Atamızın bu sözleri sizcede günümüzü özetlemiyormu?

Atatürk diyor ki!.. "Efendiler! Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?.. Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!" 6 Mart 1922, TBMM

0|0
45

En İyi Kız Görüşü

• aynen:) türkiye ortaokul terk bir insanın bir profesörden daha çok prestij sahibi olduğu sürece atamızın belirttiği çağdaş uygarlık seviyesine asla ulaşamayız:) bu konuda bilim insanlarına da iş düşüyor . ülkenizi terketmeyin lan , ondan bir tane daha yok . bence para için değmez

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 3

• KATILIYORUM MALESEF BİNLERCE BEYİN GÖÇÜ VERDİK

0|1
    0|0
  • Ataturk ermisti.

0|1
    0|0
  • Bu söz odamın duvarında aslı.Kesinlikle doğru söylüyorsun.

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Günümüze uygundur, yavaş ve sindire sindire okuyunuz lütfen;

ATATÜRK'ÜN BURSA NUTKU

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır.

Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu,Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç,Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir! diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek.

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

1|1
    0|0
  • Yahu Atatürk ün yaptıkları tartışmasız harika işler yaptı,yapacaktıda,mevcut hukumetı bende sevmıyorum bazı yönlerini,ona bakarsanız eğer 1940 yılında türk iş adamı inşaatcı adam meclıse boğaz köprüsü yapalım dıyor,o zamanki zihnıyet dıyorkı olmaz boğaza köprümü yapılır yıkılır ee bugün 3.yapılıyor,adamın yaptığı birçok şey var ülkemizde bu zamana kadar sağ partiler cogunlukla ıktıdar oldu ama son 6 7 yıldır adamlar Türkiyenın altından gırıp cıktılar,soruyorum 10 yıl önce marmarayı deniz altından bırleştırıp metro yapılacak deseler ne derdiniz gülerdiniz yok ebesınınkı vs derdınız kendımızı kandırmayalım ve şuan marmaray 29 ekime hazırlanıyor,kuzey marmara yolu 3 boğaz köprüsü vs adamların tamam eksıklıklerı oldu,yanlışlarıda oldu Atatürk ün olmadımı bal gibide oldu,geçen bır kanalda soyadı mısırlıoğlu adam şunları dıyor mademki şapka kanunu çıkardınız herkes takıcak dıye,takmayanları astınız şimdi neden asmıyorsunuz,buyrun buna ne dıyeceksınız boşyeremı asıldı onca insan?,şimdi bana burda yorum yazacaklar dusunceler olucaktır aha bir gerici yobaz Atatürk düşmanı dıye,onlara şunu dıyorum rahat olun ben sizden çok daha iyi savunurum Atatürk"ü.

1|0
    0|1
  • Evet bunları söyledide icraatte ne yaptı karşılaştıralım istersen..

Afyon kadar yer etmeyen ezik bir ülkenin yani İsviçrenin 22 kantonundan biri nişantaşı kadar hacme sahip ünlü neuchatel kantonunun medeni kanununu getirdi..

İtalyanın ceza kanununu getirdi..

Avrupanın şapkasını getirdi..Ki avrupa bu konuda daha ılımıdır cezası yaptırımı yoktur..

Fransanın laikliğini getirdi..

2 ay 16 gün yazmam lazım Mustafa Kemalin avrupadan türkiyeye getirdiklerini..Yetmez sığmaz buralara..

Ecnebilerin kanunları nasihatleri diz bağı nişanlarıyla ecnebilere verilen sözlerle kurulan bu devletin yükselebilmesi mümkün müdür değildir..

Nitekim yükselememiştirde AB kapılarında ezikçe beklemektedir yıllarca yüzünü batıya döne döne..

0|0
    0|1
  • Özetliyor.

0|1
    0|0
  • Doğru bir yaklaşım değil.İsviçreden aldığımız medeni kanun bizim Mecellemiz yanında fos kalır.Gel gör ki genel itibariyle toplumumuza aykırı kanunları seçmişiz.Demek ki her Avrupada gördüğün şeyi almayacaksın.Zaten onlarda çoğu şeyi bizden öğrendi.

0|0
    0|2
Yükleniyor...