Ana-Baba'nın her bedduası her zaman mutlaka kabul olur mu?

Dinimizde anne babanın hakkı baska hıcbırseyle doldurulamaz.

Olay cok basıt. Ablam evlenmek ıstıyor, annem ise onu kendı köyunden akrabalarından vs bırıyle evlendırmek ıstıyor. Ablam 25 yasında dın kulturu ogretmenı ve evlenmek ıstedgı de bır dın kulturu ogretmenı. Ama işin zor kısmı çocuk Van'lı. Bız ıse zonguldaklıyız. Bu yuzden ailemiz sıkıntı yapıyor. Bu kişi sakaryalı da olsa zaten annem aynı sorunu çıkaracaktı. Annesı de ıstese ınsan sevmedıgı bıryle evlenemez sonucta.

Neyse kısaca ablam , annemin istemediği bir kişiyle evlenmek istiyor ve ona aşık. annem ise 'inşallah mutlu olamaazsın, ınsallah kan kusarsınız, ınsallah basınıza tas dokulur de dizlerinize kadar taşa batarsınız...'' gıbı garıp ve agır beddular ettı. Bir insan evladına bu gıbı beddduaları ederse;

Anne haksız iken bedduası kabul olur mu? Bu konuda bilgili arkadaşlar var mı?

(lutfen konuya alakasız cıvık ve sacma sapan cevaplar verılmesın eksılerim)

Güncellemeler:
Fakat:

(Kendinize, evladınıza ve malınıza beddua etmeyin! Duaların kabul olduğu bir saate rastlar da bedduanız kabul olur.) [Müslim]

(Üç kişinin duası kabul olur. Ana-baba, mazlum ve misafirin duası.) [Tirmizi]

0|0
7|7

En İyi Kız Görüşü

• Rasûlüllah Efendimiz:

"Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, birr 87) buyurur.

"Bir mü'mine lânet (beddua) etmenin, onu öldürmek gibi" olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44)

Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldıgını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, birr 48; Ebû Dâvûd, edep 45)

1|0
    0|0
    • ne anneme bedduanın gerı donmesını ısterm ne de ablama ulasmasını. peygamberımz cok guzel acıklamıs ama ınsanlar dını ısıne geldgı gıbı yasıyr.

• Öyle. Insallah anlar annende memleketin degil gönüllerin evliligi kurdugunu.

Erkekler Ne Diyor 7

• Çocuklar anne babalarına karşı nasıl saygılı olmaları gerekiyorsa anne babalarında aynı şekilde çocuklarına karşı saygıları olmaları gerekir. zaten ablan ve sevdiği kişi eğer din kültürü öüretmeniyse onlar doğru kararı verip evleneceklerdir diye düşünüyorum. ayrıcada annenin cocuğuna ettiği beddua kabul olmaz süt keser derler islam alimleri.

1|0
    0|0
    • tesekkur ederm cok guzel acıklamıssın.. sut keser derken kımın sutu?

• bence haksız yere edılen hıcbır beddua sahıbıne ulasmaz.

• e orası tabikide öyle :)

• Her zaman tutmuyo gibi

1|0
    0|0
  • asıl günahı anne ve babanız işliyor. ablan din kültürü öğretmeniyse bunu biliyordur. sevenleri ayırmak beddua almaktan daha günah. diye biliyorum. inşallah sevdiği kişiye kavuşur.

1|1
    0|0
  • anne baba gerçekten haketmedikleri bir durum yaşarlarsa mutlaka kabul olur ne bilim mesela insan babasına el kaldırır felan gibi ama burda çok affına sığınaraak söylüyorum annenin ki b*k yemek insan kendi dediğini yapmıyor diye bu kadar bencillik yapmaz adam vanlı olsa nolur ağrılı olsa nolur orasıda bizim değilmi müslümanmı insan mı sen ona bak gerisi etnik kimliği bence gereksiz bir araştırma konusu

0|0
    1|0
    • dogru dıyrsun ama annem ıcın kullandıgın terım hos olmadı mumkunse duzgun konus. ben buraya fıkrını almak ıcın sormussam senın benm annem hakknda boyle konusman cok saygısızca davranıs. ben yorum yapın demedım benım ıstedgm her bedduası kabul olur mu onu sordm. haksız olsa da kabul oluyor mu dıye sordm. sen de saygı cercevesınde kalman gerekıyordu. br daha yazma

• zongudlağın neresinedenesiniz :) özelden ulaşana hemşerim :) sorunun cevabına gelince ana içten etmez o lafları korkutmak istemiş ablanda başka birini bulsun illa onnunla mı evlenecke

0|0
    1|0
    • evet ona asık

• o zaman bağrına taş bassın :) seni merak ettim ya özelden ulaşırmısın bana hemşeri çıktık :)

• bana bak. soru cevaplamaya mı geldın? agına kız dusurmeye mı. ısıne bak. asılma!

• genellikle tutar :D

1|0
    0|0
  • her zaman mutlaka kabul olur.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Anne babada olsa haksız yere yapılan beddualar kabul olmaz.. Bu tarz olaylara çok karşıyım.. Benim bir kız evladım olsa ne kadar damat adayını istemesem de kızımı mutlu edecekse kabul ederim. Başka elden ne gelir?

Hem ne güzel ikisi de Din Kültürü hocaları.. Aynı meslektaşlar :) Sırf bir memleket yüzünden olmamalı böyle ufak sorunlar.

1|0
    0|0
  • Öncelikle annenin yaptığı çok büyük bir hata. Haksız yere ettiği için bence o bedduaları ablana tutmaz ama anene geri döner. Çünkü öyler derler ya, "Beddua gider, senin başına döner." tarzında bişey. Ki umarım kimseye bişey olmaz. Ama ablanın işte kötü olmuş. Çünkü kültür farkı olucak sonuçta. "Canan Tan'ın Piraya" adlı kitabı tam bu konu üzerine yazılmış bir kitap. Kız İstanbul' da yaşıyor ailesi falan tamamen oralılar ama Diyarbakır'lı bir çocuğa aşık oluyor ve evleniyorlar. Ama sonları harap oluyor. Çünkü kültür farkı var. Çocuk ne kadar kıza aşık olsada anne ve babasına söz geçiremiyor. O kitabı ablanın okuması lazım bence. Kültür farkı göz ardı edilmemeli. Annenin bedduaları da çok aşırı derecede kötüymüş. Ona beddua etmenin yanlış olduğunu hatırlatsan iyi edersin. ama haksız yere edilen beddua tutmazmış.

0|0
    0|0
    • bence hersey kultur farkı var dıye sonu kotu bıtcek dıye bır kaıde yok.

• Uuuff fena. Kolay gelsin.

• tskler sana da

• haksız yapılırsa yapana geri döner

1|0
    0|0
  • Herkes tutar diyo :) eski böyle yaşanmış hikayelere bakıncada tutuyo:)

1|0
    0|0
  • annemi hiç tanımamış olmama üzüldüğüm zamanlarda bu gibi durumları düşünüp şükrediyorum...kötü beddua sahibine döner derler...ablanın bebeği olduğunda tüm bu kötü anlar unutalacaktır torununu sevip beddua ettiğine üzülen annen olacaktır...

0|0
    0|0
    • öyle olucak tabıkı ama smdı herseyı ablam cekıyr

• anne baba egosu bence

• galıba az ucundan var

• annenden nefret ettim.

Bide ana-baba-mazlum-misafir 4 kişi :(((

0|0
    0|0
    • annemden nefret et ya da etme benı baglamaz ben fıkır alısverısınde bulunmak ıstedm. ben annemı tanıyrm sen sadece br davranısından oturu nefret etmıssın . kolaydır ınsanları ne yasadıklarını bılmeden yargılamak ve sevmemek.

Yükleniyor...