Ekonomide şöyle bir model uygulansa kötü mü olur?

Devlet tamamen kendi bütçesinden fabrika yapsa mesela 200 kişi çalışsa. Bu fabrikanın net karının %20'si devlete aktarılsa. Geri kalan %80 de burda çalışan işçiler ve diğer yönetici kadro arasında eşit paylaştırılsa insanların kendi kazancını yükseltmek için daha verimli çalışması sağlanamaz mı? Hem de şu ankinden daha yüksek gelire kavuşarak. Ne diyorsunuz bu konuda? Sosyalist ekonominin uygulanabilir hali olarak düşünüyorum. Sizin de fikirleriniz varsa yazabilirsiniz.

Güncellemeler:
O bir yıldızı veren beyinsizi merak ettim. Hani 1 yıldız sorun değil sanki ölüm kalım meselesi de varsa bundan iyi bir fikrin gel yaz angut kafalı. Allah tarafından imtiyaz tanınıp 1000 sene yaşatılsan şu düşüncenin 40ta birini üretemezsin.

0|0
3|12

En İyi Kız Görüşü

• Bunu sisteme koymak icin halkin yarisinin sosyaalist olmasi gerek diye dusunuyorum hatta sosyalist bir partinin devlet basinda olmasi gibi.

1|1
    3|1

Kızlar Ne Diyor 2

• işsizlik biterdi , halkın çoğunluğunu ekonomik olarak standartlarının üzerine çıkarabilecek bir sistem olurdu ama kodaman kesim karşı çıkardı . iyi olurdu türk ekonomisi kurtulurdu .

1|2
    2|1
  • Bence boyle olabilir. Emekcinin hakkıdır.

Kapitalizm pisliginden daha iyi olur boyle olması. Papyonlu para babalarinin doydugu yeter

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Kesinlikle dogru bir yaklasım rekabet yerıne üretim daha artmıs olacak ve ınsanlar hakkını buldugu ıcın calısma önemı daha artacak. yani diger yerlerdekı gıbı urunler hor kullanılamayacak cunku bu sefer gelırden kesılıp kendıne dusen payda azalmıs olacak.

0|2
    0|0
  • Birileri o fabrikayı bir şekilde soyar. Dayısı olan o fabrikaya gereksiz işçi olarak girer. Sonra bir bakmışsın, fabrika zararda.

Bence ülkedeki çalışanlar, ister özel sektörde çalışsın, ister devlet memuru olsun, maaşı devletten almalı. Patronlarda devlete çalıştırdığı işçi kadar maaş vergisi ödemeli.

0|1
    0|0
    • Birileri o fabrikayı bir şekilde soyar. Dayısı olan o fabrikaya gereksiz işçi olarak girer. Sonra bir bakmışsın, fabrika zararda. denetim mekanizması iyi olursa sorun olacağını zannetmiyorum.

senin tavsiye ettiğin de kapitalist sistem içerisinde güzel olabilir

• link fikir teoride güzel de uygulamada tırt olur. sen insanoğlunun tamahkarlığını ve doyumsuzluğunu bu ekonomik potada eritebileceğine gözün kesiyosa altına imzamı atayım ama mümkün değil

0|2
    0|0
    • asgari ücretle çalışan adama bu sistemi anlat bence sevinerek kabul eder. şu anki maaşının en az 2 katını kazanacaktır zaten

• o yanı var işin. neyse ilerde seçim meydanlarında bu modeli anlatan biri olursa o benimdir oyunuzu verirsiniz artık flsdjflksjdlfk

• o meydanı karıştırmazlarsa olabilir

• kapitalist düzen varken bu zor dostum. heryerde karma ekonomi artık.

0|2
    0|0
  • Sadece uyan bu ruyadan git hayatina bak kominist ülfet denilefabrika dedigin sekilde calisir ama yillarca yneticileri tarafindan somuruldu ve yerinde saydi devletin olan her sey yerinde sayar durur ilerlemek icin smdiki duzrn sart

0|2
    0|0
    • hayır sürekli yeni üretim yerleri oluşturulur istihdamla gelişme sağlanır. işsizlik bittiğinde zaten gelişmeye ihtiyaç kalmaz

• Kapitalizm e aykırı seni yaşatmazlar kominist :D

0|1
    0|0
  • kölelik 4ever <3

0|0
    0|1
  • aynen fikir proje kısmı güzel uygulaması tırt büyük bir proje gönder devlete tabi kabul edilirse 15 20 yıla gelir :D

0|1
    0|0
  • Güzel bir sistem ama egemenler bu tarz fikirlere tamamen karşıdır.

0|1
    0|0
  • Kim çıkar sağlayacak bu işten? :)) Asgari ücret neyine yetmiyor!

0|2
    0|0
  • kapatalizmin köküne kibriti çalalım haklısın dostum.

0|2
    0|1
    • çok kafaya takmıştım sosyalist ekonomi uygulanamaz devlet elindekini alıyor diye söylenip gidiyordu. benim de aklıma böyle birşey geldi. gayet uygulanabilir olduğunu düşünüyorum

• hiç sorma. utanmasalar avaşin kampından yazıyor diyecekler sdfkjsdhfkjhsk

• ahahha aynen dostum

• Yanlış mı anladım bilmiyorum ama %80 gelir bütün çalışanlar arasında eşit dağıtıldığı taktirde kişi kendi kazancını nasıl yükseltecek? "insanların kendi kazancını yükseltmesi için daha verimli çalışması sağlanır" yazmışsın. Ayrıca eşit dağıtılması da bana saçma geldi. İcra edilen işin ehemmiyetine ve zorluğuna göre ücret belirlenmeli diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • daha verimli çalıştıkça fabrika karı artacak gelir yükselecek

• şu an türkiye tüm ihtiyacını karşılayabiliyor sanki :/

• Türkiye'nin yönetim biçimini benimsediğimi söylemedim..

Yükleniyor...