Hangi deneyimler sonucunda kendinize hangi kabukları, hangi savunma mekanizmalarını benimsediniz?

Her insan yaşadığı deneyimler sonucunda içinde bulunduğu çevre şartlarına göre kendine kabuklar edinir, örnek verecek olursak duyarlı ve empati konusunda çok iyi olan bir insan, Bu davranışının karşılığını hayattan tam olarak alamadığına inandığında, zıt kişiliğe bürünüp tamamen umursamaz bir insan olabilir.

Soru şu siz hangi deneyimler sonucunda kendinize hangi kabukları, hangi savunma mekanizmalarını Benimsediniz ?

İndirgeyerek Söylemek gerekirse Hangi deneyimler Asıl olan içinizde ki sizi bastırdı ?.

Ben böyleydim böyle giderimcilerin Fikrim yok demesi kafi.

cut.

0|0
16|12

En İyi Kız Görüşü

• Hayatımdaki insanları kaybettikçe bir parçamı sakınmaya başladım.Öyle ki herkesten bir parçanı sakın ki gittiklerinde sana hayatta kalacak bir şey kalsın felsefesini benimsedim.Bir zaman sonra insanları tamamen sevemez oldum,aile olsun arkadaş olsun sevgili vs...Hep eksik kaldılar.

Üzerime yerleştirdiğimi bu kabuğu atamadım da çünkü rahat ve güvenli,hayatta kalmayı vaad ediyor.Ama bunun sonucunda nirvana denen olgudan uzaklaştıkça uzaklaştım.

Uzun bir hayat için mutlu bir hayattan vazgeçtim belki de...

0|1
    0|0
    • Hep fazla olduğuna inanmışsındır belki ama sen kırılmamalısın, Kırıldığında dokunanı kanatacak potansiyeli görüyorum sende, umarım sadece bir sanrıdır, adına üzüldüm.

• Adıma sevinmelisin bu bir kalkansa eğer beni yaşatacak kadar güçlü.

• Güzel yaşaman dileği ile mut :)

Kızlar Ne Diyor 15

• Nasıl oldu ne yaşadım da oldu bilmiyorum ama çevreye karşı inanılmaz tepkisizleştim ve duyarsızlaştım.Biraz da hissizleştim.Sanırım çok sıkılmaktan.

0|1
    0|0
  • faşitlere karşı kendimin geliştirdiği çok özel bir kabuğum var , çok fena savunma yaparım hfjdgdgjhkdjkgh

1|1
    0|0
  • link

sevdiğim biri gittiğinde gidenlerin sevmeyeceğine/sevmediğine inandım..

belki insanlar elinde olmayan sebeplerden de gidebilir? ama buna inanmıyorum

0|1
    0|0
  • Samimiyetsiz insanları göre göre anlatmamaya başladım. Hani derdimi anlatsam, eminim ki iki dakika sonra kendinden bahsetmeye başlayacak. O yüzden özelimi paylaşmam kimseyle. Bunu aşabildiğim, inandığım birkaç kişi dışında...

0|0
    0|0
  • eskiden çok sessiz ve sakin içe dönük biriyidim.ama zamanla başta yakınların olmak üzere bunun sömürüldüğünü görünce pençelerin gelişiyor hayata karşı.sonrasında son derece hazır cevap ve haksızlık karşısında susmayan bir insan ortaya çıkıyor.

çok duygusal olmanın getirisi olarak nasıl diyeyim daha iyi düşünürdüm bazı konularda.ama eskisi gibi olmuyorsun zamanla.gemileri çabuk yakabiliyorum.aradaki mantık ilişkisini kurduktan sonra çabuk boşverebiliyorum.

0|1
    0|0
  • ne deneyimi ya yok öyle bişi saçmaaalama

0|1
    1|0
  • ben kendimi neşeli gülme olma konusunda benimsedim. kimileri beni sıkıcı bulur kimileri ise eğlenceli ben buyum diyorum sıkıcı bulanlara :)

not : bu sorunun kaynağı benmiyim :))

0|2
    0|0
  • evet bazı seylerden sonra dinden ve dindar olan herkesden iğrenir nefret eder oldum. kurunun yanında yaş da yansın.

1|1
    0|0
  • Eskiden insanlara tamamen güvenen bir yapım vardı. Bu yüzden her şeyimi açık açık anlatırdım. Sonra anlattığım şeylerin insanlar tarafından benle alakasız konularda kendini aklamak ya da başka insanların gözünde puan almak için kullanıldığına şahit oldum. Üstelik bire bin katarak...'Neden yaptın?' sorusuna verilen yanıt da ya sessizlik, ya yalan ya da 'Her doğru her yerde söylenmez' oldu. Kırıldım, sustum. Şimdi anlatacağım on şeyden beşini kendime saklıyorum. Olayları gerekmediği sürece yüzeysel anlatıyorum.

Önyargılıyım artık insanlara. Biriyle tanıştığımda 'Ya şunu yaparsa' korkusu yaşıyorum. Güvenmem çok uzun zaman alıyor. Öküzün altında buzağı arıyorum söylenilen her cümlede ve daha kırılgan oldum.

0|0
    0|0
  • allahim bu sitede mantikli bir soru sonundaa

0|1
    0|0
  • Eskiden arkadaşlarımın bana yaptıkları yanlış satışları falan beni çok rahatsız ederdi belli zaman sonra umursamazlık politikası izledim hala daha izliyorum sonucundan mutluyum nasıl olsa tıpış tıpış gene kürkçü dükkanına dönüyorlar ama ben eskisi gibi davranmıyorum o ayrı dava..

0|0
    0|0
  • annemle babamdan dolayi aska sevgiye saygim kalmadi 11 yasimda ikisi de birbirini aldatti olaylar olaylar sonra cevrem bana o* demeye basladi takmadim disardan cok havali kendini begenmis goriyorlar ancak icimde karanlik br dunya var

0|1
    0|0
    • üzüldüm, malesef Ön yargılar her daim var, Hele ki insanmız savuruyor adeta. Umarım herşey yoluna girer

• Okul dışındaki sosyal yaşantımın oldukça yoğun olduğu bu yüzden kendilerine vakit ayıramadığımı söylediğim kişiler ve gruplar var, halbuki bazen kendimi çok yalnız hissediyorum. Ancak onlar gibi olmaktan korkuyorum bu yüzden uzak duruyorum.

0|0
    0|0
  • Özünde bana karsı iyi niyeti olan insanlardan merhametimi eksik etmem aynı sekilde benden karsılıklarını alırlar ama kötü insanlara karsı iyi niyetimle ılımlı bir sekilde yaklasmayacagım. Tavrım neyse koyacagım. Benle ugrasana 2 katıyla cevap verecegim. İki yüzlü insanlara acımayacagım tamamen hayatımdan cıkaracagım bundan sonra.

Aslında hic biriyle ugrasmayacagım uzak kalmaya devam edecegim.

0|2
    0|0
  • Ben karşımdaki kişinin bir sözüne inanacak kadar saf biriydim .Saf diyorum çünkü inanın öyleydim ancak eski erkek arkadaşım tarafından aldatıldıkdan sonra her sözde bir şüphe olması gerektiği kanatine vardım ..

Aldatıldığım içinde bir ilişki yaşamaya korkar oldum

0|1
    0|0
    • "Her zaman bir Hile vardır"

Felsefem. :)

• Üzülme Korkma. Cesaretin Bittiği yerde Esaret Başlar

• Esaretin Bedelide ağır olur .. ben teşekür ederim

Erkekler Ne Diyor 12

• İçimizdeki 'ben' i kimse anlamaz..

Biz bile.

..ama şöyle bir durum var ki, asla ama asla değişmeza bu durum.

Biz içimizdekini dışarıya farklı yansıtıyoruz.

Çok farklı kimlik bunalımların sonucunda ondan , bundan etkilendiğimiz 'idol' lerle avuttuğumuz için en can alıcı dönemlerimizi, kimlik kargaşasına olanak tanıyoruz.

Bunun sonucunda kısa ve basit bir denklem çıkıyor önümüze , soruyu hazırlayan biz cevabını iki farklı yoldan almaya çalışan yine biz..

İç-dış olayı..

Kişiliğimizde bu ikilem ziyadesiyle oturmuş durumda, savunma mekanizması denen bu illet'de bundan ziyadesi ile beslenıyor.. Köyü bi' şey mi? - hayır.

..ama nedense hep eksik diyeceğimiz yanlarımızı örttüğü için pekde hoş karşılanmaz karşıdaki varlıklara bir şeyler anlatmaya çalıştığımızda..

Günlük yaşamda sıkıtı olan tek şey bu 'tam anlamıyla'ifade edememek kendimizi.

Örnek verecek olursam kısa boylu bir adam her daim bunun bilinci ile yaşar , içinde büyütür bunu ne şekilde kapatabilir diye ama dışında pekde sallama 'ben boyle mutluyum' gibi tavırlarla hareket eder.

..Ama sonuçta bunu ,'zekası' ile kapatmaya çabalar.. bu bir eksiklik mi - bilemeyiz.

Sonuç odaklı düşünürsek ki toplumumuz buna bakar ne kadar 'anlıyorum seni' desekde , arkamızı döndüğümüzde 'sonuç' odaklı düşünürüz o kişiye veya varlığa karşı.

Mekanizmayı biz yarattık, sonuçlarınıda biz anlıyamıyoruz..

Hangi durumda neyi savunurum , ne şekilde korurum kendımı dersem, basit.

Hayatıma karşacaklara karşı , 'çokda s..kimde' tavrı takınıyorum.

basit ama etkili. dsa

1|1
    1|0
  • İnancım yönünde düşünüp hareket ediyorum. Örnekten yola çıkacak olursak duyarlımdır ve empati kurarım. He zaman bu iyi niyetim suistimal edilse dahi ben allah rızası için böyle davranıyorum kimse için değil. Bu bakımdan baskı da görsem yaptıklarımın karşılığın alamasam da böyle davranmaya devam edeceğim.

0|1
    1|0
  • madalyonun diğer yüzü ile buz dağının görünmeyen kısmı kuzen oluyorlar biliyor muydun :D :D

3|2
    0|0
  • Kimseye karşı bir kalkanım yok.. İstedigimi alırım istedigimi bırakırım seçen benimdir.. Seçtiklerime iyi davranırken digerlerini yok görürüm adeta.. Dershanede falanda yanıma kız otururdu o yokmuşcasına yaşardım morali bozulur giderdi.. Benim ilgimi çeken birininde yakasından düşmem..

0|1
    0|0
  • Üzüldüğüm zamanlarda değişen birşeylerin olmadığını görünce üzülmekten vazgeçtim, insanlara ne yaparsan yap yaranamayacağımı gördüm insanlık namına bir çivi bile çakmaktan vazgeçtim, En çok değeri kime verirsem ilk onu kaybedeceğimi gördüm insanlara değer biçmekten vazgeçtim. Daha bunun gibi bir sürü şey işte.

0|1
    1|0
  • Şöyle bir durumum oldu.

Her konuda herkesle fikir yarışına girebilirdim. Tipik Türk genetiği, bilgin olmasa da fikrin olur.

Daha sonra baktım ki sağlı sollu pratik düşüncelere yenilenler hakarete küfre varıyor. Aşırı iticiydi fakat susturmanın en güzel yoluydu çünkü salaktır diye susuyordum o tiplere.

Küfre başladım bu sefr karşımdaki sussun diye. Baktım ki millet benden tiksindi. Ama herkes sustu. Bu da bir yol değil.

En sonunda baştan sustum ki kimseyle tartışmadım. Bu sefer kimse benimle konuşmasa da günüm kötü geçmedi. Kabuk dediğin böyle olur!

0|0
    0|0
  • #ÇokŞahaneSavunmaMekanizmalarımVar

#AnlatsamDramatikBirHikayeOlur

#KSye hashtag gelsin

0|1
    0|0
  • En sık kullandığım savunma mekanizmaları rasyonalizasyon ve mizah lakin fazla kullanmamak lazım :)

0|1
    0|0
    • kontrollu olman güzel :) çoğu kişi bunu mizac olarak adlandırır. :)

• psikolojiye ya yatkınlık ya da aşırı ilgi var öyleyse :)

• yatkınlık ve ilgi, bide burda çok değişik durumlar görüyoruz hayretle öğreniyoruz :)

• tüm deneyimlerim toplamında, ziktiret kabuğumla takılıyorum

0|1
    0|0
  • bıçak sırtı

0|1
    0|0
  • Ben çok alıngan ve duygusal biriydim.İnsanlar benimle alay ede ede umursamaz oldum.Ameliyatla duygularımı almış gibi hissediyorum bazen.Çoğu kişi duygusuz der hakkımda.

0|1
    0|0
    • kötü olmuş, keşke olmasaydı

• Olurdum değil oldum olacak yanlıs yazmısım.İnsanlarla normal muhabbet kuruyorum ama onlar beni kibirli sanıyolar.Uzaklasıyolar.Binevi dıslanmıslık duygusu içindeyim.Önceki durumla pek fark kalmadı.

• üzüldüm dostum :(

• eşşek bilmediği otu yerse başı ağrır

0|0
    0|0
Yükleniyor...