Nedir bizdeki bu yabancı marka takıntısı?

ya düşünüyorum arada, japonya başbakanı çıkıp şey demişti. ben sınırlarımdan yabancı mal sokmam, soksam da benim halkım yerli maldan başka ürün kullanmaz gibi bir açıklama yapmıştı. biz niye millet olarak bu kadar sorumsuzuz? giydiğim ayakkabılara bakıyorum, newbalance, adidas, nike. kıyafetler zaten yabancı kaynaklı mağazalar. kullandığımız telefonlar, arabalar, ev eşyaları. neden türkler bunların üretimine girmiyor? neden biz türk malları yerine amerika ve israilin mallarını kullanıyoruz?

0|0
2|11

En İyi Erkek Görüşü

• Özellikle giyim kuşam konfeksiyonda üretim gayet iyi hatta bir çok ülkeye ihraç ediyoruz ama teknoloji elektronik gibi konularda durum vahim malesef beyaz eşya dışında doğru düzgün bir üretim yok ama ilerisi için umut var

Birde ürettiğimizi yerli malını tüketiyormuyuz asıl burda sorun bence

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• bizim ürettiklerimizi de baska ulkeler alıyor. karsılıklı değiş tokuş oluyor galiba.

0|0
    0|0
  • İSRAİL Nerden çıktı lan ne kadar kıt kafalı insanlarsınız :/

ne giyelim kinetix mi giyelim. yap daha iyisini giyelim aq

0|0
    1|0
  • yaptılarda giymedik mi

0|0
    0|0
  • Dolar bu seviyedeyken hiç bir bilinçli tüketici yabancı markaya yönelmez zaten. Biz kumaş veriyoruz onlar bize kesip biçerek marka basıp geri gönderiyorlar kazığın büyüğünü biz yiyoruz. Mal vermezsek ihracat yapamıyoruz ve ülkede bıraksak stok fazlası olup ziyan oluyor. Yerli tüketim yapmamız ithalatın düşmesi açısından güzel birşey ancak daha çok ihracata yönelmemiz gerek gel görki global anlamda rekabet edebilecek bir ürünümüz yok. Ne kadar üzücü değil mi?

0|0
    0|0
  • Yabancı hayranlığımız eskiden beridir var zaten ya malesef.Türk malı kullanalım diyorum ama alternatif yok işte...Herkes birisi çıkıp üretsin kullanalım diyor ama o atılımcı yok işte.

0|0
    0|0
  • Türk mali binilecek bir araba,kullanilacak bir telefon üretemedigimiz icin ,onlara muhtaciz onlarda bunun farkinda

0|0
    0|0
  • canım benim japonyayla türkiyeyi kıyaslamak nasıl birşey :/ adamların üretimi kaç ülkeye ihraç ediliyor bizimkiler öyle bir karar alsa çıplak gezer, açlıktan ölürüz kendimize yetmiyor daha üretimimiz

0|0
    0|0
  • konfeksiyon ve ayakkabı işinde iyiyiz.

0|0
    0|0
  • Kendi mallarımızı beğenmiyoruz çünkü. Boş laflar.

0|0
    0|0
  • Türk malı dandik çünkü

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bizim coğrafyacıda japonlar dışardan balık ithal ediyor diyordu yalanmıydı acaba

0|0
    0|0
  • japonya ztn yıllardır kendini dışarıya kapattı

0|0
    0|0
Yükleniyor...