Zamanının çok ötesinde, muazzam eserlere imzasını atan Charlie Chaplin

Bu ustanın hangi filmlerini seversiniz, film arşivinizde yer edinmiş Charlie Chaplin filmleri hangileridir?

0|0
6|17

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 17

• Aklımı tam 35 yıl dürüstçe kullandım. Sonra kimse aklıma ihtiyaç duymadı. Kendi işimi kurmaya zorlandım. Dünya da beni bir seri katil olma yolunda cesaretlendirdi. Bu dünya toplu katliamlar için silah imal etmiyor mu? Onlar da masum kadınları ve küçük çocukları öldürmüyorlar mı? Üstelik çok bilimsel çalışıyorlar. Bir seri katil olarak ben, onların yanında acemi kalırım.

Bir tek kişiyi öldürürseniz katilsiniz. Ama milyonlarca insanı öldürürseniz kahraman!

Kadın katili "Monsieur Verdoux"a söyletmiştir üstteki anlamlı repliği.

Sinemayı sinema yapan adamlardan Chaplin. Bürleskin kralı! Nazım Hikmet’in bir şiirinde "Şu kadarcık haset etmedim." dediği kişi. Televizyonlarımızın şimdiki kadar bozulmadıkları dönemde verilen Chaplin filmleri ile geçti çocukluğumuz/ilk gençliğimiz. Melon şapkası, bastonu, bol pantolonu, sarsak yürüyüşü ve harikulade mimikleri ile Şarlo'yu o camda görmek yetiyordu. Galiba onu bu kadar değerli kılan şeylerden biri de, her yaştan insanın izlediği filmlere imza atmış olması. Chaplin filmleri hiçbir zaman eskimez! Eskimek de ne kelime. 80 yıllık Altına Hücum filmindeki işçiliğin, bugün bile benim diyen sinemacı zor kalkar altından.

Siyasal bir duruşu vardır ve o duruş hiç sarsılmamış, yalpalamamıştır. Sarsılmadığı gibi, sanatıyla da etle tırnak gibidir.

Dolayısıyla, Maccarthy dönemlerinin hezeyanında en büyük sıkıntıyı da o çekmiştir.

Modern Zamanlar, Şehir Işıkları, Altına Hücum ve Büyük Diktatör, Chaplin dendiğinde akla gelecek kare as belki de.

Altına Hücum, bazı Jack London romanlarının perdede vücut bulmuş halidir. Ayakkabı bağcıklarını spagetti niyetine yediği anlarla ölümsüzleşmiştir :)

Fakat o hafızalarımızda en çok "Tramp" olarak kalacaktır.

Cebinde yoktur, kalbinden vermiştir...

2|1
    0|0
  • modern zamanlar tabii ki.

profildeki resimlerden belli değil mi?

neden sessiz film tercih ettiniz sorusuna; sesli yapsaydım beni sadece ingilizce bilenler anlayabilecekti, ama dünya ingilizlerden oluşmuyor şimdi beni bütün dünya anlayabilir şeklinde cümleler sarfetmiştir, hededir.

1|0
    0|0
  • Film arşivimde yok ama Büyük Diktatör filmi her zaman eğlenceli ve aynı zamanda öğretici gelmiştir.

1|0
    0|0
  • sessiz film değilmiydi onunkiler

1|0
    0|0
  • Biliyor musunuz ?

Charlie Chaplin zamaninda Charlie Chaplin'e benzeyenler yarışmasına katılmış ve 3. Olmustur.

1|0
    0|0
  • charlie chaplin bu dünya icin cok fazla bir insandir bana gore kisa filmlerininde bir cogunu izledim onun yani sira yumurcak-altına hucum-modern zamanlar-buyuk diktator gibi filmlerini de izledim ozellikle buyuk diktatore hayran kaldim hitler e ard arda 2 kere izletmistir :) ama hic yorum yapmamistir hatta bir sozunde de sadece onun görüslerini duymak icin herseyi mi vermeye hazirim demistir charli chaplin olmasaydi sinema asla olmazdi saygim ve sevgim sonsuz :)

1|0
    0|1
  • link

İçerik tanıdık geldi mi?!?!?

2|0
    1|0
  • 47 gb lık serisini indirmiştim pc ye virüs girdi format atmak zorunda kaldım siteden de kaldırmışlar izlemek nasip olmadı. kısa kısa izlediğim bölümleri vardı eskiden. chaplin candır. :)

1|0
    0|0
  • Film izlemeye pek zamanım olmuyor çok çabuk sıkılıyorum yabancı filmlerden :S

1|0
    0|0
  • Henuz baslamadim izlemeye.

1|0
    0|0
  • Modern Zamanlar izlemişsindir sanırım

1|0
    0|0
  • Bütün serisini izledim Kemal sunal tarafından çalıntı olan chaplin yapımlarını bile :

1|0
    0|0
  • charlie chaplin benzerleri yarışmasında 3. olmuş beceriksiz :)))

1|0
    0|0
  • Adını bile ilk duydum. Filmlerini görürsem hatırlarım belki..

1|0
    0|0
  • Kendi ülkemin o kadar değerli insanları var ki onu adam yerine koyup izleyip napıyım..

Kenar mahalle çocuğuyuz biz kemal sunal,küçük emrah ve keloğlanlarla büyüdük..

0|0
    0|1
  • hepsini izledimmi bilmiyorum cünki kac filmi oldugunu bilmiyorum

ama cok kesit filmlerini izledim takip ettim felan

izledim yani sadece onu biliyorum film arsivim yokki film arsivimin içinde olsa?

0|0
    0|0
  • Şimdiye kadar hiç izlemedim...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• soru hoş.

Modern Times eğlenceli , The Great Dictator Chaplin'in ilk sesli filmi izlenmeli,

City Lights fav.

Ayrıca dikkat çekici olan Chaplin'i hemen hemen her filmde hem yönetmen, hem yapımcı hem oyuncu olarak görebilmemiz.. in the end everthing is a gag <3

4|2
    0|1
  • Büyük Diktatöre çok gülmüştüm modern zamanlar da tam bir şaheserdir...

1|0
    0|0
  • Arşivimde yok fakat filmlerini seviyorum herkes gibi.

1|0
    0|0
  • modern zamanlar.kesinlikle izlenilesi bir filmdir

1|0
    0|0
  • hangi filmi sevilmez ki chaplin o ya. chaplin demek cinema demek cinama demek chaplin demek.

0|0
    0|0
Yükleniyor...