Adınızın gerçek anlamını biliyor musunuz ?

Bu sıralar dil ile ilgileneyim , biraz bilgeliğimi arttırayım dedim. Öğrendiğim bazı adların sözlük anlamı cidden güldürdü ve şaşırttı beni. Özellikle Arapça ve Farsça koyulan adlar çok bilinçsizce koyulmuş , direk kutsal olarak taplamışlar(kabul ,farz etmişler).

Mesela ikinci adım olan "Osman" birincisi Arapçada "O" yok , büyük ihtimal "Usman" dan gelme ve bununda anlamı "yılan yavrusu" demek , ya bir kişi çocuğuna neden yılan yavrusu adı koyar ?

Bilgisizlikten diyelim ne olsun , siz biliyor musunuz adınızın tam anlamını ?

Güncellemeler:
Hadi arkadaşlar adlarını ve anlamlarını yazın yahu , gizli olarak yazın ya da :)
Bir kaç kişi daha söylese çok memnun olacağım aslında.
Büyüklerimiz genellikle pek oturaklı düşünmeden adlandırıyorlar bizi buna dikkat çekmek istemiştim birazcık.

0|0
20|11

En İyi Kız Görüşü

• ışıklı mavi ve iki nehir anlamına gelmektedir. nilayların ortak özellikleri iyi huylu, cana yakın ve güler yüzlü olmalarıdır. adı nilay olan birine güvenirseniz zarar görmezsiniz. çok güzel olur bir de bu nilaylar..en sevdiğim tarafı ise adım olmasıdır.. itü sözlükten alıntı :) çok uydu bana

nil nehrine ışık veren ay olarak biliyorum anlamını ve kökeni farsça yanlış değilsem

0|1
    0|0
    • Nilay çok güzel bir isim , kulağa da çok hoş geliyor :).

Mavi ışıklı iki nehir mi bilmiyorum ama Nil nehrine yansıyan ayın adına deniyor , mavi ay demek. Yani suyun üzerindeki ay gibi anlamı var :p.

Kökeni karma , Ay türkçe Nil de Özel isim gerçi oda Türkçe.

• sakıncası yok :)

• Notere filan gidip adının patentini alma :D

Kızlar Ne Diyor 19

Erkekler Ne Diyor 11

• Mübarek bir isim olan Osman'ı nasıl kafana göre Usman'a bağlıyorsun? Ne alaka? Şimdi tüm Osmanlar yılan yavrusu mu oldu?

Türkçede de bir yığın anlamsız ve saçma isimler var, onları da araştırdın mı?

1|1
    1|1
    • Abi Hz.Osman denen kişiden gelme değil mi bu isim ? Yani bizim Osman dediğimiz kişi , Arapçada "o" sesi yok yani Osman diye bir tabirin olması imkansız.

Sözlüklerde anlamlarına bak , ejderha ve yılan yavrusu yazıcak , ejderha yavrusuda sonradan uydurulma ki zaten kendisi büyük yılan demek.

• Kabul edesini gelmiyor değil mi?

Buyur Uthman ibn Affan (Arabic: , strict transliteration: Uthm n ibn Aff n

link

Linke de bak kökenini orjinal halini pek güzel açıklamış

• 0|1
    0|0
  • yüksek kişilik ve kudreti her şeye yeten.

0|1
    0|0
  • Bildiğim kadari ise Osman Bey'in ilk adı Otman. Din ile uyuşması için sonradan değişmiş. Ek olarak Osman sadece bize özgü bir isim değil, bizim uyarlamamız değil yani doğrudan almışız.

0|1
    0|0
    • "Ottoman" dan gidiyorsan yanlış bir yöntem olur , yabancılar Osmanlıyı Ottoman diye almış.

link

şu linke bak , uthman dan geliyor arapça uthman => türkçe osman = ingilizce otthman

• Arkadaşım Uthman daki "s" sesi bizim dilimizde yok , bu peltek bir "s" ye denk geliyor , ama aynı ses ingilizcede var bu sesin karşılığı "th" oluyor yani arapça ismin latin abecesi ile düzgün yazılımı "Uthman" oluyor , bu Türkçeye Othman olarak geçiyor en son hali olan Osman'ı alıyor.

• makale oku azıcık irene melikoff i.h uzun çarşılı elizabeth zachariadou bu konulara değinen makaleleri var. senin söylediğin gibi değil yani

• biliyorum:) halil; dost anlamına geliyor..

0|1
    0|0
  • Evet Net ..

0|1
    0|0
  • Evet biliyorum.

0|0
    0|0
  • Biliyorum..

0|0
    0|0
  • Hàsenat kökenli

Güzellikler manasında

0|0
    0|1
  • aşık demek.

0|0
    0|0
  • 2 adımı birleştirince Seçilmiş(kutlu vs. gibi) Asker anlamına geliyor

0|0
    0|1
    • Yüce er mi adın ? Ulu çeri ya da :D

• Mehmet ayrıca asker anlamında da kullanılıyor o yüzden seçilmiş asker en mantıklısı oluyor

• Keyfi anlamlaştırma yapmak hoşuna gidiyorsa benim bileceğim iş değil tabikide.

Mehmetçik asker demek ayrıca onunda kökeni YeniÇeri ocağı kırıldıktan sonra kurulan "Asakir-i Mansure-i Muhammediyye" Muhammedin zafer kazanmış orduları demek , bu ordudaki kişiler de günümüze Mehmetçik olarak evrilmiş ve hala öyle kabul görüyor.

Yükleniyor...