Sigortalı işçi çıkarma yardm lütfen?

Arkadaşlar özel bir okulda 2yıla yakındır çalışıyorum ama sigortam daha 9-10 aydır var ve resmi olarak 1yıl dolmadığından izn hakkım yokmuş ve müdür daha geçen hafta izin isterken bunu gerekçe göstererk izin vermedi. Asıl bomba dün patladı bana seni 2 3 aylığına izine çıkarıyorum dedi ve temmuz maaşını vericez Eylülden nra duruma göre haber veririz dedi.Yani bildiğiniz işten çıkardı ama çıkardm demiyor tatile gönderiyorm diyor 1 Yılım dolmadığı için,2 3ay sonra şut.

Şimdi benim ne yapmam lazım madem temmuz ayını çalışmadğm halde vericek maaşımı ozman ağustosuna vermeli mi? sonuçta benim izne çıktım diye bir belge imzalamam gerekken öyle birşey olmadı.Hakkımı aramak istiyorm elim kolum bağlı sonuçta okula göre daha çıkarılmadm tatildeym güya... Lütfen bilgisi olan anlayn yardım

etsin?( Çalıştığımız ayın maaşını bir sonraki ay alıyoruz mesela haziranda çalışıp haziran maaşını temmuzda alıyoruz)

Güncellemeler:
Ve hiçbir neden gerekçe sunmadan bunu yaptı bir hatam olmuşsada ne bilmiyorum işimi gayet hakkımla yapan biriyim.

0|0
0|11

En İyi Erkek Görüşü

• Bir yıl dolmadan izin hakkınız yok bu doğru. Eğer işyerinde daha fazla süredir çalışmakta olduğunuzu kanıtlayamazsanız bundan bahsetmeye gerek yok.

Alttaki yorumlarda bir yıllık sözleşmeniz olduğunu okudum. Yani siz 4857 sayılı İş Kanununda "Belirli Süreli İş Sözleşmesi" olarak tanımlanan sözleşmeyi yapmışsınız. Öncelikle şunu bilmelisiniz; İş Kanununa göre belirli süreli iş sözleşmeleri esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir. Yani süre sonunda ya belirsiz süreli iş sözleşmesi yapılmalı ya da yeni bir iş aramalısınız. "Eylülden nra duruma göre haber veririz" demesinin bir anlamı yok dediğim gibi süresiz bir sözleşme yapılmalı.

Sizin durumunuz hakkında tam sonuca ulaşabilmek için sözleşmenizi okumak gerek. Bu mümkün olmadığına göre; ben size genel anlamda süresi öncesinde işveren tarafından sonlandırılan belirli süreli iş sözleşmelerine göre genelleyeceğim bir cevap vereceğim.

Belirli süreli iş sözleşmelerinde taraflar yani işveren ve çalışanlar sürenin sonuna kadar iş sözleşmesini feshetmemeyi karşılıklı olarak kabul ve taahhüt etmişlerdir. Bu nedenle haklı bir nedeni olmayan fesih durumunda işverenden süre sonuna kadar alacağınız ücreti isteyebilirsiniz. Bu konuda yargıtayın bir kararı var, isteyebilirsiniz. Vermemesi durumunda da hakkınızı iş mahkemelerinde arayabilirsiniz.

Kanuna göre belirli süreli iş sözleşmelerinde süresinden önce fesih halinde, bildirim süresi verilerek veya bildirim süresine ilişkin ücret peşin ödenerek işveren ya da işçi tarafından fesih mümkün değildir. Bu durum yalnızca belirsiz süreli iş sözleşmeleri için söz konusudur.

İşveren sizi izine çıkaracağını söylemiş ya bununla ilgili olarak size bir izin kağıdı düzenleyip imzalayarak vermemesi durumunda sizi aldatıyor olabilir. Yani siz izinde olduğunuzu sanarken, kötü niyetli işveren sizin işe gelmediğinizi iddia edebilir. Böyle bir şey yaparsa ve tutturursa sizden tazminat isteyebilir. İzin evrakını almadan izine ayrılmayın. Hatta sizin yerinizde olsam izin talebi ile ilgili bir dilekçe VERMEM.

0|0
    0|0
    • Eğitim kurumu olduğuna göre sözleşmede yaz tatili ile ilgili bir husus var mı yok mu onu bilmek gerek.

• Peki son soru? babamın üzerinden bakılmaya devam edebilecek miyim hastahanelerde sigortm olmadan önce öyleydi çünkü (20 yaşındym)

• Bu son sorunuz bir başka uzun cevabı gerektiriyor. Yorum olarak yapabileceğimiz 500 karakter sınırı bu cevaba yetmeyecek. Bu nedenle yeni bir cevap olarak yazıyorum. Yeni cevabımdan bakabilirsiniz.

Erkekler Ne Diyor 10

• Önceki cevabımda yorum olarak sormuş olduğunuz "babamın üzerinden bakılmaya devam edebilecek miyim hastahanelerde sigortm olmadan önce öyleydi çünkü (20 yaşındym)" sorusu ile ilgili olarak;

Bu konu ilgili kanunlarda çeşitli tarihlerde yapılmış değişiklikler nedeniyle biraz karışık. Karışıklık sebebi de değişikliklerin yürürlüğe girme tarihlerine göre bireylerin önceden kazanılmış olan hakları. Tam doğru yanıt Genel Sağlık Sigortası konusunda benden daha fazla bilgisi olan birileri tarafından verilebilir.

Ancak sizin için bu konuda bir araştırma yaptım. İnternette bu konu üzerinde bilirkişi olarak çeşitli soruları yanıtlayan uzmanların cevaplarından sizin durumunuza uygun olanları süzdüm. Cevabımdan çok emin olmadığımı söylemeliyim ama büyük ihtimalle düşündüğüm şey doğru bence.

Yaptığım araştırmaya göre 1.10.2008 tarihinden önceki durumunuz kritik. Eğer bu tarihten önce babanızın bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak onun sağlık yardımından faydalanıyorduysanız o tarihteki haklara sahipsiniz demektir yani güzel haber. Şu an 20 yaşında olduğunuza göre 1993 doğumlu birisi olarak 1.10.2008'de 15-16 yaşlarında idiniz. 18 yaş altı olduğunuz için babanızın bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamındaydınız. Bu da demektir ki Genel sağlık Sigortalı olan anne veya babanızın üzerinden bekar ve işsiz olmanız halinde ömür boyu sağlık yardımından yararlanabilirsiniz. Ayrıca "Gelir Testi" denilen yükümlülükten de muafsınız. Bundan faydalanmak için sigortanızın bitiş tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak yeniden anne veya babanızın sigortasından yararlanma hakkını istemelisiniz.

Ancak dediğim gibi bu cevabımın doğruluğundan yüzde yüz emin değilim. Bu nedenle zaten Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru zorunluluğunuz olduğuna göre, bana kalırsa sigortanızın bitiş tarihini beklemeden SGK'ya gitmeniz ve durumunuzun ne olacağı ile yapmanız gerekenleri oradaki ilgililere sormanız. Hem bu şekilde benim tam emin olmadığım bu cevabımın doğru olup olmadığını da bana söyleyebilirsiniz.

Umarım düşündüklerim doğrudur ve umarım bu hakkınız vardır.

1|0
    0|0
    • Sgkya gştmek şart mı? gerekli değil diye biliyorm çünkü benm iş yernde sigortam başladğnda direk geçti bir işlem yapmadan yanlş mıyım?

• Gercekten çok teşekkürler

• Rica ederim. Dediğim gibi umarım bu cevabım doğrudur ve umarım kısa zamanda karşınıza eskisinden daha iyi şartlarda bir iş imkanı çıkar. SGK'ya gittikten sonra beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Sağlıcakla kalın.

• Bak tatlım, Türkiyede bu söylediğin kamu kurumlarında bile yapılıyor. İşten çıkarmadakı amaç yılı doldurmayarak tazminat birikmesini engellemek. Yalnız eğitim sektoru olduguna göre sanırsam 3 aylık ara bundan. Ben kamuda 6 ay kış dönemı ısten çıkarılanları biliyorum bunun için yapabileceğin birşey yok. Tazminat alamazsın.

1|0
    0|0
  • ben ablam için sgk müfettişlerine şikayet yazdım bir ay sonra unkapanından arandım sigorta müfettişi yarın unkapanına gel dedi gittim bir baktım ablamında patronu orda meğer onuda çağırmış orda süt dökmüş kedi gibi bütün hakkımızı ödedi müfettiş karşılıklı olarak bir protokol imzalattı ve gonderdi ..

1|0
    0|0
  • arkadaşım seni kandırmışlarr seni işten cıkarıyolar haberin olsunnn bir iş yeri 6 aydan fazla sgksı yatmış bir işciyi cıkarmadan 1 ay önce haber vermek zorunda vermiyor direk cıkarıyorsa biraylık maaşını direk vermek zorunda alamazsın yapacağın bişey yok paranı almadan imza atma

1|0
    0|0
    • Paramı yatırcakmış zatrn ama benim bir yılım dolmadan bu izn alıntaki şutuatamaması gerekmez mi? Şikayet edip çıkarılm diyemiyrm çünkü güya indeym ama bunu kanıtlayacak bir belge falan yok

• Teşekkürler yrdımnz için

• rica ederimm

• sgk ya şikayet et .. şuan ki durumunu da belirt ilerisi ile ilgili veşu aniçin yapılacaklar hakkında gerekli herşeyi yaparlar ..

1|0
    0|0
  • 1 yılın dolmadan tazminat hakkın doğmuyor diye biliyorum,uğraşırsan 2 yıldır çalıştığını ispat et sigortanı yatımadıkları için bişeyler yapabilirsin

1|0
    0|0
  • 2 yıldır calısıyor ve sgk sadece 9-10 ay yattıysa sgk na şikayet et

1|0
    0|0
  • ALO SGK 170 numaralı telefonu arayın. Oradan yönlendirirler sizi.

1|0
    0|0
  • SGK müfettişlerine mail olarak şikayet yaz

0|1
    0|0
    • Yalnız şuan resmi olarak çıkarıllmadm adamlar bni salak sandı çıkaramıyor çünkü sözleşme var ekime kadar

• bunu ispat edebilirsin. müdür seni tatile gönderdim bahanesi ile zamanın dolmasını bekliyor çünkü işlerden çıkarmada 30 gün içinde bir şikayetde bulunmazsan bir dahada bulunamıyorsun. .

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...