelime. halbuki dindar olmamak anormallik içerir.

2|0
    0|0
  • selamın aleykum muhterem kardeşim "dindar" olmak dini dar kalıplara sokup ona uymayanları yargılamak değildri bunu bilir bunu söyler konuşmamı cat stevensın şu sözleriyle noktalarım:

"İslam dinini müslümanlardan öğrenseydim asla Müslüman olmazdım "

3|1
    0|2
  • Ucu çok açık bir konu aslında, dindar aksine namaz kılan oruç tutana değil dinine gönülden bağlı olana denir. Bakıyorum adam oruçlu küfür ağzından düşmüyor, ya da namaz kılıyor gözü ve aklı başka yerde dindarlık böyle bir şey değil.

1|0
    1|0
  • Allahın tüm emrini yapmaya çalışan..

Allah korkusu olan haram yemeyen..

Cennet ve cehenneme inanan meleklerin cinlerin var olduğuna inanan

ahireti yok saymayan... Dndardır..

1|0
    0|0
  • Kız çocuklarının başını günah diye okşamayan sözde dindarlar var...Kafayı yemişler...

2|0
    1|0
  • ibadet yapma

1|0
    0|0
  • Dini gerektiği gibi yaşayanlara dindar denir.

1|0
    0|0
  • çok zor bişey değil dindar olmak dinini kendi halinde yaşaması içinin kalbinin temiz olması yeterli bence

1|0
    0|0
  • müslümanım diyip faşistlik yapıp parasını bankalara yığanları görünce dostum dostum güzel dostum bu ne beter çizgidir bu, bu ne çıldırtan denge demeden duramıyor insan

1|2
    0|0
  • Namazında niyazında olan adam

1|0
    0|0
  • samimi olmakda

1|0
    0|0
  • dinini allahla yaşayan böyle millete reklam yapmayan insan dindardır.

1|0
    0|0
  • Hayatını inandığı dinin kuralları çerçevesinde yaşayan insana dindar denir kısaca.

Dini politika,iş hayatı gibi yan dallarda manipülasyon için kullananlara dinci diyorlar.

Bir de dini psikolojik ve fiziksel zorbalık için kullanan,hoşgörüden ve toplum ahlakından uzak,tahammülsüz ve kaba insanlara yobaz deniliyor.

Bu 3'ünün kaç kişi ayırt edebiliyor dersen,ben sana %5 falan derim.

0|1
    0|0
  • din her zaman insani geriye bilim ileriye taşır ;)

0|0
    1|1
    • Dine inanmiyosun peki bilime neler kattin?

• tamam ben bilime bişey katmamış olabilirm ama şu dünyada en iyi insanlar ateistler bende ateistim tamam ama bak bill gates mark filan olsun hepsi ateist ve kaç milyon tl yardımda bulunanm insan bill gates sırf 6 milyon kişinin hayatını kurtardı siz ne yaptınız din severler müslümanım diyosnuuz ama ne yaptınız hep insanları din üstünden istismar ettniz din üstünden para kazandınız şuanki gibi dinciler parayı götürüyor işte bu yüzden ateistim ve kafam rahat güzel güzel hayatımı yaşıorum.

• siz kadınları anca cinsel obje olarak görün :S

• Dini kullanarak insanları kekleyen şerefsizler dindar adamlardır. (Şu anki toplum düzeninde böyle.)

0|0
    1|1
  • dindar hayatini dini boyutta sürdürmektir.seriatcidirlar, antikemalisttirler, basarisizdirlar, bilimden anlamazlar. ama bu benim görüsüm.

0|0
    2|2
  • bunu tartışmayana denir bence

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

• Dindar olmak; Allah'ın tüm emir ve yasaklarına uymak, ibadetlerini doğru ve düzgün bir bişimde yapmak, Peygamberimize gönülden kalben bağlı olan kişidir. Dindarlığın yobazlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Yobazlık dini sömürmeye çalışarak amaçları ve hedefleri doğrultusunda onu kullanmaya çalışan, kendini her türlü yeniliğe ve modernliğe kapatan insanlardır. Oysa ki dindarlar kendilerini Allah (c.c.) yolunda adarlar ve onun tüm emir ve yasaklarına uyarlar. Hz. Muhammed'in sünnetlerini yerine getirirler ki dinimiz yobazlığa son derece karşıdır. Hz. Muhammed hadislerinde insanlara aklını, bilimi ve fenni kullanmasını öğütlemiş, ''İlim Çin'de dahi olsa onu gidip alınız'' derken bilginin ve ilimin ne kadar önemli ölçüde olduğunu vurgulamıştır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk de ''Dinsiz devletlerin devamına imkan yoktur'' demiştir. Ben teravihlere de giderim, Kur'an da okurum, inşallah bir gün nasip kısmet olursa annemlerle Umreye de gitmek istiyorum... Hele Kadir gecelerinde içimi öyle büyük bir huzur kaplıyor ki o geceyi hep ibadetlerle hayırlı işlerle geçiriyorum...Hatta her sabah uyandığımda Allah'a şükür amaçlı evdeki besmele yazısını bile öpüyorum ve o besmele yazısının bana güldüğünü görüyorum <3

3|0
    0|0
  • Dindar kime denir bilemem ama,

Rabbini taniyana, tanimak icin ugrasana, Muhammedini bilene, sahabesine asik olana,

kendine onlari örnek alana Müslüman denir..

Selam onlara olsun..

3|2
    0|0
  • ilk öncelikle yobazlıkla dindarlığı karıştırmamak gerekir. çünkü en en kıl olduğum bu farkı aynı kefeye koymaları.

dindarlık Allah'ın emirlerini yerine getirmeye çalışan ve peygamberin sünnetleri hayatının felsefesi olarak benimsemiş kimseye denir. daha fazlası, olmayan bir şeyi dinde varmış gibi yapmak, abartmak yobazlıktır. Nitekim peygamber efendimiz ''kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız'' buyurur.

2|0
    0|0
  • Hayatını inancına uygun yaşayan ve dinin gerekliliklerini yerine getiren aynı zamanda insanlık değerlerine de sahip çıkan kişidir.

1|0
    0|0
  • kuran-ı kerimin içerisnde yazılanları uygulamaya çalışan,islamın 5şartını yerine getirmeye çalışan,getiremiyorsa içten üzüntü duyan kişiler dindardır.

1|1
    0|0
  • Dindar insanlar, dinine bağlı, dinini gerçekten seven, dininin kurallarına uyan insanlardır. Dinci insanlar ise dini kullanan, din ile insanları kandıran kişilere denir, dinden korktuğu için o dine mensup olup güya "dindar" insanlardır, yani yobazlardır. Bu iki insan türü birbirleriyle karıştırılmamalıdır.

1|0
    0|0
  • dinin emir ve yasaklarına uyan, hayatatını buna göre şekkillendiren, imanı inancı tam olan muhterem şahıstır aslında böyle olmak zor değil

2|0
    0|0
  • Bence dini gorevlerini tam anlamiyla yerine getiren, onun yaninda iyi bir insan olmaya calisan insanlar dindardir.

2|0
    0|0
  • ilgili olmak, amel etmek herhalde.. sorumluluk almak var bir de en zoru bu aslında:)

1|0
    0|0
  • dindar demek bence o dine inanıp hiç tartışmadan kalbinden inanmaktır.

2|0
    0|0
  • kimseyi kırmadan yalan söylemeden dedikodu zina yapmadan Allah a şirk koşmadan aldığımız her nefes ibadettir bence tabii diğer ibadetlerimizide yerine getirirsek çok çok daha iyi

1|0
    0|0
  • Allaha inanan Allahın yasak ve haram ettiği şeylerden uzak duran namaz kılan oruc tutan ibadet eden şükreden elinden geldiyi kadar birilerine yardım eden nefsine hakim olan insanlara denir bence

1|0
    0|0
  • dinin emir ve buyruklarını tam anlamıyla yerine getiren veya getirmeye calısan kisiye denir

2|0
    0|0
  • Şu en iyi cevabı veren arkadaş düşüncelerimi aynen yazmış..

1|0
    0|0
  • bence dındarlık ölçüsü olan bir şey degıldır ınsan ınandıgı kadar dındardır aslında gunumuzde dındarlık yanlış anlaşılıyor sonuç olarak hepimiz müslümanız

0|0
    0|0
  • bana denmediği kesin ASDFGDS

0|0
    0|0
  • Asla olmayacağım şeydir

0|0
    0|0
Yükleniyor...