Çözümsüz soru ! Türk insalarının % 98 i çözemezmişmişmiş. bak seeen!

Albert Einstein bu soruyu son yüzyılda sormuş ve iddia etmiş ki; türk insanlarının %98 i bu soruyu çözemez.

Türkler “kahve” bulunmadan önce “kahverengi” rengine ne derlerdi?

0|0
17|17

En İyi Erkek Görüşü

• 1400'lü yıllarda Türklerin kahveyle tanışması sonrasında zaman içinde kahve bu renge adını vermiştir. Japonlar aynı renge, çay rengi anlamında "chairo" (Cha:çay, İro:renk) derlermiş, Osmanlıda "Fındıki" diye adlandırılmıştır. İngilizcede de adını fındıktan (hazel) almıştır. Günümüzde "alageyik, alabalık" örneklerinde gördüğümüz ve "rengarenk" anlamındaki "ala" sözcüğü Türkçede kahverengi anlamında kullanılmıştır. "Ela"nın kaynağı da bu sözcüktür. Eski Türkçede kahverengi anlamında kullanılan sözcük ise "konur" (kongur)dur. Bu sözcüğün anlamı kaynaklarda "yanık al, yağızımsı al" diye verilmektedir. Açık kahverengi saçlar için kullandığımız "kumral" da bu sözcükle "al"ın bileşiminden (konural) "kumral" olmuştur. [1]

Türkçe boz sözcüğünün bir anlamı da kahverengidir. Boz ayı, kahverengi ayı anlamındadır.

5|2
    1|2

Kızlar Ne Diyor 17

• Osmanlı döneminde Fındıki idi onu biliyorum, fındıktan benzetme. daha sonra türkçede ala kullanıldı aslında ala'nın manası rengarenktir ama öyleymiş işte, zaten ela da oradan geliyor.

2|2
    0|0
  • bok rengi derlerdi muhtemelen ya da toprak rengi de olabilir.

0|3
    0|0
  • %98 bilememiş ben mi bilcem allasen!

1|0
    0|0
    • Ben senden vazgeçtim hacı. Sen bize de ki "beni bırakın dostlar, kendinizi kurtarın." biz de kurtarak iyi mi.

• :) salverme çayıra... gayret et hayat yarışlarla dolu

• ismi yokmuş onun.

0|1
    0|0
  • Kahve çok çalışıp kendisi haketmiş isminin bir renge verilmesini..Sonra da kahvenin rengi de bu olsun demişler bu kadar basit :p

0|0
    0|1
  • İlk önce kahve nin ne zaman bulunduğunu sorgulamak lazım eğer renklere isim verilmeden önce bulunmuşsa ilk çağlarda soru iptal ama sonradan bulunmuşsa Kahverengi olan herhangi bir varlığın,cismin ismini vermiş olabilirler

1|0
    0|0
    • Ya da sarı ya limon rengi yeşile yaprak rengi maviye gökyüzü rengi filan demediğimize göre alakasız uyduruk bir şeylerde denmiş olabilir

• belki de kahve adı renk olan kahverenginden geliyordur :D albert einstein de amma ırkçıymış yanii sanki bunu ingilize sorsan adam bilicek ...

1|0
    0|0
  • Siyaha sarı katılmış siyahın açık tonu :D

2|0
    0|0
  • Bana ne .

0|0
    0|1
  • "kahperengi"

1|1
    0|1
  • en sevmediğim renk, lazım değil isimlendirmek

1|0
    1|0
    • En sevmediğin renk demek ? Fazla kurcalamamak gerek. iki ucu boklu değnek. ben annemi özledim. Yaşasın 23 nisan.

• bılemedım sımdı ama herseyı demıs olabılırler..

0|0
    0|0
  • toprahh rengi :D

0|0
    0|0
  • Öyle renk.

0|0
    0|0
  • evet zor soru...

0|0
    0|0
  • kestane .

0|0
    0|0
  • Toprak rengi.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Bır akıl yurutmeyle soyle kı; Kahverengı zaten kahve bulunmadan once renk ıfadesı olarak kullanılıyordu ve daha sonra kahve bulundu ozaman adı yoktu, renk olarak Kahverengıne benzıyordu bu yuzden bulunan seyı ınsanlar adlandırırken su kahverengı sey varya ondan ver dendı.Zamanla o bulunan seyın kullanımı arttıkca pratıklesme ıhtıyacı "rengı" kelımesını soylenmez kıldı ve su kahverengı seyden ver yerıne "Kahve" ver oldu.Bazen sacmalamak gerekır kendını ıyı hıssedersın :)

0|1
    0|0
    • Dışarsı mavi meyazz, denizde balık varr, köpek balıkları varr, deniz anası varr. dışarda köpek varr, hırsız vaarr.

• Yav takıldım be :)

• Bende takıldım. Fena mı oldu ? :)

• Fındıki ^^

0|1
    0|0
  • kıçından soru uydurma

0|0
    0|2
    • Millet kıçından korkuyor kıçını sen ağzında gezdiriyorsun ne iş ?

• Kahverengi renginin isminin kahveden önce bulunduğunu ispat edersen söylerim

0|1
    0|0
    • Ne ispatı ? hem de bu saatte ? etmiyorum abi. Etmiyorum bırak allah aşkına ya. Bu allah'tan reva mı ?

• "Kahverengi" hangi renk ? Daha doğrusu "kahve" ne renk ? diye bir soru sorsam ?

0|0
    0|0
  • Einstein'ı alet etmeyin bu sorulara! :)

0|1
    0|0
  • fındık rengi

1|0
    0|0
  • Bok rengi :D)) ve Bok yeşili tabirlerimiz mevcut :D))

0|0
    0|0
  • Tövbe ben öyle birşey demedim :D

1|0
    0|0
  • fuşyadır kesin

0|1
    0|0
  • ne denmiş bilinmez ama anlamı aynı

0|0
    0|0
  • Bok rengi derdi sanırsam