Hırsızlık yapmak suç olsa da, her zaman yanlış mıdır?

Çok fakir bir ailede doğduğunuzu düşünün. Hayatınızın yarısını, sadece o günde hayatta kalabilmek için, berbat işlerde çalışarak geçirdiğinizi fakat bir türlü belinizi doğrultamadığınızı duşunun. Çevrenize her bakışınızda, parmağını oynatmadığı halde, sadece aileleri zengin oludğu için lüks içinde yaşayan, çalışmak yerine eğlenip hayatını dolu dolu yaşayan kişileri gördüğünüzü hayal edin...Bu durumda çalmak, kanunlarca suç kabul edilsede, sizce yanlışmıdır? Milyonlarca insan ölüyor ve kimileri milyon dolarlar kazanıyor...Çalışarak, daha fazla kendinizi yığratarak, sürekli çırpınarak bu eşitsizliği yok edemezsiniz. Bu durumda, Robin Hood olmanın yanlış olduğunu kim söyleyebilir? Berbat, haksızlıklar dolu bir dünyada çaldığımız için bizi kim suçlayabilir?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• dünyanın en fakiri bile olsam yapmam ben bak en zor durumda bile olsam bunda çok gerçekciyim

1|0
    0|0
    • Sana inanıyorum, çünkü neredeyse herkes böyle düşünüyor ve gerçektende bu prensip doğrultusunda hayatlarını şekillendiriyorlar. Ne kadar zorlansalarda, çalışmaya devam ediyorlar. Garip.

• o halde çalma eylemini, halktan değil sadece para, mevki ve güç sahibi, üst sınıflara mensup kimselerden çalma şeklinde sınırlandırabiliriz.

• yani +1 :)

Erkekler Ne Diyor 8

• Amacın masumiyeti suçu hafifletmez.

Çapraz mantıkla örneklersek ; bir erkeğin , çocuğu olmayan bir çiftle dostluk kurup , güzellikle ya da zorla kadının ırzına geçerek hamile bırakması , onlara iyilik yapmış ve çocuk sahibi etmiş olarak değerlendirilmesi gerekir ... mi ?

1|0
    1|0
    • Örneklendirmek için yanlış seçim. Verdiğin örnekte kişi, karşı tarafa danışmadan, kendi kafasına göre zorla bir iyilik yapmaya çalışıyor. Oysa bizim amacımız, aç'ın halinden anlayıp, anlamayanları cezalandırmak. Halktan çalmak, kabul edilemez.. Fakat bir tarafta aç varken, diğerinin üç arabası varsa "onun hakkı" olarak değerlendiremeyiz.

• Senin çalmak düşünceni destekleyenler , artılar ve eksilerle parmak kaldırsın ...

Seni destekleyenler beni eksilesin , beni destekleyenler beni artılasın .

• Kabul. O halde ben başlıyorum."-"

• "Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim."

0|0
    0|0
    • Çocuğa Tanrıyı yanlış anlatmışlar, Tanrı asla boyun eğip, korkakca kaçmayı övmez, desteklemez. Tersine paylaşın, bölüşün der. Yanlış mı biliyorum?

• Yok sen doğru biliyosun. Ben alıntı yapmıştım ama sen içeriği anlayamadın galiba pek :)

• Evet, alıntı olduğunu biliyorum.

• hayat fazlasıyla adaletsiz.ancak kesinlikle sebebi ne olursa olsun hırsızlık yapmak hoşgörülemez bence..

0|0
    0|0
  • "asıl açıklanması gereken,neden aç insanın çaldığı ya da sömürülen adamın grev yaptığı değil,neden aç insanların çoğunun çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir."

wilhelm reich

Cut.

0|0
    0|0
    • Evinde ekmeği olmayan yoksulun eline kılıcı alıp bütün halka karşı ayaklanmamasına şaşarım.Ebuzer. Kendisi Hz Muhammed'in çok sevdiği ve dostu olarak gördüğü bir kimse.

• robin hood olmak sorun değil de kendine çalıyorsan sorun

0|0
    0|0
    • Zorda olan, kişinin kendisi ya da bir başkasıda olabilir. Fark etmez.

• Anlamadım ama...

• keseri ağaca vurduğunda yonttugu kısım hep senin önüne düşer ...testerede ise durum keserken bir karşı tarafa atar ağaç parcalarını bir senin önüne ...

• ama başkalarının hakkını gaspettiğin için vicdanen yanlış buluyorum;)

0|0
    0|0
    • Dunya da milyonlarca aç insan varken, zenginler nasıl rahat yaşıyorlar? Ayrıca kendi için olmasada, bir fakir için bir şeyler yapmadığı taktirde kişi kendini rahatsız hissetmeli, çaldığı için değil.

• borç almak daha mantıklı gibi.

0|0
    0|0
    • Sadece bir kişi açısından düşünme, örneğin Afrikalı bir çocuğun yerine koy kendini

• tamam doğru olabilir o durumda ama sen neden takıldın buna bu kadar ?

• Çünkü kendimi yardıma muhtaç insanlar konusunda sorumlu hissediyorum. Bence hepimiz korkaklığımızın cezasını bir gün ödeyeceğiz. Korkağız demekten çekiniyor ve çalmak yanlıştır şeklinde kılıf uyduruyoruz. Sanırım birileri, açlıktan ölen çocukları gözümüze sokmadan önce anlayamayacağız...

• hani hakaret için gerici falan derler ya işte bizim milletimizin geçmişinde...

aş evleri varmış her gelenin belli bir miktar hakkı varmış ekmek peynir bal vs

hemde ecnebi bile bu aşevine uğrasa ana da yiyecek verilirmiş

sebebi o zamanlar yiyecek bulmak zormuşki atalarımız aç insanın neler yapabileceğini bilirmiş...

şimdi

sen açmısın bu zamanda aç kalmak çok zor bir olay(bukadar yiyecek bolluğu varken)

haram yemeyecek insan her çeşit karnını doyurabileceği

aşikar...demekki karın doyurmak lüks yaşamak için çalacaksınki bunu yapana

en büyük cezanın verilmesi kanaatindeyim

0|0
    1|0
    • Kendimden bahsetmiyorum. İhtiyaç sahibi herkes adına yazıyorum. Yazdıkların doğruysa gülmiş, fakat eskide kalmış.Şimdiye bakmak lazım.

• geçmişten günümüze çok şeyler değişmiştir tabikide

hoşgörü kalmamıştır insanlar artık meta için yaşamaya başlamış

küfür moda olmuş haya yerlere düşmüş böyle çok örnekler verebilirim

burada hanımların bile ağzından küfür çokabilirken bizler böyle oldukta

bizim torunlarımıza Allah haya versin ..herkes ölecektir inşanlah bizlerde çok yakında

öleceğimiz aşikar ama demek istediğiniz haksız yere öldürülüyorsa

modern avrupaya bakınız mısırı göremeyen suriyeye kulak tıkayan israilin arkasında

• bizim güçlü olmamız gerekirki bunun içinde birilerine özentiyi bırakıp

kendimize dönmemiz birlik olmamız gerekir her dönem olduğu gibi

birilerinin adetleriyle diliyle veya anlayışıyla yaşarsanız

birgün gelir o birileri hepimize sulta kesilir...

biz kimseyi haksız yere öldürmeyiz

Kızlar Ne Diyor 2

• ayıp falan değil hakkını almak bence lan. ama ihtiyaç sahibinden almayacaksın. para sıçanlardan çal çalabildiğini. bokumu yesinler

1|1
    0|0
  • Eğer islâm dîninde ki zekat ibadeti ile insanlar gerektiği gibi uygulasaydı

şu an dünya üzerinde aç bir insan kalmazdı ...

1|0
    0|0
    • İslamda "ihtiyaçtan arta kalanın hepsi" şeklinde, muhteşem bir uygulama var.

• Elhamdülillah onu da geçtim ' İsar ' var... uygulayabilene .ş

Yükleniyor...