Siz hangi düşünce akımına mensupsunuz ?

Ben Agnostisizm olarak bilinen teolojik anlamda Tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımı kendime mantıklı buluyorum.

Agnostisizm'in asıl tanımı ; Agnostisizm, ateizm ile aynı şey değildir. Ateizm, tanrının var olmadığını veya var olamayacağını savunur. Buna rağmen, agnostisizm tanrının var olup olmadığının bilinmediğini veya asla bilinemeyeceğini savunur. Demografik araştırmalar için ise ateizm ve agnostisizm diğer tüm dinsiz felsefeler ile aynı kategoridedir. Bazı kaynaklar ise agnostisizmi "tarafsızlık" olarak yorumlar. T. H. Huxley ise agnostisizm hakkında şunu demiştir:

« Agnostisizm bir inanç değildir; ancak özü tek bir dinç uygulamaya yatan bir metottur. Bu ilke kesinlikle akıl olarak gösterilebilir; ancak sonuçlar kanıtlanmış veya kanıtlanabilir denebilecek kadar kesin gösterilmemelidir. »

0|0
7|11

En İyi Erkek Görüşü

• Agnostisizm beni yansitiyor com biliyorsun benim icin her sey sorgulamaya aciktir fakat bazi seylerin cevabini alamayacagi bildigin halde sorgularsin. Belki de bu bizim kendi kisiligimize yaptigimiz en buyuk saldiri. Icimizdeki fasist. Cevaplar bulamazsan pesimist yaklasabilirsin, gercekcilik kavramini dokunmakla esitleyebilirsin ve daha bir suru sacmalik. Her sey bizim icin com. Her sey . Yasasin insanlarin bencilligi.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• ne is yansin, ne kebab dusunce akimidir agnostizm. annem agnostik boyle dedigimde alinmiyor :). alinan olacaktir illa simdi.

0|0
    0|0
  • Ben Teistim.

1|0
    0|0
    • Teizm'in ne demek olduğunu biliyoruz ama hem açıklamasını hemde neden bu akıma inandığını senden duymak isterim.

• Evrenin kendiliğinden var olmadığını,her şeyin akıl almaz bir düzen içinde gerçekleştiğini ve var oluş için diğer tüm varlıklardan üstün olan,kendiliğinden var olan bir varlığın olması gerektiğine inanıyorum.Birçok varlık değil de tek bir varlıktan geldiğimize,onun da yüce Allah olduğuna inanıyorum.

• Kesinlikle mantıklı.

• Teistim.

0|0
    0|0
  • Ben Deizm'e yatkın olduğumu düşünüyorum. Çünkü, bir Yaratıcı'nın olduğu fikrine inanırım. Onu algılamak için herhangi bir dinin mensubu olmaya gerek yok. Onu evrene, doğaya bakarak algılayabiliriz. Dinler konusunda ise, Tanrı'nın dünyada yaşayan çeşitli ırktan bu kadar insanı çeşit çeşit dinler göndererek onları ayırmak isteyeceğini sanmıyorum. Olsa olsa insan uydurması olabilirler, toplumları istedikleri gibi yönetmek için...

0|0
    0|0
  • Ben de Agnostiğim.Mantıklı gelen bu.

0|2
    0|0
    • Neden mantıklı geldiğinide bizimle paylaşırsan belki seninle muhabbet etme şansını verirsin bize :)

( çokmu abarttım ) Daha basit olarak tartışalım demek istedim.

• Zannetmiyorum..His denen şey herkeste kuvvetli değildir ki.Ayrıca Tanrı var ve de bu kadar kudretli ise neden Somalide ki bebekler açlıktan ölüyor ? Eğer bir tanrı var ise bu kadar zalim olmamalı.Bu arada cevabımı gizli yapmak zorundayım saçma sapan mesajlar geliyor.

• Bu dünya adil bir dünya değildir hani derler ya bu hayat bir sınav herkes farklı şekilde sınava tabi tutuluyo belkide somalideki insanlara senin yardım etmen gerekiyordur ”Adalet” deyince biz ne anlıyoruz? Eşitlik Herkese eşit muamele

Hayır halbuki, adalet, her birimin hak ettiğinin verilmesi; veya, her hak etmediğinin verilmemesidir! Herkese eşit vermek değildir, adalet!

• Ateistim.

1|2
    0|0
  • Deisttim önceleri. Düşününce onu da saçma bulmaya başladım. Şu an agnostisizmi savunuyorum .

1|0
    0|0
    • "Şu an da" derken ? düşüncelerini ben değiştirmemişimdir umarım :)

• Yok demek var demek kadar mantıksız geliyorsa bence hiç bir zaman ateizme giden yol agnostisizm olamaz. Ben hiç sanmıyorum ilerde ateizme yönelebileceğimi.

• Ben agnostiktim, şimdi deaitim, sonra teist olurum, sonrda cemaate girerim, en sonda tarikat lideri olarak cennete ulaşırım.

Erkekler Ne Diyor 10

• Hümanist bir yaklaşımla insanlara, doğaya canlılara yaklaşıyorum

0|0
    0|0
  • Pişirip pişirip getirmeyin artık.

Bu ülkede deist te var, agnostikte var, Teist te var, budist te var, Satanist te var.

Hepsine saygım sonsuz.

Deistim.

0|1
    0|0
    • "Pişirip pişirip getirmeyin artık." demekle ne kastettiğini anlamadım.

Arıca sende de Deizm'in açıklamasını ve neden inandığını dinlemek isterim.

• Teşekkürler dostum kesinlikle mantıklı.

• ben teşekkür ederim.

• Madde-Antimadde teorisi kanıtlanana kadar deistim...

0|0
    0|0
  • ben de tek bir akıma inanırım o da hiç kimsenin akımına kapılmamak akımı . anasını satim karl max okuyan komunist oluyo huxley okuyan agnos

0|0
    0|0
  • Ben deistim, yaratıcıya inanırım ama şu anki hiçbir dine inanmam

0|0
    0|0
    • Neden buna inandığını bize açıklayabilirmsin peki ?

• Üstteki arkadaşın aynen anlattığı sebepten, biraz özgür fikirle düşününce bu gerçek ortaya çıkıyor.

• karar vermedim daha

1|0
    0|0
  • zerdüştüm işte

1|0
    0|0
    • Açıklarsan sevinirim.

• Ben senden bişey olmanı isteyemem ama otur bugün bütün akımları al karşına sana mantıklı gelen şey ne ona inan. Bence şuan senin kafan fazlasıyla karışık bu akıma inanmanı sağlayan etken ne diye soruyorum R.T.E diyosun gerçekten komik doğrusu.

• niye karışık olsun arkadaşım :/ tayyip heryerde bunlar zerdüşttür diye geziyordu ben de adam üzülmesin diye zerdüştlüğü benimsedim işte ://

• hakkında hayırlısı kardeş hepsini okumadım ama yanlış sulardasın ;)

0|0
    0|0
  • en az düşünen, işinde gücünde hangisiyse o .. uğralamam izm mizm

0|0
    0|0
    • Burda kimseyi düşünceleriyle yargılamıyorum ama bana sen tam bir Ateist gibi geldin :)

• Müslümanlık az düşünmeyle olmaz ama :)

• :D işine geldiği kadar düşünmek işte :D

• -ist ve -izm'lerle aram kotu.

0|0
    0|0
Yükleniyor...