Siyasi görüşünüzü kimden edindiniz?

Bilimsel verilere göre insanların aileleriyle uyum içinde oldukları konuların başında politik görüşler geliyor. Siz politik görüşünüzü oluştururken kimden etkilendiniz?

• Aile
    54% (7)40% (10)45% (17)Oy Ver
  • Arkadaşlar veya akranlar
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Kendim araştırarak
    46% (6)60% (15)55% (21)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Ailesi ile farklı siyasi görüşe sahip olanlar, ailenizin bu duruma tepkisi ne oldu ? Sizce yeterince hoşgörülüler mi?

0|0
25|43

En İyi Erkek Görüşü

• hoşgörülü değiller ama kabullendiler. ailem sağcı daha çok milliyetçi ben ise sosyalistim kendi siyasi fikirlerimi kendi bilgim ve aklımla seçmeyi tercih ederim babam dedem ya da annem anneannem herşeyi iyi bilecek doğrusu bu olacak diye bişey yok kendi fikirlerimi her zaman savunurum

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 42

• M. Kemal Atatürk: "Komünizm, Türk Dünyası'nın en büyük düşmanıdır. Her görüldüğü yerde ezilmelidir."

Adamın sözüne şuan hak veriyorum

Ülkeyi bölmeye çalışanlar yüzünden Milliyetci olmaya karar verdim artık daha tahammül edemiyorum bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içiyorlar istediği dilde konuşuyorlar iş imkanı verip adam oluyorlar sonrada askere polise kurşun sıkıp bir ülke istiyoruz diyorlar yok öyle bir dünya ve asla olmuycak link

Bunlarda miss world güzelleri asdsadsada link

0|0
    1|1
    • Askerlik ve polislik bir meslek midir yoksa yarı tanrılık mı anlamış değilim. Bana kurşun sıkılması ile bir polise sıkılması arasındaki fark nedir ?

Neyse Atatürk ne komünizmi ne de faşizm devlet düzenine uygun görmemiştir çünkü halk yapısına uygun rejimler değildi. Sen inançları olan bir ülkeye komünizmi uyarlayamazsın

• Bakın ben son yaşanan olaylara deyinmiyorum sadece askere polise kurşun sıkanlardan bahsediyorum :/

• işte benim aklım son yaşananlara gitti

• aılemın yarısı ulkucudur ve tanınırlar dıger yarısı komınısttır onlarda tanınırlar bende once ulkucu sonra dındar sonra komınıst e yakın bırsey oldum zaman zaman fıkırler degısır geneldede arkadaslar etkılıdır benım arkadaslarımın buyuk cogunlugu ateıst ve komınıstler oldugu ıcın baya etkılendıgımı dusunuyorum

0|0
    0|0
    • maşallah bildiğin kimlik bunalımı yaşamışsın ülkücü-dindar-komünist.

• tamamiyle inandığım mantıklı bulduğum bir inanç sistemi ya da din yok ancak tamamen saçmalık olarak da görmüyorum inançları insanlara belirli konularda rehberlik edebilir

• haklısın bende oyle dusunuyorum ama bazı konulardada daha kotude olabılır mesela ınandıgım zamanlarda ahzap ayetını okurken buyuk hayal kırıklıgı yasamıstım hatta ınancımıda o ayette kaybetmıstım sayılır artık batıl goruyorum boyle seylerı hurafe goruyorum ama hala anlayamadıgım cok sey var mesela cıkan ruyalar nasıl cıkıyor ya da buyuye ınanmıyorum ama ısrarla oldugunu soyleyen ınsanlar benı supheye dusuruyor ve cınlerede ınanmıyorum ama ısrarla gordum dıyenler var dınlerde bu konular var mesela

• hala olusturma asamasındayım.

0|0
    0|0
  • Siyasi görüşüm yok

0|0
    0|1
  • Baldızımdan

0|1
    1|1
  • siyasi görüşüm var ama millet vekili bile çıkartıcak potansiyeli yok yapılan secimde 100bin almıştı bağımsız aday olucak deniyo ama bakalım benımki daha belli değil anlıyacağın

0|0
    0|0
  • Kendim araştırırım, sorgularım, beyin süsgecinden geçiririm hedeflerimi siyasi partilerin hedeflerini ona göre karar veririm

0|2
    0|0
  • kendi gözlemlerimden diyebilrim, gerçi basın bize ne kadar doğruları aktarıyor orasıda meçhul ama..

0|0
    0|0
  • Kendimden

0|0
    0|1
  • kendim ailem Atatürkçüdür ben osmanlı monarşisi...osman gaziden yavuz sultan selime olan kadar padişahlar süper ama daha sonra ki padişahlar osmanlıya çöküntüye uğratmıştır pek onların düşüncelerinden yana değilim...çöküntü ondan sonra başladı zaten...

0|0
    0|1
  • Kendi araştırmalarım ve tarihi sevmem,elbetteki ailemin etkiside var.

0|0
    0|0
  • bbamdan gelen bişe ama bana ve fikirlerimle uyuşuyor kemalistim herkes kendi bacağından asılır benim günahımdan elaleme ne..

0|1
    0|1
  • quran dan etkilendim

1|2
    0|2
  • babam DSP'ye oy verirdi, ben ise MHP'ye veriyorum oyumu..

0|1
    0|1
  • nenemden

0|3
    3|0
  • Hislerim dostum, hislerim...

0|0
    0|0
  • ilkokuldayken kemalisttim düşünün artık :///

3|1
    3|3
  • /iron On

Ben bilgimi STV'den aliyorum

/Ironi Off

Bu belki komikdi ama komik olmayan bu bu ülkede bircok kisi icin dogru olmasi.

0|0
    0|0
  • İlk başta babamdan kaptım ama sonra hep araştırdım körü körüne değil yani

0|0
    0|0
  • aynanın karşısına geçtim dedim ki işte etkilenecek kişi :)

0|0
    0|1
  • kendim araştırarak bir görüşe sahip oldum...

0|0
    0|0
  • Babam sağolsun.Her zaman doğru olanı göstermiştir.

0|1
    0|0
  • Asil kanımdan,genlerime işlemiş

0|1
    0|0
  • Bizzat kendim

0|0
    0|0
  • Kendim araştırarak

0|0
    0|0
  • Kendim herseyi farkindayim araştirmaya gerek yok

0|1
    0|0
  • Siyasi görüşümün olmaması gerektiğini kendim öğrendim .

0|0
    0|1
  • Kendim araştırarak

0|0
    0|0
  • kendimden.

0|0
    0|0
  • Kendim araştırarak kimsenin aklı ile değil.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    12

Kızlar Ne Diyor 25

• Açıkçası liseden beri varmış bu içimde ama isimlendiremiyordum...

Atatürk'ü liseden beri sevmezdim, İstiklal marşını okumazdım, törenlerde büstün önünde eğilmezdim, çiçek koyduğumu bile hatırlamıyorum. Bu ailemle de alakalı değildi ailem dayatmaya karşı olan bir aile. içle alakalı şeyler.. Daha sonra bir ara ülkücülük gibi cahillik edip düşündüğüm kısım vardı okudukça bu fikrin tamamen saçma olduğunu gördüm ve üstelik köken olarak Türk değilim tamamen aykırıydı hangi akla uyduysam... Sonunda kendi karakterimle birlikte siyasi görüşümü seçtim.

1|3
    2|1
  • benim bir faso arkadas vardi kenan evreni iyi bir insan saniodum sayesinde. sonra bir gün tvde gülsen bubkoglu ile orhan gencebayin filmi vardi, gülsenin babasi kenan pars. evren sandim onu. ena film bile cevirmis adam dedim. demekki sanat camiasinda pars ismini kullanio dedim. niye böyle seyler dedim ben de bilmiyorum ):

sonra bizim fasoya senin evren gülsen bubikoglyla film cevirmis dedim . ne diyon mal der gibi bakti. ne var olm cok benziolarsa suc benim mi der gibi baktim.evren kimmis pars kimmis diye bakarken gezmise kadar gittim.

0|0
    0|0
    • Maalesef bu ülkede kim iyi kim kötü anlamak zor. Senin şeytan dediğine insanlar tapıyor, anlamakta güçlük çekiyorum.

• kimseden

.

0|0
    0|0
  • babamdan cok etkilendim yalan değil.

0|0
    0|0
  • Arkadaş çevrem , beynimi yıkadılar

0|2
    0|1
  • Brinci siniftayken onlugumde turk bayragi 23nisanda ataturk posteri ataturke siirler ve bize bu bayrami armagan ettigi icin minettardim cok saf misim ailemde birsey demezdi cocuktum diye. :/

1|3
    1|2
    • Bir çocuk siyasi görüş edinemez kanımca bir ergende şöyle 20- 25 yaşına gelmeden siyasi görüşün oturacağını sanmıyorum. Bence biri isterse şeytanı savunsun ama neden savunduğunu bilsin.

• Asdfghjkllhgdaa Ben zaten Fransa'da yasiyorum ve okulda hic bir zmn ulkenin marsini kurucusunu zorla sevdirmeye calismadilar. ^ ^

Okullarda fransa bayragi yok sadece heryerde " liberte-egalite-fraternite" yaziyor. stersen bir anlamlarina bak Turkiye'de asla okullarda yazilmayacak birsey ataturk , andimiz ve istiklal marsindan yer kalmaz ki:/

• Hadi ya başka bir şey atsaydım keşke :D Fransızlar milliyetçi olmalarıyla bilinir turistlerle bile ingilizce konuşmazlar diye biliyorum. Heryerde yazmasının bir anlamı yok gizil önyargı diye bir şey var çok alçakca bir şeydir eşitiz der ancak hiçbir zaman eşit olduğunuzu düşünmezler göçmenlere yapılan bu en medeni ülkelerde bile

• ailemden değil. kendimi bildim bileli siyaseten olmasa da dünya görüşüm aynı yönde. lisede yerleşmeye başladı, siyaset boyutuna okudukça geçti ve bu da daha çok üniversitede oldu. okuduğum okul fena halde yardımcı oldu. bu durumda bana okumayı öğreten süheyla öğretmenime teşekkürü borç bilirim :))

0|0
    0|0
  • Siyasete karsi ne ilgim ne bilgim var ama gunumuzde olan her seyin farkindayim ve kimse kolay kolay etkiliyemez her konuda dusuncelerim vardir ve biraz sabit fikirliyim(Evet kotu).

0|0
    0|0
  • edinemedim..euzubillahimineş şeytani ves siyasiye:))

0|2
    0|1
  • Yarı Alevi, yarı Sünni olmama rağmen herhangi bir seçim yapma gereği duymadım; zorunda bırakılmadım..

Aynı felsefe ile yetiştirildim. "İnsan."

0|1
    0|0
  • Çevremden dersem pek doğru olmaz. Tabii babamla annemle çoğu fikrimiz aynı olsa da, hepsi kesinlikle benim fikrim oluyor, bunları da zaman içerisinde gazetelerden, tvlerden (tarafsız medya takip etmeye çalışıyorum ne kadar bulunabilirse artık) ve bunlar sonucunda kendi fikrimi belirliyorum. Başkalarının ne düşündüğü beni pek bağlamıyor açıkçası.

0|0
    0|1
  • aile.

0|0
    0|0
  • Kendi kendime.Bizim evde herkes farklı telden çalıyor geçinip gidiyoruz yinede.

0|0
    0|0
  • En çok ailemden etkilendim ama kendi araştırmalarımla bir görüş edindim

0|0
    0|0
  • Ailemin de benim de herhangi siyasi görüsü yok. Olaylara farklı bakma mantıgını kücükken babam ögretti o kadar.

0|0
    0|0
    • Her açıdan bakınca bir anlam çıkıyor mu peki ? Hala anlam veremediğiniz bakış açısı var mı merak ettim

• Siyasi olaylara düz mantıkla bakmıyorum. kendim arastırır,kendim ögrenirim coğu şeyi. Mesela Atatürkü sevmiyorum ben

• zaten hayatı baktığın yere göre yorumlarsın benim siyasi görüşüm yok diyerek tarafsızda olmuş olmuyorsun. Neden Atatürk'ü sevmediğini sorsam eminim ki siyasi nedenler çıkacak bir şekilde o tarafa yakınlığın ortaya çıkmış olacak

• siyasi görüşüm yok oh çok rahatım

0|0
    1|0
  • Kendim belirledim diyebilirim, sonra o yonde cevre edindim guclendi falan. Hosgorululer gayet.

0|0
    0|0
  • Kendim arastirarak sagolsun cahiller yardımcı oldu çok

0|2
    3|3
  • Kendim araştırarak

0|0
    0|0
  • ailemden edindim

0|0
    0|0
  • Ailem hep akıl ve nehin doğru neyin yanlış oldugunu biliorsun gündemi takip et oku dinle kendi görüşüne sahip ol dediler her zmn

0|0
    0|0
  • Çevre ve aile o kadar etkili ki. Benim ailem tam bir Kemalist ve çevremdeki insanlarda öyle gittiğim okullar, arkadaşlarım, oturduğum yerler. Ben adım gibi eminim benim ne okuduğum yerde ne de oturduğum bir tane bile sağcı yoktu ve yokta ne erol altaca okuluna bir solcu girebilirdi ne de oturduğum semte siteye. Olaylar süresince hükümete öyle bir isyan edildiki acaip kalabalık yürüyüşler tencereler. Arkadaş çevremde ise topluca taksime gitmemiz o kadar biber gazı yememiz falan babam artık bana evde serum takmıştı 9 yıl hiç kusmayan ben biber gazı yemekten saatlerce kusmuştum ama değdi her neyse soruya geri döneyim ailem ve çevrem çok önemli etken oldu ilkokuldan beri bir Atatürk aşığıydım ve kendimde araştırdım sonuç olarak doğru yolda olduğumu anladım...

0|0
    0|0
    • Zaten din ve siyaset büyük oranda aile etkisinde. Bakış açımızı genelde ailemizden ediniriz kendimizde mantığını çözdükten üstüne bir şeyler ekledikten sonra ne ala. Ama sorgulamadan kabul etmek ya da sorgularmış gibi yapıp sürekli kendi düşüncesine kanıt aramak işte bunlar cahil siyaseti

• Şakirtler olarak dini kullanan bir parti bulunca sorgusuzca atladilar hemen

• Üniversiteye baslayınca tamamen hersey oturdu. Ailemle cok zıtız. Bir şey demiyorlar tartısıyoruz babamla hep siyasi konularda ama artık kabullendi oda.

0|1
    0|0
  • Yengemden. Cimcikleye cimcikleye hemde.

0|0
    0|0
  • Ülkede siyasi yok ki

Görüşümüz de olsun...

0|1
    0|1
Yükleniyor...