Nitelik içerir! Yeni bir düşünce mi yoksa öncesinde sunulan düşünceyi yıkıp yerine yenisini koymak mı?

Ikisi arasında en fazla uğraş gerektiren hangisidir?

Düşüncede devrim olmasından yana mısınız yoksa tabusu olan düşünce için sarfedilen emeğin aslında yeni bir düşünce getirmekten daha zor olduğuna mı inanırsınız?

Mesela özetleyecek olursam -şahsi fikrim- yeni bir evi inşa etmek, eski bir evi yıkmaktan daha az zahmet verir. Bu yüzden ortaya konulanı irdeleyip, eksiklerini ve fazlalarını, doğrusunu ve yanlışını, kişiselleştirilip mi yoksa nesnel olarak mı savunulduğunu düşünüp onun üzerine yeni bir fikri ortaya koymak daha zor. Çünkü ortada belli bir sınırlama var.

Iki seçenekte aynı şey değil, bunu belirtecek arkadaşlara şimdiden söyleyeyim. Aradığım cevapta bu değil zaten.

Günümüz şartlarını da göz önünde bulundurarak cevap verirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

0|0
3|11

En İyi Erkek Görüşü

• yeni düşünceyi oturtmak zaman alır.

1|0
    0|2

Erkekler Ne Diyor 10

• Paradigma kayması.

Soruda zaten sıfırdan yapmanın, eskiyi tamir etmekten daha kolay olduğunu belirtmişsin. Bu nedenle daha fazla uzatmıyorum bu konuyu.

Paradigma nedir ile başlamak lazım. Elbette, ben konunun uzmanı değilim. Dilim döndüğünce anlatayım.

Paradigma algılarımızın bütünüdür. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde, yaşadığımız çevrenin kabul ettiği gerçeklerin tamamıdır. Misal, antik yunanda yaşasaydık Dünya'nın sabit olduğu gerçeğine inanacak ve bunu savunacaktık. Ortaçağa kadar kilise dahil bunu savunmuştur. Sonrasında Galileo bu nedenle yargılanmıştır.

Eh Dünya'nın yuvarlak olduğu gerçeği bir paradigma kaymasıdır. İnsanların uzun yıllardır inandıkları, doğru bildikleri şeyler yıkılmış ve yerine yeni bir gerçek konmuştur. O tarihte bilgimizin kısıtı nedeniyle yanlış bildiğimiz şey tamamen değişmiştir. Olayın zorluğu da burada başlıyor. İnsanlar değişime karşılar. Kabullenemiyorlar değişimi. Biri geliyor bugüne kadar bildiğin ne varsa yanlış diyor misal. Korkunç bir şey. O ana kadar yaşadığın her şey, değer yargılarından tut, doğrularına hepsi farklıymış.

İşte kilise de Galileo'yu bundan yargılıyor zaten. O zamana kadar kilisenin söylediği mutlak doğru ve kilise kesinlikle yanılmaz. Adamın biri çıkıyor "Hayır" diyor. Bu hayırın sonuçları çok büyük olabilir. Eğer kilise Dünya dönmüyor da yanıldıysa başka nelerde yanılıyor olabilir? Bütün toplumun üstünde bir güce sahip kilisenin yıkılması ne demektir?

Kilise Galileo'dan ancak 359 yıl sonra özür dilemiştir. Onda dahi hatalı olduğunu kabul etmedi. Bir fikrin yerine yenisini koymak sancılıdır ancak sonrası hep parlak olmuştur. Reformlar ,Newton fiziği ve sonrasında kuantum fiziğine geçiş, evrim teorisi vs vs

Bilimde başlayan aydınlanma toplumların da yönünü değiştirmiştir. Her değişimin toplumsal boyutunu incelemek de ayrı bir keyiflidir.

Neyse özet geçelim. İlkel bir toplumu ele alın hiçbir şeyden haberi olmasın. Yaratıcın, gökteki güneştir deyin.3-4 kanıt sunun. Çok kolay inanacaklardır. Elde eski bir fikir olmadığı için o fikre sarılması kolay olacaktır. 300 yıl sonra tekrar gidin yaratıcın Tanrı'dır ve tektir deyin .Sonrasında Güneş'e tapanlar ile Tanrı'ya inananların birbirlerini kırmalarını izleyin. Eldeki fikirle yeni gelen çatışacaktır.

Bir soru ile bitireyim. Zaman makinasını keşfetmiş olsaydık ve geçmişe gidip her şeyi öğrenme imkanımız olsaydı. Geçmişe gittiğimizde, tek tanrılı dinlerin kurmaca olduğu gerçeğini öğrenseydik, bugünkü toplum bu duruma nasıl tepki verirdi? Soru sadece varsayımsal, tek tanrılı dinler kurmacadır filan dediğim yok.

2|1
    2|2
    • Öncelikle böylesi güzel ve nitelikli bir cevap verdiğin için teşekkür ederim, gözlerimizin aradığı ender cevaplardan birisi oldu..

Senin son paragrafta sormuş olduğun soruya gelirsek, tanrının olması, oluşum süreci, onu kanıksamak ve sonraki kuşaklardan da aynı kabullenişi beklemek.. Bunların geçtiği süreçte toplumun tutumu çok önemli. Ve böyle bir sürecin sonunda inan(dır)ılanın aslında bir "hiç" oluşunu farkettiğinde toplum, aynı beklentiyi farklı bir noktaya yükleyecektir.

• Bu demek oluyor ki, bir şeylere inanmak ve o şeylerin peşinden gitmek toplumdan azı, bireylerde gereksinim olarak görülüyor. Olanları bir şeylere bağlamak ve o şeylere karşı inancın istenilenle eşit olarak yaşanması durumunu inanca bağlıyor.

Yalan olduğunu bilsek bile, hatalarımızın üzerine perdeleri çeker; yine savunulanın ayarında bir düşünme yöntemi çıkarırdık ortaya. Tek tanrılı dinler kurmacaysa, tanrı benim. Kendi dünyanda, kendi görüşünle kendi kendini yönetmek. Bu düşüncede olmalı.

• Madam bu yikacagin dusuncenin yapisina, insa edecegin dusuncenin alanina da baglidir. Yeni bina insa etmek daha kolay gorunse de eski bina kiymetli bir topraktaysa rasyonel olan yikim zahmetine katlanip topragin kiymetini binaya ekleyip yeni binayi daha zengin kilmaktir bence.Kisaca yeni mi eskiyi yikan bir yeni mi de belirleyici olan yikilacak olan dusunceyi benimseyen insanlarin niteligidir.

1|0
    0|1
  • Birine, herhangi bir konuda önce ''evet'' diyip, ardından hayır demek adamı itibarsız yapar. Fakat, önce ''hayır'' diyip sonra evet dersen, insanları kızgın kumlardan serin sulara sokan, kral

gibi bir adam olursun gibi bir şey anla..

Ya da dur lan, nerede okumuştum: ''Kapatmak, kurmaktan bin kat daha zordur''

Bu sıcakta da felsefen hiç çekilmiyormuş ha..

1|1
    1|3
    • Galileo ve Marx geldi aklıma. Onlardan esinlenip açtım başlığı.

Galileo düşünmeye itti, Marx o düşünceyi sorgulattı.. Merak edip, bir de sitenin vaftiz babalarına sorayım dedim.

Umduğumu yine bulmadım tabii ki.

• Emre Yılmaz :)

• Bu herifler, ellerinde zk, tek başlarına mutsuz mutsuz öldüler biliyor musun..

Boşver, düşünme..

• "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir."

Zahmetli olduğu için Çoğu insan hali hazırda ki tabularını yıkmaya üşenir ve körü körüne savunur, doğru olan Yıkıp yenilerini inşa etmektir.

"yıkmak için yaparız" sözüde bunu detekler niteliktedir.

Şüphesiz gerçeğe ancak sorguluyarak, Tabuları yıkarak ulaşabiliriz. Zahmetli olanda budur.

Soru içinde teşekkür ederim

Sizleri görmek güzel.

Cut

2|0
    1|1
    • Bir de şöyle düşünebiliriz, yeni bir düşünceyi ortaya çıkartırsın. Aynı zamanda kanıksanmış tüm düşüncelerin de tabusunu yıkmış olursun.

Çok bağlantılı konular ve ikisinin gittiği yol aynı kanala çıkmakta. Sadece izlenilen yollar farklı ve o yollardan geçerken, tek bir çıkışın olduğunu bilmiyoruz.

• Salt ve o güne kadar edinilmemiş bir bilgi de olabilir bu, Tümleç gibi düşün Öğreniyorsun ve Mantık köprülerinin hepsi alabora, tek bir kavrama değil bütün bildiklerine kurdugun inşa ettiğin düşüncelere de hitab edebilir, Yeni bir düşünce değil Yeni bir Mantık sistemi yaratacak Bilgiler ve deneyimlerde söz konusudur. Örn ; "Tanrı Yoktur". Gerçekse otur ağla bildiğin herşey 0=0

• duruma göre yani konuya göre değişir bence ama kafana uymayan birleyse yenisini üretmek bazen daha kolay oluyor ama bunu etrafına kabul ettirmek daha zr oluyor eskisini değiştirip devam edersen çevrendeki insanların kabulu daha kolay oluyor bu sefer

1|0
    0|2
  • Aslına bakarsan günümüz şartları sil baştan yeni bir düşünceyi hazmedemeyecek kadar sığ görüşlüdür ne yazık ki...

1|0
    0|2
  • Her zaman yenilikçi olmayı ve gelişimci bir yapıda olmayı sevdim çalıştığım sektörde hep gelişim üzerine kaizenler yaparak gider

1|0
    0|1
  • ne yeni bir ev inşa etmek ne de eski evi yıkmak doğrudur

mühendislikte en iktisatlı olanı eski evi restore ederek geliştirerek imkanlar dahilinde yeni katlar koyarak yeni ev haline dönüştürmektir

1|0
    0|3
    • hangi mühendislik o? restaratör o dediğin :)

• o işi restaratör yapar ama evi yıkmayıp restaratör işe almayı akıl etmek lazım benim demek istediğim bu biz burda benzetmeler üzerinden neyden bahsediyoruz senin düşündüğün şeye bak

• Tadilat daha kolaydır. Yeni bir düşünceyi anlatırsan , Farklı yönlere kayabilir.

1|0
    0|1
  • bugünkü şartlara bakarak, bana yeni bir aşk yeni bir iş yine gülebilecek bir neden lazım !

1|0
    0|2
    • madam sana gıçık olan çok söylim ne zaman bir soruna cevap versem yiyorum eksileri ve yiyoruzda topluca :))

• Tüm gün pc başında oturup, madam sorsa da eksilesek diye bekleyen milyonlarca tek hücreliler var. Sırf onlara asist olsun diye soru soruyorum.

Kızlar Ne Diyor 3

• Düşüncede devrim olmasından yana mısınız yoksa tabusu olan düşünce için sarfedilen emeğin aslında yeni bir düşünce getirmekten daha zor olduğuna mı inanırsınız?

Bu sorunun cevabı zaten belli " düşüncede devrim olması daha kolaydır. "

Ama soruyu başka yerlere çekince cevaplar değişiyor. :/

1|0
    1|0
    • Tabuları oluşturan biz, devirecek olan da. Devrim her yerde güzeldir deyip işin içinden sıyrılmayı düşünüp, bunu sürekli teklediğini gördüğün için bir kez daha düşünme gereksinimi duymak...

Ben felsefe okursam kafayı yerim, bunu anladım. Ütopik yaşamak, bazı soruların cevaplarında mantık aramamı gerektirmiyor. Hoff :/

• Salmak değil de, yardıracağım gibime geliyor ahha.

• Tamam işte o yönden sal gitsin diyorum yardır yardırabildiğin kadar :D:D

• yanlış temeller üzerine kurulmuş başta dayandığı felsefesi yanlış olan bir düşünceyi onarmaya çalışman hiçbir şey ifade etmez bu yüzden onu yıkmak şart olur .böyle bir sürü yanılgım vardır. içinde debelenip dururken onu tamamiyle yıkmayı akıl edemediğim zamanlar oldu. oysa yıkmak iyidir yeni kapılar açar.

1|0
    0|1
  • Çok ıkınmışsın,olmamış.Lusa hariç, üç-beş ben de döktüreyim alem 'hayatı siklemediğim halde lafı kodum mu oturturum,bilmediğim bok yoktur' adamı görsün diye yazmış.

1|1
    2|0
Yükleniyor...