Evlilik Sorumluluktur diyor herkes nedir bu sorumluluklar açıklar mısınız?

Arkadaşlar öncelikle bekar olduğunuzu ve yalnız yaşadığınızı düşünelim...

Yemeğinizi, ütünüzü, temizliğinizi vb. her türlü ev işini kendiniz yapıyorsunuz. İşe gidiyorsunuz kendiniz kazanıyorsunuz. Yani hayatın tüm sorumluluğu zaten sizin üzerinizde..

Şimdi evlilik olduğu zaman bu hayatınıza sadece bir arkadaş katılmış olacak... Ve her şeyi beraber yapacaksınız.Yemeği de bulaşığı da ... Gezmeyi de eğlenmeyi de ..

Peki nedir bu insanları korkutan sorumluluklar ?

Gerçekten anlayamıyorum herkes evlilik sorumluktur diyor...

Güncellemeler:
Çoğu kişi kızların ev işleri sorumluluğundan bahsetmiş...

bir arkadaşınız ile eve çıktığınızda o arkadaşınız sizin ev işlerinizi yapıyor mu yoksa paylaşıyor musunuz ?

Evlendiğiniz kişi de ev arkadaşınız değil mi sonuçta ?

0|0
6|3

En İyi Kız Görüşü

• öncelikle bu şekilde bir paylaşım çok zor. genelde kadının yükü daha fazla artarken erkeğinki azalıyor.

şimdi bu dediğin paylaşımın olduğunun kabul edersek, sorumluluk denilen şey aslında çocuklarla ilgili. çocuk sahibi olunca onların geçim, bakım, eğitim vs. sorumluluklarını alman gerekiyor. çocuk olunca hayatını mecburen kısıtlıyorsun. sevgiliyken yıllarca beraber yaşasan bile her zaman istediğinde gidebilmenin rahatlığı var ama evli ve çocuklu olduğunda ayrılsan bile bağımsız olamazsın. o yüzden evlilikte bunu göze alabilmek gerek.

0|0
    0|0
    • Tamam kabul ediyorum 9 ay karnımda taşıyamam...

• sadece 9 ay mı sence? hem ben yalnız kadının çocukla ilgilenmesinden bahsetmiyorum. sorumluluk demişsin ya, çocuk oldu mu babanın da sorumluluğu oluyor. mesela bir sevgilin var, 10 yıl birlikte yaşadınız, ayrıldın mı hayatına kaldığın yerden devam edersin. ama bir yıl evli kalıp çocuk yap, karından ayrılsan da ömür boyu ikisinin de sorumluluğunu taşımaya devam etmek zorundasın. erkek için bile böylleyken kadının sorumlulukları kat kat fazla.

Kızlar Ne Diyor 5

• evlilikte ben kavramı kalkar ve biz kavramı gelir sadece 1 arkadasın katılması değil evlilik 2 iken 3 4 olunuyo ortaya çocuklar girdikten sonra biz kavramıda kalmıyo evlatlarım kavramı giriyo ve ölene kadar onları iyi yetiştirmek için çalış çalış çalış gezme tozma kalkar:)

0|1
    0|0
    • Evlatlar da ortak alınan bir karar ama ?

• evlen aradan 1 sene geçsin yaz buraya + işten çık işsizlik maaşı al neyine yetiyo gör

• işsizlik maaşı zaten asgari ücret kadar .. Yani en azından benim aldığım öyle... 6 ay asgari ücret alırım çalışmadan...

• basit dusunuyorsun. bekarken issiz kalsan o kadar sorun olmaz. oyle boyle halledersin. ama evliysen, ve cocugun varsa, bir de issiz kalirsan bu seni sarsar. bir cok erkegin kadini hizmetci olarak gordugunu, butun ev islerini kadina yiktigini, cocuk bakimini kadinin ustlendigini dusunursek evlilik sorumluluktur. bekarken ya bugun de yemek yapmayayim, ya da hic yemek yapmayayim hep disarda yiyeyim diyebilirsin. evliysen boyle bir sey soz konusu degil. evliysen sadece iki kisi olmuyorsun. hadi cocugunu da saymadim. evlenince ailen iki katina cikiyor. esinin ailesiyle de evleniyorsun bir anlamda.

0|0
    0|0
    • İyi de kadının hizmetçi olarak görülmesi, ev işlerinin kadına yıkılması zaten başlı başına bir yanlış.. Bu işler için evlenmeye gerek yok yani.. Asgari ücretle çalışacak bir hizmetçi tutabilirsin..

• +1 ve cocuklar ayni sey degil.

• evliligi ev arkadasina indirgeyeceksen. ev arkadasini birakip cikip gidebilirsin. evlilik oyle bir sey degil cocuk ta varsa. ayrica biri senin ev arkadasinsa arayip gelmiyorum diye haber vermen bile gereksizdir.nister gunlerce eve gitmezsin. ister gece cikar gidersin. bayramlarda ev arkadasinin ailesini ziyaret etmezsin vs vs.

• sormak lazım kaç erkek evlendikten sonra ara sıra dahi olsa yemekleri ben yapayım der? ütüyü ,çarşafları değiştirmeyi,banyo yıkamayı,banyoyu avmayı,misafir gelince sofra hazırlamayı,bebek olduktan sonra uykunun en tatlı yerinden kalkıp gaz çıkarmayı,mam yedirmeyi,altını temizlemeyi...kaç erkek ara sıra da olsa ben bunları yaparım,karımla müşterek yaşıyacağız der ki?

sadece bunalr değil elbet.tek başına bir insanın her halini omuzlamak; sevincini,hüznünü,dertlerini kaldırmak,sağlık problemleriyle yeri gelince yüz yüze gelmeyi kim ister.

sadece iki kişi de değil,eşinin ailesel sorunlarını da kim göğüsleyebilir? o kadar çok madde sayılabilir ki...işte bütün her şeyi göze almak ,evlilik.sadece canım cicim değil.gerçekle yüzleşmek..

0|0
    0|0
    • Demek istediğim de bu zaten... Bekarken kim değiştiriyor çarşaflarını?Ütünü kim yapıyor? Yemeği kim hazırlıyor ? Bunlar hayatın gerekleri... Elbetteki sen yapıyorsun... Evlenmek ise hayatına bir arkadaş katmak oluyor... Zaten arkadaşlığın gerekleri değil mi bu saydıkların ?

• Flört ederken de paylaşıyorsun duygularını.. Ama evlilik deyince insanlar koşarak kaçıyorlar...

• altına imzanı atmadığın hiç bir şeyden sorumlu değilsindir unutma.

• İş güç en önemlisi...her şey erkekte biter bence

0|0
    0|0
  • ama evlenince btün genelde kızda

belki cicim aylarında erkek yardım ediyor sonra geçince kız er iş yapıyor bence kötü

0|0
    0|0
    • Yardım denildiği zaman bir işi yapmakla yükümlü olan kişinin işini kolaylaştırmak olarak anlıyorum.. Ancak Kadınlar en azından benim kadınım ev işlerini yapmakla yükümlü değil... Ben anneme de söyledim benim çamaşırlarımı yıkamak zorunda değilsin diye... Gerçi dinlemedi ya o ayrı ...

Erkekler Ne Diyor 3

• Guzel kardesim evlilik cocuk oyuncagi degildir evlilik dunyanin en guzel duygusudur lakin evin yoksa kendi isinin patronu degilsen zor olur hani bir laf vardir bilirmisin karin tuz dedigi zaman kicin viz eder die iste bundan dolayi zor olur ayrica evlilik sadece ev arkadasindan ibaret degil yeri geldigi zaman sen hizmet edicen yeri geldigi zaman o basindan ayrilmaman gereken zamanlar olcak ozaman ne yapican aklin varsa evlenmessin bosuna demiyolar yani bekarlik sultanliktir diye aklin varsa evlenme diye

0|0
    0|0
  • el bebek gül bebek yetiştirilenlere kasabilir

0|0
    0|0
  • cevrende evli olan kimse yokmu

sorumlulugunu görmek için bakabilecegin?

0|0
    0|0
    • Evli olan çok kimse var ancak türk geleneksel yaşantısını ben reddediyorum.. Çünkü çok büyük yanlışlar var...

• senin onu reddetmen ya da yanlıs görmen bunun dogru oldugu gercegini degiştirmiyor

misal dogru olurmu bilmiyorum ama anen ve babanın sana karsı birbirlerine karsı ve cevreye karsı durumu tutumu var.bu onların sorumlulugu

tek sorumlulugu onların sorumlulugu yapan olgudur evliligin sorumlulugu

Yükleniyor...