Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Bu soru kadar mantıksız bir şey bugüne kadar duymadım. Ha bir de Uykusuz'un şu karikatürü vardı; link

Bugün çok yakın bir arkadaşım diş fırçalamanın orucu bozmadığını, dişlerini fırçalamadığı zaman ağız kokusundan rahatsız olduğunu söyledi. Ben de öyle mantıksız şey mi olur dedim. Televizyonda bir hoca açıklama yaptı hem de hacca giden akrabam öyle söyledi onlar da fırçalıyorlarmış dedi. Gerçekten acıdım. Hacca gitmenin nasip olduğu kimse bunu nasıl söyleyebiliyor? Hadi onu da geçtim bu televizyondaki hoca kim. Gerçi olsa olsa Yaşar Nuri, Zekeriya Beyaz ya da Adnan Oktar falandır. Hadi bilemedin Edip Yüksel olsun hocadan sayarsan. Arkadaşıma bir daha fırçalamamasını söyledim umarım dinler. Hadi tamam fırçalıyacaksan bile her gün yeni fırça alıp macun kullanmadan fırçala. O biraz mantıklı. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

0|0
5|16

En İyi Kız Görüşü

• yutmazsa sıkıntı yok ama tehlikeli ya yutarsa? oruclu iken agız kokusu allaha en güzel kokudur. bunu söylersen ona belki vazgecer

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 16

• insan içine çıktığım için fırçalarım sürekli.fakat ağzımdaki suyu tükürdükten sonra işimi garantiye almak için ağzımda ne kadar tükmük varsa tükürürüm.

0|0
    0|0
  • Oruçlu iken diş fırçalamak, yutulmadığı sürece bozmaz ama mekruhtur. Böyle tehlikeli şeylerden kaçınmak lazım. Eğer istemeyerek de olsa suyu yutarsan orucun bozulabilir. Ancak yutmazsan bozulmaz. Zaten günde iki defa diş fırçalar birçok kişi. Bir tanesini sahurdan sonra, bir tanesini de iftardan sonra fırçalasanız, değişen bir şey olmaz. Orucu tehlikeye atmayınız...

0|0
    0|0
  • tabiki oruçu bozar çünkü dış macumu da tat var.

boşuna dememiş her hacca gidene inanma diye.

bende o tv deki hocayı merak ettim :D

bir hoca daha vardı gözlüklü bişe oda zamanda derdi ki Öpüşmek oruçu bozmaz diye :))

ama herkes bilir bozdunu

0|0
    0|0
  • Fırçalamayınca da etrafındaki insanlar kokudan rahatsız olabilir bu da bir günah bence . Hergün oruç tutuyorum hergün de fırçalıyorum hacıyı hocayı örnek göstermiyecem ama bence susuzluğu gidermediği için bir mahsuru yok

0|0
    0|0
  • Sakıncalı bir durum. Ben fırçalamam, hem sonradan macunun ağzı susatması da var. Ancak dikkat edilirse orucu bozacağını düşünmüyorum, sonuçta bir şey yutup içmiyoruz.

0|0
    0|0
  • sakıncalıdır ama orucu bozmaz zaten hocalarda macun yutulmadıgı surece bozulmayacağını soylerler dıkkatlı fırlacamak lazım ya da sahırda fırcalamak lazım

0|0
    0|0
  • şimdi diş fırçalamak orucu bozar mı bozmaz mı?

0|0
    0|0
  • bozmaz ama ben rahat etmiyorum önceden fırcalamak yeterli benim için

0|0
    0|0
  • bozuyor evet

0|0
    0|0
  • o bozarsa abdest almak da bozar

0|0
    0|0
  • bildiğim kadarıyla bozmaz ama ben bir iftardan sonra bir de sahurdan sonra fırçalıyorum yetiyor

0|0
    0|0
  • bozmaz ama sevabı azalır ben bunu bikaç hocadan dinledim bende fırçalarım insan içine çıkacaksam

0|0
    0|0
  • Kesinlikle bozmaz

0|0
    0|1
  • Müslümanları ehlileştirmek istiyorlar. Direk taarruz edemedikleri zaman böyle sinsice yaklaşıyorlar. Biraz içki içmenin günahı yokmuş hem mide için de faydalıymış vs. gibi... Ezan okundaman fırçalamak da mümkün. Fırça ağzını çalkala ve suyunu içip yat. Gün boyu kokmuyor. İftardan sonra fırçala ve sahurda fırçala. Günde iki defa yeterli zaten. Bunlar küçük ayak oyunları

0|0
    0|0
    • Bunları neden gizli kullanıcı olarak yazıyorsun?

• o kadar çok düşmanım var ki burada. bana saldırmak için fırsat kolluyorlar... Zamanı gelince anlarsın...

• Korkak olma. Düşünceni açıktan savunamıyorsan doğru olduğuna kendin bile inanmıyorsundur.

• tadını elbet alırsın o yüzden bozulur, en azından mekruh olur. ben az önce sahuru yapıp fırçaladım gargaramı da yaptım. ağzım mı kokacakmış? koksun. Peygamber "Oruçlunun ağzı en misden daha güzel kokar" buyururken başkalarının beğenip beğenmemesine takılmam. Misvak kullanabilirsin ama kokuyu alır mı bilemem denemedim çünkü

0|0
    0|0
  • Diş ipi kullanmazsan dişlerin çürür o daha önemli bence

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• benim taktiğim şu hep bu mantıkta yola çıkarım :) giren orucu çıkanda abdestti bozar...:)

1|0
    0|0
  • fırçalanmamalı. ağız tad aldığı için(macun tadı) sakıncalı diye biliyorum ama çok gerekliyse fırçalanabiilir. yine de macunsuz fırçalanması uygun bence.

0|0
    0|0
  • Bence bozmaz, sonuçta yutmuyorsun.

Dişini temizlemek amacıyla kullanıyorsun sonuçta..

0|0
    0|0
  • bozar diye biliyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...