En iyi hatip kimdir?

Saçma bir soru evet... O zaman bir açıklamasını yapmak şart olacak.

Hatip: Toplumu konuşması, duruşu, ses tonu, kelimeleri vurgulaması, diksiyonu, hareketleri ve bu tür unsurlarıyla etkileyen, etki altında bırakan kısaca gaza getiren insandır. İyi hitap edendir yani.

İyi bir hatip her işi yapar, ticaret yapar, siyaset yapar, devlet yönetimini ele geçirmek için halkı arkasına almayı bilir, avukat olur. Ve benzeri şeyler. İyi bir hatip insanların acıma ve kızgınlık gibi duygularını iyi kullanandır. İyi bir hatip halkın veya kendini dinleyenlerin duymak istediklerini onlara söyleyen ve kendi istediğini alandır. Hatip kısaca konuşmasında zekasını konuşturan ve istediği şeyi diliyle alan kişidir.

Tarihte çoktur böylesi. Takma ismime Esin kaynağı olan Julius Caesar'ı ele alalım... Kendisi babasının veya hatırlamıyorum her hangi bir akrabasının cenazesinde yaptığı bir konuşma ile ünlenmiş önce avukat, sonra politikacı olmuştur. Ardından müthiş konuşma yeteneği ile kendini üst seviye politikacılara kabul ettirip Galya seferinden fersah fersah zengin ve güçlü dönmüştür. Konuşma kabiliyetiyle halkı bile arkasına alıp diktatörlüğünü ilan etmiştir Cumhuriyet yönetiminde.

Kadınların ona karşı dayanılmaz bir gözle baktığını biliyoruz. O dayanılmaz bir erkekti. Konuşması kadınları cezbederdi. Brutus'un annesi, en yakın politik dostlarından Crassus'un karısı, Pompey'in kızı, Kleopatra, dayısı Marius'un siyasi ortağı Cinna'nın kızı... Hepsi onun elinden geçmiştir. Hepsi konuşma yeteneği sayesindedir.

Aynı dönemin bir diğer büyük hatipi ise Marcus Tullius Cicero... Söylevleri, konuşmaları, kitapları bugün klasikler arasındadır. O da konuşma yeteneği sayesinde Roma Senatosunun önde gelen liderlerinden olmuştur. Ama o cumhuriyetçi olması sebebiyetiyle Caesar'ın diktatoryal yandaşlarından Marcus Antonius tarafından katledilmiş elleri senato kapısına çivilenmiştir.

Şimdi benim size sorum tarihte konuşmalarıyla ünlü, bu ünlü konuşmalar ile kitleleri arkasında sürükleyen, kitlelerin desteği ile zirveye varan insanlar kimdir? Hitler olur, Atatürk olur, Caesar olur, Lenin olur, Cicero olur farketmez.

Güncellemeler:
Tek yıldız verenin dili tutulsun...

0|0
5|15

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 5

• babam bir hatip, öyleyse. her gittiğimiz yerde o kadar etkiliyor ki insanları konuşmalarıyla. ilginç bir anımı anlatmak istiyorum hatta, eski sevgilimi tuttum kolundan babamla tanıştırdım, evlenmemize karşı çıkan annesinin baskısı altından kalmış sevgilime babam o kadar muhteşeeemm bir konuşma yapmıştı ki, bugüne kadar bütün bana çektirdiği eziyetleri bir çırpıda unutuverdim, sevgi pıtırcıkları büyüdü büyüdü içimde.))) gel gör ki sevgili eskiverdi.)

1|0
    1|0
  • Yaaa sen niye beddua ediyorsun sezar.:):):)Tabi ki Hitler adamın müthiş bir hitap şekli vardı.

0|0
    0|0
  • hitabet ayrı bir sanattır..kitlelere kendini dinletebilmekde sadece sözle olmaz...doğru düşünen ve düşüncelerini uygulayabilen ve sözlerini nesillere aktarabilen kişidir en büyük devlet adamı..

0|0
    0|0
  • Bedüizzaman Said Nursi..

Gandi..

0|0
    0|0
  • isim verip polemik yaşamak istemiyorum ama soruyu görünce maalesef (üstü kapalı ima) "ampül" yanıp sönmeye başladı zihnimde... dans okulu sonrası bide uykusuzluk sorunu yaşıyorum... yorgunum.

0|0
    0|5

Erkekler Ne Diyor 14

• "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum"

“Türk’ün haysiyet ve izzetinefis ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. Bundan ötürü, ya bağımsızlık, ya ölüm!”

250.000 bin kahraman can verdi bu sözlere , Bu sözleri söyleyende bu vatana

--------------------------------------------

Alternatif hatip arayanlar için link

link

0|0
    0|1
  • Hatiplik gür ve akıcı ses gerektirir.Siyasi olarak algılamayın ama hitabet bakımından Türkiye den örnek verecek olursam

1-)Recep Tayyip Erdoğan

2-)Kemal Kılıçdaroğlu

Keşke bu insanlar gibi yüksek hitabet yeteneğim olsa diye hep düşünürüm.Akıcı konuşmak ayrı bir zevk

0|0
    0|0
  • Martin Luther King: link

0|0
    0|0
    • Martin Luther King kimdir bilmem ama Martin Luther'in kendisi büyük hatipti.

• Aaa; Amerikan tarihini değiştiren adamdır Martin Luther King. YouTube'daki videoyu izlemeni tavsiye ederim. Yok böyle bir hitabet gücü.

• JOSEPH GOBBELS NAZİ almanyasının parti sözcüsü hatta çoğu zaman onun yaptığı konuşmalar iletişim fakültelerinde öğrencilere dinletilirmiş...

0|0
    0|0
  • birçok isim sayılabilir.atatürk,hitler,martin luther king...günümüzde başbakanımız da iyi bir hatip olarak anılabilir.iyi biliyo kitlelere konuşmayı.

0|1
    0|0
  • Tayyip Erdoğan'ın üzerine hatip tanımam şu anki siyasetçiler içerisinde

0|0
    0|0
    • profil resmimde gördüğünüz malcolm x'de muhteşem bir hatiptir.

• ccc tayyip reyiz ccc

0|3
    1|4
    • Doğru... Tayyip'te gerçekten iyi hatip. Dini duyguları iyi kışkırtarak oyları topluyor.

• Hay hay... :) Siyaset benim için yara zaten, iyi bir siyasetçi olsa bile gocunur benim yaram. :) Ama hakkını yemeyelim iyi gaza getiriyor toplumu.

• Yığın devarldı.

Devrim yarattı.

Şiirden hapise girdi.

Lav silahına boru diyenler belgelere kağıt parçası daha yeni ceza evine girerken :)

Siyaset bilimi okumuş.

Demekki okuduğunu anlıyormuş.

Zor iştir siyaset..

Yalancıdırda kendisi

• kendisini sevmesemde recep tayyip erdoğan.. etkili konuşmasını ve konuşmasını dinletmesini iyi biliyo

0|0
    0|0
  • Üzülerek söylüyorum; Hitler.

Üzülerek söylüyorum II; site kapasitesinin üzerinde entellektüelite gerektiren konular açıyorsun.

1|0
    0|0
  • Gayet güzel soru ; Malcolm X , Hasan El-Benna , İmam Humeyni , Aliya İzzetbegoviç, Ömer Muhtar,Seyyid Kutub,Muhammed İkbal, Mevdudi, Muhammed Hamidullah, Aslan Mashadov, Şamil Basayev, Cevher Dudayev

0|1
    0|0
  • hoparlörsüz hatip olmaz, olmamalı

0|0
    0|0
  • tabii ki de adolf hitler

0|0
    0|0
  • II. Mehmed

0|0
    0|0
    • Neden peki? Adam babasının koltuğuna oturmuş. Hayati bir önemi var mı konuşmasının yani?

• Hayatını biliyorum zaten. Fakat hayati bir konuşması olduğunu düşünmüyorum FSM'nin kitleleri gaza getirecek. Varsa sen söylersen, minnettar oluruz.

• Cevabı vermişsin, hayatını biliyorsun. O zaman sorun yok.

• Hitler.

Cezaevinden dünya savaşına.

0|0
    0|0
Yükleniyor...