Zamana Uyuyor Musunuz ?

İçinde yaşadığınız zamana(çağa) mı uyuyorsunuz yoksa benim yolum belli zaman ve çoğunluk beni ilgilendirmez mi diyorsunuz ?

Neden bunu sordum , çünkü birçok Müslüman arkadaşın yorumlarını görünce üzülüyorum. Birçok ayet ve hadis " bu zamanda bunlar olmaz artık bunlar eskidendi" diyerekten dinden çıktığının farkında değil...

0|0
15|9

En İyi Kız Görüşü

• islamda zamana göre değişen kurallar yoktur zaten, kuran tüm zamanlar için indirilmiştir. zamana uyacak olursak en basitinden müzik kliplerindeki içler acısı gelinen durumu görebiliriz. eskiden mini etekli biri olunca bile bizim evde tv kapatılırdı ama şimdi görüyorum ki göre göre gözümüz alışmış, gözümüzün nuru sönmüş..

anormal olan şeyler zamanla normal hale gelebilmesini farkeden biri olarak zamanın tuzağına düşmemeye gayret ediyorum vesselam.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• İçünde bulunduğum toplumdan ne kadar tiksinsende ona uymak zorunda kalıyorum. Özel hayatımda belki bu kadar değil ama, iş hayatında önceden çizilen çizgilerin dışına çıkılamıyor malsef. Dini sevmiyorum. Ahlakı sevmiyorum. Edepsizliğin samimi olduğunu düiünüyorum. Sokakta sevişen insanları izlerken mutlu oluyorum. Başı kapalı insanları kınamıyorum. Aksine hafif meşrep insanlarla dini bütün insanların aynı havayı soluyor olmalarını bir özgürlük belirtisi olarak görüyorum. Bayramlarda akraba ziyaretlerinde usturuplu gîyiniyorum. Ramazanda içki içiyorum. Aşırı tepki gösterecek dini bütün insanlara da bunları söylemekten çekiniyorum. Bir şişe şarap devirdim ayrıca. Şu an bu yazıyı nasıl yazdım inanamıyorum. Nedn yazdım hiç bir fikrim yok. Arada böyle geriEkalılıklar da yapıyorum. Affedin.

2|1
    0|1
  • Ben yurtdisinda kaliyorum ve zamana uymuyorum.. Hz Muhammedin sunetlerine ellimden geldigince uymaya calisiyorum.. Kurani kerimde yazilanlara uyuyorum..Misal Tesetturluyum. Simdiki gordugumuz ustu minare alti parislerden degilim allaha sukur.. Gavur ulkesinde olmama ragmen dinimi yasiyorum ve gavurlarda bana saygi gosteriyor.. Ama siyah carsafla turkiyede gezsem bence hor gorurlerdi saygi duymazlardi..

0|3
    0|0
  • çağa tabi ki de uyuyorum şuan burada yorumları yazan herkes çağa uyuyor ve internet kullanıyor. çağdaşlaşmalıyız artık hem toplum olarak hem de birey olarak böyle çağ , zaman şeylerini aşmalıyız. çünkü islamın zamanı yoktur , kıyamet gününe kadar geçerlidir. çağın gerektirdiklerini yiyoruz , içiyoruz , giyiyoruz ve kullanıyoruz. çağdan ve çağdaşlaşmaktan geri kalmayalım. eğer senin çağdaşlaşmak zamana ayak uydurmaktan kastının içinde açılmak varsa yani dekolte ve tahrik edici kıyafetlerle çağdaşlaştığını sananların dinden çıktığını düşünüyorsan. mehmet akif'in bir tane sözü var ; açılmak medeniyetse , hayvanlar bizden daha medeni diye..

0|0
    0|0
    • Kuranı kerim gecmise gecmisteki kavimlere degil butun insanliga gonderilmistir bunu unutmamak gerekir bu ayni zamanda gecmise ait olmadigini gelecegede hitap ettigini gosterir dogruyu yanlisi biz insanlar yorumlariz ama emirler cagdaslikla sorgulandikca kisinin dusuncelerine toplumun yasantinin durumuna gore esneyebilir dusuncesi sen ve senin gibi sahislarin yuzunden yanlis yorumlanir

• kinova@ islam'ın zamanı yoktur cümlesinden ne anlıyorsun ? aynı şeyleri farklı yazmak aynı sonuçları elde etmek değil midir zaten ? sen ve senin gibi şahısların yüzünden yanlış yorumlanır demişsin sana göre mi yanlış yorumlanır ? kime göre yanlış ? neye göre yanlış ?

• benim yolum belli zaman ve cogunluk beni ilgilendirmez allah korkusu olmayan insan herseyi söyler yoksa nasıl varır bir insanın dili bunlar eskidendi demeye ayet hadis sözleri eskirmiymiş ya tövbe tövbe yarabbim sen akıl fikir ver sunlara

1|0
    0|0
  • Dünya hayatını ahirete tercih etmek; rüyada rahat etmek için hayatı kendine zindan etmekten farksızdır. Ama ne yazık ki bazen dünya düzenine kapılabiliyoruz. Allah bizi nefsimize bırakmasın.

1|0
    0|0
  • O yolun yolcuları. Selam<3

0|0
    0|0
  • bazı şeyler hariç evet yapıyorum ama şimdiye kadar ayetlerle,efendimizin sünnetleri ile sabit olan bir şeyi zaman böyle deyip hayatıma uydurmadım hayatımı sünnetlere uydurmaya çalışırım. bu konuda iyi olduğumu söyleyemem.

0|0
    0|0
  • Birazdan dinle ilgili sorular yagmuru baslayacak gibime geliyor bu gece de..

0|0
    1|1
  • Dinime uyuyorum - zamana, caga uymamaya calisiyorum.

0|0
    0|0
  • Aklimdaki caga uyuyorum ben.dusuncelerimin cagindayim..

0|0
    0|0
  • yolumu bozmadan zamana uyabilirim..

0|0
    0|0
  • Benim yolum belli zaman ve çoğunluk beni ilgilendirmez .

0|0
    0|0
  • Zaman bana uysun..

Cogu zaman uymadgimi fark ediyorum memnunum..

0|0
    0|0
  • Hayır, din zamana göre şekillenir ama, özü aynıdır.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• Uymuyorum.

iphone falan kullanıp, uygulama uygulama diye kendimi yırtıp, beyin nöronlarımı kafamı öne eğmiş bir biçimde harcamıyorum mesela..

Yeni model ve popüler olan herşeyden tiksiniyorum. Hala eski şarkıları dinliyorum ve zaman geçtikçe daha da geriye gidiyorum bir de müzik konusunda..

Bu zamana kadar hiç casual tarz giyinmedim. Altı dümdüz ve abuk subuk feminen ayakkabılar giymedim hiç..

Din ise, çocukluğumda öğrendiğim samimi Allah inancı ile sınırlı. Hiç bir şey bozamaz onu, Allah babam ile hiç kimse araya giremez. Örümcek beyinli şekillere-insanlara asla izin veremem, beni bu dinden soğutmalarına asla göz yumamam..

Bir de, genel-geçer ahlak kurallarının peşinden gittiğimde, zaten dinin tertemiz ve bağnaz olmayan özüne çıkıyorum. Bu din, gerçekten ileri görüşlü ve olması gereken bir din..

Anlayana..

4|1
    0|1
    • Allah'ın cinsiyeti yoktur yalnız. Sen onu belki lafın gelişi yazdın ama uygun değil. Bilgimi paylaşayım dedim.

• Ya işte her neyse.. Şekillere pek takılma.

Sokaktaki çocuğun masumca allah baba deyişindeki samimiyeti kastediyorum ben..

• Beni dindar kılan insanların önyargıları oldu. Bazen bizim şer sandığımız şeyler bizim için bir hayır kapısı olabilir. Sorgulayıcı biriydim. Sadece sorular sordum. Neden din kötüdür dedim. İnsanlar yüzlerini ekşittiler. Oysaki sadece soru sormuştum. Bana üç kağıtçı hacılardan hocalardan bahsettiler. Onlara üç kağıtçıların sadece hacılar hocalar olmadığını senin benim de bazen üç kağıtçı olabileceğimizi, bir ağacın bütün elmalarının sağlam olamayacağını söyledim. Yine yüzlerini ekşittiler. Dinin bizi geri bıraktığını söyledir. O zaman dedim aynı din bizi 16.yy nasıl ilerici kıldı dedim. Yine yüzlerini ekşittiler. Düşmandılar ama sebepsizce...

0|0
    0|0
  • İstemesekde uyduğumuz ya da uymak zorunda kaldığımız bazı yerler oluyor ama çok şükür hayatımın genelinde kendi inandığım gibi yaşama şansına sahip oldum inşallah bundan sonrada olur.

0|0
    0|0
  • Zamanla uyuyorum.

0|0
    0|0
  • Dinin de, zamanın da getirdiği tek tipçilik benden uzak olsun...

0|0
    0|1
  • uyuyuyamıyoruz =)

0|0
    0|0
  • sorunuzun ilk satırı ikinci satırı çok farklı. popüler kültüre göre yaşıyormusun diyorsanız hayır. dinen soruyorsanız bu yaşamda harama, kul hakkı yememeye dikkat ederim gerisi Allah ile benim aramdadır kimseyi ilgilendirmez.

0|0
    0|0
  • Zamana uymak gerekiyor bazen

0|0
    0|0
  • Ben zamana değil zaman bana uysun...

0|0
    0|0
Yükleniyor...