Arkadaşlar dinimizde yemesi helal olmayan deniz hayvanları varya ?

Ahtapotlarda o hayvanlar arasında var mı bilen var mı ..Bu akşam iftarda ahtapot bacağ varda yememek için bir bahane arıyorum :D

0|0
9|16

En İyi Kız Görüşü

• Tamam, ne ters tepki vererek insanların kalbini kır, ne de istemediğin birşeyi yemek zorunda kal. En iyisi bir orta yol bulmaktır. Haram maram ayaklarına girip işi eline yüzüne bulaştırma. Bunlar ince işler.Uzar gider. Sen en iyisi kibarca ahtapot sevmediğini hatta gerekirse deniz hayvanlarına alerjin olduğunu bile ileri sürebilirsin. Yani kibar bir şekilde bu işten böyle sıyrılabilirsin. Sofrada ahtapotdan başka şeylerde vardır sanırım.İlla onu yiyecek değilsin ya...Doymazsan sonradan birşeyler atıştırırsın.Sadece kalp kırma

1|0
    0|0
    • Ben ona bir bahane bulsun diye söyledim. Haram olduğu için dedi diyelim tamam, hadi karşıdaki bir sürü birşeyller biliyorsa ve sen cevap veremezsen ne olacak? Alerji olayı bir örnektir.Sadece kalp kırmadan istemediği birşeyi yemekten kurtulmak için.Ben öyle söyle demedim. Kibar bir dille kalp kırmadan teklifi reddetme olayıdır. Böyle şeyler için dini alet etmeye ne gerek var. Sen saygı duyabilirsin, fakat ya karşıdaki bunun o kişi için haram olmadığını biliyorsa ne yapacak?

• O zaman ne olacak o yemek istemiyorum, zorlamı diyecek, diğeride yemezsen yeme diyecek ve güzel düşünülmüş bir iftar tatsız kabak tadı alacak. Gerek yok. En akıllıcası kibarca yiyemeceğini falan söylemesi.Haram dediği zaman bahane olmuyor mu? Zaten haram olsa o davet eden iftarda onu koyar mı? Bir düşünün. Hem de iftarda yaniii... Olayları ileri dönük olarak bir düşünün bakalım neler olur sizce?

Erkekler Ne Diyor 16

Kızlar Ne Diyor 8

• Deniz ürünlerinde 'haram' diye birşey yoktur.Sadece zehirli ve tiksindirici olanlar vardır. Ahtapot zannedildiği gibi öyle bacakları ile falanda satılmıyor beyaz tavuk kuşbası kesilmiş ve genellikle dondurulmuş olarak satılır. Öyle resimlerde göründüğü gibi satmıyorlar. Balık halinde gördükleriniz sadece gösterim amaçlı orada, almaya kalktığınız zaman oradaki yatan balığı satmıyorlar.( siz isterseniz orada temizlerler, fakat kesilip dondurulmuşu daha mantıklı)

Ben balık corbası, diye içmiştim. Sonradan ahtapot olduğu duydum,adını duyunca bir çığlık atmıştım fakat oldukca lezzetliydi, tavuk etine benziyordu.

Kendim özellikle alıp yermiyim? Sanmam, fakat yıllar önce tesadüfen yemiştim.Bende herkes gibi bu kafadan bacaklı ve omurgasızlara giren balığın tadını yemeden hiç bilmezdim. Ön yargılı davranmışım. Denemek gerek diye düşünüyorum, tabi herkesin kendi seçimi

1|0
    0|0
  • Hanefilere göre yenmesi haram şafilere göre sorun yok

1|0
    0|0
  • yemesi haram değildir.. Yalnız öldürülme yöntemine göre harama girebilir..

Hanefi mezhebi dışında diğer mezhepler deniz ürünlerini yer... hanefi mezhebinde ise balığa benzemeyen deniz ürünleri yenmez bunlar ;

Midye , istiridye , ahtapot , karides , yengeç , kalamar , deniz atı , deniz aygırı gibi...

1|0
    0|0
    • yani mekruh... ye ya da yeme farketmez ama yemesen daha iyi

• Rica ederim :))

• Midye dolmanın insan bünyesine verebileceği zaraları bilmek gerek. Ağır metaller içerdiği için hepatit-a gibi birçok hastalığa davet çıkarır. Cinsel bozukluk, karaciğer, böbrek yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, sinir sistemi bozukluğu ve kanser türlerine neden olmaktadır.

- devamlı olarak sıcak tutulması bakteri üretimine yol açar ve ileride yaşamsal fonksiyonlarda ciddi hasarlara yol açabilir.Sağlık ön planda tutulunca günümüzde yaşanan doğa katliamından sonra midye yemem söz konusu degildir

• değil diye biliyorum ama o hayvanların nasıl öldürüldüğüne bak bir istersen ondan sonra yemezsin ne olursa olsun

1|0
    0|0
  • Yenmesi farz olsa yine yemem o şeyi, denizden baban çıksa ye diyorlar, lakin öyle deniz canlıları var ki babamı yerim daha iyi :)

2|0
    0|0
    • vayy vahşiyiz :d

• Dediğim gibi denizden çıkan birşeyi yemem için çıktığı denizin temiz olması gerek.

• tabi ki zararları da büyük.. ama çerez gibi yiyorlar elli tane falan :S

• Hanefi isen helal değildir yememelisin.

1|0
    0|0
    • Kur'an-ı Kerim'de denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmektedir. Nitekim yüce mevla Kur'an'ında mealen şöyle buyurmuştur: "Deniz avı yapmak ve onu yemek size helal kılındı." (Maide 96) Hazret-i Peygamber de "onun suyu temiz, ölüsü helaldir." buyurmuştur. İslam fıkıhçıları bu nasslara dayanarak bütün balık türlerini yemeği caiz görmüşlerdir. Bu konuda görüş birliği olmakla beraber kalan midye, kalamar, yengeç, karides gibi deniz ürünlerini yemek hususunda ihtilaf etmişlerdir.

• Hanefi mezhebi fıkıhçılarına göre kalamar, yengeç, karides yemek haramdır. Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre ise bu deniz ürünlerini yemek helaldir. Madem bunu yazıyorsan yarım yamalak yazma tamamını yazki nedeninide bilsinler. Hanefi isen yememelisin diye kısadan gecmebalık türleri dışında kalan midye, kalamar, yengeç, karides balık değil deniz ürünlerine girer.Kabuklu deniz ürünlerine girer.

• tamam da ne baarıyon :D eyvallah daha güzel açıklamışsın. ben ayrımın nerden çıktığını da yazacaktım Maide suresinin 3. ayetindeki meyte lafzından girecektim olaya ama aklı karışsın istemedim. ayrıca senin yazdığında da nedenini sunmuş olmuyorsun daha geniş açıklamış oluyorsun :)

• hayır değil :) denizden baban çıksa ye günah değil malesef :( midyenin sakıncalı olduğunu duyduydum gerçi o.O

0|0
    0|0
  • zorla mı yedirecekler ala ala canım istemiyo de:D sanmıyorum ahtapot yenmesinde sakınca yoktur:D

0|0
    0|0
Yükleniyor...