Yargı sisteminin seçimi bireylere bırakılsa daha sağlıklı olmaz mı?

Herkese merhaba sevgili üyeler.Kendi düşüncelerim arasında gezinirken alternatif bir fikre takıldım.Size de sormak istedim.Provakatif değil,aksine bir orta yol bence:

Öncelikle demokrasi ve cumhuriyet taraftarı olduğumu belirteyim.Pek çok farklı inanış ve tercihte arkadaşım bulunur.Kimisi benimle paralel düşünür kimisi ise şeriat yasalarını destekler.Bir gün adeta ilk İslam şartlarında yaşamını sürdüren bir arkadaşım polise ''Ben sizin kurallarınızla yaşamıyorum beni şer-i hukuk yargılasın.'' dedi diye geceyi nezarette geçirdi.O günden beri bunun bir orta yolunun olup olmadığını düşünürdüm.Buldum sayılır.

18 yaşını geçmiş her bireye hangi yargı sistemiyle yaşamak istediği sorulsaydı daha güzel olmaz mıydı? Ya varolan sistem ya da şeriatı seçmek durumu olsaydı mesela.Bunun desteği de farklı yargılandırma birimleriyle sağlansaydı.Hem işsizlik oranı da düşerdi,hem de varolan demokrasi-şeriat çatışmaları huzurlu bir mutabakata varırdı.Herkes için hayırlı olabilirdi bence.

Böylece isteyen hayatını dinin kurallarına göre tam anlamıyla yaşayabilirdi veya tam tersi direkt sadece demokrasi isteyenler de varolan yargı sistemine devam edebilirdi.

İlk bakışta bana da saçma geldi ama bence oldukça demokratik bir çözüm.Siz ne düşünürdünüz?

Bir uyarı yapmak isterim; bu siyasi bir tartışma değildir o yüzden fikir çatışmaları istemiyorum,rica ederim lütfen sadece sorunun içeriği hakkında ''seviyeli'' görüşler bildirelim.

Güncellemeler:
Hmm pek ilgi çekmedi sanırım :)

0|0
0|2

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• burada o iş yürümez her kafadan bir ses işin sonu kaosa gider...

0|1
    0|0
  • burda da uygulanacak cezalar adaletsiz olur ama

1|1
    0|0
    • Demokrasi rejimine entegre edilebilir ama.Ve bence başarılırsa dünya tarihi değişir müslüman çoğunluktaki ülkeler için.

• öyle ama daha az insan mağdur olur. zaten türkiye bu otoriter merkeziyetçi anlayışla devam ederse kim seçilirse karşı görüştekine baskı uygulayacağı için değişen birşey olmayacak

• O da doğru

Yükleniyor...