Yarınkı Merkez Bankası PPK toplantısının önemi.Sizce yarınkı toplantıda faizler arttırılmalı mı?

Yarınkı MB PPK toplantısı son ayların en krıtık toplantısı olmak ıcın aday.subatta baslayıp faız ındırımıne baslayan MB kuresel olaylardan dolayı gosterge faızın 9.30-9.40 duzeylerıne cıkmasından dolayı fınansal ve fıyat ıstıkrarını saglamak amacıyla yarın faız artırabılecegı sınyalını verdı.son aylarda reel faız negatıfteydı ve bu yuzden bır cok reel sektor kredısı en cazıp konumlarına gelmıstı.neden mb faızı artırmak zorunda kaldı pekı?son donemlerde Abd Fed bankasının parasal genıslemeden cıkıs sınyalı vermesı turk tahvıl ve bono pıyasalarından satısı beraberınde getırdı ve sıcak para gırısının azalmasına sebep oldu.Cari acık sorunu ceken Turkıye ne zamandır faız artısına hayır demesıne karsı gene bır faız artısı yapmak zorunda kalacak gıbı.pekı yapılabılecek fazla bır faız artısı neye yol acar?sırketlerın bılancoda odeme zorlugu cekmesıne yol acar.buyumenın zedelenmesıne yol acar.pekı cok az yapılacak bır faız artısı neye yol acar?sıcak paranın turkıyeyı terk etmesıne yol acar.yanı anlayacagınız Türkiye bır ucurumun kenarında atlasa bır olay atlamasa baska olay.pıyasalar fonlama bandının ustunde 100 baz puan ve ustu artıs beklıyor.ama bu artıs kredı ceken vatandasların ve sırketler ıcın bır olumsuzluga yol acabılır.ben ust bandın 50 puan arttırılması ve polıtıka faızının 25 baz puan arttırılmasından yanayım.boylelıkle sıcak para kacısı kısmen onlenecekken kredıler etkısı uzerıne de bır baskı yaratmayacaktır.siz neler dusunuyorsunuz?

• Politika faizi sabit tutulmalı.ust bant 100 baz ve uzerı arttırılmalı
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Politika faizi sabıt tutulmalı.ust bant 50 veya 75 baz puan arttırılmalı
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Polıtıka faızı 50 baz puan arttırılmalı.ust bant 50 baz puan arttırılmalı
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Politıka faızı ve ust bant 100 baz puan arttrılmalı
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Hayır arttırılmamalı
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
0|2

En İyi Erkek Görüşü

• Beklenti ikisinde de 50 baz puan.MB elindeki tek silah faiz suan, derecelendirme kuruluslarida mudahale imkani var derken faizleri kasdediyor.Bence 25'e 50 en ideali duruyor kendi capimda.Etkilerinin ne olacagi verilerini bilmiyorum.Sadece kademeli olarak faizi kullanmali.Silahin mermileri sayili, dikkatli olmak lazim.Merkez bana gore bu konuda basarili.Cok iyi analiz ediyor.Hukumetin faiz baskisi olmasina ragmen iyi geldi suana kadar.Gerci hukumette hakli 1 puan faiz artisinin maliyeti 7 milyar.Faiz artisi sinyali bile 1,5 milyar getirdi.Okadar dolar satti ama bir sinyal isi cozdu gibi duruyor.Faiz artisi kredi hacmini daraltacaktir ama bandi arttirmasi baskiyi azaltir.

0|1
    0|0
    • bencede mb faız kararında sımdıye kadar basarılıydı.dovız satım ıhalelerınde gerektıgı gıbı surdurdu ama sıcak para kacısını onleyemedı.50 baz puan zaten fıyatlandı pıyasalarda.ustu bır arttırımda suprız olarak algılanıp bır nebze faızı dusurebılır.

• 200 arttirmasi imkansiz gibime geliyor.Hem de sacma sapan bir hamle olmaz mi?Birde sence faiz arttirilca gelen paranin kaynagi neresidir tahmini?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

• okumadım ama borcum var dolar nasıl düşcekse onu yapsınlar

0|1
    0|0
    • dolar bant 100 puan arttırılsa 1.90 duser.200 baz puan arttırılsa 1.86 ve 1.87 duzeylerıne duser

Yükleniyor...