Dini olan arkadaşlar bir bakın ya

şu ayeti bir okurmusun

^şüphesiz biz isanın kaderini kendi çabasına bagladık ^

bu ayeti bir açıklayan var mı aranızda

o kadar ugraşıp çabalasak da olmuyor hani kaderle alakalı ya kaderim ona baglı ugraşıyorm didiniyorum olmuyor ne yapacagımı bilmiyorum

çalışmasam çabalamasam yine elimde bir şey yk sanki boşa kürek çekiyorum yaptıgım hiç bir şeyin karşıgını alamıyorum namazı olıup dinimi yaşayan biriyim ama olmuyor

ne yapabilirim

benkaderime yön vermek istiyorum amacıma ulaşmak istiyorum ne yapmam gerek

0|0
3|15

En İyi Erkek Görüşü

• İnsanlara gelen hayır ve şer, fayda ve zarar, kazanç ve ziyanların hepsi, Allahü teâlânın takdir etmesi iledir. Kader, lügatte, bir çokluğu ölçmek, hüküm ve emir demektir. Çokluk ve büyüklük manasına da gelir. Allahü teâlânın, bir şeyin varlığını ezelde dilemesine kader denilmiştir. Kaderin, yani varlığı dilenilen şeyin var olmasına Kaza denir. Kaza ve kader kelimeleri, birbirinin yerine de kullanılır. Buna göre kaza demek, ezelden ebede kadar yaratılacak şeyleri, Allahü teâlânın ezelde dilemesidir. Bütün bu eşyanın, kazaya uygun olarak, daha az ve daha çok olmayarak yaratılmasına kader denir. Allahü teâlâ, olacak her şeyi ezelde, sonsuz öncelerde, biliyordu. İşte bu bilgisine kaza ve kader denir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Kader ile ilgili konuşmak iyi değildir. Ayetin tefsirini bilmiyorum ama nice alimlerin sırf kader yüzünden kafir öldüğü söylenir. Müslümanın yapması gereken tek şey tevekkül etmektir. Olmasını istediğin şey için çabalayacaksın ve gerisini dualarla Allah'a bırakacaksın. Başka da bir şey lazım değil.Olmuyorsa da daha iyisi olacak demektir, sabret.

0|3
    0|0
    • daha iyisi olmaz kaderime boyun egmektir daha iyisi buda kötü kaderim kötü

• Farkli yerden bak bakalim bir arkadasinin gozunden mesela. Senin gormedigini o gorebilir nerde hata yaptigin gibi..!

0|1
    0|0
  • Kaderi yaratan Allahü teâlâdır. Her şeyi yaratan Allahü teâlâdır. Allahü teâlâ, kullarının iyilik mi kötülük mü işleyeceklerini, Cehennemlik mi, Cennetlik mi olduklarını elbette bilir, bildiğini yazıyor. Yoksa yazdığı için kul öyle yapmak zorunda kalmıyor. Cebriye zorla Allah yaptırır der, Mutezile ise Allah’ın kaderini inkâr eder.İki hadis-i şerif meali şöyledir:

(Bütün işler Allahü teâlâdandır; hayır olanı da şer olanı da.) [Taberani]

(Denge, Rahman olan Allahü teâlânın elindedir. Kimini yükseltir, kimini alçaltır.) [Bezzar]

0|0
    0|0
  • kader üstüne bir sürü ayet var sen isra süresine takılmışsın.Kaderimde annem bababı seçme milliyetimi seçme yoksa bunu şuna bağlarım.Okumak istiyosam ders çalışmalıyım para kazanmak istiyorsam iş yapmalıyım.İlim öğrenmek istiyorsam efor sarfetmeliyim.Bu birini seviyorum onun için çabalıyorum ama olmuyor anlamına gelmez..

Herşey Allahtan hayırda şerde.Sen sana gelen sıkıntılara sabretmelisin

0|0
    0|0
  • Herhangi bir dine inanıp inanmamanız önemli değil. Her iki durumdada herşey kendi elinizde. Sadece risk almadan birşey başaramazsınız. Fakat amaçsız risklerden behsetmiyorum ne zaman risk almanız gerektiğini iyi analiz etmelisiniz.

0|0
    0|0
    • çok risk aldım emin ol

• İçinde bulunduğunuz durumu bilmiyorum fakat riskten kastım şu. Bir arkadaşım doğudaki bir üniversitede iyi bir bölüm okumaktansa batıda daha kötü bir bölümde okumayı seçti. Burada edindiği çevre ve deneyimden işi ile tamamen alakasız bir alanda çalışmaya başladı ve şu an çok iyi bir konumda. Fakat değişim süreçleri her zaman sancılıdır yani daha iyi bir gelecek için bir süre zorluklara katlanmalısınız.

• Yaptığınız seçimler her zaman hatalıda olabilir. Dışarıdan bakan bir gözlemci olayları daha iyi analiz edebilir. Güvendiğiniz bilgili arkadaşınızdan fikir almanızda size yardımcı olabilir.

• Her yaptığınıza karşılık beklemeyin herşeyin bir zamanı var.

1|3
    0|0
    • o zaman gelmiyor ben kaderime boyun egiyorum çalışmamın karşılıgını alamıyorum

• Karşılığının ne olduğuna kendinmi karar verdinde alamadığını söylüyorsun?

• Ey benim dini feysbuktan öğrenen kardeşim

Önce bir ayet numarası ver ayet adı ver. Böyle iş mi olur yav

İsra suresi 13. ayeti mi anlatmak istedin ne yaptın

"Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız"

Kaderin ne olduğunu bilmiyor insanlar.

Adamın birisi kaderi konu ede ede dinden çıktı, sen de bu hale gelme

Sen einden geleni yap, Allah müsaade ederse olur, etmezse mani olur, o iş olmaz

Hepsi bu yani

0|0
    2|1
  • o değilde ben bir şey sorucam şimdi aklıma takıldı çogu ayete neden biz kelimesi var tanrı tek değilmi öyleyse neden biz şöyle yaptık şöyle yaratık şeklinde biz kelimesi çöogul şahıs eki değilmi ya da biribeni aydınlatabilirmi

0|0
    0|0
  • burada din filan yazmam ama şu var: kader kelime manası olarak ölçü demektir. kaderin belirlenmesi de ölçülerin belirlenmesi oluyor..

kader risalesi diye bir kitap var. onu oku bulursan...

0|0
    0|0
  • Tevekkülden bahsedilmiş bence.Sen elinden geleni yap eşeği sağlam kazığa bağla tevekkül et derler hani.O mantık.

0|0
    0|0
  • Aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır. Bu sözü düşününün. Sonra basamak basamak yardımcı olalım.

0|0
    0|0
    • aradım halada arıyorum

• Bulmak istiyorsanız mutlaka aramaya devam edeceksiniz. Sonuç? Onu bizi yaratan bizden iyi bilir. Vermiyorsa ya vakti gelmemiştir. Ya istediğimiz şey bizim için hayırlı değildir. Ya da daha hayırlısını verecektir.

• Ben bakmasamda olurmuş.

0|1
    0|2
  • allaha karşı mı geliyorsun yoksa !1!1 ne yazıldıysa yaşa işte itiraz istemez

0|1
    1|3
  • Tespih al panpa

0|0
    0|2

Kızlar Ne Diyor 3

• tevekkül etmen durumlar vardır. hayat ying yang gibidir. olmuyorsa mutlaka bir hayrı da vardır. farketmesende.

0|0
    0|0
  • ALLAH ne yapacagmizi biliyor ama yine biz secimimizi kendimiz veriyoruz sen birsey yapmazsan bile ALLAH onu biliyor ama sen o karari secmis oluyorsun ALLAHIMIZ bize bos bosuna mi akil verdi onu kullanalim dusunelim ve oylecek bir secim yapalim diye yine ALLAH haberdardir ama secim sonucta sen yapiyorsun ; oyle dusunursen seytana (dusmana) tabi etmis oluyorsun bu yanlis bir davranistir kardesim sen gayret etmessen bir sey olmaz evet gucu yine ALLAH veriyor ama bizim bilmedigmiz seyler var SINIRI acarsak iyi olmaz mesela sen di ben calismiyacagim ALLAH kaderime yazdi bu ne kadar yanlis tembellik yapmis olursun herseyin bir zorlugu vardir hatta caba edersen daha cok sevap kazanirsin.

0|0
    0|0
    • çalışıyorum ben dahada çalışıyorum ama ne zamana kadar

• evt iste bu nokta onemli hergun namaz hergun ibadet ;seytan bunla vesvese veriyor kardesim simdi olecegmize kim ne garanti veriyor hic kimse bir gun hesabimizi sorulacak sukret bu dunyanin gelmemizin bir sebebi var ALLAH cok merhametlidir olumu cokca hatirla kardesim

• Ben nedense şuna inanıyorum bir insanın hayatında belli bir anda her şey üstüne geliyorsa veya iyi gitmiyorsa o an o insanın dönüm noktasıdır gözüyle bakıyorum. Evet bazen isyan ediyoruz halimize ama işte aslında o anlarda şükretmemiz lazım. Genellikle senden kötü olanını düşün bu işe yarayacaktır.

0|0
    0|0
    • şuan kötü durumdayım stresten barısı bile çekiyorum srekli salevat çekiyorum olsun diye

ama etraf beni konuşuyor yaptıgımı ettiğimi ama elimden gelen bu son raddedeyim stresten hastalanıyorum

• işte birilerinin dalga konusu olmak stres oluyor işte amacına ulaşamamak sonra milletin dedikodu malzemesi oluyorsun

• sozler kosku diye bir program var onu dinle

Yükleniyor...