Ben faiz lobisiyim peki ya siz nesiniz ?

2008 yılını hatırlıyorumda, RTE o günlerde amerikada yaşanan küresel krizi yorumlarken şöyle söylemişti, ''Türk Lirası dünyanın en değerli para birimi olacak'' o gün ülkenin tamamı ağzının suyu akacak şekilde bu yalana inandı. Çünkü dolar fiyatı 1.280 TL ye kadar düşmüştü. Çevremdeki insanlara doların kısa zamanda artacağını söylediğimde bana gülüp alay ediyorlardı. O gunlerde elimde toplu bir miktar para bulunuyordu tamamına dolar almıştım, fazla değil sadece 40 gün sonra doların fiyatı 1.800 TL oldu. Bugüne kadar geldiği yer ise 2 TL ye yakın. Ben Türkiyede yaşayan bir vatandaş olarak, önüme gelen böyle bir ticari fırsatı değerlendirdiğim için tu kaka bir insan veya faiz lobisi diye adlandırılıyorsam, 75 milyon kişilik gariban bir toplumu kandırıp, dolar üzerinden borçlanmaya teşvik eden ve bunun için vijdanı zerre sızlamayan, politikacılar ne olarak tanımlanıyor ?

0|0
4|8

En İyi Erkek Görüşü

• AB merkez bankası(FED) yalnış hatırlamıosam 2006-2008 yıllında piyasaya verdigi dolarları şimdilerde toplamaya başladı. eğer doğal olarak piyasadaki döviz azalışı kuru yukarı çekti. bununlada ilgisi var düz mantık bakıldıgında.

0|0
    0|0
    • ekonomi bilen insanlarla karşılaşmak güzel yalnız bunlarla alakası var değil zaten sebep bu

Kızlar Ne Diyor 4

• yazzzzzık borçlar yüzünden çuvallayacak :( başbakan cok fakiiir ona twister alalıııım :( imgim.com/algida-twister.jpg

0|0
    0|0
  • Başkaları birilerinin g.t kılıyken şükretmelisin ;)

0|0
    0|0
  • O adam vicdansız.

1|0
    0|0
  • ohom kufur oluyor bak siliyorlar.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Doları durdurmak icin merkez bankasina "faiz" musluklarini actiranlar hangi faiz lobisinden acaba :D

Allahın sopası yok ki kafasına vursun. Daha 2 hafta once faiz lobisi diye bar bar bagirirken iki gun once faizleri yukseltmek ?

Atayizler bunu aciklayamazsa geri donuyorum ben dine :D

1|0
    0|0
  • Dolar fiyatı 1.280 sene inmedi ? Dolar fiyatı bide dünya daki ekonomiye göre belirlenir.Doların yükselmesi ABD , AB ne felan işe yaramaz niye ?

ABD nin işine yararsa AB nin işine yaramazsa ticaret ihracat ı felan azalır o yüzden istemez.Faiz lobisinin görevi sadece kar güder.Üniversite okumadın mı hiç yaw.Hep anlatırlar meslekte gelecekte para kazanmasını nasıl değerlendirileceğini.

Bu arada bu sitede karşıtlık var iktidara karşı.Komünist olarak karşıtlığı sevmem o ! Adam akıllı yazılsın her şey.4 Partiden bir cacık olacağı yok.CHP Mİ AKP Mİ MHP Mİ BDP Mİ hiç birinden bir cacık olmaz.

Sizlerse anca sanalda cahil cahil konuşun.Şu anda o kadar işcilerin parası bu faizcilere gidiyor.Bu işciler sadece Türkiyede kinler değil Dünyanın heryerindekinler.

0|0
    1|1
    • ABD dolarının yükselmesi ni ABD istemez.En büyük ihracatçı sı AB ve Ortadoğudur çünkü yükselirse bunların ki düşer.İhracat yapamaz.DOLAR 1.280 e hiç bir zaman inmedi.Bu ara.

• ulusal paranın deger kazanması ithalatı artırır ihracatı azaltır bu da dış açıgı artırır neden abd dolarını degerlenmesi abd için olumlu olsun ki sonucta sen söyluyosun dunyanın en fazla acık veren ülkesi diye

• vay koca kafa vay a bir gitte cari açık neymış oren

• padişahım çok yaşa

0|0
    0|0
  • Harikasın! HARİKASIN! HARİKASIN! Dostum harikasın sen ya şu anlattıklarını başka kimse bu kadar açıklayıcı yazamazdı

0|0
    0|0
  • RTE dediğine göre zaten kaybettin demektir

0|0
    0|0
  • bunlar hep dış mihrakların oyunu :)

0|0
    0|0
  • Faiz lobisi demek yanlıs bana göre ileriye dönük öngörü ya da tahminlere güvenerek yatırım yapıyorsunuz bunda özgürsünüz kimsenin sizi suclamaya hakkı yok politikacılara gelince onlar hep olumlu güzel şeyler sallarlar yalancı olarak tanımlıyorum ben.

0|0
    0|0
Yükleniyor...