Ramazan ayında ''Takiye'' yapanlar var mı?Buyrun sorunun içeriğine.

Geçen hafta çok sevdiğim ve değer verdiğim dostumun evine gittim tatil için başka bir şehire.Gittiğimin ertesi günü Ramazan oruçları başladı.Haliyle çoğunluğun müslüman olduğu bir ülkede herkes oruçluydu.Tatlde olduğum için oruç tutmadım.Komşularıyla tanıştırdı arkadaş herhangi bir şey olursa kapılarını çalarsın diye.Amenna her şey güzeldi.Taki oruç başlayana kadar.

Kul olarak hesaba çekilişimin ilk sorusu.

Komşu-Oruç tuttun mu?

Ben- Hayır tutmadım.

Komşu-Neden?

Ben-Bilmem tutmadım işte.

Komşu- Olmaz ama günah tutmalısın.Arkadaşın tuttu mu oruç.

Ben -Yok oda tutmadı.

Komşu- Aaaaaa niye öyle yaptıkiiii ...

Ramazanın ikinci günü.

...kısa bir muhabbet kapı önünde

Komşu-Oruç tuttun mu?

Ben-Evet tuttum.

Komşu-Hıı aferin.

Tabi bunların devamıda var ama bu kadar kafi.Oruç tutmak zorunda mı herkes.Bir müslüman olarak herkesin boynunun borcu amenna ama Allahtan önce kula hesap vermekte neyin nesidir.Ramazanın kalan günlerinde her gün oruçluyum demek zorunda kaldım..Açıkçası çekindim insanların oruç tutmayana bakışları bile farklıydı..Şu diyalogların birde mimik ve göz hapsi kısmını anlatabilseydim keşke.Oruç tutan iyi tutmayan kötü.Herkes bu orucu,namazı,ibadeti kendisine yapmıyor mu?

Yine arkadaşımın çalıştığı yerde kendini saklamak zorunda olması ve oruç tutmayan insanlar hakkında ileri geri konuşulması.Bunlar hoş şeyler değil.Ve ramazan ayında insanlarınoruç anlayılı sadece yemek yememek mi?Genel fikirlerinizide almak isterm bu konuda.Herkese hayırlı ramazanlar bu arada..

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• eski işyerimde bu baskı bana da uygulandı.patron beni her cuma camiye davet ederdi.ben de inanmıyorum diyemez namaz kılmayı bilmiyorum derdim.fanatik derecede dindar insanlardı.bi güzel öğrettiler bana kılmayı.ben de her cuma g*tümden kıldım.sevap kazandıklarını düşünüyorlar.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 5

• Ey benim akvaryumda solucan bekleyen balığa dönen kardeşim

Haklısın. Hoş değil tabiki.

Yalnız sana sorulan soruya ; neden tutmadın dediklerinde; 'Bilmem, tutmadım işte' dersen böyle bir soru sarmalı çıkar karşına

Açık açık söyle; tatildeydim canım tutmak istemedi de. Dayanamıyorum tutamıyorum de.

Ama , ben bilmem tutmadım işte dersen garip kaçar

0|0
    2|0
    • Öyle bir sorunun dumur etmesinden dolayı olmasın.Onların soru sorması kınanacak bir durum değil ama verdiğim cevaplada karşı tarafı bu anlamda tatmin etmemi bekliyorsun ey benim koca denizde solucan bekleyen alık kardeşim.Kimseye tatmin edici cevaplar vermek zorunda değilim öyle değil mi?

• Niye tutmadığımın cevabını açık açık vermek zorunda değilim.Vereceğim cevaplada ilgili abuk sabuk sorular soracaklardı.Neyin derdindesin.Cevap vermek zorunda değilsin soruma.Bas git işine.Daha konuşmayı bie bilmiyorsun kalkmışsın klavye başından bana müslümanlık taslıyorsun..

• Yavrucum biz de tutmuyoruz; sağlık sorunlarından ötürü.

Sorana diyoruz gerekçeyi; adamlar ne yapsın seni Müslüman sanmış sormuş.

Belki bir şey bilmiyordur, çocuktur falan diye düşünmüşler

Çıkıp delikanlı gibi diyeceksin; canım istemedi tutmayı diye.

• İbadet yapmanın esasları vardır..Bunlardan biride gösteriş için ibadet yapılamayacağıdır..

Gel gelelim sana oruç tutup tutmadığını sormuş bundan neden rahatsız oluyorsun anlamadım..Bi ikincisi bir müslüman bir müslümana sana oruç farz olmadı mı sorusunu sorar..Böyle sordu harun şimdi oldu karun diyip seni karun yapmak istememde bende açık açık soruyorum..

Sana oruç tutmak farz olmadı mı?

0|0
    1|1
    • Bana oruç tutmak farz.Bunu bana soracak Allah.Kul değil.Sormasına gerek olduğunuda düşünmüyorum.Belki müslüman değilim nerden biliyor?İlk defa gördüğü birine bunu sormakda nedir?

• Amin..Başkasının dikte etmesiyle oruç tutulmaz dikte etmek başka soru sorma başka..Sen soru sormayı dikte etme zannediyosan ve bundan niyet okuyosan o kendi içindeki rahatsızlıktan kaynaklanıyor..Benim kastettiğim takiyye üstüne farz olduğunu bildiğin orucu tutmaman..Yani hem farz olduğunu biliyorsun hemde tutmuyorsun..Sonuç olarak dinde zorlama yok islam bunu söylüyor sana soruldu diye zorla oruç tutacaksın anlamına gelmiyor anlaşılmıştır umarım..

• Bana soruyu soraraken ki surat ifadesini ben gördüm hangi niyetle sorup sormamasıyla ilgilide kısmende fikir sahibi olursun.Evet dinde zorlama yok ama dincilerde zorlama var.Bu anlattığım sadece bir tanesiydi.Yorum için teşekkür ederim.İyi geceler.

• oruç nefsine hükmekmektir . hani bende müslümanım ama tutmuyorum. bundan kime ne allahla benm aramda ki meseleden kime ne ! özellikle çalışanların hastaların bu oruç ısrarını anlamıyorum. havalar sıcak sağlık önemli

0|0
    0|0
  • onlar şark müslümanlığı yapıyor afedersin...oruçluysan tutmuyosanda kedni içinde yap ne bu nefret ediyorm

0|0
    0|0
  • Cevaplara baktim da 2 bayan disinda herkes Allah kesilmis mubarek. Yapmalisin etmelisin sen muslumansin vs vs. Evet muslumanimda tutup tutmamamdan sizene. Ben tutarsam siz sevap mi kazanacaksiniz? Ya da 335 gun boyunca o kiza bakip bu kizi arzulayan buradan disaridan onune gelene asilip kiz dusurmeye calisan kizlarla yatip kalkan, aynu sekilde tam tersini erkeklere yapan sizler neden ramazan ayi geldiginde musluman kesiliyorsunuz? 11 ay hersey serbest te 12. ay mi yasak gunah? Sizene tutnayandan. Tutmayanlar size neden tutuyorsunuz tutmayin diyor mu? hayit demiyor. Eeee daha ne ozaman! Birakin Allah la kula arasina girmeyi artik. Sizi ilgilendirmez kimin tutup tutmadigi. Sevabida gunahi da kisiyedir. Her soruda sorgucu melekleri gibi yapmalisin etmelisin tuttun mu ettin mi ya sizenee?

0|0
    0|1
    • Aranan adam mısın sen:)

Merakla bekliyorum cevapları..

• Evet buraya yazdgim icin geciktim mesaja :D

gonul koymadim, oyle birsey yok

Kızlar Ne Diyor 3

• Bir müslüman olarak seni uyarması görevidir ama hergün sorguya çekmesi gerekmez. Birgün uyarsa yeter.

0|2
    1|2
    • Uyarıyada gerek olduğunu düşünmüyorum.Ben günahı sevabı bilen biriyim.Bu sadece baskı başka bir şey değil.

• Kendini hemen akla pakla :) sözde müsümanlara bak sen. Kendini sözde müslümanlarla kıyaslıyorsan o da senin sorunun. Hakkiye bak sen ;)

• Ben zaten sorunumu paylaştım:)

Bu benim sorunumsa gelip yazma bu kadar basit.Güle güle.

• Bence tavrını koymalısın canım bu konuda. Bana sorsa ben bozardım hemen.Taviz vermemek lazım kimseye kaldıki boyle saygısız insanlarlada arkadaslık etmem arama mesafe koyarım komsumsa komsum yani herkesle samimi olmak zorunda degilim.

Senin müslüman olup olmadıgını nerden biliyor yani birde? Belkide degilsin boyle sorması sana cok patavatsızca olmus.

0|1
    0|2
    • Benim için aslında çokda önemli değil açıkçası.Sonuçte tatil bitti geldim.Ama geride arkadaşımı bırakıyorum..

• Bu soruyu özellikle sordumm.Cevapları takip et bak neler çıkacak.

• Takip ediyorum millet din teblig ediyor resmen.

• oruc tutmuyor musun ne kadar ayıp :)) saka bir yana dedigin gibi herkesin ibadeti kendine annen baban karısır hakkıdır derim cünkü evlatlarını yetistirmek iyi bir birey ve kul yapabilmek onların görevidir ama baskalarına söz düsmez bazen de oruc tutarsın namazın niye yok o oruc kabul olmaz ya da namaz kılarsın sen acıksın kapanmadan namazın kabul olmaz filan tarzı sanki kitabı tövbe yarabbi kendileri yazmıs gibi konusurlar ya cok sinir bozucu hakketten her ibadetin sevabı ayrıdır sen oruc tutmazsın ama cok iyi niyetli yardımsever birisindir ya da haramlardan uzak duruyorsundur bunun sevabı ayrıdır bence..

0|0
    0|0
    • Ha ben namazıda anlatmadım.Bu bahsettiğim karşılaştığımın onda biri.Ona bil kimsenin tahammül ettiği yok.

Yükleniyor...